Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Rok 2024 na zachodniopomorskich drogach krajowych

Opublikowano

w dniu

Rekordowe blisko 10 miliardów złotych – taka jest wartość inwestycji o łącznej długości 233 km, które są w realizacji na koniec 2024 roku na zachodniopomorskich drogach krajowych. Było to możliwe w dużej mierze dzięki podpisaniu w 2024 roku kolejnych umów na realizację inwestycji – sześciu odcinków S10 od Stargardu do Wałcza i czterech obwodnic o łącznej wartości 3,84 mld zł.

W roku 2024 oddaliśmy też do ruchu trzy nowe trasy – połączenie DK11 z S6 w Kołobrzegu, ostatni fragment obwodnicy Koszalina na S6 i obwodnicę Gryfina na DK31. Na koniec roku ogłosiliśmy również przetarg na realizację Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu S6 – trasy z najdłuższym tunelem drogowym w Polsce. 

Drogi oddane do ruchu w 2024 roku

Pierwszą z zakończonych w 2024 roku inwestycji był odcinek DK11 od ronda Janiska (im. Jerzego Patana) w Kołobrzegu do węzła Kołobrzeg Wschód na S6. Dwujezdniowa trasa o długości 1,5 km była kluczowa dla dopełnienia układu komunikacyjnego w Kołobrzegu. Oddanie drogi w marcu tego roku oznaczało zmianę przebiegu DK11 – przejęcie przez GDDKiA wybudowanych przez samorząd fragmentów obwodnicy Kołobrzegu prowadzących do portu oraz utratę kategorii drogi krajowej przez dotychczasową DK11 Kołobrzeg – Koszalin.

Od połowy czerwca kierowcy mogą ominąć Koszalin drogą ekspresową S6. Było to możliwe dzięki oddaniu do ruchu ostatniego odcinka obwodnicy o długości 4,6 km od węzła Koszalin Wschód do węzła Sianów Zachód, w tym estakady o długości 800 m poprowadzonej nad linią kolejową Koszalin – Słupsk i obszarem o skomplikowanej budowie podłoża.

Obwodnica Gryfina w ciągu DK31 została uruchomiona 17 grudnia. To pierwsza zakończona inwestycja z rządowego Programu budowy 100 obwodnic na Pomorzu Zachodnim. Jednojezdniowa droga o długości 5,6 km od wschodu omija Gryfino, wyprowadzając z miasta ruch tranzytowy w kierunku Chojny.

Kontynuacja budowy S3 i S6

W 2024 roku zrealizowany został znaczący zakres prac budowlanych na S3 Świnoujście – Troszyn. Obecnie na większości tej trasy kierowcy jeżdżą już jedną z jezdni przyszłej dwujezdniowej drogi ekspresowej. W I kwartale przyszłego roku planowane są kolejne zmiany organizacji ruchu. Przejazd drogą będzie stopniowo udrażniany – zwłaszcza w rejonie Świnoujścia, Wolińskiego Parku Narodowego i miejscowości Dargobądz. Całkowite oddanie trasy planowane jest w II kwartale przyszłego roku.

Od 2023 roku budujemy S6 od końca obwodnicy Koszalina i Sianowa do początku obwodnicy Słupska. Realizacja drogi o długości 46 km jest już dość zaawansowana. Na wielu jej odcinkach wykonano już warstwy bitumiczne nawierzchni. Zakończonych jest też większość prac przy obiektach mostowych, w tym nasunięte są oba przęsła mostu na rzece Wieprza w rejonie Sławna o długości 222 metrów. Zakończenie inwestycji planowane jest w IV kwartale przyszłego roku. 

Start robót na S11 Bobolice – Szczecinek

Nową inwestycją, dla której w 2024 roku ruszyły roboty, jest odcinek drogi ekspresowej S11 od końca oddanej do ruchu w ubiegłym roku S11 Koszalin – Bobolice do początku funkcjonującej od 2019 roku obwodnicy Szczecinka. Prace przy budowie drogi o długości 24,5 km ruszyły wiosną tego roku. Trwa budowa mostów i wiaduktów, wzmacnianie podłoża oraz powstają nasypy i wykopy. Wykonano też pierwsze fragmenty podbudów z kruszywa. Na placu budowy pojawiła się wytwórnia mas bitumicznych. W przyszłym roku zaczną powstawać już nawierzchnie drogowe. Zakończenie prac planowane jest w 2026 roku. 

Droga S10 połączy Szczecin z Piłą

Droga ekspresowa S10 na odcinkach łączących Szczecin z Piłą wkroczyła w 2024 roku w fazę realizacji. Podpisaliśmy umowy na zaprojektowanie i budowę sześciu odcinków na terenie województwa zachodniopomorskiego łączących Stargard z Wałczem oraz odcinek Wałcz – Piła na terenie Wielkopolski (realizowany przez Oddział GDDKiA w Poznaniu). Do kompletu brakuje jeszcze ostatniego odcinka (Szczecin Kijewo – Szczecin Zdunowo), gdzie po wyroku sądowym musieliśmy wykluczyć jednego z oferentów i ponownie zbadać oferty (w ostatnich dniach wybraliśmy tu ofertę najkorzystniejszą). Umowę na ten odcinek powinniśmy podpisać w I kwartale przyszłego roku W 2028 roku planowane jest zakończenie realizacji całej S10 Szczecin – Piła. 

Kolejne obwodnice z Programu budowy 100 obwodnic w realizacji

W kwietniu przyszłego roku planujemy zakończenie realizacji obwodnicy Szczecinka w ciągu DK20. Kolejne inwestycje przeszły w tym roku do realizacji. Podpisaliśmy umowy na zaprojektowanie i budowę czterech innych obwodnic – Szwecji, Rusinowa i Wałcza na DK22 oraz Stargardu na DK20. Dla obwodnicy Szwecji przygotowano już projekt budowlany i w grudniu złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Dla obwodnicy Kołbaskowa w ciągu DK13 pod koniec września ruszył przetarg na budowę. Inwestycja będzie realizowana wspólnie z II etapem obwodnicy Przecławia i Warzymic (nowy węzeł łączący A6 z DK13). Natomiast w dniu 20 grudnia wystartował przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Złocieńca w ciągu DK20.

Dla obwodnicy Człopy w ciągu DK22, w związku z rozstrzygnięciem sądu, wymagane jest ponowne uzyskanie decyzji środowiskowej. 

Przetargi na nowe inwestycje

We wrześniu tego roku wystartował przetarg na budowę II etapu obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13, czyli nowego węzła łączącego autostradę A6 z przyszłą Zachodnią Obwodnicą Szczecina i DK13. Przetarg ten obejmuję również budowę obwodnicy Kołbaskowa w ciągu DK13 oraz infrastruktury drogowej na granicznym odcinku autostrady A6. 20 grudnia poznaliśmy oferty wykonawców. W przyszłym roku powinniśmy podpisać umowę i rozpocząć roboty, które mają się zakończyć w 2028 roku.

W października proces przetargowy ruszył również dla obwodnicy Bobolic w ciągu DK25. Nowa trasa o długości 1,1 km od południa ominie miasto. W połowie grudnia poznaliśmy oferty wykonawców, które obecnie są sprawdzane i oceniane. Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest na koniec 2027 roku.

Rok 2024 był kluczowy pod względem doprowadzenia do finału procesu przygotowawczego dla inwestycji, które będą wieńczyły układ dróg szybkiego ruchu Pomorza Zachodniego – Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu S6. Odebraliśmy projekt budowlany, czyli szczegółową dokumentację dla wszystkich trzech odcinków realizacyjnych trasy o łącznej długości 50 km. Na koniec września zostały złożone wnioski o wydane decyzji ZRID. Trwa również uzyskiwanie decyzji ZRID dla powiązanej z nową S6 obwodnicy Mierzyna w ciągu DK10, wspólnej inwestycji GDDKiA i miasta Szczecin.

Milowy krok dla Zachodniej obwodnicy Szczecina nastąpił 17 grudnia, gdy wystartowały postępowania przetargowe na realizację. W przyszłym roku planujemy podpisanie umów. Odcinki Kołbaskowo – Police powinny być zakończone w 2028 roku, a odcinek Police – Goleniów, w ramach którego powstanie tunel o długości 5 km, będzie gotowy w 2032 roku. 

Inwestycje na sieci drogowej

Poza obwodnicami i drogami ekspresowymi realizujemy również inne zadania inwestycyjne na drogach krajowych. Pod koniec października podpisaliśmy umowę na kompleksową przebudowę DK22 na odcinku Ostrowiec – Szwecja o długości 2,9 km. Zostanie tam wykonana nowa nawierzchnia dostosowana do obciążenia 11,5 t/oś, przebudowa skrzyżowania i wybudowana wzdłuż drogi ścieżka pieszo-rowerowa. Trasa ma być gotowa na koniec 2026 roku. Prowadzone są też prace przygotowawcze dla przebudowy pozostałych odcinków DK22 w woj. zachodniopomorskim. W 2024 roku ogłosiliśmy również przetargi na opracowanie dokumentacji dla przebudowy DK25 od Bobolic do Białego Boru. Oferty wybraliśmy w grudniu, w przyszłym roku ruszą tu prace przygotowawcze.

Rok 2024 był również czasem finalizacji zdecydowanej większości zadań z Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Od 2021 roku doświetliliśmy około 600 przejść dla pieszych – niemal wszystkie na zachodniopomorskich drogach krajowych. Program obejmował również między innymi 24 chodniki i ścieżki pieszo-rowerowe, siedem sygnalizacji i 8 wysp spowalniających i azyli. Kilka zadań, w tym ścieżki pieszo-rowerowe wzdłuż DK10 Łowicz Wałecki – Mirosławiec, DK25 Bobolice – Porost czy spowolnienie ruchu drogowego w Siemczynie przy DK20 będą jeszcze kończone w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Źródło: GDDKiA Szczecin

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Koordynator Pacjenta Onkologicznego w Szpitalu Miejskim w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

W trosce o zdrowie i komfort pacjentów Szpital Miejski w Świnoujściu wprowadza nową funkcję – Koordynatora Pacjenta Onkologicznego. To ważny krok, który ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia osobom zmagającym się z chorobą nowotworową oraz ich rodzinom.

Choć nasza placówka nie posiada oddziałów onkologicznych, poradnie specjalistyczne skutecznie realizują diagnostykę w ramach karty DiLO, prowadząc pacjentów aż do skierowania na konsylium onkologiczne w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii. 

Świnoujski szpital realizuje zalecenia konsylium, w tym przeprowadza zabiegi operacyjne związane z rozpoznaniami ginekologicznymi i chirurgicznymi na miejscowych oddziałach.

Nowa rola ma pomóc pacjentom w poruszaniu się po złożonym systemie opieki zdrowotnej, zapewniając im organizacyjne, informacyjne i emocjonalne wsparcie. Koordynator będzie przewodnikiem na każdym etapie leczenia – od pierwszej diagnozy, przez konsultacje specjalistyczne, aż po wsparcie w formalnościach i kontakcie z innymi placówkami medycznymi.

 

Kontakt:

Ewa Piskorska – Koordynator Pacjenta Onkologicznego

tel.: +48 507 348 634

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Apel prezydent w sprawie dostępu do ul. Ku Morzu

Opublikowano

w dniu

Uroczyste spotkanie, związane z zakończenia rozbudowy świnoujskiego terminalu LNG było okazją do ponownego zwrócenia uwagi na problemy mieszkańców i turystów z dostępem do ul. Ku Morzu, warszowskiej plaży i zabytków. Wykorzystała to świnoujska prezydent Joanna Agatowska, która zabierając głos w obecności licznej grupy oficjeli zaapelowała o pomoc w rozwiązaniu tego nabrzmiałego i istotnego dla Miasta Świnoujście problemu. 

Rozbudowa terminalu LNG polegająca m.in. na wybudowaniu drugiego nabrzeża i trzeciego zbiornika do procesowego składowania LNG została formalnie zakończona z dniem 31 grudnia 2024 r. Tę jakże istotną inwestycję  z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego naszego państwa podsumowano na terenie terminalu podczas uroczystości w dniu 22 stycznia. Wśród uczestników tego spotkania byli m.in. Minister Przemysłu Marzena Czarnecka, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Wojciech Wrochna, Prezes Gaz-System Sławomir Hinc, zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz i wojewoda Adam Rudawski.

zdjęcie

Zabierając tam głos prezydent Joanna Agatowska podkreśliła na wstępie, że decyzja o budowie w Świnoujściu  terminalu LNG była niewątpliwie niezwykle ważna dla państwa, ale i dla rozwoju przemysłowego miasta, przynosząc nam w efekcie wymierne korzyści podatkowe. Stanowiła przy tym poważne wyzwanie dla ochrony środowiska naturalnego. Jednocześnie powstanie terminalu LNG budziło na wyspach wielkie społeczne emocje, oczekiwania i dylematy.  Istotnym bowiem problemem było uzyskanie koniecznego kompromisu pomiędzy polską racją stanu, a zapewnieniem życiowych potrzeb, głównie  mieszkańców prawobrzeża miasta przy zabezpieczeniu także dostępności do plaży i zabytków dla turystów. Prezydent Agatowska dała do zrozumienia, że pomimo upływu lat ten kompromis w kontekście późniejszej decyzji o utworzeniu strefy zamkniętej wokół terminalu, w dalszym ciągu jest w fazie do dalszego osiągnięcia.

–  Jako odpowiedzialny lokalny samorząd miasta Świnoujście przyjęliśmy tę inwestycję tutaj na teren naszego miasta, ale również na teren województwa, wierząc w to, że będzie ona  bardzo dużym impulsem  rozwojowym dla całego naszego obszaru zachodniego Polski – mówiła o rozbudowie terminalu prezydent Agatowska –  Nasze województwo zachodniopomorskie dzięki zaangażowaniu polityków, ekspertów Unii Europejskiej, także lokalnej społeczności rozwija się bardzo mocno, dając również poczucie bezpieczeństwa całej Polsce ponieważ gazoport  w Świnoujściu zabezpiecza aż osiemdziesiąt procent potrzeb  gazyfikacyjnych naszego państwa – dodała prezydent.

zdjęcie

Świnoujska prezydent w swojej wypowiedzi mocno przy tym  akcentowała wyjątkowość naszego miasta, zwracając uwagę zebranych na fakt iż wpisując się w misję niekwestionowanego zapewniania na naszym terenie bezpieczeństwa energetycznego całego kraju sami też borykamy się z trudną sytuacją wewnętrzną.

– Chciałabym zwrócić tutaj Państwa uwagę, ponieważ pierwszy raz od czasu objęcia przeze mnie  funkcji z woli mieszkańców, mam przyjemność w tak zacnym  gronie móc reprezentować moje miasto, że jest  ono bardzo specyficzne i w naszym poczuciu lokalnej społeczności wyspiarzy ważne. My na terenie naszego miasta i naszych wysp, Uznam i Wolin, mamy bardzo dużo infrastruktury krytycznej. Mamy ten bardzo ważny gazoport, firmę Baltchem, mamy dwa przejścia graniczne, tor podejściowy do Szczecina, mamy bazę NATO i mamy bardzo trudną sytuację, jeśli chodzi o komunikację pomiędzy wyspami. Gwarantuje ją dzisiaj tunel pod Świną, ale również promy, które stanowią o bezpieczeństwie miasta w przypadkach kryzysowych, gdyby do takich doszło – mówiła prezydent Agatowska. Jednocześnie z mocą podkreśliła dziękując przy tym za wypowiedź marszałkowi Olgierdowi Geblewiczowi, że właśnie jak ważny, wręcz podstawowy jest głoszony przez niego konieczny do utrzymania balans pomiędzy rozwojem  w Świnoujściu infrastruktury przemysłowej  na potrzeby państwa, a potrzebami mieszkańców i turystów.

– Chcielibyśmy mieć komfort polegający na tym, żeby czuć się tutaj nie tylko dumni, ale i bezpieczni w tym  miejsca, w którym żyjemy. Dzisiaj mamy sytuację, kiedy w wyniku zapewnienia bezpieczeństwa terminalowi LNG  mamy wyznaczoną strefę bezpieczeństwa wokół gazoportu, która odcięła nasze miasto, mieszkańców, rzesze turystów, setki tysięcy turystów od najważniejszych zabytków w naszym mieście.  Od latarni morskiej, której właścicielem jest Urząd Morski, którą wcześniej odwiedzało rocznie  kilkaset tysięcy  turystów z całej Polski, z Europy i ze świata,  ale i od zabytków fortecznych. Chcielibyśmy rozwiązać ten problem, ponieważ będzie on rzutował na pozytywny wizerunek samorządu, polskiego rządu i Unii Europejskiej zapewniających wszelkie potrzeby bezpieczeństwa,  konsekwentnie przez lata  realizowane w tym obszarze – stwierdziła świnoujska prezydent dodając, że z tą prośbą o pomoc w rozwiązaniu palącego problemu dostępu do zabytków i plaży zwraca się dzisiaj, wierząc głęboko, że dalsze, prowadzone również tego dnia  rozmowy doprowadzą do oczekiwanego efektu w postaci poprawy dostępu  już przed zbliżającym się sezonem turystycznym. Jak podkreśliła pragnie przekazać  lokalnej społeczności takie dobre informacje, które na pewno w tej sferze  poprawią atmosferę w naszym mieście.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Trzeźwy poranek. Wpadła 49-letnia kierująca renault

Opublikowano

w dniu

Policjanci przeprowadzili w Świnoujściu kolejne działania mające na celu wyeliminowanie nietrzeźwych kierowców z dróg. Podczas piątkowej akcji zatrzymano 49-letnią kobietę kierująca pojazdem marki Renault, której badanie alkomatem wykazało 0,62 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

49-latka została zatrzymana w związku z popełnieniem przestępstwa z artykułu 178a§1 Kodeksu Karnego. Ponadto, zatrzymane zostały jej uprawnienia do kierowania. Nieodpowiedzialna kobieta niedługo odpowie przed Sądem za popełnione przestępstwo.

Jazda po użyciu alkoholu to realne zagrożenie dla życia i zdrowia – zarówno własnego, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Alkohol osłabia koncentrację, wydłuża czas reakcji i zaburza ocenę sytuacji na drodze, co znacząco zwiększa ryzyko zdarzenia drogowego.

Pamiętajmy, że każda decyzja o wsiadaniu za kierownicę pod wpływem alkoholu może nieść za sobą tragiczne skutki.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Złote Gody w Świnoujściu. Uroczystość wręczenia medali

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 23 stycznia 2025 roku, w Urzędzie Stanu Cywilnego w Świnoujściu odbyła się wyjątkowa uroczystość, podczas której kolejne pary obchodziły swoje Złote Gody. Z okazji 50-lecia wspólnego życia jubilaci otrzymali prezydenckie medale z rąk Prezydenta Miasta Świnoujścia, Joanny Agatowskiej.

Medale i gratulacje odebrały cztery pary, które przez pół wieku wspólnego życia pokonały liczne życiowe wyzwania, podkreślając znaczenie wzajemnego zrozumienia i ustępowania sobie nawzajem. Jak sami mówili jubilaci, to właśnie te elementy, obok szczerych uczuć, były kluczem do długotrwałego małżeństwa.

Medale Złotych Godów otrzymali:

  1. Janina i Jan Damazynowie – para, która zawarła związek małżeński 23 lutego 1974 roku w Świnoujściu.
  2. Elżbieta i Adam Dziurbaczowie – małżonkowie, którzy swoje „tak” powiedzieli 10 sierpnia 1974 roku w Kołobrzegu.
  3. Ewa i Stanisław Grodkowie – małżeństwo zawarte 27 lipca 1974 roku w Inowrocławiu.
  4. Zofia i Marian Rokoszowie – para, która połączyła swoje życia 24 stycznia 1970 roku w Łobzie.

W trakcie uroczystości Prezydent Miasta, Joanna Agatowska, wyraziła głęboki szacunek i gratulacje dla jubilatów, zaznaczając, że 50 lat wspólnego życia to nie tylko piękny dowód miłości, ale także codziennej pracy nad związkiem.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zmienia się wysokość opłat za wodę i ścieki

Opublikowano

w dniu

Nowa taryfa w Świnoujściu została zatwierdzona przez Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Od 1 lutego 2025 r., przez kolejne 12 miesięcy, cena wody dla gospodarstw domowych zostanie podwyższona o 1,58 zł za metr sześcienny. Cena ścieków pozostanie na niezmienionym poziomie.

Aktualna taryfa wody to 4,89 zł netto za metr sześcienny, za ścieki 5,71 zł netto za metr sześcienny (przyp. łącznie 10,60 zł za m3). Taryfa obowiązywała w naszym mieście od lipca 2023 r. a została ustalona jeszcze w 2021 roku. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu był zobligowany do aktualizacji taryf.

Gospodarstwa domowe w Świnoujściu zgodnie z nowo zatwierdzonymi opłatami zapłacą 6,47 zł za metr sześcienny wody i 5,71 zł za odprowadzenie metra sześciennego ścieków. Co daje łączną kwotę 12,18 zł.

Wzrost cen za dostawę wody  i  odbiór ścieków w pierwszym roku  obowiązywania taryfy  wynika z faktu,  że dotychczas obowiązująca taryfa uwzględniała wskaźnik inflacji łącznie w latach 2021-2024 w wysokości 5,96 proc., natomiast rzeczywista inflacja w tym okresie wyniosła 31,4 proc. W tym czasie wzrósł także poziom wynagrodzeń. 

Wysokość  stawki abonamentowej zależeć będzie od sposobu rozliczania odbiorcy usług, tj. na podstawie odczytów wodomierza lub w oparciu o przepisy dotyczące przeciętnych norm zużycia wody.

Od 1 lutego pojawi się dodatkowe zróżnicowanie grup odbiorców i wynosić będzie siedem. Podstawowymi grupami zostają dwie: gospodarstwa domowe oraz prowadzący działalność gospodarczą, sanatoryjną, hotelową i apartamentową. Ci ostatni po zmianie taryf zapłacą łącznie za wodę i ścieki 18,26 zł.

– Zapewnienie nieprzerwanie dostaw czystej wody oraz odbioru i oczyszczania ścieków jest sprawą bezpieczeństwa zdrowotnego i sanitarnego 36 tysięcy mieszkańców obsługiwanych przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu. Eksploatacja setek kilometrów sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz obiektów, urządzeń i instalacji technologicznych, usuwania awarii, wymaga codziennie użycia dużych ilości energii, różnorodnych materiałów i ciągłej, siedem dni w tygodniu, pracy doświadczonych pracowników. Nie da się tego odpowiedzialnie zapewnić bez odpowiedniego finansowania – powiedziała Małgorzata Bogdał, Prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu podczas konferencji prasowej zorganizowanej na terenie Oczyszczalni Ścieków przy ul. Karsiborskiej.

PGW Wody Polskie opublikowało taryfę dla Gminy Miasta Świnoujście w dniu 24 stycznia 2025 r.

https://wodypolskie.bip.gov.pl/rzgw-w-szczecinie-taryfy/decyzja-taryfowa-sz-rzt-70-011-2024-agp-jk-zwik-sp-z-o-o-gmina-miasto-swinoujscie.html

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zbliża się finał Magii Świateł na Uznamskiej Ścieżce w koronach drzew

Opublikowano

w dniu

Około 300 000 światełek od listopada zdobi Uznamską Ścieżkę w koronach drzew w Heringsdorfie. Nastrojowa mieszanka natury, widoków, postaci zwierząt i delikatnego światła zaprasza do odwiedzin do 2 marca włącznie.

Heringsdorf. Idealna zimowa aura zapewniła wyspie mroźne dni, pogodne noce, a nawet śnieg: Od czasu premiery Magii Świateł na Uznamskiej Ścieżce w koronach drzew Goście mają okazję do spacerów w wymarzonej scenerii. Jeszcze do 2 marca nowa zimowa atrakcja będzie rozświetlać szarą porę roku i zaprasza do odwiedzin.

Wzdłuż szlaku prowadzącego na szczyt wieży widokowej rozmieszczono łącznie 300 000 świateł. Od czwartku do niedzieli oświetlenie włączane jest od zmierzchu. Susanne Maletzki, kierownik Ścieżki w koronach drzew wyjaśnia„Teraz, gdy dni znów stają się dłuższe, dostosowujemy nasze oświetlenie, ponieważ magiczną aurę najlepiej doświadczać w ciemnościach”. Podczas trwania Magii Świateł Ścieżka w koronach drzew otwierana jest już o godz. 13:00, jednakże częściowo ze względu na dziką przyrodę zamykana o godz. 20:00 – „ostatnie wejście o godz. 19:00”. Na Magię Świateł obowiązują regularne ceny wstępu na Ścieżkę w koronach drzew bez dodatkowej opłaty.

Na wycieczkę warto wybrać się również w ciągu dnia mówi Susanne Maletzki. Kładka prowadzi na wysokości 23 metrów nad poszyciem lasu. Młodsi i starsi w żartobliwy sposób dowiedzą się nowych rzeczy o zróżnicowanym krajobrazie słonecznej wyspy. Śmiałkowie mogą zrobić kilka kroków po zakątkach z ruchomymi elementami. Wieża widokowa znajduje się na wysokości 75 metrów nad poziomem morza, jest najwyższym punktem na wyspie i oferuje wyjątkową 360-stopniową panoramę całego Uznamu i Morza Bałtyckiego.

Zimą zapewnia zupełnie inne wrażenia i fantastyczne widoki, które latem zasłonięte przez gęsty baldachim, stworzony przez otaczające drzewa liściaste” – mówi Susanne Maletzki. „A kurort Heringsdorf i Las Uzdrowiskowo – Leczniczy w tym okresie to prawdziwa oaza spokoju. Śnieg i lód tłumią każdy dźwięk”. W lutym Ścieżka w koronach drzew będzie otwarta od poniedziałku do środy oraz od poniedziałku 3 marcapo zakończeniu Magii Świateł w godz. od 9:30 do 16:00. Ostatnie wejście godzinę przedzamknięciem.

Wszystkie informacje o Magii Świateł, godzinach otwarcia i możliwościach dotarcia można znaleźć na stronie internetowej: www.treetop-walks.com/usedom/pl-pl/magia-swiatel/

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „sofa"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524