Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Komplet decyzji ZRID dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina

Opublikowano

w dniu

Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla wszystkich trzech odcinków Zachodniej Obwodnicy Szczecina (ZOS) w ciągu S6 o łącznej długości 49 km. Na podstawie tych decyzji przyszli wykonawcy, którzy zostaną wybrani w prowadzonych obecnie przetargach, będą mogli rozpocząć roboty budowlane. Mogą też ruszyć procedury odszkodowawcze za nieruchomości przejęte pod drogę.

Przejście do etapu realizacji

Wnioski o wydanie decyzji ZRID złożyliśmy pod koniec września ubiegłego roku. Wieloetapowa procedura, uwzględniająca konsultacje społeczne, obejmowała również ponowną ocenę oddziaływania na środowisko. Sprawne procedowanie przez wszystkie zaangażowane strony pozwoliło już po upływie pięciu miesięcy na wydanie przez Wojewodę decyzji umożliwiającej przejście inwestycji do etapu robót budowlanych. Ponadto decyzje ZRID ostatecznie zatwierdziły rozwiązania projektowe oraz podziały nieruchomości. Szczegółowe informacje dotyczące procedur związanych z nieruchomościami przejmowanymi pod drogę można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Przetargi na realizację inwestycji

Przetargi na wybór wykonawców, którzy wykonają inwestycje, ruszyły w grudniu ubiegłego roku. Postępowania budzą duże zainteresowanie firm wykonawczych. Dotychczas, w ramach procedury przetargowej, na wszystkie trzy zadania wpłynęło ponad 1 600 pytań wykonawców. Wszelkie wątpliwości wymagają na tym etapie szczegółowego wyjaśnienia, aby uniknąć problemów podczas trwania budowy. W II kwartale tego roku planujemy poznać oferty wykonawców.

Kolejnym etapem będzie badanie i weryfikacja ofert. Będą musiały zostać dokładnie sprawdzone, aby wybrać najkorzystniejsze z nich. Termin zakończenia procedur będzie zależał również od tego, czy oferenci skorzystają z prawa odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej. Postępowania przetargowe będą również podlegały kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Finałem będzie podpisanie umów, które jest planowane w IV kwartale tego roku.

Plan realizacji inwestycji

Wykonawcy będą mieli za zadanie opracować projekty wykonawcze i zrealizować roboty budowlane. Dla odcinków Kołbaskowo – Dołuje i Dołuje – Police terminy realizacyjne będą takie, jak dla standardowych odcinków drogowych. Dlatego tu zakończenie prac jest planowane w 2028 roku.

Odcinek Police – Goleniów z tunelem pod Odrą będzie miał znacznie dłuższy czas realizacji, ze względu na konieczność wydrążenia i wyposażenia dwunawowego tunelu o długości 5 km. Zakładamy, że kierowcy z tego odcinka skorzystają w 2032 roku.

Należy jeszcze dodać, że od września 2024 roku trwa już przetarg na budowę II etapu obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13. W ramach tej inwestycji powstanie między innymi nowy węzeł drogowy Kołbaskowo, łączący ZOS z DK13 i autostradą A6.

Ring wokół Szczecina

Nowa trasa odciąży obecny przebieg dróg A6, S3 i S6 omijających Szczecin od południa oraz wschodu. W miesiącach letnich, ze względu na znaczne natężenie ruchu, na istniejącej trasie tworzą się spowolnienia i zatory drogowe. Nowa S6 domknie ring wokół Szczecina, co znacząco poprawi skomunikowanie całej aglomeracji szczecińskiej z siecią dróg szybkiego ruchu. Nowa droga będzie miała szczególne znaczenie dla położonych na północ od Szczecina Polic. Obecnie, aby dojechać z Polic do węzła Goleniów Północ (S3/S6) po drugiej stronie Odry, trzeba przejechać 58 km. Po wybudowaniu obwodnicy trasa ta skróci się do 23 km, a czas przejazdu zmniejszy się kilkukrotnie. Z centrum Szczecina wyprowadzona zostanie znacząca część ruchu samochodowego, w tym pojazdów jadących do zakładów chemicznych w Policach.

Budowa Zachodniej Obwodnicy Szczecina przewidziana jest w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku (z perspektywą do 2033 roku).

Tunel pod Odrą – kluczowy element inwestycji

Zachodnia Obwodnica Szczecina przetnie na północ od Polic rzekę Odrę, którą prowadzi tor wodny do portu w Szczecinie. Ze względu na uwarunkowania terenowe i kwestie środowiskowe, S6 będzie przechodziła pod Odrą tunelem o długości 5 km. Będzie to dwururowy obiekt drążony maszyną TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Średnica zewnętrzna tunelu będzie wynosiła niemal 15 m, a grubość obudowy 60 cm. Na przebiegu tunelu zaplanowano 19 przejść poprzecznych między nawami, które będą służyły przede wszystkim do ewakuacji w sytuacjach niebezpiecznych. Spód konstrukcji tunelu będzie schodził maksymalnie 51 m poniżej poziomu terenu, natomiast jezdnia będzie na głębokości do 45 m. Odcinki wjazdowe do tunelu będą mieć długość około 600 m.

Trzy odcinki realizacyjne

Kołbaskowo – Dołuje (13,6 km) 

Na tym odcinku powstaną dwa węzły drogowe i 18 obiektów mostowych, w tym 8 przejść dla zwierząt. W ramach inwestycji powstanie również Obwód Utrzymania Drogi przy węźle Szczecin Południe.

Dołuje – Police (11,9 km) 

W ramach tego odcinka powstaną dwa węzły drogowe i 14 obiektów mostowych, w tym cztery górne przejścia dla zwierząt i pięć dolnych.

Police – Goleniów (23,4 km)  

W ramach tego odcinka powstanie tunel pod Odrą o długości 5 km – najdłuższy tunel drogowy w Polsce. Inwestycja obejmie również budowę dwóch węzłów drogowych i rozbudowę jednego, budowę 22 obiektów mostowych, w tym aż ośmiu nad ciekami wodnymi. Ich przyczółki będą rozstawione szerzej, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń wzdłuż cieku na przejście dla zwierząt. Powstaną również dwa duże górne przejścia dla zwierząt.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

WIADOMOŚCI

60 lat 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

Opublikowano

w dniu

Foto: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

29 kwietnia 1965 roku to data szczególna dla świnoujskich marynarzy. Na mocy rozkazu z tego dnia przeformowano Bazę Marynarki Wojennej w 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża. Dzisiaj obchodzimy 60. rocznicę utworzenia jednej z najważniejszych jednostek polskiej Marynarki Wojennej.

8. Flotylla Obrony Wybrzeża im. Wiceadmirała Kazimierza Porębskiego powstała na mocy rozkazu Dowódcy Marynarki Wojennej nr 027 z 29 kwietnia 1965 roku. Wraz z przeformowaniem Bazy Marynarki Wojennej w 8 Flotyllę Obrony Wybrzeża utworzona została również Komenda Portu Wojennego Świnoujście.

Uroczyste obchody jubileuszu, stały się okazją do przypomnienia bogatej historii, tradycji oraz roli, jaką jednostka ta odgrywa w systemie obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Od samego rana, 29 kwietnia, w świnoujskim Porcie Wojennym panowała podniosła atmosfera. Zgodnie z marynarską tradycją punktualnie o godzinie 8:00 na wszystkich okrętach 8FOW podniesiona została wielka gala banderowa. Głównym punktem obchodów był uroczysty apel, w którym udział wzięli marynarze i pracownicy jednostek Flotylli, a także szerokie grono zaproszonych gości m.in.: I Zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generał dywizji Sławomir Owczarek, Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański, Dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowódca Komponentu Morskiego wiceadmirał Krzysztof Jaworski, Dowódca 3 Flotylli Okrętów kontradmirał Andrzej Ogrodnik oraz byli dowódcy świnoujskiej Flotylli, przedstawiciele władz miasta i samorządu. Apel poprzedzony był paradą burtową załóg okrętów oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze Macierzy”.

Podczas okolicznościowej zbiórki dowódca Flotylli kontradmirał Piotr Sikora podziękował wszystkim za wysiłek, zaangażowanie oraz trud włożony w służbę:

„Nie sposób zliczyć, ile wacht, ile misji, ile godzin spędzonych na morzu i na lądzie, na pokładach, nabrzeżach, w sztabach czy warsztatach składa się na te sześć dekad służby. Dziękuję wszystkim Wam razem i każdemu z osobna: marynarzom, pracownikom cywilnym, rodzinom i mieszkańcom Świnoujścia, przełożonym, przyjaciołom. Dziękuję wszystkim tym, których wachty na przestrzeni lat były podstawą naszej obecnej siły.”

– powiedział dowódca 8FOW i podsumował:

„Sześćdziesiąt lat – to czas, który dla morza jest zaledwie chwilą, ale dla nas – ludzi – to niejedno pokolenie. Przez ten czas zmienił się świat, zmieniła się Polska, zmieniały się zagrożenia i technologie. Ale 8 Flotylla trwa, rozwija się, buduje nowe zdolności oraz przyjmuje kolejne nowe zadania związane ze zmieniającą się sytuacją geopolityczną i sytuacją bezpieczeństwa […] Ale to, co najważniejsze, pozostaje niezmienne: zawsze będziemy gotowi odpowiedzieć na wezwanie – bez względu na godzinę, pogodę czy wysokość fali.”

8. Flotylla Obrony Wybrzeża im. Wiceadmirała Kazimierza Porębskiego to związek taktyczny, odpowiedzialny głównie za działania w zakresie ochrony polskiego wybrzeża oraz obrony morskich granic państwa. W swoich strukturach skupia wszystkie siły szeroko rozumianej walki minowej i przeciwminowej Marynarki Wojennej. Jej okręty co roku uczestniczą w najważniejszych ćwiczeniach krajowych oraz międzynarodowych operacjach zarówno na Bałtyku, jak i daleko poza nim. Regularnie wydziela siły do pełnienia służby w morskim komponencie Sił Odpowiedzi NATO. W ramach swojej działalności prowadzi także stały monitoring polskich obszarów morskich ze szczególnym naciskiem na monitorowanie i ochronę newralgicznej infrastruktury na Bałtyku, w tym podwodnej infrastruktury krytycznej​. 8FOW to oprócz dywizjonów okrętów również saperzy, przeciwlotnicy oraz logistycy. Siły okrętowe Flotylli stacjonują w Porcie Wojennym w Świnoujściu i Gdyni, natomiast jednostki brzegowe rozlokowane są w garnizonach Świnoujście i Dziwnów.

Flotylla od sześciu dekad stoi na straży bezpieczeństwa polskich wód, budując historię pełną wyzwań, zmian i nieustannej gotowości. Marynarze ze Świnoujścia są dziś nie tylko strażnikami polskiego wybrzeża, ale i ważnym elementem bezpieczeństwa całego regionu.

Tekst: Sekcja Prasowa 8FOW

Zdjęcia: 8. FOW

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Młode siatkarki na podium. Emocje i sportowa pasja w Uznam Arenie

Opublikowano

w dniu

Foto: OSiR Wyspiarz

W niedzielę, 27 kwietnia 2025 roku, Hala Sportowa Uznam Areny w Świnoujściu gościła uczestniczki turnieju siatkówki dziewcząt. W rywalizacji wzięło udział pięć zespołów żeńskich reprezentujących Świnoujście, Międzyzdroje oraz niemiecki Ahlbeck. Zawody odbyły się w formule „każdy z każdym”, co zapewniło uczestniczkom maksymalną ilość sportowej rywalizacji i emocji na boisku.

Po serii zaciętych spotkań, w których nie brakowało zarówno technicznych zagrań, jak i ducha walki, zwycięstwo przypadło drużynie OSiR I ze Świnoujścia. Tuż za nią uplasował się drugi zespół reprezentujący świnoujski Ośrodek Sportu i Rekreacji, potwierdzając silną pozycję lokalnych siatkarek. Na najniższym stopniu podium stanęła drużyna EGS Ahlbeck.

Wszystkie uczestniczki turnieju otrzymały pamiątkowe medale ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”, który był organizatorem wydarzenia. Rywalizacja przebiegała w przyjaznej atmosferze, a każda z drużyn pokazała zaangażowanie, pasję i sportowy charakter.

Klasyfikacja końcowa turnieju:

  1. OSiR I (Świnoujście)

  2. OSiR II (Świnoujście)

  3. EGS Ahlbeck

  4. Akademia Siatkówki Międzyzdroje I

  5. Akademia Siatkówki Międzyzdroje II

Gratulujemy wszystkim młodym zawodniczkom za sportową postawę i ambitną walkę na parkiecie.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Central European Petroleum zakończyło wiercenie pierwszego odwiertu w pobliżu Świnoujścia

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Central European Petroleum (CEP) zakończyło wiercenie swojego pierwszego odwiertu na Zatoce Pomorskiej. Zebrane podczas prac dane są teraz dokładnie analizowane. Według firmy, pierwsze wyniki są obiecujące. Odwiert został zabezpieczony na przyszłość, a specjalistyczna wiertnica Noble Resolve, która prowadziła wiercenie, wkrótce przeniesie się do Frederikshavn w Danii.

Koncesja Wolin obejmuje 593 km² i została przyznana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. CEP poszukuje na tym obszarze ropy i gazu w złożach głównego dolomitu Ca2 oraz czerwonego spągowca. W odwiercie WE1 wykonano m.in. pobieranie próbek, pomiary geofizyczne oraz testy w złożu dolomitu Ca2. 

Wcześniejsze analizy sugerowały, że może tam być nawet 16,5 miliarda metrów sześciennych gazu i ponad 10 milionów metrów sześciennych ropy i innych cieczy. Teraz, na podstawie nowych danych, szacunki te zostaną zaktualizowane. Wyniki mają być gotowe za 2-3 miesiące.

Dla Central European Petroleum to okazja, bo w regionie Morza Bałtyckiego wykonano dotąd bardzo mało podobnych odwiertów.

– Dzięki naszemu dużemu doświadczeniu w podobnych projektach w Europie, wiercenie WE1 przebiegło zgodnie z planem. Teraz przed nami dokładna analiza wszystkich danych, która potrwa kilka miesięcy – powiedział Rolf G. Skaar, prezes CEP.

Central European Petroleum Ltd to kanadyjska firma z siedzibą w Calgary. Jej głównymi udziałowcami są inwestorzy z Norwegii. W Polsce działa przez swoją spółkę zależną CEP Central European Petroleum Sp. z o.o., która zarządza koncesją Wolin na Pomorzu Zachodnim.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Nowe mieszkania w Świnoujściu oddane do użytku

Opublikowano

w dniu

Foto: BIK UM Świnoujście

W Świnoujściu przy ulicy Ludzi Morza powstały dwa nowe budynki mieszkalne. Łącznie przygotowano tam 64 mieszkania o powierzchni od 27 do 66 metrów kwadratowych. Większość z nich to lokale dwupokojowe z aneksem kuchennym.

Nowe mieszkania zostały zaprojektowane z myślą o osobach z niepełnosprawnościami oraz seniorach. Oba budynki wyposażono w windy. Wokół powstał także parking na ponad 50 miejsc, plac zabaw, tereny rekreacyjne, drogi wewnętrzne i chodniki.

– Mieszkania zostaną przyznane osobom, które spełniają warunki do otrzymania lokalu od miasta. Wysłaliśmy już pierwsze zawiadomienia do oczekujących – powiedziała Jolanta Kraszewska-Jurkowska, prezes TBS Lokum Świnoujście.

Żeby zwiększyć komfort mieszkańców, budynki zostały dodatkowo wygłuszone. Poziom hałasu w środku ma wynosić jedynie 33–38 decybeli. Wykonawca zamontował też specjalne ramy okienne i nawiewniki ścienne, które chronią przed hałasem z ulicy i pobliskiej linii kolejowej.

– Lokatorzy wkrótce dostaną klucze do swoich nowych mieszkań. Mamy nadzieję, że będą o nie dbali jak o własne. Dla ich bezpieczeństwa zamontowaliśmy monitoring. To nie koniec naszych inwestycji – kolejne mieszkania planujemy przy ulicy Modrzejewskiej – dodał Arkadiusz Mazepa, zastępca prezydenta Świnoujścia.

Budowę wykonała firma P.B. CALBUD sp. z o.o. ze Szczecina. Inwestorem zastępczym w imieniu miasta było TBS Lokum Świnoujście. Cała inwestycja kosztowała prawie 31 milionów złotych. Udało się jednak pozyskać znaczące dofinansowanie: 24,75 miliona złotych z Funduszu Dopłat BGK oraz 2,32 miliona złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Resztę kosztów pokryło TBS Lokum ze środków własnych.

Źródło: BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Nowa ulica Barlickiego gotowa. Kierowcy pojadą od 1 maja

Opublikowano

w dniu

Foto: BIK UM Świnoujście

Zakończyła się przebudowa ulicy Barlickiego. Obecnie trwają ostatnie prace – malowanie oznakowania poziomego. Już od 1 maja kierowcy będą mogli korzystać z nowej drogi.

W dniu 1 maja 2025 roku na odcinku ulicy Barlickiego – od ulicy Dworcowej do ulicy Ludzi Morza – zostanie wprowadzona stała organizacja ruchu. Kierowcy wyczekiwali zakończenia tej inwestycji.

Przebudowa ulicy Barlickiego została podzielona na dwa etapy. Pierwszy obejmował odcinek od ulicy Dworcowej do Ludzi Morza. Drugi etap to przebudowa samej ulicy Ludzi Morza.

W ramach inwestycji wykonano nowe odwodnienie, położono nową nawierzchnię jezdni, wybudowano chodniki, zainstalowano nowoczesne oświetlenie oraz utworzono zatoki postojowe i przystanki autobusowe.

Wraz z otwarciem ulicy, na trasę wrócą autobusy komunikacji miejskiej. Pasażerowie powinni zwrócić uwagę na informacje na przystankach

W przetargu na wykonanie prac startowały trzy firmy. Ostatecznie wybrano FDO Sp. z o.o. Koszt wykonania części pierwszej wyniósł ponad 9,2 miliona złotych, a części drugiej ponad 2,8 miliona złotych.

Na realizację projektu miasto pozyskało znaczące wsparcie finansowe. Z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg otrzymało dofinansowanie w wysokości 4 milionów 830 tysięcy złotych.

Dzięki inwestycji poprawi się przede wszystkim bezpieczeństwo.

Źródło: UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Dodatkowe kursy pociągów i autobusu nocnego N w majówkę

Opublikowano

w dniu

Foto: Komunikacja Autobusowa

W dniach 1, 3 i 4 maja regionalny przewoźnik kolejowy Polregio uruchomi dodatkowe połączenie kolejowe na trasie Szczecin – Świnoujście. Pociąg odjedzie ze stacji Szczecin Główny o godzinie 22:05, a do Świnoujścia dotrze o godzinie 23:44. W związku z tym, wychodząc naprzeciw potrzebom pasażerów, Komunikacja Autobusowa sp. z o.o. w Świnoujściu uruchamia w tych dniach dodatkowy kurs linii nocnej „N”. 

Dodatkowy nocny autobus N odjedzie z przystanku „Dworzec” o godzinie 23:55, umożliwiając wygodny dojazd do różnych części miasta po przyjeździe pociągu.

Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524