WIADOMOŚCI
Karol Nawrocki przypomniał w Świnoujściu dzięki komu wybudowano tunel pod Świną, terminal LNG i Baltic Pipe
Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, odwiedził Świnoujście, gdzie spotkał się z mieszkańcami. Podkreślił znaczenie inwestycji takich jak gazociąg Baltic Pipeline oraz Terminal LNG im. Lecha Kaczyńskiego. Powiedział też, że dzięki rządom Zjednoczonej Prawicy mieszkańcy mogą korzystać z tunelu pod Świną.
– Trzeba było pewnej woli politycznej, determinacji, przekonania, środków finansowych. A ten sam rząd, który kwestionował i to samo środowisko, które kwestionowało Baltic Pipe, czy opóźniało terminal LNG, nie znalazło sobie w tyle woli, aby wybudować tunel pod Świną, mimo że samorządowcy przecież różnych opcji politycznych mówili, że on jest potrzebny, to Donald Tusk mówił, że pieniędzy nie ma i nie będzie – powiedział Karol Nawrocki.
Polityk zauważył, że środki finansowe pochodziły w dużej części z Unii Europejskiej.
– Udało się, także dzięki pomocy Unii Europejskiej, finansowej na poziomie 85 proc., ale to by się nie udało, gdyby nie determinacja tych lokalnych patriotów, lokalnych polityków i tych, którzy myślą o strategii i bezpieczeństwie państwa polskiego – dodał Karol Nawrocki.
Kandydat na prezydenta RP przypomniał także wypowiedź byłego prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza, dzisiejszego radnego sejmiku z PO.
– Wiele osób dla interesów lokalnych potrafi dogadywać się w takich inwestycjach jak Tunel pod Świną, bo były prezydent Świnoujścia, pan Janusz Żmurkiewicz, tak napisał o tych, dzięki którym powstał Tunel pod Świną: W przypadku tunelu to nazwisko Brudzińskiego zapisze się złotymi zgłoskami. Czy wam się podoba, czy nie. Ja tego nie zmienię. Gdyby nie Joachim Brudziński, który był ministrem, marszałkiem, posłem, europosłem, to podejrzewam, że byśmy dalej sobie gadali na tej sali, że trzeba budować tunel. Tak powiedział Janusz Żmurkiewicz, drodzy państwo, były prezydent, radny Platformy Obywatelskiej w sejmiku województwa – przypomniał Karol Nawrocki.
Karol Nawrocki podczas wizyty w Świnoujściu skomentował m.in. wagę wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA i jego spotkanie z Donaldem Trumpem.
WIADOMOŚCI
Czas na uporządkowanie kwartału Monte Cassino, Chrobrego, Bohaterów Września i Armii Krajowej
Są takie miejsca w mieście, o których mieszkańcy przypominają regularnie. Nie dlatego, że dzieje się tam coś spektakularnego, ale dlatego, że od lat czekają na uporządkowanie przestrzeni i poprawę codziennego komfortu życia. Do takich miejsc należy kwartał ulic Monte Cassino, Bolesława Chrobrego, Bohaterów Września i Armii Krajowej.
Miasto właśnie rozpoczęło kolejny krok w kierunku zmian. Trwa przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, która ma przygotować kompleksową przebudowę tego obszaru. Zakres planowanych prac jest szeroki. Dokumentacja obejmie m.in. nowe rozwiązania drogowe, chodniki, miejsca parkingowe, odwodnienie, oświetlenie, elementy małej architektury oraz zagospodarowanie zieleni. Powstać ma również docelowa organizacja ruchu dla całego kwartału.
Postępowanie przetargowe potrwa do 29 czerwca. Do tego czasu miasto czeka na oferty od wykonawców zainteresowanych przygotowaniem dokumentacji. Po wyłonieniu wykonawcy rozpocznie się etap szczegółowych analiz, uzgodnień oraz projektowania przyszłych rozwiązań dla tego obszaru.
To odpowiedź na sygnały, które od lat płynęły od mieszkańców. Wielu z nich zwracało uwagę na stan infrastruktury, problemy komunikacyjne czy potrzebę lepszego zagospodarowania przestrzeni pomiędzy budynkami. Przygotowywana dokumentacja ma pozwolić na uzyskanie niezbędnych decyzji i stworzyć podstawę do przyszłej realizacji inwestycji.
Jak podkreśla prezydent miasta, Joanna Agatowska, samo przygotowanie projektu nie kończy rozmowy o przyszłości tego miejsca.
– Jednym z priorytetów tej kadencji jest budowanie współpracy z mieszkańcami, wspólnotami mieszkaniowymi oraz wszystkimi podmiotami posiadającymi nieruchomości w takich kwartałach miasta. Chcemy wspólnie zadbać o te przestrzenie, szukać najlepszych rozwiązań i krok po kroku poprawiać ich funkcjonalność oraz estetykę. Tylko działając razem możemy stworzyć miejsca przyjazne do życia – podkreśla prezydent.
Przed miastem etap projektowania, uzgodnień i przygotowania inwestycji. Jednak już dziś można powiedzieć, że jeden z częściej zgłaszanych przez mieszkańców tematów wkracza w fazę konkretnych działań. A to pierwszy i najważniejszy krok do zmian, które z czasem będą widoczne nie tylko na papierze, ale przede wszystkim w miejskiej przestrzeni.
Źródło: Biuro Prezydenta Miasta
WIADOMOŚCI
Na scenie Hekiert, Bury i Pędziwiatr. W Świnoujściu odbędzie się koncert charytatywny „Nasz Dom”
W sobotę, 27 czerwca, Muszla Koncertowa w Świnoujściu stanie się miejscem wyjątkowego spotkania mieszkańców. Odbędzie się tam koncert charytatywny pod hasłem „Nasz Dom”, którego celem będzie wsparcie budowy miejsca całodobowej opieki dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Organizatorem wydarzenia jest świnoujskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Projekt „Nasz Dom” ma odpowiedzieć na realną potrzebę wielu rodzin ze Świnoujścia – stworzenia bezpiecznej przestrzeni dla osób wymagających stałego wsparcia i opieki. Organizatorzy podkreślają, że chodzi nie tylko o budynek, ale przede wszystkim o miejsce dające poczucie bezpieczeństwa, godności i możliwość codziennego funkcjonowania.
Koncert rozpocznie się o godz. 12.00 i potrwa do godz. 15.00. Na scenie pojawią się artyści związani ze Świnoujściem lub mający świnoujskie korzenie. Wystąpią: Agnieszka Hekiert, Julia Bury oraz Marek Pędziwiatr.
Jednak muzyka będzie tylko częścią wydarzenia. Pod sceną przygotowany zostanie kiermasz słodkości, będzie można zobaczyć i kupić prace wykonane przez uczestników stowarzyszenia, a organizatorzy zapowiadają także dodatkowe atrakcje dla uczestników.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Koncert charytatywny „Nasz Dom”
Miejsce: Muszla Koncertowa w Świnoujściu
Czas: 27 czerwca, godz. 12.00–15.00.
Źródło: Biuro Prezydenta Miasta
WIADOMOŚCI
Boiska, hale i Orliki. Co dalej ze sportową infrastrukturą Świnoujścia?
Boiska, hale sportowe i obiekty rekreacyjne są trochę jak miejski organizm. Kiedy wszystko działa, rzadko zwracamy na nie uwagę. Dopiero gdy nawierzchnia zaczyna się zużywać, oświetlenie odmawia posłuszeństwa, a kolejne elementy wymagają naprawy, dostrzegamy, jak ważną rolę odgrywają w codziennym życiu mieszkańców.
Dlatego na polecenie Prezydent Miasta dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” przedstawił radnym oraz członkom Rady Sportu szczegółową informację dotyczącą stanu miejskiej infrastruktury sportowej. Wnioski są jasne – część obiektów wymaga pilnych działań, a wszystkie potrzebują systematycznej troski i planowania kolejnych inwestycji.
W najgorszym stanie znajdują się obecnie boisko przy ul. Matejki 17a oraz hala sportowa przy ul. Piłsudskiego. Remontu wymaga również boisko trawiaste przy ul. Matejki 22. Pozostałe obiekty oceniane są jako będące w stanie średnim lub dobrym, jednak również one wymagają bieżących prac utrzymaniowych i modernizacyjnych.
Miasto nie pozostaje bierne. Wydział Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych, we współpracy z OSiR „Wyspiarz”, już dwukrotnie składał wnioski o dofinansowanie remontu boiska przy ul. Matejki 17a w ramach Programu rozwoju infrastruktury sportowej w województwach Edycja 2025 i Edycja 2026 ogłaszanego wspólnie z Marszalkiem Województwa i Ministerstwo Sportu i Turystyki. Niestety dotychczas nie udało się uzyskać wsparcia. Samorząd zgłosił uwagi do zasad konkursu oraz odwołał się od decyzji, jednak nie zostało ono uwzględnione. Trzeba pamiętać, że środki przeznaczone na podobne inwestycje w całym województwie są ograniczone, a potrzebujących samorządów jest bardzo wiele.
Nie oznacza to jednak rezygnacji z dalszych starań. Miasto będzie nadal aplikowało o środki wszędzie tam, gdzie pojawi się możliwość pozyskania dofinansowania. Za przygotowanie i koordynację tych działań odpowiada Wydział Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta. To zespół wieloletnich i doświadczonych pracowników samorządowych, którzy od lat skutecznie przygotowują wnioski, pozyskują środki na inwestycje oraz rozliczają projekty finansowane ze źródeł zewnętrznych. Ich praca często pozostaje niewidoczna dla mieszkańców, ale to właśnie od jakości przygotowanej dokumentacji w dużej mierze zależy powodzenie starań o dofinansowanie.
Przykładem skutecznego pozyskiwania środków jest kompleks sportowy ORLIK 2012 przy ul. Kościuszki. W ubiegłym roku zakończył się pierwszy etap jego modernizacji, obejmujący wymianę nawierzchni ze sztucznej trawy na boisku piłkarskim. Dofinansowanie pochodziło z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu modernizacji kompleksów sportowych „Moje Boisko – ORLIK 2012” Edycja 2024 Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Obecnie przygotowywana jest realizacja drugiego etapu inwestycji, na którą środki zostały pozyskane również z MSiT w ramach Edycji 2025. W jego ramach wymieniona zostanie nawierzchnia poliuretanowa na boisku wielofunkcyjnym, pojawią się nowe kontenery z zapleczem szatniowym, sanitarnym i magazynowym, wymienione zostanie oświetlenie na energooszczędne oprawy LED, zamontowane zostaną nowe wiaty dla zawodników i kibiców. Częścią projektu była również budowa nowego placu zabaw, który już służy mieszkańcom.
Na modernizację ORLIKA przy ul. Kościuszki Miasto pozyskało z Ministerstwa Sportu i Turystyki ponad 815 tysięcy złotych dofinansowania. Łączna wartość inwestycji wyniesie ponad 1,6 mln zł.
To jednak nie koniec planów. Miasto przygotowuje projekty budowy nowego boiska ORLIK przy ul. Bałtyckiej oraz boiska wielofunkcyjnego na wyspie Karsibór. Wyłoniony został już wykonawca na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę na boisko w Karsiborze. Będzie to boisko wielofunkcyjne wraz zapleczem sanitarno-szatniowym, oświetleniem, zadaszoną wiatą do 50 m2, miejscami parkingowymi dla autobusów (2 szt.) i samochodów (15 szt.).
Natomiast na infrastrukturę sportową przy ul. Bałtyckiej, na która składać się będzie hala oraz kompleks boisk ORLIK, OSiR Wyspiarz zleci opracowanie Programu funkcjonalno-użytkowego i dokumentacji budowlanej dla ORLIKA, do realizacji w I etapie.
Opracowanie dokumentacji jest niezwykle ważnym etapem, ponieważ pozwala szybko aplikować o środki zewnętrzne, gdy tylko pojawiają się nowe konkursy. Dzięki temu Świnoujście jest gotowe do składania kolejnych wniosków i skutecznego ubiegania się o finansowanie przyszłych inwestycji sportowych.
Równolegle prowadzone są również mniejsze, ale równie ważne działania. OSiR „Wyspiarz” na bieżąco usuwa awarie oświetlenia hali sportowej przy ul. Białoruskiej. Na boisku piłkarskim przy tej samej ulicy zamontowano także długo oczekiwane przez mieszkańców barierki oddzielające kibiców od zawodników.
Wkrótce rozpocznie się również remont nawierzchni boiska do koszykówki przy Szkole Podstawowej nr 4. Na ten cel Miasto pozyskało 80 tysięcy złotych wsparcia od Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza w ramach programu wsparcia jednostek samorządu terytorialnego na poprawę i modernizację infrastruktury sportowej w 2026 roku.
Potrzeb jest jeszcze wiele, ale kierunek działań pozostaje niezmienny. Modernizacja sportowej infrastruktury nie odbywa się z dnia na dzień. Wymaga cierpliwości, przygotowania dokumentacji, skutecznego pozyskiwania środków i konsekwentnego planowania. Najważniejsze jednak, że kolejne inwestycje są przygotowywane, a sportowa mapa Świnoujścia systematycznie się rozwija, tworząc coraz lepsze warunki do aktywności dla mieszkańców w każdym wieku.
Źródło: Biuro Prezydenta Miasta
WIADOMOŚCI
Dni Morza 2026: dodatkowe nocne kursy promu Bielik. Miasto odpowiada na potrzeby mieszkańców
Mieszkańcy i goście uczestniczący w tegorocznych obchodach Dni Morza będą mogli łatwiej wrócić do domu po wieczornych wydarzeniach. W związku ze zwiększonym ruchem oraz oczekiwaniami mieszkańców uruchomione zostaną dodatkowe nocne kursy promu Bielik na przeprawie Warszów.
Dodatkowe połączenia będą realizowane w noce z 26 na 27 czerwca 2026 roku, 27 na 28 czerwca 2026 roku oraz 28 na 29 czerwca 2026 roku.
Prom będzie kursował według specjalnego rozkładu:
z Warszowa:
23:00, 23:40, 00:20, 01:00, 01:40, 02:20
z Uznamu:
23:20, 00:00, 00:40, 01:20, 02:00.
Organizacja dodatkowych kursów ma ułatwić przemieszczanie się pomiędzy obiema częściami miasta w czasie największego natężenia ruchu związanego z wydarzeniami Dni Morza. Rozwiązanie ma zapewnić większy komfort uczestnikom imprez oraz ograniczyć kolejki na przeprawie po zakończeniu wieczornych atrakcji.
WIADOMOŚCI
Ponad 6,7 tys. uczniów zakończy naukę w Świnoujściu
W piątek, 26 czerwca 2026 roku o godzinie 10.00 w Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Niedziałkowskiego 2 odbędzie się miejskie zakończenie roku szkolnego 2025/2026. Uroczystość będzie symbolicznym podsumowaniem miesięcy nauki, osiągnięć uczniów oraz pracy nauczycieli i całej społeczności szkolnej.
Tegoroczny rok szkolny kończy w Świnoujściu łącznie 6788 uczniów uczęszczających do placówek publicznych i niepublicznych działających na terenie miasta.
W szkołach podstawowych naukę zakończyło 2615 uczniów z placówek, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Świnoujście. Dodatkowo rok szkolny zakończyło 181 uczniów szkół niepublicznych. Łącznie edukację na poziomie podstawowym ukończyło 2796 uczniów.
W szkołach ponadpodstawowych rok szkolny zakończyło wcześniej 205 maturzystów z placówek prowadzonych przez miasto oraz 561 uczniów pozostałych szkół. Z kolei w czerwcu naukę zakończyło kolejnych 2669 uczniów szkół prowadzonych przez samorząd oraz 557 uczniów pozostałych placówek. Łącznie w szkołach ponadpodstawowych rok szkolny ukończyło 3226 uczniów.
Podsumowując, rok szkolny 2025/2026 zakończyło 3377 uczniów w szkołach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Świnoujście, a we wszystkich placówkach działających na terenie miasta – zarówno publicznych, jak i niepublicznych – naukę ukończyło łącznie 6788 uczniów.
Miejskie zakończenie roku szkolnego będzie okazją do podziękowania uczniom za ich wysiłek i zaangażowanie, nauczycielom za codzienną pracę, a rodzicom za wsparcie i współtworzenie szkolnej wspólnoty. Dla wielu młodych mieszkańców miasta będzie to początek wakacyjnego odpoczynku, a dla absolwentów – czas nowych decyzji i kolejnych etapów edukacji.
Źródło: Biuro Prezydenta Miasta
WIADOMOŚCI
Po raz 21. Błękitna Flaga zawisła nad plażą
W sobotę, 21 czerwca 2026 roku, podczas oficjalnego rozpoczęcia sezonu kąpieliskowego, na świnoujskiej plaży ponownie uroczyście wciągnięto na maszt Błękitną Flagę – jedno z najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyróżnień przyznawanych kąpieliskom i marinom na świecie. Dla Świnoujścia to wyjątkowy moment – certyfikat został podniesiony już po raz 21., potwierdzając niezmiennie najwyższy standard jakości, bezpieczeństwa i troski o środowisko.
Tegoroczna edycja programu przyniosła Świnoujściu kolejne sukcesy. Międzynarodowe Jury Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej (FEE) po raz 20. z rzędu przyznało wyróżnienie kąpielisku Świnoujście Centrum–Uznam, które pozostaje jedynym w Polsce miejscem utrzymującym nieprzerwanie ten status od dwóch dekad. Certyfikaty otrzymały również Kąpielisko Morskie Przytór oraz Port Jachtowy im. Jurka Porębskiego.
Błękitna Flaga to znak rozpoznawczy miejsc spełniających najbardziej rygorystyczne wymagania w zakresie jakości wody, bezpieczeństwa, zarządzania obiektem, dostępności oraz edukacji ekologicznej. Wyróżnienie przyznawane jest wyłącznie na jeden sezon, co oznacza konieczność corocznego przechodzenia szczegółowych kontroli i potwierdzania utrzymania najwyższych standardów.
– To dla nas powód do ogromnej satysfakcji, ale również zobowiązanie. Po raz kolejny pokazujemy, że Świnoujście potrafi konsekwentnie utrzymywać najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa. Błękitna Flaga jest efektem codziennej pracy wielu osób – od służb miejskich, przez ratowników, po wszystkich dbających o nasze plaże i marinę. To wyróżnienie należy do całego Świnoujścia – podkreśliła Prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska.
Jak zaznaczają organizatorzy programu, sukces Świnoujścia ma wymiar nie tylko lokalny, ale również ogólnopolski.
– Świnoujście od lat pozostaje wzorem konsekwencji i jakości w realizacji założeń programu Błękitna Flaga. Utrzymanie wyróżnienia przez tak długi czas nie jest przypadkiem – to rezultat świadomego zarządzania, troski o środowisko oraz wysokiej jakości infrastruktury i usług. Takie miejsca budują pozytywny wizerunek polskiego wybrzeża również poza granicami kraju – powiedział Jarosław Szczygieł, koordynator programu Błękitna Flaga w Polsce.
Międzynarodowy program Błękitna Flaga funkcjonuje od 1987 roku i promuje ideę odpowiedzialnej turystyki oraz ochrony środowiska. O przyznaniu certyfikatów decyduje jury z siedzibą w Kopenhadze, w skład którego wchodzą eksperci reprezentujący m.in. światowe organizacje zajmujące się turystyką, ochroną środowiska i bezpieczeństwem wodnym.
Świnoujska plaża od lat znajduje się w czołówce krajowych rankingów turystycznych i pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc wypoczynku nad Bałtykiem. Kolejne podniesienie Błękitnej Flagi potwierdza, że miasto nie tylko utrzymuje wysokie standardy, ale również wyznacza kierunek rozwoju nowoczesnych i odpowiedzialnych kąpielisk w Polsce.
Źródło: Biuro Prezydenta Miasta
-
WIADOMOŚCI13 godzin temuDni Morza 2026: dodatkowe nocne kursy promu Bielik. Miasto odpowiada na potrzeby mieszkańców
-
WIADOMOŚCI1 dzień temuJazzowe lato w Parku Zdrojowym. Przed nami cykl wyjątkowych koncertów w Altanie Koncertowej
-
WIADOMOŚCI1 dzień temuPo raz 21. Błękitna Flaga zawisła nad plażą
-
WIADOMOŚCI8 godzin temuCzas na uporządkowanie kwartału Monte Cassino, Chrobrego, Bohaterów Września i Armii Krajowej
-
WIADOMOŚCI2 dni temuNie tylko zimą. Seria interwencji przypomina o letnim zagrożeniu tlenkiem węgla
-
WIADOMOŚCI1 dzień temuDni Morza już za kilka dni. Co się zmieni w centrum miasta?
-
WIADOMOŚCI3 dni temuW najbliższych dniach upały ustąpią
-
WIADOMOŚCI5 dni temuNowe połączenie Szczecina z autostradą A6 coraz bardziej zaawansowane




Strażnik to
25 lutego 2025 na 12:33
Żmurkiewicz, maj, rok 2023:
„Gdyby nie Joachim Brudziński, który był ministrem, marszałkiem, poseł, europosłem, to podejrzewam, że byśmy dalej sobie gadali, że trzeba budować tunel – mówił prezydent na sesji rady miasta. – To nazwisko, abstrahując od wszystkiego innego, w przypadku tunelu zapisze się złotymi zgłoskami – dodał prezydent miasta” [Businessinsider pl]
Anonim
24 lutego 2025 na 12:51
Tunel w Świnoujściu zbudowano ze środków UE i miasta
Anonim
24 lutego 2025 na 11:35
pamiętacie otwarcie tunelu drogowego k.Rabki Zdr.? Unia dała ok 95% na budowę, ale Duda z Kaczorem nawet o tym nie wspomnieli. Chełpili się, że to oni wybudowali. Żal mi tych ludzi naiwnych . Co powie guru Kaczor i pleban to święte.
Anna
23 lutego 2025 na 17:42
Pan Karol Nawrocki będzie naszym wdpaniałym Prezydentem. Aby do maja!!!!!❤️❤️❤️❤️😄😄😄😄😄
szwajcar
23 lutego 2025 na 16:00
Albo wypowiadają się partyjne glupkiz PO, Albo świnoujskie debile.Sporo ich.TYLKO PIS-owi I NIKOMU WIĘCEJ MIESZKAŃCY ŚWINOUJŚCIA MOGĄ ZAWDZIĘCZAĆ TUNEL.NIE MA INNEJ PRAWDY.
Czar
23 lutego 2025 na 14:17
No jak dzięki komu, tunel dzięki Uni. Państwo Polskie dało 1%, głównie po to, by później się chełpić w blasku fleszy. Nic z tego. pamiętamy, nie zakłamie rzeczywistości kolejny pisior.
Jurek
23 lutego 2025 na 12:11
panie nawrocki prezydentem powinien zostać mądry obywatel a u Pana tego nie widzę
Maro
24 lutego 2025 na 07:52
widzę że pełowska szczujnia ma się dobrze!ile wam płacą zdrajcy za te chamskie komentarze !!!
Beni
24 lutego 2025 na 09:46
A ja wam powiem, że tunel powstał dzięki PZPR (hi,hi).
Przypomnę tylko jak zaczęto budowę przeprawy Karsibór a później wstrzymano inwestycję argumentując, że powstanie tunel. Powstałe już betony w 1980r porosły jabłonkami. Gotowe promy Karsibór I i II już manewrowały pomiędzy Fafikami w mieście. Zdecydowano się na dokończenie inwestycji Karsibór bo tunel nie może powstać argumentując, ze względu na problemy techniczno-grologiczne.
Minęło 50 lat tunel ukończony i mamy spór kto zdecydował a kto dłużej opierał się o łopatę a kto przeciął wstęgę byle tylko pleps ciemny wszystko łyknął.
Piter
23 lutego 2025 na 11:43
Opluwana Unia dała pieniądze + samorząd, a teraz pan pisowiec się podłącza i łasi – znów chcą się do koryta+ dostać
Maly
23 lutego 2025 na 12:16
Tak dokladnie
Strażnik to
23 lutego 2025 na 14:03
Dlaczego więc nie dała Tuskowi, a dała rzekomym opluwaczom? Drugie pytanie: skoro dała, to może to jest to sukces rządu PiS – płacimy nie z budżetu RP, lecz UE. Trzecie: Czy UE ma własne pieniądze i czy dofinansowanie jest aktem łaski? Czy aby nie jest to rodzaj wyrownania państwom za otwarty rynek, brak ceł, składki?
Norbi
23 lutego 2025 na 14:15
Masz rację. Ale pisowska propaganda działa.
Bres
23 lutego 2025 na 15:49
Unia nie ma kasy!Ma/dzieli to co ukradnie(podatki, oplaty, kary) mieszkancom EU ! Zawsze kradnie wiecej niz zabiera ! 2+2=4, a nie 5 lub „a ile ma byc ?” Durni w Polsce dostatek ! Rosna nastepni ! Nowacka o to dba !
Bres
23 lutego 2025 na 16:33
Glupoty wsrod polakow dostatek ! Za blyskotki i paciorki oddadza caly kraj i narod. Kupują kazdy bajer i sie nadstawia niewolniczo. Unia=4Rzesza pozwalaja na inwestycje tylko na terenie tzw. Ziem Odzyskanych (Sl.Gorny, Opol, Dlny,Lubuskie, Zach-pom, Pom, Kuj-pom, Mazury, Podlasie, Wlkp) = morskie i ladowe farmy wiatrakowe, tunel+port Swinoujski, S3,5,8,11, „Y” kolejowy, pkp Cargo, port Trojmiasta, tramwaje Poznania, skladalnie VW i Neoplanu,… Przedtem likwidowaly wszystkie fabryki. Np.we Wroclawiu (stocznia, PaFaWag, Elwro, Dolmel Hutmen,…100 tys.miejsc pracy), Szczecinie (stocznie, PŻB, PLO,), Trojmiasto (stocznie, Promy, PRyb), Poznan (Cegielski), Slask (huty),… Jak myslisz ? Dlaczego ?! W mojej Familii obowiazuje powiedzenie „Gute Deutscher, das ist … Deutscher”! to samo w odniesieniu do sovieckich genetycznych mongolow. Dlaczego ? Historia nie klamie ! Fryc2&Kaska2, Hitler&Stalin, Merkel&Putin, BvL&Tfujsk, Miller, Kwach, …
Ohar
23 lutego 2025 na 17:07
Prawda:”sukces ma wielu ojców”. Pieniądze na tunel dała Unia Europejska 85% + Samorząd Świnoujścia 15%. Nie ma tu żadnych zasługuje i wolu politycznej PiS. Brudziński i reszta warcholstwa PiS chętnie by się podłaczyli, ale prawda jest jedną!
maratonczyk42,950
23 lutego 2025 na 17:13
Jakie pieniądze dała,jakie !?! Nie zapomnij o naszych składkach do tej instytucji , która nic nie daje za darmo.Troche wiedzy przed pisaniem bzdur !!! Co wam rudy zbudował? Motłochu afrykańskiego wam nawpuszcza to wtedy zobaczymy jaki popłoch będzie !!!
Anonim
23 lutego 2025 na 11:39
To dlaczego, Tusk razem z Platformą nie zbudowali, tego tunelu.
maratonczyk42,950
23 lutego 2025 na 17:15
Święte słowa !!! Naród polski to niewdzięczny bachor rozkapryszony !!!
Krzysiek S
24 lutego 2025 na 01:02
ani PiS ani PO nie dalo bo nie miało na ten tunel pieniędzy. Gmina miasto Świnoujście wzięła kredyt i z dotacja z UE udało się to wybudować
Edek
23 lutego 2025 na 10:58
widać że po komentarzach mieszkańcy chcą do przyłączenia republiki niemiecki jako land
Anonim
23 lutego 2025 na 10:46
Ma facet tupet. Same bezszczelne kłamstwa. Gonić ignoranta na wschód tam jego miejsce.
Maly
23 lutego 2025 na 12:17
Tak dokładnie tak
Anonim
23 lutego 2025 na 10:45
minął się historyk z prawdą; brak przygotowania do wypowiedzi.
Mariusz
23 lutego 2025 na 09:47
nawrocki kto cię tu wpuścił. Wąt z wyspy
Marek Kępa
23 lutego 2025 na 12:24
naucz się poprawnie pisać niedouku.
Anonim
23 lutego 2025 na 13:10
👍👍
maratonczyk42,950
23 lutego 2025 na 17:18
Co za element na tej ” wyspie” mieszka niewdzięczny i chamski!! Jeszcze trochę i oby byście doświadczyli wszystkiego najgorszego po wpuszczeniu dziczy afrykańskiej bardzo !!!!!!
melodi
23 lutego 2025 na 09:44
Kto wie jaką składkę wpłacamy do unijnego budżetu? Unia nic nie daje za darmo.Pusta propaganda.To za nasze pieniądze powstają drogi,tunel itp.
Jozef
23 lutego 2025 na 09:22
Troletemu w akcji przeciw faktom
Pawel
23 lutego 2025 na 08:20
dlaczego komentarze za PiS są usuwane? czy administrator jest stronniczy?
Jarosław Mikołajczyk
23 lutego 2025 na 07:04
łachę robią?. za co forsę biorą). politykom się popi……liło. oni są pracownikami najemnymi a nie paniskami. nie podoba się to wypad do fabryki i nabijać kasę innym.
Turysta
23 lutego 2025 na 06:27
A pokażcie mi gamonie chociaż jedna wypowiedź z PO że tunel powstanie.
Turysta
23 lutego 2025 na 01:36
Jednak chyba mało tu inteligentnych osób które rozumieją co czytają-https://szczecin.tvp.pl/70097818/prezydent-swinoujscia-nazwisko-brudzinskiego-w-sprawie-tunelu-zapisze-sie-zlotymi-zgloskami
Lola
22 lutego 2025 na 23:23
swinoujskie świnie i tak będę niewdzięczne, taki naród a w tym mieście to już wybitne zepsucie
Karol
23 lutego 2025 na 13:54
za te słowa to dałbym plaskacza tobie trollu tak bez pytania
Mieszkaniec Świnoujścia...
22 lutego 2025 na 22:20
Nawrocki… „Bezpartyjny” ale popierany przez PiS… I łże jak pis…. Pis zatwierdził jedynie kasę na tunel. Plany były wcześniej… Kasy nie dał…. 85% unia, a resztę miasto… Tak pisowi zależało na Świnoujściu, że nie dali ani grosza…. Ale afiszować się to już tak….
Precz z pisem… Precz z Nawrockim. Precz z każdym populistą…
Strażnik to
23 lutego 2025 na 05:37
Wyznawcy PO protestujący tu przeciw decydującej roli PiS-u w kwestii budowy tunelu agumentują: plany były wcześniej.
Noooo taaaak… plany mieli jeszcze Niemcy, plany były w PRL, plany pokazywał Możejko, ale jakoś nikt nie potrafił tego zrealizować. Czekajcie, zaraz, nawet wasz guru, Tusk mówił o tych planach… chwila, googlamy… i… co mamy? Jego wypowiedź z 2011 r., że inwestycja ta (przypomnę, przyrzeczona przez PiS w 2007 r.ustami J.Kaczyńskiego np.na Pl.Słowiańskim, PiS stracił władzę kilka m-cy później) jest jak na obecny kryzys ZA DROGA. Tusk to wprost mówi na filmie do dziennikarzy! A co się dzieje pół roku później? rusza budowa tunelu… pod Martwą Wisłą w jego regionie, na Pom.Gdańskim… Taka droga? (Nawet droższa, tamten tunel był droższy o ok.700 mln zł).
Dalsza argumentacja wyznawców PO: żadna partia nie ma własnych pieniędzy, więc PiS nie zbudował tunelu, pieniądze były z dofinansowania UE i funduszy miasta. Wg tej logiki żaden rząd i partia rządząca nie mają żadnych zasług i roli w państwie, skoro budżet to nie pieniądze partyjne. Ale ktoś musi decydować o CELACH godnych wydatkow, więc decydent ma kluczową rolę w inwestycjach – Tusk to udowodnił, odmawiając w 2011 r. budowy tunelu w Ś-ciu. PiS też udowodnił DECYDUJĄC o budowie i udzielając jej gwarancji państwowych.
Strażnik to
23 lutego 2025 na 05:44
To
Anonim
23 lutego 2025 na 09:06
typowe wypowiedzi zwolenników KOalicji Lewackiej aby zdeskredytoać osiągnięcia PiS. Kłamstwo POkryte kłamstwem. Pierwszy Tusk przeniósł Tunel do Gdańska.A rząd PiS zadeklarował na wstępie że wybuduje tunel niezależnie czy będą dotacje z UE I rozpoczęto pracę nie czekając . PiS budowałtunel a później wystąpił o dotacje bo się należały. Podziękowania dla ZMURKIEWICZA I BRUDZINSKIEMU a Rada Miasta tylko bojkotowała budowę.POdobnie jest z Terminalem Kontenerowym.
Danuta Jaczyńska
23 lutego 2025 na 09:39
Wrony w akcji,teraz nagle PO wszystko zrobiło, a PIS tylko co nieco dokończył.Żenada
Maro
24 lutego 2025 na 07:56
przepraszam ale mi się wydaje że ciebie położna przy urodzeniu w ł e b zdzieliła a nie w pupę!!
eneryr
22 lutego 2025 na 22:13
Panie Nawrocki niech Pan zapłaci za hotel gdzie tyle Pan mieszkał i niech Pan nie opwiada bzdur społeczeństwu.Nie ma Pan żadnych szans być Prezydentem. Prezentuje Pan niską klasę polityczną.
Anonim
22 lutego 2025 na 22:12
PiS przypisuje sobie budowę tunelu, a jedyne co zrobili, to zamknęli mieszkańcom i turystom drogę do plazy
Anonim
23 lutego 2025 na 05:12
Ważniejszy jest tunel dla mieszkańców niż plaża dla turystów widać nienawiść do pisu
Tusk
23 lutego 2025 na 08:51
gdyby nie PiS byś czekał byś dalej na prom
Anonim
22 lutego 2025 na 22:09
ale przyjechali na otwarcie , czyli tunel ich;)
eneryr
22 lutego 2025 na 22:08
Panie Nawrocki szkoda Pana czasu w Świnoujściu. My w tym mieście jesteśny bardzo dojrzałym społeczeństwem a Pan opowiada bajki. Chroń nas przed takim Prwzydenten
Emeryt
22 lutego 2025 na 22:03
Panie Nawrocki szkoda Pana czasu w Świnoujściu. My hesteśmy tutaj dojrzalszym społeczeństwem a Pan opowiada bajki
Anonim
22 lutego 2025 na 21:48
Bron Boże takiego prezydenta widać czysty pisowiec
Józef
22 lutego 2025 na 21:15
Boże broń nas przed Nawrockim.
Putin, Tramp i jeszcze Nawrocki. To za wiele.
Ale, skoro elektorat tak chce.
Małgorzata Borys
22 lutego 2025 na 20:37
Bzdura
Tunel to pieniądze z Unii Europejskiej.jak dobrze pamiętam prawie 80 procent i reszta z funduszy miasta.PiS nic nie dołożył.
Pamiętajcie kłamcy że wszystkie inwestycje poplamowane były wcześniej.Udało wam się tylko z tego skorzystac
Anonim
23 lutego 2025 na 02:56
sprzedajna pezperuwa
Emerytka
23 lutego 2025 na 05:14
Dobrze wydane pieniądze brawo PiS do dzisiaj byście nie mieli tego tunelu niewdzięcznicy
Anonim
22 lutego 2025 na 20:27
pis tunelu nie zbudowal ignorancie
Anonim
22 lutego 2025 na 23:34
Oczywiście, serdecznie witamy pana Trzaskowskiego, jego imigrantów gwałcących nasze kobiety i witamy wszelkiego rodzaju degeneratów sekskualnych. Ludzie, obudźcie się, bo zaraz nie będzie czego z Polski zbierać!!!!!
Anonim
23 lutego 2025 na 11:41
śmierdzi pisem