Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

45% Polaków wyrzuca jedzenie – badania Banków Żywności

Opublikowano

w dniu

Aż czterech na pięciu Polaków przyznaje się do marnowania żywności w domach, a wśród produktów które najczęściej lądują w koszach są: pieczywo, wędliny, warzywa i owoce. Federacja Polskich Banków Żywności opublikowała najnowszy raport “Nie Marnuj Jedzenia 2024na temat skali marnowania jedzenia w Polsce.

W polskich gospodarstwach domowych rocznie marnuje się prawie 3 miliony ton żywności [1] – jednocześnie, jak podaje Główny Urząd Statystyczny, aż 6,6% Polaków żyje poniżej progu ubóstwa[2]. Na potrzeby raportu “Nie Marnuj Jedzenia 2024, Banki Żywności przeprowadziły badania na grupie 1000 osób i zapytały o zwyczaje dotyczące marnowania jedzenia.

W tegorocznym badaniu aż 45% respondentów przyznaje się do wyrzucania jedzenia przynajmniej od czasu do czasu. Wynik ten wskazuje na znaczącą skalę problemu, który ma nie tylko negatywny wpływ na domowy budżet, ale także na środowisko naturalne, przyczyniając się do marnowania zasobów i emisji gazów cieplarnianych związanych z produkcją i utylizacją żywności. Pozytywnym sygnałem, jest jednak spadek deklaracji o marnowaniu żywności aż o 11 punktów procentowych w porównaniu z 2023 rokiem, a także wysoki odsetek 45% respondentów deklarujących, że nie marnują żywności.

Marnowanie żywności to nie tylko problem ekologiczny, ale również społeczny i ekonomiczny. Raport Federacji Polskich Banków Żywności pokazuje, jak od dawna i głęboko zakorzenione jest to zjawisko – mówi Beata Ciepła, prezes zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.Dlatego żywność, którą jako Banki Żywności ratujemy przed zmarnowaniem, ma dla nas ogromną wartość – można ją przekazać na rzecz osób potrzebujących, costanowi kluczowy element naszej działalności. Chcemy, aby ludzie postrzegali jedzenie jako cenny zasób, który każdy powinien szanować i mądrze wykorzystywać.

Dlaczego chleb ląduje w koszu?

Częstotliwość marnowania żywności pozostaje na zbliżonym poziomie co w 2023 roku. Niestety, największy odsetek osób deklaruje, że wyrzuca żywność do kosza parę razy w miesiącu (27%). Te dane pokazują, że choć nie jest to codzienna praktyka, problem marnowania jedzenia jest nadal obecny w wielu domach. Częste marnowanie jedzenia wynika przede wszystkim z upływu terminu przydatności do spożycia, niewłaściwego planowania posiłków, nadmiernych zakupów i niewłaściwego przechowywania żywności.

Aż u dwóch trzecich respondentów w koszu ląduje pieczywo – od lat, nieprzerwanie, jest to najczęściej marnowany produkt spożywczy w Polsce. Wynik ten nie jest zaskakujący, biorąc pod uwagę krótki okres trwałości tego produktu oraz jego powszechność w codziennej diecie. Na kolejnych miejscach znalazły się wędliny (36%), warzywa (34%) oraz owoce (30%), co wskazuje na to, że produkty łatwo psujące się, wymagające odpowiedniego przechowywania i szybkiej konsumpcji, są najczęściej wyrzucane.

Jako Lidl Polska, traktujemy zapobieganie marnowaniu żywności jako jeden z naszych priorytetów. Naszą misją jest nie tylko oferowanie produktów wysokiej jakości w niskich cenach, wyprodukowanych w sposób zrównoważony, ale także aktywne wdrażanie rozwiązań, które zmniejszą ilość wyrzucanego jedzenia. W ramach tej misji realizujemy szereg inicjatyw – od przecen produktów zbliżających się do końca terminu przydatności, przez intensywne programy edukacyjne dla klientów, aż po współpracę z organizacjami charytatywnymi, którym regularnie przekazujemy żywność.dodaje Aleksandra Robaszkiewicz, Dyrektorka ds. Corporate Affairs i CSR w Lidl Polska.

Światowy Dzień Żywności

16 października obchodzony jest Światowy Dzień Żywności. Z okazji tego wyjątkowego wydarzenia, każdego roku Federacja Polskich Banków Żywności publikuje specjalny Raport zawierający statystyki oraz badania na temat marnowania żywności w Polsce. Jego celem jest zwrócenie uwagi na rosnącą skalę wyrzucania jedzenia oraz mobilizacja do zmiany dotychczasowych postaw.

O Federacji Polskich Banków Żywności

Federacja Polskich Banków Żywności to organizacja pożytku publicznego zrzeszająca 32 BankiŻywności w całej Polsce. Każdy z nich codziennie odbiera ze sklepów i od producentów niesprzedane, dobre jakościowo produkty, które następnie trafiają do organizacji pomocowych, np. jadłodajni, Domów Pomocy Społecznej, świetlic środowiskowych, hospicjów, domów dziecka czy ośrodków wsparcia dla samotnych matek. Banki prowadzą także Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa, współfinansowany ze środków UE. Tylko w 2021 r. do osób potrzebujących udało się przekazać 58 tysięcy ton artykułów spożywczych. Federacja Polskich Banków Żywności zajmuje się również edukacją i działaniami mającymi na celu wzrost społecznej świadomości nt. konsekwencji marnowania żywności i sposobów zapobiegania temu zjawisku.

www / Facebook / Instagram 

[1] https://projektprom.pl/index.php/aktualnosci/67-jaka-jest-skala-marnotrawstwa-zywnosci-w-polsce-gdzie-sa-najwieksze-straty-2

[2] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/warunki-zycia/ubostwo-pomoc-spoleczna/zasieg-ubostwa-ekonomicznego-w-polsce-w-2023-roku,14,11.html

Źródło informacji: Federacja Polskich Banków Żywności

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Spotkanie kronikarza Świnoujścia z mieszkańcami miasta – podróż w przeszłość

Opublikowano

w dniu

W miniony wtorek w „Piekarni 44” przy ul. Chrobrego w Świnoujściu odbyło się wyjątkowe spotkanie z kronikarzem miasta, które zostało zorganizowane z inicjatywy Polsko-Niemieckiego Forum Kobiet. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać pasjonującej opowieści o historii miasta, wzbogaconej licznymi zdjęciami, które przywołały wspomnienia i zainteresowanie przeszłością.

W trakcie swojego wystąpienia kronikarz Świnoujścia Krzysztof Nowak zabrał zgromadzonych w podróż przez historię miasta, ilustrując opowieści zdjęciami, które stanowiły fascynujący zapis zmian zachodzących na przestrzeni lat. Wśród prezentowanych zdjęć znalazły się m.in. pierwsze jednostki pływające w powojennej Polsce, w tym parowiec towarowo-pasażerski „Piast” regularnie kursujący między Świnoujściem a Szczecinem. Ciekawostką była informacja, że w 1946 roku „Piast” miał już na swoim koncie 100 rejsów. Na jednym ze zdjęć  można było zobaczyć również drewnianą jednostkę pływającą „Szkwał” służącą do 1975 roku  Polskiego Ratownictwa Okrętowemu.

Jednak historia Świnoujścia to nie tylko morze i port. Kronikarz zaprezentował także zdjęcia związane z budownictwem mieszkaniowym w mieście. Jednym z nich było wmurowanie kamienia węgielnego pod pierwsze budynki Spółdzielni Mieszkaniowej „Słowianin”. Na fotografii z tego wydarzenia widoczny był Witold Rusakiewicz, wieloletni prezes spółdzielni.

Spotkanie stało się również doskonałą okazją, by przypomnieć o ważnym wydarzeniu w życiu artystycznym miasta. Kronikarz przedstawił zebranym m.in. dokumenty potwierdzające zameldowanie Zofii Kuglin na stały pobyt w Świnoujściu w dniu 23 grudnia 1945 roku. Artystyczne małżeństwo Zofii i Stanisława Kuglinów przez wiele lat mieszkało przy ulicy Grottgera 15, a ich działalność miała ogromny wpływ na życie kulturalne miasta. Jedna z obecnych na spotkaniu osób podzieliła się osobistym wspomnieniem o swojej byłej nauczycielce Zofii Kuglin.

Kronikarz zaapelował do wszystkich obecnych o dzielenie się własnymi wspomnieniami, informacjami i zdjęciami, które mogą wzbogacić miejską historię. Podkreślił, jak ważne jest, aby mieszkańcy, zarówno obecni, jak i ci, którzy opuścili miasto, przekazali swoje historie i dokumenty, które mogą stanowić cenną część miejskiej historii. Każdy z takich dokumentów, każde takie zdjęcie to jak kawałek układanki, który pozwala nam lepiej zrozumieć, jak zmieniało się nasze miasto, jak kształtowały się jego losy i jak ważną rolę w tym procesie odgrywali jego mieszkańcy. „Wasze wspomnienia, wasze fotografie – to wszystko jest niezwykle ważne, byśmy wspólnie tworzyli obraz naszego miasta, który będzie mógł służyć przyszłym pokoleniom” – mówił kronikarz. Wiele osób uczestniczących w spotkaniu  zadeklarowało przegląd swoich rodzinnych fotografii, dokumentów i pamiątek związanych z przeszłością Świnoujścia w celu wzbogacenia treści kronik miasta.

Minione spotkanie z miejskim kronikarzem to kolejny krok w kierunku ocalenia wspólnej pamięci o naszym mieście – o tym, co było i dzielenia się tą pamięcią z kolejnymi pokoleniami.

Zachęcamy zatem do kontaktu z kronikarzem miejskim Krzysztofem Nowakiem poprzez e-mail: knowak@um.swinoujscie.pl lub tel. 691 441 275.

Fot. Teresa Dawid

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Turniej Tenisa Stołowego z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Opublikowano

w dniu

W niedzielę, 10.11.2024 r. na Hali Sportowej przy ulicy Piłsudskiego 9, odbył się Turniej Tenisa Stołowego z okazji Narodowego Święta Niepodległości zorganizowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Turniej został rozegrany w dwóch kategoriach wiekowych,  oddzielnie dla dziewcząt i chłopców,  a także w kategorii OPEN kobiet i mężczyzn.

W kategorii dziewcząt rocznik 2009  i młodsze udział wzięło 8 zawodniczek.
Miejsca na podium zajęły:
I miejsce – Martynka MAKOWCZYŃSKA (Międzyzdroje)
II miejsce – Hania ROMANII (Świnoujście)
III miejsce – Hania KACIUNKA (Zielona Góra)

W kategorii chłopców rocznik 2009 i młodsi udział wzięło 8 zawodników.
Miejsca na podium zajęli :
I miejsce –  Nghiem Hai Nam Cao (Niemcy)
II miejsce – Dang Minh Cao (Niemcy)
III miejsce – The Khoi Nghiem (Niemcy)

W kategorii chłopców rocznik 2014 i młodsi zgłosił się tylko jeden zawodnik – The Khoi Nghiem (Niemcy), który rozegrał turniej z grupą starszych, zdobywając 3 miejsce. Otrzymał również puchar za I miejsce w swojej kategorii.

W kategorii dziewcząt rocznik 2014 i młodsze, udział wzięły dwie zawodniczki ze Świnoujścia, które również rozegrały swoje mecze w grupie ze starszymi zawodniczkami i również zostały nagrodzone pucharami w swojej kategorii wiekowej.
I miejsce – Matylda GAN
II miejsce – Anastazja RACHUBIŃSKA

W kategorii OPEN mężczyzn udział wzięło 17 zawodników, w tym zawodnicy z poza naszego miasta, z Polski i Niemiec.
Miejsca na podium zajęli :
I miejsce – Kamil WAWRZYCKI (Kostrzyn)
II miejsce – Wiktor JELONEK (Świnoujście)
III miejsce – Sławomir JANKOWIAK (Gostyń)

W kategorii OPEN kobiet udział wzięło 6 zawodniczek, w tym 1 zawodniczka z Niemiec.
Miejsca na podium zajęły:
I miejsce – Alicja SIKORSKA (Świnoujście)
II miejsce – Martyna MAKOWCZYŃSKA (Międzyzdroje)
III miejsce – Maja PIASECKA (Świnoujście)

Specjalną statuetką, dla najmłodszego zawodnika turnieju, została uhonorowana sześcioletnia  Świnoujścianka – Matylda GAN.

Turniej rozpoczął się o godzinie 10.00, a zakończył się po kilku godzinach sportowych zmagań. Na koniec Turnieju, po zaciętej, sportowej rywalizacji zawodnicy odebrali okolicznościowe puchary  ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy wyników!
OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Szczecin: ponad 20 litrów w Portowej Zbiórce Krwi, dla dawców – bilety na Pogoń

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Maciej Kulczyński

W akcji zorganizowanej w poniedziałek przez zarząd portu w Szczecinie we współpracy z piłkarską Pogonią wzięło udział 45 krwiodawców. Oddali 20 litrów i 250 ml krwi, za co otrzymali vouchery na mecz Pogoń – Jagiellonia Białystok.

„To ogromny sukces, jestem dumna z pracowników oraz młodzieży, która licznie nas wsparła” – podsumowała akcję Anna Dudra, kierownik działu marketingu Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście oraz przewodnicząca Portowego Klubu Honorowych Krwiodawców.

W komunikacie zarząd portów podał, że w zorganizowanej w poniedziałek już dziewiąty raz Portowej Zbiórce Krwi wzięło udział 45 osób – pracownicy portu, współpracujących z nim firm i szkół. Przed budynkiem przy ul. Bytomskiej kilka godzin stał krwiobus. Oddano 20 l i 250 ml krwi.

Dla krwiodawców przygotowano niespodziankę – vouchery, które można zamienić na bilety na mecz piłkarskiej ekstraklasy Pogoń Szczecin – Jagiellonia Białystok, który odbędzie się 1 grudnia.(PAP)

tma/ jann/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Narodowe Święto Niepodległości w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

11 listopada w Świnoujściu odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Mieszkańcy oraz goście miasta mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniach oficjalnych i artystycznych. Poniedziałkowe wydarzenia przyciągnęły osoby w różnym wieku. Patriotyczna atmosfera towarzyszyła mieszkańcom od rana.

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w Sanktuarium pw. Chrystusa Króla, przemarszem na plac Słowiański, gdzie odbyła się symboliczna uroczysta sesja Rady Miasta. Na placu odczytano apel pamięci, przemawiała prezydent miasta Joanna Agatowska coraz przewodniczący rady Ryszard Teterycz. Wydarzenie miało wyjątkowy charakter dzięki obecności kompanii honorowej oraz wojskowej orkiestry.

W poniedziałek plac Wolności został pięknie udekorowany biało-czerwonymi flagami. Stowarzyszenie Wspólne Wyspy zadbało o specjalne atrakcje – rozdano aż 1500 biało-czerwonych pierników, które cieszyły się dużą popularnością wśród uczestników. 

Dzieci miały wiele powodów do radości – mogły pomalować twarze w patriotycznych barwach oraz cieszyć się darmową biało-czerwoną watą cukrową. Wszędzie widać było flagi i inne symbole narodowe.

Dla wszystkich obecnych Miasto Świnoujście przygotowało również darmowe choragiewki – rozdano ich 2000, a dzieci ze świnoujskich szkół przygotowały  biało-czerwone kotyliony.

Obchody wzbogaciły również marynarskie akcenty – marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża rozdawali 2000 porcji tradycyjnej grochówki wojskowej. Tego dnia można było zwiedzać okręt ORP Toruń cumujący przy Wybrzeżu Władysława IV.

Wśród atrakcji znalazł się także historyczny akcent – z okna jednego z budynków przy ulicy Piłsudskiego przemówił Józef Piłsudski co wzbudziło zainteresowanie mieszkańców.

Rano na latarni morskiej została poniesiona została historyczna flaga Polski z roku 1918.

Narodowe Święto Niepodległości w Świnoujściu miało w tym roku szczególną atmosferę – mieszkańcy miasta aktywnie uczestniczyli w licznych wydarzeniach, podkreślając swoją tożsamość i szacunek dla historii Polski.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Bezpłatne szkolenia z pierwszej pomocy. Zaproszenie mieszkańców do udziału

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Już w drugiej połowie listopada w Świnoujściu, stowarzyszenie WinKids rozpoczyna kolejną serię bezpłatnych szkoleń z pierwszej pomocy w ramach projektu System Życia z GAZ-SYSTEM. Jest to wyjątkowa okazja dla wszystkich mieszkańców, aby zdobyć praktyczne umiejętności ratujące życie oraz nauczyć się, jak reagować w sytuacjach kryzysowych.

Na szkoleniach uczestnicy będą mieli okazję ćwiczyć na najnowszych fantomach firmy Laerdal, wyposażonych w system elektronicznego pomiaru poprawności ucisków i wentylacji. Program obejmuje również zajęcia z obsługi defibrylatora AED, co pozwoli na jeszcze lepsze przygotowanie się do działania w nagłych przypadkach.

Jak się zapisać?

Aby wziąć udział, należy zgłosić się poprzez system zapisów Luppo pod linkiem: https://winkids.lupposystem.com/Events/EventDetails/1273. 

Zapraszamy do udziału wszystkich, którzy chcą zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, zdobywając bezcenną wiedzę i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy!

Liczba miejsc jest ograniczona, więc nie zwlekaj – dołącz do nas już dziś!

#SystemŻyciazGAZSYSTEM #PierwszaPomoc #Świnoujście #Bezpieczeństwo #WOPR #Szkolenie

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Świnoujście na drugim miejscu w Sportowym Turnieju Miast i Gmin

Opublikowano

w dniu

XXX Sportowy Turniej Miast i Gmin w ramach XVI Europejskiego Tygodnia Sportu w tym roku odbył się w dniach 21-27 września pod hasłem „Sportowa rekreacja aktywną integracją”. Jak już ono wskazuje, w tegorocznym tygodniu wyjątkowo dużo klubów postanowiło się zjednoczyć i zachęcić do wspólnej zabawy. 

Rozpoczęliśmy mocnym akcentem, gdyż pierwszego dnia wystartowaliśmy w Świnoujściu z Masą Krytyczną, w której udział wzięło niemalże 200 osób. Następnie dojechaliśmy na Miejskie Targi Sportowe, podczas których do wygrania były darmowe vouchery na zabiegi w kriokomorze w ZOD Fregata, a także wiele darmowych wejściówek na zajęcia w świnoujskich klubach fitness.

Niedziela z kolei toczyła się pod znakiem dwóch imprez  „Biegu i Marszu Nordic Walking na 5 z plusem” oraz „XX Jubileuszowych Mistrzostw Świnoujścia w Lotach Latawców o Puchar Prezydenta Miasta Świnoujście”. Cały tydzień był okraszony sporą dawką przeróżnych wydarzeń, a mieszkańcy mogli wziąć udział w wielu darmowych treningach, które obejmowały m.in. takie dyscypliny jak : tenis ziemny, aqua aerobic, fitness, ściankę wspinaczkową, wszelkie rodzaje tańca, czy sportów walki, koszykówkę oraz piłkę nożną. Dzięki pełnej mobilizacji w Tygodniu Sportu odnotowaliśmy aż 28.002 startujących w 257 imprezach, co dzięki temu dało nam 2. miejsce w kraju.

Za ogromne zaangażowanie i zorganizowanie wielu fantastycznych wydarzeń  pragniemy serdecznie podziękować następującym świnoujskim klubom: Biegacze Świnoujście, Ghetto Workout by Dawid Szubryt, Champions Academy, FORMA, Studio Świadomego Ruchu, Szkoła Tańca RYTM, Bandha Pole Dance, Winkids, UKS Keja, KS Prawobrzeże, Świnoujski Klub Karate Kyokushin, Capoeira, ULKSW Pomorze, Aikido Cuore – Kamil Starski, Świnoujska Akademia Karate Kyokushin, KSz Renovatio, Klub Tańca Sportowego Jantar, Studio Tańca Etiuda, ATU, Akademia Tenisa Świnoujście Międzyzdroje, Strong Fingers, AP Baltica, MKS Flota, JCH The Sailors, Polskie Ratownictwo Wodne. Ponadto podziękowania należą się również dla ZOD Fregata, WOPR, OSiR „Wyspiarz”, Komendy Miejskiej Policji, Wojskowego Centrum Rekrutacji, Ochotniczej Straży Pożarnej, ZHP oraz Młodzieżowej Radzie Sportu, którzy jak zawsze chętni służyli wsparciem, radą i pomocą w organizacji i zapewnieniu bezpieczeństwa.

Za organizację odpowiedzialny był Urząd Miasta Świnoujście oraz OSIR Wyspiarz.

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „winkids"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524