Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

MIR kontroluje liczebność złotej algi także w pobliżu Świnoujścia

Opublikowano

w dniu

Foto: J. Kownacka

Badania Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego potwierdziły pojawienie się Prymnesium parvum w wodach Roztoki Odrzańskiej i Zalewu Szczecińskiego w końcu sierpnia bieżącego roku, a powtórzone we wrześniu i październiku badania potwierdzają stałą obecność tego organizmu w fitoplanktonie akwenów ujścia Odry. Pragniemy jednak uspokoić wszystkich zaniepokojonych – liczebność i biomasa P. parvum w Zalewie Szczecińskiem była zdecydowanie zbyt niska by móc używać terminu „zakwit” i również wielokrotnie niższa od wartości, jakie stwierdzano w wodach Odry w czasie toksycznego zakwitu, który tam wystąpił.

Prymnesium parvum to gatunek haptofita (wcześniej klasyfikowanego jako złotowiciowiec, skąd pochodzi używane w mediach określenie „złota alga”) występującego w wodach słonawych i zdolnego do wytwarzania w specyficznych warunkach silnych toksyn mogących powodować masową śmiertelność ryb, małży i ślimaków skrzelodysznych.

Pracownicy Morskiego Instytutu Rybackiego – PIB określali obecność P. parvum w wodach Roztoki Odrzańskiej i Zalewu Szczecińskiego dwiema metodami – genetyczną, pozwalającą na szybkie stwierdzenie występowania organizmu, nawet przy jego bardzo niskiej liczebności, oraz poprzez klasyczną analizę fitoplanktonu przy pomocy mikroskopu odwróconego, która jest metodą bardziej czasochłonną, ale dostarcza kluczowych informacji o liczebności i biomasie wszystkich organizmów fitoplanktonowych. Dodatkowo, metodami genetycznymi określano występowanie u P. parvum genów kodujących enzymy odpowiedzialne za produkcję prymnezyn (nie wszystkie szczepy tego organizmu są zdolne do ich produkcji). W badanym okresie pierwszy sygnał o obecności P. parvum, uzyskany metodami genetycznymi pochodzi z 23 sierpnia, z Roztoki Odrzańskiej. W kolejnym cyklu badań (27 sierpnia) obecność szczepów P. parvum z genami kodującymi produkcję prymnezyn potwierdzono na wszystkich, czterech badanych punktach, a na dwóch z nich liczebność była na tyle duża, że udało się je zidentyfikować także metodami mikroskopowymi. We wrześniu P. parvum było identyfikowane, na wszystkich stacjach, obiema metodami, a liczebność i biomasa rosły, osiągając maksimum w próbach pobranych 26 września (próby pobrane 14 października są jeszcze opracowywane metodami mikroskopowymi, ale potwierdzono występowanie w tym okresie P. parvum metodami genetycznymi). Udział P. parvum w całkowitej liczebności i biomasie fitoplanktonu Zalewu Szczecińskiego i Roztoki Odrzańskiej w badanym okresie był znikomy i wynosił od 0,03-4,5% biomasy całkowitej fitoplanktonu (1,9-199 µg dm3) oraz od 0,04-3,6% liczebności całkowitej fitoplanktonu (14 146 – 1 588 918 komórek w dm3 wody). Porównując to do sytuacji w Odrze w trakcie katastrofalnego zakwitu latem 2022, śnięcia ryb najczęściej notowano tam przy koncentracji > 50-100 mln komórek /dm3. Maksymalne koncentracje P. parvum na odcinku Odry w województwie lubuskim wynosiły 160 mln komórek/dm3. W województwie zachodniopomorskim nie stwierdzono koncentracji wyższych niż 42 mln komórek/dm3.

W Zalewie Szczecińskim w badanym przez pracowników MIR-PIB okresie zagęszczenie P.parvum osiągało maksymalnie 1,6 mln komórek/dm3, co stanowiło zaledwie 0,4% maksymalnej koncentracji jaka wystąpiła w Kanale Gliwickim 5.09.2022 roku oraz 1,5% maksymalnej koncentracji zanotowanej w Słubicach (woj. lubuskie) 12.08.2022 r. i 3,8% maksymalnej koncentracji oznaczonej dla województwa zachodniopomorskiego 19.08.2022 r. (Odniesienie do sytuacji w Odrze na podstawie: Wstępny raport zespołu ds. sytuacji na rzece Odrze. Red. Agnieszka Kolada, Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy).

Uzyskane wyniki pozwalają na stwierdzanie stałego występowania P. parvum w fitoplanktonie Zalewu Szczecińskiego i Roztoki Odrzańskiej jesienią 2022 roku, przy jednocześnie niskim jego udziale w liczebności i biomasie fitoplanktonu, na poziomie maksymalnie kilku procent zagęszczenia, przy którym obserwowano masowe śmiertelności ryb w Odrze.

Warto także mieć na uwadze, że w słonawych wodach Zalewu Szczecińskiego (oraz inny akwenach ujścia Odry) istnieją korzystne, naturalne warunki do rozwoju P. parvum, choć nie bez znaczenia jest silna konkurencja ze strony innych, naturalnie tu występujących organizmów, także dobrze przystosowanych do bytowania w wodach słonawych. Przedstawione wyniki wskazują na konieczność badań monitoringowych w przyszłości, zwłaszcza w kontekście kolejnego sezonu wegetacyjnego, gdy wraz ze wzrostem temperatury wody nastąpią dobre warunki do rozwoju fitoplanktonu (w tym P. parvum).

Źródło: Morski Instytut Rybacki

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WIADOMOŚCI

Chrzest i wodowanie ORP Rybitwa. Krok w modernizacji polskiej floty

Opublikowano

w dniu

Foto: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

19 marca 2025 roku w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. odbyła się uroczystość chrztu i wodowania piątego już niszczyciela min typu Kormoran II. Nowoczesna jednostka otrzymała nazwę ORP Rybitwa, a jej matka chrzestna, Maria Teryfter, żona byłego dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kontradmirała Krzysztofa Teryftera, nadając imię okrętowi, wypowiedziała tradycyjne słowa:„Płyń po morzach i oceanach świata, sław imię polskiego stoczniowca i polskiego marynarza.”

Po tych słowach nastąpiło symboliczne rozbicie butelki szampana o burtę, a okręt zsunął się na wodę, rozpoczynając kolejny etap budowy. Teraz przed nim wyposażanie w systemy nawigacyjne, uzbrojenie oraz urządzenia przeciwminowe.

ORP Rybitwa (nr burtowy 605) to druga jednostka, po ORP Jaskółka, z trzech przeznaczonych dla 12. Dywizjonu Trałowców w Świnoujściu, wchodzącego w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Jest piątym okrętem projektu 258, zaprojektowanym do wykrywania, klasyfikowania oraz niszczenia min morskich. Może także prowadzić rozpoznanie torów wodnych, eskortować inne jednostki przez zagrożone akweny oraz współpracować z zespołami okrętów NATO i Unii Europejskiej.

Program budowy niszczycieli min Kormoran II realizuje konsorcjum, którego liderem jest Remontowa Shipbuilding S.A. Partnerami w projekcie są również Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni oraz PGZ Stocznia Wojenna. Nowe jednostki zastępują przestarzałe trałowce, zapewniając Marynarce Wojennej nowoczesne narzędzia do zwalczania zagrożeń minowych.

W skład systemu obrony przeciwminowej wejdzie łącznie sześć okrętów: prototypowy ORP Kormoran (601), seryjne ORP Albatros (602) i ORP Mewa (603) oraz budowane ORP Jaskółka (604), ORP Rybitwa (605) i ORP Czajka (606). Plan zakłada, że ostatnie trzy jednostki wejdą do służby w latach 2026-2027.

Nowa Rybitwa to czwarty w historii polskiej floty okręt noszący tę nazwę. Pierwszy był trałowiec typu FM, który służył w latach 1921-1931. Drugi to jeden z sześciu legendarnych trałowców redowych typu Jaskółka, zaprojektowanych i zbudowanych w Polsce w latach 30. XX wieku. Brał udział w obronie Wybrzeża w 1939 roku, a po wojnie służył do 1966 roku. Trzeci ORP Rybitwa to trałowiec bazowy projektu 206F, który pozostawał w służbie od 1967 do 2002 roku.

Nazwy ORP Jaskółka, ORP Rybitwa i ORP Czajka nawiązują do przedwojennych polskich minowców, które zapisały się w historii obrony Wybrzeża we wrześniu 1939 roku. Nowe jednostki kontynuują tę tradycję, łącząc dziedzictwo z nowoczesnością.

Budowa ORP Rybitwa rozpoczęła się 19 stycznia 2024 roku od symbolicznego „palenia blach”, a stępkę położono dwa miesiące później, 20 marca 2024 roku. Ostatni z serii, przyszły ORP Czajka, jest w trakcie montażu – jego budowę zainaugurowano 15 października 2024 roku.

Wodowanie ORP Rybitwa to kolejny krok w realizacji ambitnego planu modernizacji Marynarki Wojennej, która dzięki nowoczesnym niszczycielom min Kormoran II stanie się bardziej skuteczna i operacyjnie gotowa do działania zarówno na Bałtyku, jak i w misjach międzynarodowych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Czasowe zamknięcie tunelu w nocy z 21 na 22 marca

Opublikowano

w dniu

W nocy z 21 na 22 marca, w godzinach od 23:00 w piątek do 05:00 w sobotę, planowane jest zamknięcie tunelu.

Ruch będzie dozwolony jedynie dla służb ratunkowych, straży pożarnej, policji oraz komunikacji miejskiej, po wcześniejszym skontaktowaniu się z dyspozytorem.

Zamknięcie tunelu spowodowane jest myciem lamp w tunelu (odcinki rampowe) oraz przeglądem rozdzielni elektrycznej w Stacji Transformatorowej TK2. Od strony wyspy Wolin na drodze dojazdowej do tunelu nie będzie oświetlenia.

Prosimy o dostosowanie się do wprowadzonych zmian i apelujemy o ostrożność w rejonie tunelu. Przepraszamy za wszelkie niedogodności i dziękujemy za zrozumienie w związku z tymczasowymi utrudnieniami.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wiosenny Turniej Tenisa Stołowego

Opublikowano

w dniu

Foto: OSiR Wyspiarz

W niedzielę, 16 marca 2025 r. w Hali Sportowej przy ulicy Piłsudskiego, odbył się „Wiosenny Turniej Tenisa Stołowego” zorganizowany przez OSiR „Wyspiarz” Świnoujście.

Turniej został rozegrany w kategoriach wiekowych, dla dziewcząt i chłopców, a także w kategorii OPEN kobiet i mężczyzn.

W kategorii dziewcząt 2009 rok i młodsze miejsca na podium zajęły:
I miejsce – Martynka MAKOWCZYŃSKA (Międzyzdroje)
II miejsce – Alicja SIKORSKA (Świnoujście)
III miejsce – Hania ROMANII (Świnoujście)

W kategorii chłopców 2009 rok i młodsi miejsca na podium zajęli:
I miejsce –  Nghiem Hai Nam Cao (Niemcy)
II miejsce – Dang Minh Cao (Niemcy)
III miejsce – Kacper OSIŃSKI (Świnoujście)

W kategorii dziewcząt 2013 i młodsze miejsca na podium zajęły:
I miejsce – Anastazja RACHUBIŃSKA (Świnoujście)
II miejsce – Matylda GAN (Świnoujście)
III miejsce – Marysia BARTKIEWICZ (Międzyzdroje)

W kategorii chłopców 2013 i młodsi miejsca na podium zajęli:
I miejsce –  The Khoi Nghiem (Niemcy)
II miejsce – Nikodem OSIŃSKI (Świnoujście)
III miejsce – Gabriel DĘBICKI (Świnoujście)

W kategorii OPEN kobiet  miejsca na podium zajęły:
I miejsce – Anna MIGACZ – SWĘDROWSKA (Wapnica)
II miejsce – Martyna MAKOWCZYŃSKA (Międzyzdroje)
III miejsce – Alicja SIKORSKA (Świnoujście)

W kategorii OPEN mężczyzn miejsca na podium zajęli:
I miejsce – Marek BARTKIEWICZ (Międzyzdroje)
II miejsce – Jarosław MARCHLEWSKI (Międzyzdroje)
III miejsce – Andrzej KACPER (Międzyzdroje)

Specjalną statuetką, dla Najmłodszego Zawodnika Turnieju, została uhonorowana sześcioletnia  Świnoujścianka – Matylda GAN.

Wszystkim zawodniczkom i zawodnikom gratulujemy!
OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Świąteczne dekoracje, rękodzieło i pyszności na pl. Wolności. Zgłoś się na Jarmark Wielkanocny w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Foto: Emilia Baczyńska/Pixabay

Święta Wielkanocne to czas rodzinnych spotkań przy stole. To także chwila, którą warto wykorzystać na spotkania z przyjaciółmi i znajomymi. Od 10 kwietnia plac Wolności Świnoujście będzie kolorowy i bardzo świąteczny, a to za sprawą Jarmarku Wielkanocnego – stoisk ze świątecznymi pysznościami, rękodziełem i prezentami.

Kiedy myślimy o Wielkanocy, widzimy pięknie zdobione pisanki, pachnący chleb i cukrowego baranka na głównym miejscu wielkanocnego stołu. Właśnie takie wyjątkowe produkty – i wiele innych – będzie można znaleźć na Jarmarku Wielkanocnym w Świnoujściu.

Na straganach pojawią się także tradycyjne palmy wielkanocne, koszyczki, ręcznie wykonane rzeźby, hafty, biżuteria oraz wyroby spożywcze, które nawiążą do polskich świątecznych tradycji. To nie tylko okazja do zakupów, ale przede wszystkim do spotkań i rozmów z twórcami, którzy z pasją opowiedzą o swoich dziełach.

Organizator MDK Świnoujście zaprasza wystawców do udziału w tym wydarzeniu, które ma być organizowane cyklicznie co roku.

Jeśli jesteś artystą, rzemieślnikiem, lokalnym przedsiębiorcą lub przedstawicielem stowarzyszenia i chcesz podzielić się swoim talentem i produktami, nie zwlekaj! Jarmark Wielkanocny to świetna okazja, by zaprezentować swoje wyroby mieszkańcom Świnoujścia oraz turystom.

Zgłoszenia można przesyłać mailowo na adres: sekretariat@mdk.swinoujscie.pl lub telefonicznie pod numerem 91 885 41 21 wew. 1. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Poszukiwani rodzice zastępczy. Czy możesz dać dziecku bezpieczny dom?

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Nie każde dziecko ma szansę dorastać w ciepłej, kochającej rodzinie. Są dzieci, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoich biologicznych domach. To właśnie dla nich istnieje rodzicielstwo zastępcze – piękna, ale i odpowiedzialna misja, dzięki której najmłodsi otrzymują wsparcie, troskę i stabilizację.

Brakuje rodzin zastępczych

W naszym mieście wciąż za mało jest osób gotowych podjąć się tej roli. Tymczasem każde dziecko zasługuje na ciepło rodzinnego domu. Być może masz w sobie wrażliwość i gotowość, by podarować mu to, czego najbardziej potrzebuje – poczucie bezpieczeństwa i miłości?

MOPR organizuje dni otwarte

Aby rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na wszystkie pytania, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR) organizuje kwartalne dni otwarte dla osób zainteresowanych rodzicielstwem zastępczym. To doskonała okazja, by dowiedzieć się, jak wygląda ten proces, jakie są wymagania oraz jakie wsparcie otrzymują rodzice zastępczy.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 28 marca 2025 roku w godzinach 17:30-19:30 w siedzibie MOPR przy ul. Dąbrowskiego 4, w pokoju 107 na I piętrze.

Jeśli zastanawiasz się, czy to rola dla Ciebie – przyjdź, posłuchaj, porozmawiaj. Może to właśnie Twoja decyzja odmieni los dziecka. Daj dziecku szansę na lepsze jutro.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Świnoujście na dwóch kółkach! Dołącz do rowerowej rywalizacji i zdobywaj kilometry

Opublikowano

w dniu

Świnoujście zostało zaproszone do grona miast, które wezmą udział w największej w Polsce rekreacyjnej zabawie rowerowej – „Rowerowa Stolica Polski 2025”. Celem akcji jest zachęcenie jak największej liczby osób do aktywności fizycznej oraz przesiadki na rowery, co w dzisiejszych czasach przynosi korzyści nie tylko zdrowotne, ale również ekonomiczne i ekologiczne.

Trening do „Rowerowej Stolicy Polski” rozpocznie się 21 marca 2025 roku i potrwa do 21 maja 2025 roku. Ostateczna rywalizacja o „Puchar Rowerowej Stolicy Polski” w ramach siódmej edycji konkursu rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do 30 czerwca. Przez cały miesiąc będzie sumowana liczba kilometrów przejechanych przez każdego zarejestrowanego rowerzystę, a wyniki będą na bieżąco aktualizowane w Rankingu Miast, dostępnym w aplikacji. Dla najlepszych trzech rowerzystek i trzech rowerzystów przewidziane są atrakcyjne nagrody, a zwycięskie miasto także może liczyć na fantastyczne wyróżnienia.

Aby dołączyć do zabawy, wystarczy zainstalować aplikację Aktywne Miasta na swoim telefonie, wybrać i dołączyć do grupy Miasto Świnoujście. Drodzy Mieszkańcy, czas wkręcić się w rowerową wiosnę! Czekamy na Was na ścieżkach rowerowych naszego miasta, a dzięki aplikacji, rywalizować można również na całym świecie.

Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524