Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

W Szczecinie powstały świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Marcin Bielecki

Naukowczynie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego przed świętami upiekły pierniki zawierające w 15 procentach mąkę owadzią, by przekonać konsumentów, że produkty spożywcze z owadów są zdrowe i bezpieczne.

Pierniczki w kształcie gwiazdek, choinek, bałwanków powstały w jednej z pracowni Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt (WBiHZ) ZUT w Szczecinie. Do wyrobu świątecznych ciasteczek wykorzystano mąkę orkiszową, siemię lniane, przyprawę korzenną, wodę, miód i mąkę ze świerszcza domowego.

„Owady, które są dopuszczone do spożycia przez ludzi i zwierzęta, są bogatym źródłem aminokwasów egzogennych, białka o wysokiej wartości odżywczej, kwasów tłuszczowych nienasyconych, szczególnie kwasu laurynowego, który ma właściwości wspomagające nasz układ odpornościowy” – podkreśliła w rozmowie z PAP mgr inż. Jagoda Kępińska-Pacelik z WBiHZ ZUT.

Szczecińskie naukowczynie prowadzą badania m.in. nad wykorzystaniem owadów w produkcji spożywczej. Według Kępińskiej-Pacelik mąka z owadów to „produkt przyszłości”, który poprawi bezpieczeństwo żywnościowe.

„Niektóre regiony świata już teraz mają problem z zaspokojeniem potrzeb żywieniowych mieszkańców, ale problem ten będzie się rozszerzał. Populacja stale się zwiększa. Mogę śmiało powiedzieć, że owady są naszą przyszłością” – oceniła doktorantka ZUT.

Podkreśliła, że wyroby z mąki owadziej są zdrowe i bezpieczne dla konsumentów. Pierniczki z dodatkiem „świerszczy” określiła jako połączenie tradycji z innowacją. Zaznaczyła, że w recepturze wypieków zawartość mąki z owadów może być wyższa niż 15 proc.

„Zrobiłyśmy to tak, żeby nie przysłonić smaku pierniczkowego, żeby nie zniechęcać do spróbowania. Główny smak to mąka orkiszowa i przyprawy korzenne” – wyjaśniły Patrycja Chmielewska i Małgorzata Bielecka, studentki trzeciego roku kynologii na ZUT, które ugniatały ciasto.

Kępińska-Pacelik zaznaczyła, że głównym problemem w upowszechnieniu produktów spożywczych z owadów jest entomofobia. Owady wywołują lęk, obrzydzenie itd., chociaż w wielu regionach świata są tradycyjną żywnością. Także w diecie zwierząt nie są niczym nowym. „Badania pokazują, że u niektórych psowatych nawet 60 procent treści pokarmowej to są właśnie owady” – powiedziała Kępińska-Pacelik.

Oceniła, że mąkę ze świerszczy będzie konsumentom łatwiej zaakceptować niż „całego ususzonego świerszcza”.

Dr hab. inż. Wioletta Biel z Katedry Nauk o Zwierzętach Monogastrycznych WBiHZ, która w czwartek na ZUT wygłosiła wykład „Świąteczny stół przyszłości: dlaczego owady jadalne podbijają gastronomię i pet food” w rozmowie z mediami podkreśliła, że tradycyjnego schabowego czy świątecznego karpia w galarecie na pewno nie zastąpią „owady w galarecie”.

„Ale liczę na to, że naszymi badaniami uda się przekonać osoby, które postrzegają owady negatywnie, dla których owady są tabu żywieniowym, żeby jednak chociaż elementy z owadów, chociażby mąkę z owadów (zaakceptowali) jako element w produktach spożywczych” – powiedziała Biel.

Wyjaśniła, że dodatki owadzie mogą być stosowane przy wypieku pieczywa, produktów cukierniczych, a także w makaronach, batonach proteinowych, a nawet burgerach wołowych, pasztetach czy lodach. Zwróciła uwagę, że takie produkty są już dostępne w sklepach stacjonarnych. A do niedawna można było je kupić tylko w internecie. Podkreśliła, że jeśli w składzie są owady jadalne, informacja o tym musi być na etykiecie.

Podkreśliła, że owady nie tylko podnoszą wartość odżywczą produktów, ale zawierają białka, które „mają właściwości technologiczne, strukturotwórcze”, czyli zastępują chemiczne dodatki. „Można przekonywać konsumentów, że jak zastosujemy białko owadzie, to będzie mniej dodatków, których się boimy, bo białko owadzie ma właściwości emulgujące, żelujące” – stwierdziła Biel.

Przypomniała, że w krajach UE dopuszczone do konsumpcji przez człowieka są cztery gatunki owadów: mącznik młynarek, szarańcza wędrowna, pleśniakowiec złocisty i świerszcz domowy. Jako paszę można stosować też muchę czarną, muchę domową i dwa gatunki świerszczy (świerszcz bananowy, świerszcz kubański).

Naukowczynie ZUT podkreśliły, że owady zawierają dużo więcej białka niż zwierzęta rzeźne (drób, wołowina, wieprzowina). „Nawet dwukrotnie więcej białka czy tłuszczu niż np. kurczak” – podkreśliła w rozmowie z PAP Kępińska-Pacelik.

Zwróciła też uwagę, że hodowla na masową skalę np. świerszczy jest tańsza i bardziej przyjazna środowisku niż hodowla zwierząt. Zajmuje mniej miejsca, wymaga mniejszego nakładu pracy. Do „skarmiania” owadów można wykorzystać pozostałości po przetwórstwie produktów roślinnych. „Owady ekspresowo się rozmnażają, ekspresowo osiągają postać dorosłą, którą możemy przeznaczyć na cele konsumpcyjne, chociaż najczęściej stosuje się po prostu larwy” – zaznaczyła doktorantka ZUT. „W Polsce jest już kilka przedsiębiorstw, które na dużą skalę zajmują się hodowlą owadów” – podsumowała.

W przepisach UE pierwszy owad jadalny (mącznik) został zatwierdzony w maju 2021 r. Później rozporządzenie ws. nowej żywności zostało rozszerzone o szarańczę wędrowną, świerszcza domowego, a w styczniu 2023 r. o chrząszcza pleśniowego.(PAP)

tma/ bar/

Czytaj dalej
1 Komentarz

1 Komentarz

  1. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄 temu

    21 grudnia 2024 na 10:50

    Niech sobie sami żrą, to robactwo!!!
    🐛 🪲 🦗 🪳 🪱

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Koordynator Pacjenta Onkologicznego w Szpitalu Miejskim w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

W trosce o zdrowie i komfort pacjentów Szpital Miejski w Świnoujściu wprowadza nową funkcję – Koordynatora Pacjenta Onkologicznego. To ważny krok, który ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia osobom zmagającym się z chorobą nowotworową oraz ich rodzinom.

Choć nasza placówka nie posiada oddziałów onkologicznych, poradnie specjalistyczne skutecznie realizują diagnostykę w ramach karty DiLO, prowadząc pacjentów aż do skierowania na konsylium onkologiczne w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii. 

Świnoujski szpital realizuje zalecenia konsylium, w tym przeprowadza zabiegi operacyjne związane z rozpoznaniami ginekologicznymi i chirurgicznymi na miejscowych oddziałach.

Nowa rola ma pomóc pacjentom w poruszaniu się po złożonym systemie opieki zdrowotnej, zapewniając im organizacyjne, informacyjne i emocjonalne wsparcie. Koordynator będzie przewodnikiem na każdym etapie leczenia – od pierwszej diagnozy, przez konsultacje specjalistyczne, aż po wsparcie w formalnościach i kontakcie z innymi placówkami medycznymi.

 

Kontakt:

Ewa Piskorska – Koordynator Pacjenta Onkologicznego

tel.: +48 507 348 634

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Apel prezydent w sprawie dostępu do ul. Ku Morzu

Opublikowano

w dniu

Uroczyste spotkanie, związane z zakończenia rozbudowy świnoujskiego terminalu LNG było okazją do ponownego zwrócenia uwagi na problemy mieszkańców i turystów z dostępem do ul. Ku Morzu, warszowskiej plaży i zabytków. Wykorzystała to świnoujska prezydent Joanna Agatowska, która zabierając głos w obecności licznej grupy oficjeli zaapelowała o pomoc w rozwiązaniu tego nabrzmiałego i istotnego dla Miasta Świnoujście problemu. 

Rozbudowa terminalu LNG polegająca m.in. na wybudowaniu drugiego nabrzeża i trzeciego zbiornika do procesowego składowania LNG została formalnie zakończona z dniem 31 grudnia 2024 r. Tę jakże istotną inwestycję  z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego naszego państwa podsumowano na terenie terminalu podczas uroczystości w dniu 22 stycznia. Wśród uczestników tego spotkania byli m.in. Minister Przemysłu Marzena Czarnecka, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Wojciech Wrochna, Prezes Gaz-System Sławomir Hinc, zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz i wojewoda Adam Rudawski.

zdjęcie

Zabierając tam głos prezydent Joanna Agatowska podkreśliła na wstępie, że decyzja o budowie w Świnoujściu  terminalu LNG była niewątpliwie niezwykle ważna dla państwa, ale i dla rozwoju przemysłowego miasta, przynosząc nam w efekcie wymierne korzyści podatkowe. Stanowiła przy tym poważne wyzwanie dla ochrony środowiska naturalnego. Jednocześnie powstanie terminalu LNG budziło na wyspach wielkie społeczne emocje, oczekiwania i dylematy.  Istotnym bowiem problemem było uzyskanie koniecznego kompromisu pomiędzy polską racją stanu, a zapewnieniem życiowych potrzeb, głównie  mieszkańców prawobrzeża miasta przy zabezpieczeniu także dostępności do plaży i zabytków dla turystów. Prezydent Agatowska dała do zrozumienia, że pomimo upływu lat ten kompromis w kontekście późniejszej decyzji o utworzeniu strefy zamkniętej wokół terminalu, w dalszym ciągu jest w fazie do dalszego osiągnięcia.

–  Jako odpowiedzialny lokalny samorząd miasta Świnoujście przyjęliśmy tę inwestycję tutaj na teren naszego miasta, ale również na teren województwa, wierząc w to, że będzie ona  bardzo dużym impulsem  rozwojowym dla całego naszego obszaru zachodniego Polski – mówiła o rozbudowie terminalu prezydent Agatowska –  Nasze województwo zachodniopomorskie dzięki zaangażowaniu polityków, ekspertów Unii Europejskiej, także lokalnej społeczności rozwija się bardzo mocno, dając również poczucie bezpieczeństwa całej Polsce ponieważ gazoport  w Świnoujściu zabezpiecza aż osiemdziesiąt procent potrzeb  gazyfikacyjnych naszego państwa – dodała prezydent.

zdjęcie

Świnoujska prezydent w swojej wypowiedzi mocno przy tym  akcentowała wyjątkowość naszego miasta, zwracając uwagę zebranych na fakt iż wpisując się w misję niekwestionowanego zapewniania na naszym terenie bezpieczeństwa energetycznego całego kraju sami też borykamy się z trudną sytuacją wewnętrzną.

– Chciałabym zwrócić tutaj Państwa uwagę, ponieważ pierwszy raz od czasu objęcia przeze mnie  funkcji z woli mieszkańców, mam przyjemność w tak zacnym  gronie móc reprezentować moje miasto, że jest  ono bardzo specyficzne i w naszym poczuciu lokalnej społeczności wyspiarzy ważne. My na terenie naszego miasta i naszych wysp, Uznam i Wolin, mamy bardzo dużo infrastruktury krytycznej. Mamy ten bardzo ważny gazoport, firmę Baltchem, mamy dwa przejścia graniczne, tor podejściowy do Szczecina, mamy bazę NATO i mamy bardzo trudną sytuację, jeśli chodzi o komunikację pomiędzy wyspami. Gwarantuje ją dzisiaj tunel pod Świną, ale również promy, które stanowią o bezpieczeństwie miasta w przypadkach kryzysowych, gdyby do takich doszło – mówiła prezydent Agatowska. Jednocześnie z mocą podkreśliła dziękując przy tym za wypowiedź marszałkowi Olgierdowi Geblewiczowi, że właśnie jak ważny, wręcz podstawowy jest głoszony przez niego konieczny do utrzymania balans pomiędzy rozwojem  w Świnoujściu infrastruktury przemysłowej  na potrzeby państwa, a potrzebami mieszkańców i turystów.

– Chcielibyśmy mieć komfort polegający na tym, żeby czuć się tutaj nie tylko dumni, ale i bezpieczni w tym  miejsca, w którym żyjemy. Dzisiaj mamy sytuację, kiedy w wyniku zapewnienia bezpieczeństwa terminalowi LNG  mamy wyznaczoną strefę bezpieczeństwa wokół gazoportu, która odcięła nasze miasto, mieszkańców, rzesze turystów, setki tysięcy turystów od najważniejszych zabytków w naszym mieście.  Od latarni morskiej, której właścicielem jest Urząd Morski, którą wcześniej odwiedzało rocznie  kilkaset tysięcy  turystów z całej Polski, z Europy i ze świata,  ale i od zabytków fortecznych. Chcielibyśmy rozwiązać ten problem, ponieważ będzie on rzutował na pozytywny wizerunek samorządu, polskiego rządu i Unii Europejskiej zapewniających wszelkie potrzeby bezpieczeństwa,  konsekwentnie przez lata  realizowane w tym obszarze – stwierdziła świnoujska prezydent dodając, że z tą prośbą o pomoc w rozwiązaniu palącego problemu dostępu do zabytków i plaży zwraca się dzisiaj, wierząc głęboko, że dalsze, prowadzone również tego dnia  rozmowy doprowadzą do oczekiwanego efektu w postaci poprawy dostępu  już przed zbliżającym się sezonem turystycznym. Jak podkreśliła pragnie przekazać  lokalnej społeczności takie dobre informacje, które na pewno w tej sferze  poprawią atmosferę w naszym mieście.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Trzeźwy poranek. Wpadła 49-letnia kierująca renault

Opublikowano

w dniu

Policjanci przeprowadzili w Świnoujściu kolejne działania mające na celu wyeliminowanie nietrzeźwych kierowców z dróg. Podczas piątkowej akcji zatrzymano 49-letnią kobietę kierująca pojazdem marki Renault, której badanie alkomatem wykazało 0,62 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

49-latka została zatrzymana w związku z popełnieniem przestępstwa z artykułu 178a§1 Kodeksu Karnego. Ponadto, zatrzymane zostały jej uprawnienia do kierowania. Nieodpowiedzialna kobieta niedługo odpowie przed Sądem za popełnione przestępstwo.

Jazda po użyciu alkoholu to realne zagrożenie dla życia i zdrowia – zarówno własnego, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Alkohol osłabia koncentrację, wydłuża czas reakcji i zaburza ocenę sytuacji na drodze, co znacząco zwiększa ryzyko zdarzenia drogowego.

Pamiętajmy, że każda decyzja o wsiadaniu za kierownicę pod wpływem alkoholu może nieść za sobą tragiczne skutki.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Złote Gody w Świnoujściu. Uroczystość wręczenia medali

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 23 stycznia 2025 roku, w Urzędzie Stanu Cywilnego w Świnoujściu odbyła się wyjątkowa uroczystość, podczas której kolejne pary obchodziły swoje Złote Gody. Z okazji 50-lecia wspólnego życia jubilaci otrzymali prezydenckie medale z rąk Prezydenta Miasta Świnoujścia, Joanny Agatowskiej.

Medale i gratulacje odebrały cztery pary, które przez pół wieku wspólnego życia pokonały liczne życiowe wyzwania, podkreślając znaczenie wzajemnego zrozumienia i ustępowania sobie nawzajem. Jak sami mówili jubilaci, to właśnie te elementy, obok szczerych uczuć, były kluczem do długotrwałego małżeństwa.

Medale Złotych Godów otrzymali:

  1. Janina i Jan Damazynowie – para, która zawarła związek małżeński 23 lutego 1974 roku w Świnoujściu.
  2. Elżbieta i Adam Dziurbaczowie – małżonkowie, którzy swoje „tak” powiedzieli 10 sierpnia 1974 roku w Kołobrzegu.
  3. Ewa i Stanisław Grodkowie – małżeństwo zawarte 27 lipca 1974 roku w Inowrocławiu.
  4. Zofia i Marian Rokoszowie – para, która połączyła swoje życia 24 stycznia 1970 roku w Łobzie.

W trakcie uroczystości Prezydent Miasta, Joanna Agatowska, wyraziła głęboki szacunek i gratulacje dla jubilatów, zaznaczając, że 50 lat wspólnego życia to nie tylko piękny dowód miłości, ale także codziennej pracy nad związkiem.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zmienia się wysokość opłat za wodę i ścieki

Opublikowano

w dniu

Nowa taryfa w Świnoujściu została zatwierdzona przez Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Od 1 lutego 2025 r., przez kolejne 12 miesięcy, cena wody dla gospodarstw domowych zostanie podwyższona o 1,58 zł za metr sześcienny. Cena ścieków pozostanie na niezmienionym poziomie.

Aktualna taryfa wody to 4,89 zł netto za metr sześcienny, za ścieki 5,71 zł netto za metr sześcienny (przyp. łącznie 10,60 zł za m3). Taryfa obowiązywała w naszym mieście od lipca 2023 r. a została ustalona jeszcze w 2021 roku. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu był zobligowany do aktualizacji taryf.

Gospodarstwa domowe w Świnoujściu zgodnie z nowo zatwierdzonymi opłatami zapłacą 6,47 zł za metr sześcienny wody i 5,71 zł za odprowadzenie metra sześciennego ścieków. Co daje łączną kwotę 12,18 zł.

Wzrost cen za dostawę wody  i  odbiór ścieków w pierwszym roku  obowiązywania taryfy  wynika z faktu,  że dotychczas obowiązująca taryfa uwzględniała wskaźnik inflacji łącznie w latach 2021-2024 w wysokości 5,96 proc., natomiast rzeczywista inflacja w tym okresie wyniosła 31,4 proc. W tym czasie wzrósł także poziom wynagrodzeń. 

Wysokość  stawki abonamentowej zależeć będzie od sposobu rozliczania odbiorcy usług, tj. na podstawie odczytów wodomierza lub w oparciu o przepisy dotyczące przeciętnych norm zużycia wody.

Od 1 lutego pojawi się dodatkowe zróżnicowanie grup odbiorców i wynosić będzie siedem. Podstawowymi grupami zostają dwie: gospodarstwa domowe oraz prowadzący działalność gospodarczą, sanatoryjną, hotelową i apartamentową. Ci ostatni po zmianie taryf zapłacą łącznie za wodę i ścieki 18,26 zł.

– Zapewnienie nieprzerwanie dostaw czystej wody oraz odbioru i oczyszczania ścieków jest sprawą bezpieczeństwa zdrowotnego i sanitarnego 36 tysięcy mieszkańców obsługiwanych przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu. Eksploatacja setek kilometrów sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz obiektów, urządzeń i instalacji technologicznych, usuwania awarii, wymaga codziennie użycia dużych ilości energii, różnorodnych materiałów i ciągłej, siedem dni w tygodniu, pracy doświadczonych pracowników. Nie da się tego odpowiedzialnie zapewnić bez odpowiedniego finansowania – powiedziała Małgorzata Bogdał, Prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu podczas konferencji prasowej zorganizowanej na terenie Oczyszczalni Ścieków przy ul. Karsiborskiej.

PGW Wody Polskie opublikowało taryfę dla Gminy Miasta Świnoujście w dniu 24 stycznia 2025 r.

https://wodypolskie.bip.gov.pl/rzgw-w-szczecinie-taryfy/decyzja-taryfowa-sz-rzt-70-011-2024-agp-jk-zwik-sp-z-o-o-gmina-miasto-swinoujscie.html

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zbliża się finał Magii Świateł na Uznamskiej Ścieżce w koronach drzew

Opublikowano

w dniu

Około 300 000 światełek od listopada zdobi Uznamską Ścieżkę w koronach drzew w Heringsdorfie. Nastrojowa mieszanka natury, widoków, postaci zwierząt i delikatnego światła zaprasza do odwiedzin do 2 marca włącznie.

Heringsdorf. Idealna zimowa aura zapewniła wyspie mroźne dni, pogodne noce, a nawet śnieg: Od czasu premiery Magii Świateł na Uznamskiej Ścieżce w koronach drzew Goście mają okazję do spacerów w wymarzonej scenerii. Jeszcze do 2 marca nowa zimowa atrakcja będzie rozświetlać szarą porę roku i zaprasza do odwiedzin.

Wzdłuż szlaku prowadzącego na szczyt wieży widokowej rozmieszczono łącznie 300 000 świateł. Od czwartku do niedzieli oświetlenie włączane jest od zmierzchu. Susanne Maletzki, kierownik Ścieżki w koronach drzew wyjaśnia„Teraz, gdy dni znów stają się dłuższe, dostosowujemy nasze oświetlenie, ponieważ magiczną aurę najlepiej doświadczać w ciemnościach”. Podczas trwania Magii Świateł Ścieżka w koronach drzew otwierana jest już o godz. 13:00, jednakże częściowo ze względu na dziką przyrodę zamykana o godz. 20:00 – „ostatnie wejście o godz. 19:00”. Na Magię Świateł obowiązują regularne ceny wstępu na Ścieżkę w koronach drzew bez dodatkowej opłaty.

Na wycieczkę warto wybrać się również w ciągu dnia mówi Susanne Maletzki. Kładka prowadzi na wysokości 23 metrów nad poszyciem lasu. Młodsi i starsi w żartobliwy sposób dowiedzą się nowych rzeczy o zróżnicowanym krajobrazie słonecznej wyspy. Śmiałkowie mogą zrobić kilka kroków po zakątkach z ruchomymi elementami. Wieża widokowa znajduje się na wysokości 75 metrów nad poziomem morza, jest najwyższym punktem na wyspie i oferuje wyjątkową 360-stopniową panoramę całego Uznamu i Morza Bałtyckiego.

Zimą zapewnia zupełnie inne wrażenia i fantastyczne widoki, które latem zasłonięte przez gęsty baldachim, stworzony przez otaczające drzewa liściaste” – mówi Susanne Maletzki. „A kurort Heringsdorf i Las Uzdrowiskowo – Leczniczy w tym okresie to prawdziwa oaza spokoju. Śnieg i lód tłumią każdy dźwięk”. W lutym Ścieżka w koronach drzew będzie otwarta od poniedziałku do środy oraz od poniedziałku 3 marcapo zakończeniu Magii Świateł w godz. od 9:30 do 16:00. Ostatnie wejście godzinę przedzamknięciem.

Wszystkie informacje o Magii Świateł, godzinach otwarcia i możliwościach dotarcia można znaleźć na stronie internetowej: www.treetop-walks.com/usedom/pl-pl/magia-swiatel/

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „sofa"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524