Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Varsovia promem roku 2024

Opublikowano

w dniu

Polska Żegluga Bałtycka S.A.  informuje, że prom Varsovia został uhonorowany tytułem RoPax of the Year 2024. Nagrodę przyznano podczas wydarzenia Ferry Shipping Summit, gdzie spotykają się eksperci branży żeglugowej z całego świata. Wyróżnienie zostało przyznane za największy i najnowocześniejszy prom RoPax na Morzu Bałtyckim. Jednostka obsługuje kluczową trasę między Świnoujściem a Ystad pływając w barwach Polferries.

Podróż promem Varsovia, Zdobywcą tytułu RoPax of the Year 2024 to niesamowite wrażenia w wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Czekają na Was – pyszne jedzenie, piękne widoki i niezapomniana morska przygoda.

Kilka faktów o Varsovii:

Sama jednostka powstała w rodzinnej, włoskiej stoczni Cantiere Navale Visentini.

Jednostka, zgodnie z planem, weszła do portu w Świnoujściu dnia 22 lipca br. i od tego momentu trwały przygotowania do pierwszego rejsu. 27 lipca dołączyła do floty Polferries i weszła w rozkład o godz. 12.30 wyjściem do szwedzkiego Ystad.

Varsovia to największy prom z najdłuższą linią ładunkową jaki kiedykolwiek operował we flocie Polferries, a także pierwszy zupełnie nowy od ponad 20 lat.

  Wymiary: długość 216,2 m, szerokość 28,2 m

  – długość linii ładunkowej: 3775 m

  – zanurzenie 6,7 m

  – nośność 9386 ton

Max liczba pasażerów: 976 pasażerów oraz 60 członków załogi

W kabinach pasażerskich jest 920 miejsc noclegowych

Na pokładzie znajduje się 230 kabin, strefa gastronomiczna z barem i restauracją, sklep oraz przestrzeń rozrywkowa dla pasażerów.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Uszkodzony statek Sofia jest holowany w stronę Szwecji

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Andrzej Jackowski

Po zabezpieczeniu na redzie gdyńskiego portu szwedzki statek handlowy Sofia, który dryfował uszkodzony i bez załogi w kierunku polskiego brzegu, jest holowany w stronę Szwecji – poinformowała przedstawicielka Urzędu Morskiego w Gdyni.

Szwedzki statek handlowy Sofia w czwartek po południu bez ładunku wypłynął z Ustki. Wieczorem polska Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR otrzymała informację od duńskich służb, że na statku wybuchł pożar. Sofia była w pobliżu wyspy Bornholm, a więc na duńskich wodach.

Po pożarze jednostkę opuściła załoga, a Sofię odholowano na redę portu w Gdyni. Jednak statek nie wpłynął do portu, bo nie uzyskał zgody na wejście do żadnego polskiego portu.

Rzeczniczka prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska poinformowała PAP w niedzielę wieczorem, że jednostka rozpoczęła podróż do Szwecji. Jest holowana przez holownik.

Przez kilkanaście godzin statek Sofia stał na redzie portu w Gdyni, gdzie był zabezpieczany przed holowaniem do Szwecji.

Po pożarze jednostka była holowana w kierunku Gdyni przez holownik FairPlay-20 w asyście statku Kapitan Poinc Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa z Gdyni.

Rzecznik prasowy SAR Rafał Goeck poinformował PAP w czwartek, że około 21.20 przyszło zgłoszenie od Duńczyków, że statek płonie i prawdopodobnie nabiera wody. „Zaoferowaliśmy pomoc, wysłaliśmy śmigłowiec z Darłowa, ale szybciej były na miejscu śmigłowce duński i szwedzki. Ewakuowały pięcioosobową załogę” – dodał.

Śmigłowiec polskiego Marynarki Wojennej z Darłowa uczestniczył w akcji ratunkowej tylko jako asysta. Wszyscy członkowie załogi statku zostali ewakuowani na duńską fregatę, która została wysłana na pomoc. W kierunku statku dryfującego między Ustką a Darłowem wysłane zostały dwie polskie jednostki: wielozadaniowy holownik ratowniczy SAR Kapitan Poinc oraz holownik H8 z 3 Flotylli Okrętów MW.

Na razie nie wiadomo, co było przyczyną pożaru i uszkodzeń na pokładzie Sofii. W czasie, kiedy doszło do wypadku, na Bałtyku było od 5 do 7 st. w skali Beauforta, czyli wiał silny lub bardzo silny wiatr, z prędkością do 17,1 m/s (ok. 65 km/h).

Jak przekazał Urząd Morski w Szczecinie, statek handlowy „Sofia” pływa pod szwedzką banderą, został zbudowany w 1986 r. Długość całkowita jednostki to 71,84 m. Był w Ustce 28 listopada z ładunkiem kruszywa. (PAP)

kszy/ dki/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Szczecińscy Terytorialsi złożyli przysięgę na Łasztowni

Opublikowano

w dniu

36 nowych żołnierzy, w tym 21 kobiet złożyło dziś przysięgę wojskową na szczecińskiej Łasztowni. To jednocześnie pierwsi żołnierze nowego, szczecińskiego i wałeckiego 143 batalionu lekkiej piechoty 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Po złożeniu przysięgi w sobotę większość z nich wchodzi w skład tworzonego właśnie w 14 Zachodniopomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej nowego, 143 batalionu lekkiej piechoty, który będzie stacjonował w Szczecinie i Wałczu.

Uroczystość z ceremoniałem wojskowym, odśpiewaniem hymnu państwowego a przede wszystkim złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej odbyła się na szczecińskiej Łasztowni. Dowództwo 14 ZBOT podkreśla, że miejsce nie jest przypadkowe. Brygada w tym miejscu zamierzała zaznaczyć swoją szczególną obecność w Szczecinie. Do tej pory w Podjuchach znajdowało się dowództwo i sztab Brygady oraz wspierające go kompanie żołnierzy, teraz będzie stacjonował tam nowy batalion żołnierzy.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele parlamentu RP, władze wojewódzkie, samorządowe i dowódcy innych jednostek wojskowych, m.in. dowódca 15 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej gen. Sławomir Kocanowski, przedstawiciele innych służb mundurowych, duchowieństwa  i oczywiście rodziny składających przysięgę żołnierzy. List do uczestników uroczystości przesłał Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odczytał go dowódca 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Piotr Sulwiński, który przyjął przysięgę od nowych żołnierzy jednostki.
Po zakończeniu uroczystości wojsko poczęstowało wszystkich przybyłych grochówką, można było obejrzeć także stoiska promocyjne wojska i innych służb mundurowych.

143 batalion lekkiej piechoty będzie szkolił i przygotowywał żołnierzy do prowadzenia działań w mieście i na wodzie. Główny wysiłek szkoleniowy skupiony będzie na przygotowaniu pododdziałów do osiągnięcia zdolności w zakresie ochrony i obrony infrastruktury krytycznej a także działań przeciwkryzysowych w wskazanym rejonie.

Dowództwo 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej zachęca młodych, pełnoletnich ludzi do wstępowania w szeregi nowego batalionu. Aby to ułatwić, w grudniu tego i styczniu 2025 roku odbędą się aż trzy powołania na „Ferie z WOT”, szkolenie podstawowe skierowane przede wszystkim do pełnoletnich uczniów, studentów czy nauczycieli. Powołania odbędą się w Szczecinie 14 grudnia oraz 18 i 31 stycznia. „Ferie z WOT” rozpoczną się zaś 31 stycznia i będą trwały przez cały czas ferii zimowych w województwie zachodniopomorskim. Aby wstąpić w szeregi 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wystarczy ukończone 18 lat, polskie obywatelstwo i niekaralność. Każdy zainteresowany służbą w WOT powinien skontaktować się najpierw z najbliższym Wojskowym Centrum Rekrutacyjnym.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Nitras: będziemy szanować decyzje, które zapadną w regionach

Opublikowano

w dniu

Władze lokalne najlepiej znają potrzeby i perspektywę regionu – mówił w czwartek podczas konferencji w Szczecinie minister sportu i turystyki Sławomir Nitras, który podpisał z czterema samorządami porozumienia dot. rozwoju bazy sportowej.

Minister podpisał pierwsze porozumienia z samorządami dot. rozwoju infrastruktury sportowej. Podpisali je m.in. marszałkowie województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i lubuskiego.

Nitras przekazał podczas konferencji, że to władze lokalne powinny decydować, gdzie powstaną dane inwestycje, a nie władza centralna, ponieważ radni sejmików województwa i marszałkowie lepiej znają perspektywę i potrzeby regionu.

„Te decyzje będą zapadały w sposób bardziej transparentny, bardziej przejrzysty. Społeczność lokalna, samorządowcy poszczególnych gmin będą tak naprawdę widzieli, jakimi kryteriami będą mogli łatwiej dotrzeć do decydentów” – mówił Nitras.

„My będziemy szanować decyzje, które zapadną w regionach. Będziemy podpisywać umowy. Decyzję najpierw podejmie najpierw zarząd województwa, później lokalne sejmiki” – dodał minister.

Zaznaczył, że Ministerstwo Sportu i Turystyki zaprasza marszałków do współpracy, ale chce też, aby „powstawały wojewódzkie programy rozwoju bazy sportowej”.

„Ten mechanizm spowoduje, że każde województwo będzie musiało w sposób uporządkowany, tworząc program, robiąc zasady tego programu, w sposób transparentny robić nabór. Będą musiały współfinansować ten program” – wyjaśnił Nitras.

Jak dodał „spowoduje to, że pieniądze kierowane przez władzę publiczną, władzę centralną i władzę samorządową na infrastrukturę sportową, dzięki temu mechanizmowi będą większe”.

Nitras zaprosił do współpracy marszałków wszystkich województw. Wyjaśnił też, że pieniądze będą dzielone proporcjonalnie do liczby mieszkańców tak, żeby nie tworzyć dysproporcji pomiędzy regionami. „Chcemy, żeby każdy miał poczucie, że zasady gry są uczciwe” – podkreślił.

„Każdy ma swoją kopertę regionalną, w zależności od wielkości województwa, bez względu na to, czy jest to województwo bardziej, czy mniej rozwinięte. Uznaliśmy, że jedynym realnym, prawdziwym kryterium jest liczba mieszkańców” – powiedział minister.

Pula przeznaczona na wszystkie województwa to 200 mln zł. Nitras zaznaczył, że chciałby, aby program finansowania infrastruktury sportowej był programem wieloletnim i żeby do samorządów corocznie trafiała określona pula środków. (PAP)

misz/ krys/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Gest pełen ciepła – 64 pary skarpetek dla noworodków od Pani Manii von Nida z Bawarii

Opublikowano

w dniu

Świnoujski Szpital Miejski miał przyjemność odebrać niezwykły prezent – 64 pary maleńkich, ręcznie wykonanych skarpetek dla noworodków, które przesłała Pani Mania von Nida, mieszkanka Bawarii (Niemcy). Ten piękny gest wzruszył pracowników oddziału położniczo-ginekologicznego i wywołał ogromną radość.

Pani Mania urodziła się w naszym szpitalu 72 lata temu, a Świnoujście opuściła w wieku 8 lat. W swoim liście podzieliła się tradycją regionu, w którym mieszka, gdzie rodzice otrzymują od miasta gratulacje z okazji narodzin dziecka oraz drobne prezenty, w tym dziecięce skarpetki.

„Przekazałam 64 pary, symbolicznie po jednej za każdy rok mojej nieobecności w Świnoujściu” – napisała w liście. Dodała również, że cieszy ją świadomość, iż oddział z radością przyjmie jej przesyłkę, oraz wyraziła nadzieję, że podobny zwyczaj mógłby zagościć także w Świnoujściu.

„To gest pełen serdeczności i miłości, który bardzo nas poruszył. Dziękujemy Pani Manii za ten wyjątkowy dar. Skarpetki dla noworodków będą piękną pamiątką przywiązania do naszego miasta” – podkreśliła prezes szpitala Iwona Andrzejczyk-Szawerdo.

Pracownicy oddziału położniczo-ginekologicznego byli mile zaskoczeni, a maleńkie skarpetki wywołały wśród nich ciepłe uśmiechy i podziw dla kunsztu Pani Manii.

Za ten piękny gest dziękujemy z całego serca i życzymy Pani Manii wszystkiego, co najlepsze!

Źródło: Szpital Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Świnoujście przekaże 50 tys. złotych dla Gminy Bardo

Opublikowano

w dniu

Bardo to mała miejscowość na Dolnym Śląsku, licząca około 5000 mieszkańców. Jest jedną z najstarszych w regionie i szczyci się bogatą historią oraz niezwykłym urokiem. Niestety, ostatnie wydarzenia były dla tej miejscowości wyjątkowo trudne – ponad dwa miesiące temu Bardo doświadczyło powodzi, która wyrządziła ogromne szkody.
Choć czas mija, a temat powodzi zniknął już z pierwszych stron gazet i ekranów telewizorów, jej skutki nadal są odczuwalne dla mieszkańców. Wiele rodzin wciąż zmaga się z odbudową swojego życia, a proces ten potrwa miesiące, jeśli nie lata.
– Zwrócono się do nas o wsparcie, dlatego podjęliśmy decyzję o przekazaniu pomocy finansowej w wysokości 50 000 zł. Środki te zostaną przeznaczone na usuwanie skutków powodzi. Chciałbym serdecznie podziękować radnym za przychylenie się do tej propozycji i jednogłośne wsparcie tej inicjatywy – mówi Joanna Agatowska, prezydent Świnoujścia.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Busem ze Świnoujścia na lotnisko Szczecin-Goleniów

Opublikowano

w dniu

Wszystko wskazuje na to, że wiosną przyszłego roku podróżni będą mogli skorzystać z nowego połączenia pomiędzy Świnoujściem a Portem Lotniczym Szczecin-Goleniów. Inicjatywa jest wynikiem współpracy między PKS Szczecin, władzami Świnoujścia oraz zarządem lotniska.

Prezydent Świnoujścia, Joanna Agatowska, podczas spotkania z Maciejem Dziadoszem, prezesem portu lotniczego oraz Karolem Leszczyńskim, dyrektorem PKS Szczecin, podkreśliła znaczenie tego projektu dla lokalnej turystyki.

– Zrobimy wszystko, aby przedłużyć sezon turystyczny. Bezpośrednie połączenia autobusowe z lotniskiem z pewnością ułatwią turystom dotarcie do naszego miasta – powiedziała prezydent Agatowska.
Prezes Maciej Dziadosz dodał, że stałe połączenie autobusowe ma strategiczne znaczenie dla portu lotniczego i wpłynie na zwiększenie liczby pasażerów. – Zależy nam, aby utworzyć stałe połączenie pomiędzy naszym portem lotniczym oraz Świnoujściem – zaznaczył.

Nowa linia autobusowa będzie dostosowana do rozkładu lotów z Goleniowa, co ma ułatwić podróżnym przesiadki. Połączenie będą obsługiwać mniejsze busy lub większe autobusy, w zależności od liczby pasażerów. W szczególności skorzystają na tym osoby podróżujące na trasach do Warszawy, Krakowa, Londynu, Dublina, Oslo i Liverpoolu.


Uruchomienie tej linii to krok naprzód w kierunku rozwoju transportu w regionie. Połączenie nie tylko poprawi dostępność lotniska dla mieszkańców i turystów, ale również wpłynie na rozwój Świnoujścia jako atrakcyjnej destynacji turystycznej.

PKS Szczecin planuje regularne analizy obłożenia pojazdów, aby zapewnić optymalną obsługę.

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „winkids"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524