Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Prorektor AWF: jak najwięcej odpowiedzialności za powszechny sport powinno trafiać do samorządów

Opublikowano

w dniu

Foto: Business&Sport Group Sp. z o.o.

Według ekspertów II edycji Europejskiego Forum Regionalnego Sportu (EFRS) warto zmniejszyć centralizację w rozdzielaniu funduszy na lokalny sport. „Samorząd musi odgrywać główną rolę w finansowaniu sportu, lokalni działacze znają potrzeby, wiedzą, gdzie w lokalnych klubach potrzeba pieniędzy” – mówiła prof. Jolanta Żyśko, prorektor ds. rozwoju AWF w Warszawie podczas dyskusji panelowej.

II edycja Europejskiego Forum Regionalnego Sportu zgromadziła przedstawicieli klubów sportowych, biznesu oraz samorządów z całego kraju, tworząc platformę do wymiany doświadczeń i dyskusji na temat wyzwań oraz możliwości rozwoju sportu w mniejszych miastach, miejscowościach i wsiach.

Jedna z dyskusji dotyczyła odpowiedzialności Ministerstwa Sportu i Turystyki (MSiT) za rozwój sportu na poziomie lokalnym. Ministerstwo odgrywa kluczową rolę w tworzeniu strategii rozwoju sportu w Polsce, w tym wspieraniu lokalnych klubów poprzez finansowanie, szkolenia i promocję. To od Ministerstwa zależy, czy regionalne inicjatywy sportowe będą miały odpowiednie zasoby i narzędzia do rozwoju. Dorota Ognicha, dyrektor Departamentu Sportu dla Wszystkich w Ministerstwie Sportu i Turystyki wyjaśniła, że jej rolą jest zwiększanie aktywności fizycznej społeczeństwa, a tym samym dążenie do tego, żeby Polacy byli zdrowsi.

„W moim departamencie powstają nowe programy kierowane do konkretnych grup m.in. uczniów klas I-III. Rozpoczęło się też tworzenie strategii rozwoju działań sportowych na poziomie kraju” – informowała Dorota Ognicha.

Jak podkreślali uczestnicy dyskusji, lokalne kluby są podstawą sportu amatorskiego i młodzieżowego, budując fundamenty przyszłych sukcesów sportowych na poziomie krajowym i międzynarodowym. W ich opinii współpraca z Ministerstwem Sportu jest kluczowa, aby te kluby mogły skutecznie działać i przyczyniać się do rozwoju sportu w regionach.

„Oczekiwania wobec Ministerstwa to większe zaangażowanie w szkolenie dzieci, rozkochanie ich w sporcie na najwcześniejszym etapie. Najważniejsze jest wsparcie na etapie szkoleniowym. Najlepszych trenerów potrzebujemy na najwcześniejszym etapie szkolenia młodzieży, to nie mogą być ludzie z doskoku, a to wymaga pieniędzy” – zauważył Artur Stanowski, prezes Orlen Wisła Płock (piłka ręczna).

Jak zwracano uwagę, brak stabilnego finansowania jest jednym z głównych wyzwań, z jakimi borykają się lokalne kluby sportowe.

Janusz Szydłowski, prezes agencji Actisport/Move marketing sportowy, zwrócił uwagę, że w sporcie powszechnym dominują działania akcyjne np. dzień pływania, dzień biegania. Za takimi inicjatywami nie idzie systematyczność. A to oznacza, że mogą powstawać „dziury” w budżetach klubów sportowych.

„Państwo i samorząd nie mogą być jedynym podmiotem finansującym sport w Polsce, należy dopuścić strefę prywatną” – apelował Janusz Szydłowski.

Prof. Jolanta Żyśko, prorektor ds. rozwoju AWF w Warszawie, postulowała, żeby jak najwięcej odpowiedzialności za powszechny sport trafiało jak najniżej – z poziomu centralnego do lokalnych samorządów.

„Samorząd musi odgrywać główną rolę w finasowaniu sportu, lokalni działacze znają potrzeby, wiedzą, gdzie w lokalnych klubach potrzeba pieniędzy” – mówiła prof. Jolanta Żyśko.

W opinii uczestników debaty inwestycje w infrastrukturę sportową – taką jak boiska, hale sportowe i stadiony – są kluczowe dla rozwoju sportu w regionach. Ministerstwo Sportu, we współpracy z samorządami i klubami, powinno stawiać na modernizację i budowę obiektów sportowych, które spełnią potrzeby lokalnych społeczności.

„Nowo wybudowana hala zmieniła życie Legionowa, grają tu zespoły siatkarzy, piłkarzy ręcznych, koszykarzy. Hala żyje. Mamy poczucie odpowiedzialności społecznej i misję angażowanie młodych w sport” – wskazywał Bogdan Kiełbasiński, prezydent Legionowa. „Staramy się by nasze obiekty sportowe, np. szkolne, były dostępne powszechnie, także w wakacje” – dodał.

Ministerstwo Sportu i Turystyki, wspierając lokalne kluby, odgrywa ważną rolę w promowaniu aktywności fizycznej i sportu masowego. Współpraca z lokalnymi klubami może pomóc w zwiększeniu liczby uczestników sportu na poziomie amatorskim i rekreacyjnym, co ma wpływ na zdrowie społeczeństwa. Efektywny rozwój sportu na poziomie lokalnym wymaga współpracy między Ministerstwem Sportu, lokalnymi władzami i klubami sportowymi.

„Samorządy muszą być kołem zamachowym rozwoju lokalnego sportu, ale nie mogą być jedynym sponsorem. Mamy wiele obszarów działania – np. infrastruktura, a na nią nie może zabraknąć funduszy, często kosztem dofinansowania aktywności fizycznej” – zauważył Marcin Fabisiak, członek zarządu powiatu w Legionowie.

Łukasz Wodarski, radny Miasta Ruda Śląska wymienił cztery filary sponsorowania sportu na poziomie regionalnym.

„Składki, dotacje samorządowe, programy ministerialne i sponsorzy” – wyliczył radny.

Według ekspertów zajmujących się sportem powszechnym najważniejsza jest systemowa organizacja i powszechny udział. To dwa filary późniejszego sukcesu w sporcie na najwyższym poziomie.

„Według Eurobarometru aktywność sportowa młodych Polaków spadła o 9 proc. W pozostałych krajach UE wzrosła. Jesteśmy na dnie. Musimy uruchomić świadomość i zmienić polski sport. Inaczej obecna zapaść za kilka lat odbije się na zdrowiu społeczeństwa” – oceniła prof. Jolanta Żyśko.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Rada tzw. terminalowa już działa. Spotkała się z ZMPSiŚ

Opublikowano

w dniu

Foto: Weronika Gocłowska/ZMPSiŚ

Rada Programowa tworząca analizę i ocenę skutków ewentualnej budowy głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu rozpoczęła pracę. W ubiegłym tygodniu spotkała się z przedstawicielami Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Rozmawiano o celach i założeniach rady programowej oraz potencjalnej współpracy z Zarządem Portu Szczecin- Świnoujście.

W spotkaniu, które odbyło się  w Szczecinie wzięli udział przedstawiciele Rady Programowej, w tym między innymi przewodniczący rady Ryszard Grobelny i burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek. Zarząd portu reprezentował wiceprezes Krzysztof Sadowski, wiceprezes Arnold Perepeczo i szefowa komunikacji Aneta Szreder – Piernicka.

Wybór celu pierwszej wizyty przez Radę nie był przypadkowy – rada od dnia ukonstytuowania deklaruje nie tylko pełną transparentność swoich działań, ale także liczy na dobrą współpracę z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Podczas spotkania poproszono między innymi prośbę o udostępnienie wszelkiej dokumentacji o idei budowy portu kontenerowego w Świnoujściu. Dokumenty przedstawione przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście mają posłużyć do analizy, którą przeprowadzi rada ekspertów powołana przez radę programową.

W miarę postępów prac rady, spodziewane są dalsze spotkania z przedstawicielami ZMPSiŚ, co pozwoli na rzetelną ocenę skutków inwestycji.

Samorządy z wysp Uznam i Wolin od wielu miesięcy zwracają uwagę, że w procesie przygotowania inwestycji całkowicie pominięto proces konsultacji tego projektu z lokalną społecznością. Istnieją także rozbieżności w opiniach co do oddziaływania potencjalnego portu kontenerowego nie tylko na bezcenną naturę wysp Wolin i Uznam, ale także na gospodarkę turystyczną, sektor usług, infrastrukturę komunikacyjną, czy życie lokalnych społeczności.

Z właśnie tych potrzeb powstała idea powołania niezależnego zespołu, który korzystając z pomocy ekspertów przygotuje do czerwca 2025 roku bezstronny raport w/w skutków.

Warto dodać, że lokalni samorządowcy cały czas oczekują, że  przy dyskusji o lokalizacji nowego portu zostaną zastosowane nowoczesne, demokratyczne standardy oraz transparentne procedury, tak jak uczyniono to, gdy w Świnoujściu powstawał np. Terminal LNG.

O radzie programowej

Rada Programowa została powołana uchwałą Rady Miasta Świnoujście we wrześniu 2024 roku. W gronie rady znaleźli się przedstawiciele Świnoujścia (w tym przedstawiciele lokalnej społeczności i Rady Miasta), Gminy Międzyzdroje, Północnej Izby Gospodarczej i Świnoujskiej Organizacji Turystycznej.

Zespołem kieruje Ryszard Grobelny – ekspert wielu struktur samorządowych, m.in.: Związku Miast Polskich, Unii Metropoli Polskich.

Rada programowa ma na celu nie tylko analizę danych i dokumentów, ale również organizację konsultacji społecznych w formie warsztatowej, które pozwolą mieszkańcom na wyrażenie swoich opinii dotyczących planowanej inwestycji. Taki krok przyczyni się do większej transparentności procesu decyzyjnego oraz zbudowania zaufania między inwestorami a społecznością lokalną.

Wyniki prac eksperci przedstawią do 30 czerwca 2025 roku i na tej podstawie zostanie podjęta decyzja o organizacji potencjalnego referendum.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Szkolna Drużynowa Liga Lekkoatletyczna

Opublikowano

w dniu

Ośrodek Sportu i Rekreacji „ Wyspiarz” w dniu 09 października 2024 r. zorganizował  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Drużynowej Szkolnej Lidze Lekkoatletycznej w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej, rocznik 2011/2010 oraz Drużynową Szkolną Ligę Lekkoatletyczną w ramach Licealiady.

Celem imprezy było wyłonienie najlepszych szkół w kategorii dziewcząt i chłopców, które reprezentować będą nasze miasto w Finale Wojewódzkim, który odbędzie się w maju 2025 r. w Stargardzie.

W kategorii szkół podstawowych drużyny stanowili uczniowie danej szkoły w maksymalnej liczbie 16 zawodników lub zawodniczek. Każdy zawodnik miał prawo startu w jednej konkurencji i w sztafecie ( z wyłączeniem biegów 600m i 1000m). Szkoła miała prawo wystawić nie więcej niż 3 zawodników w jednej konkurencji i 1 sztafetę.

W kategorii szkół średnich drużyny stanowili również uczniowie danej szkoły w  maksymalnej liczbie 16 zawodników lub zawodniczek. Każdy zawodnik miał prawo startu w jednej konkurencji i w sztafecie ( z wyłączeniem biegów średnich na dystansie: 800 m
i 1500 m).

Biegi odbywały się w seriach na czas, zaś w konkurencjach technicznych obowiązywały cztery próby. Wynik każdego zawodnika przeliczany był na punkty wg tabel wielobojowych, a o miejscu zwycięskiej drużyny decydowała suma 12 najlepszych wyników drużyny.

W kategorii dziewcząt IMS:
I miejsce – SP6 – 762 pkt
II miejsce – SP1 – 693 pkt
III miejsce – SP2 – 306 pkt
IV miejsce – SP4 – 256 pkt

W kategorii chłopców IMS:
I miejsce – SP6 – 849 pkt
II miejsce – SP4 – 777 pkt
III miejsce – SP1 – 646 pkt
IV miejsce – S2 – 179 pkt

W kategorii dziewcząt – szkoły średnie:
I miejsce – LO Mieszko I – 950 pkt
II miejsce – CEZiT – 383 pkt
III miejsce – ZCKZiU – 121 pkt
IV miejsce – WZDZ – 80 pkt

W kategorii chłopców – szkoły średnie:
I miejsce – LO Mieszko – 852 pkt
II miejsce – CEZIR – 552 pkt
III miejsce – WZDZ – 506 pkt
IV miejsce – ZCKZiU – 449 pkt

Na koniec zawodów wszystkie szkoły nagrodzone zostały okolicznościowymi pucharami ufundowanymi przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.
Wszystkim zawodnikom gratulujemy!
OSiR „Wyspiarz”

Pełny komunikat z zawodów na https://www.osir.swinoujscie.pl/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych odwołany

Opublikowano

w dniu

Obowiązujący od 18 września zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych został zniesiony od 9 października zarządzeniem dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie – Wody Polskie.

Zarządzenie, znoszące zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych, opublikowano w mediach społecznościowych Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Dyrektor RZGW w Szczecinie zniósł od 9 października 2024 r. zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych w Szczecinie – podano.

Pod dokumentem podpisał się zastępca dyrektora ds. ochrony przez powodzią i suszą RZGW w Szczecinie Bogdan Zakrzewski.

Zakaz wprowadzono 18 września br., w trybie natychmiastowym, w związku z falą powodziową w górnym biegu Odry.

W woj. zachodniopomorskim przez ostatnie dwa tygodnie rejestrowano wysokie stany wody, także przekroczenia stanów alarmowych (np. w Gozdowicach, Bielinku, Widuchowej), ale fala wezbraniowa nie wyrządziła poważnych zniszczeń. Odnotowano lokalne podtopienia działek i zabudowań znajdujących się tuż nad rzeką. W Szczecinie Odra nie przekroczyła stanu ostrzegawczego. (PAP)

tma/ agz/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Świnoujście dla Powodzian – koncert charytatywny już 12 października

Opublikowano

w dniu

W obliczu klęski żywiołowej, która dotknęła południowe regiony Polski, Komitet społeczny Świnoujście dla powodzian, Urząd Miasta Świnoujście, Miejski Dom Kultury podjęli wspólną inicjatywę organizacji koncertu charytatywnego oraz wielu innych atrakcji, podczas których prowadzona będzie zbiórka publiczna. Datki zbierane przez wolontariuszy na szczytny cel, przekazane zostaną na pomoc ofiarom powodzi.

Nasz apel spotkał się z ogromnym odzewem ze strony świnoujskich przedszkoli, szkół, klubów sportowych, lokalnych artystów, grup tanecznych i zespołów muzycznych, którzy w tym dniu wezmą udział w koncercie.

Do akcji charytatywnej zgłosiły się także instytucje, firmy, restauracje, które przygotują prezentacje i stoiska oraz przekażą vouchery na swoje usługi, które będą licytowane ze sceny podczas koncertu.

Mieszkańcy Świnoujścia mają wielkie serca i po raz kolejny pokazują, że można na nich polegać.

Zapraszamy serdecznie w najbliższą sobotę, 12 października od godz. 11.00 do Sali Teatralnej oraz Sali Sportowej MDK przy ul. Matejki 11 [wejście od Placu Mickiewicza].

Obiecujemy, że każdy znajdzie coś dla siebie, a wrzutka do puszki pomoże mieszkańcom zalanych miejscowości odbudować swoje życie.

A co w programie?

Sala Sportowa MDK

-Stanowiska dla dzieci: malowanie buzi, zaplatanie warkoczyków, tatuaże brokatowe, duże maskotki, malowanie kamyków, warsztaty plastyczne
-Stanowisko Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły: pomiary ciśnienia krwi i poziomu cukru, konsultacje lekarskie
-Maskotki
-Fundacja Klub Sportowy JCH The Sailors, godz. 15.00: okazy koszykarskie
-Stanowisko ZOD Fregata: zabiegi
-Punkt Informacyjny „Szlachetna Paczka” – ogólnopolski projekt społeczny organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna
-Kawiarenka: ciasta

Plac przy Sali Sportowej

Ochotnicza Straż Pożarna Świnoujście –  Przytór: pokazy sprzętu, pierwsza pomoc
Kuchnia Polowa: degustacja zupy meksykańskiej oraz grochówki
Sala Teatralna MDK

Harmonogram w sali teatralnej MDK

11.00 – 12.15  prezentacje Przedszkolaków
12.15 – 14.30 prezentacje Szkolne oraz taneczne
15.00-16.00  Przerwa techniczna
16.00 prezentacje solistów oraz zespołów MDK
17.50 Miejski Chór Logos
18.10 zespół Gama Band Legato EV
18.40 zespół Sloggi
19.10 zespól Odskocznia

w czasie koncertu będą prowadzone licytacje

Organizator: Komitet społeczny Świnoujście dla powodzian

Zbiórka publiczna NR 2024/4302/KS

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

W Świnoujściu sprawdzą kondycję pół tysiąca drzew

Opublikowano

w dniu

W Świnoujściu właśnie rozpoczął się przegląd 500 drzew rosnących w pasach drogowych, obejmujący ich inwentaryzację – obmiar, ocenę stanu sanitarnego oraz sporządzenie dokumentacji fotograficznej.

Jest to bardzo istotne zadanie, które pozwala nam monitorować kondycję miejskiego drzewostanu i zapewnia bezpieczeństwo mieszkańcom. Sprawdzane są nie tylko wiekowe drzewa, ale także nowe nasadzone niedawno przy inwestycjach drogowych.

Warto wspomnieć, że równocześnie prowadzona jest przycinka gałęzi oraz wycinka drzew stanowiących zagrożenie np. dla pieszych lub kierowców.

Decyzja o nasadzeniu nowych drzew lub pozostawieniu istniejących zobowiązuje samorząd do dalszej troski o ich prawidłowy rozwój.

Regularna pielęgnacja to klucz do zachowania zdrowia zieleni miejskiej, a tym samym do sprawnego funkcjonowania całego „organizmu” miasta.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Rekordowa zbiórka podczas Wystawy Pupili. Koty będą miały pełne brzuszki

Opublikowano

w dniu

Foto: Grupa Morska Cała Naprzód

Jaszczurki, chomiki, świnki morskie, koty i oczywiście psy – mnóstwo pupili wraz ze swoimi właścicielami pojawiło się w niedzielę na placu Adama Mickiewicza oraz sali MDK. Pupile i ich właściciele mieli okazję rywalizować w różnych konkursach, w których, dzięki uprzejmości sponsorów, do wygrania były atrakcyjne nagrody. Wyjątkowo dużo radości przyniosły konkursy psich sztuczek oraz na psa najbardziej podobnego do właściciela.

Foto: KDS ds. ochrony zwierząt w Świnoujściu

Podczas imprezy można było skorzystać z porad behawiorysty, pojeździć na koniu, czy skorzystać ze stoiska gastronomicznego. Gośćmi specjalnymi byli uczniowie i nauczyciele ze szczecińskiej szkoły średniej, w której można kształcić się w kierunkach technik weterynarz oraz technik hodowca koni. 

– W wydarzeniu uczestniczyło kilkuset mieszkańców, którzy mieli okazję spędzić czas w towarzystwie swoich zwierzaków oraz mogli skorzystać z licznych atrakcji przygotowanych zarówno dla pupili, jak i ich opiekunów. Wystawa była doskonałą okazją, aby dowiedzieć się więcej o opiece nad zwierzętami oraz wesprzeć działania na rzecz ich ochrony – mówi Joanna Agatowska, Prezydent Miasta Świnoujście.

Foto: KDS ds. ochrony zwierząt w Świnoujściu

– Gościliśmy również wyjątkowego psa – Biankę, która jest psem strażackim i specjalizuje się w poszukiwaniu ludzi pod gruzami. Wydarzenie zaszczycili również przedstawiciele Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt oraz Fundacji Animals Przystań Świnoujście – wymienia Krystian Kośmider.

Foto: KDS ds. ochrony zwierząt w Świnoujściu

– Dziękujemy wszystkim uczestnikom imprezy wielkie serce i szczodrość. Podczas wystawy trwała zbiórka na karmę dla wolnozyjącysh kotów. W tym roku udało się zebrać 4178,58 zł. To rekord – cieszy się radny Sławomir Nowicki.

Wystawę Pupili udało się zorganizować dzięki zaangażowaniu Grupy Morskiej Cała Naprzód, Komisji Dialogu Społecznego do Spraw Ochrony Zwierząt i Przeciwdziałania Bezdomności w Świnoujściu, Miasto Świnoujście, wolontariuszy i ludzi kochających zwierzaki.

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „winkids"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524