Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Nowe trasy, więcej kursów i krótszy czas podróży. Duże zmiany w miejskim transporcie

Opublikowano

w dniu

Spółka „Komunikacja Autobusowa” rozpoczyna poważną reorganizację miejskiego transportu w Świnoujściu. Celem jest uproszczenie tras, skrócenie czasów przejazdu oraz zwiększenie częstotliwości kursowania autobusów. Pierwsze zmiany mają wejść w życie już w wakacje i obejmą najpierw prawobrzeżną część miasta. Wraz z początkiem września zmiany zostaną wprowadzone także na lewobrzeżu.

Głos pasażerów ma znaczenie

Zmiany nie powstały zza biurka. W marcu tego roku spółka przeprowadziła dużą ankietę wśród pasażerów – w badaniu udział wzięło aż 1599 osób. Dodatkowo m.in. przeanalizowano dane o liczbie pasażerów w autobusach oraz uwzględniono uwagi wpływające od pasażerów pisemnie do sekretariatu spółki. Efektem analiz jest propozycja nowego układu tras, który w znacznej mierze odpowiada na potrzeby mieszkańców.

– Zależy nam, żeby komunikacja była bardziej przyjazna i dopasowana do życia w mieście – mówi prezes spółki Beata Radziszewska – Skorupa. – Mieszkańcy chcą docierać na miejsce szybciej i krócej czekać na autobus. I właśnie do tego zmierzamy – dodaje.

Spółka przedstawiła dziś schemat nowej siatki połączeń, któremu za chwilę przyjrzymy się bliżej. Od poniedziałku 26 maja rozpoczyna się I etap bezpośrednich konsultacji społecznych – na ulice miasta wyruszy specjalny autobus konsultacyjny, w którym przedstawiciele Urzędu Miasta i Komunikacji Autobusowej będą informować szczegółowo o nowych liniach oraz zbierać uwagi i opinie. Swoje przemyślenia pasażerowie mogą przesyłać również elektronicznie, poprzez wypełnienie formularza mini-ankiety do której link znajdziemy na stronie www.ka.swinoujscie.pl w zakładce Miejska Komunikacja Autobusowa / Nowe linie autobusowe. Mieszkańcy mają też możliwość zgłaszania uwag już po wprowadzeniu zmian.

Propozycja schematu sieci autobusowej w Świnoujściu od 1 września 2025 roku. Kliknij, aby powiększyć

Analiza ankiety pasażerów i planowane zmiany w komunikacji autobusowej w Świnoujściu 

Na podstawie wspomnianej ankiety ustalono z czego pasażerowie świnoujskiej komunikacji są zadowoleni, a co chcieliby zmienić. Ankieta ujawniła, że komunikacja autobusowa odgrywa istotną rolę w codziennych dojazdach mieszkańców. Znaczna część respondentów to osoby korzystające z autobusów codziennie lub prawie codziennie, dojeżdżające do pracy i placówek oświatowych. Ogólny poziom zadowolenia z komunikacji miejskiej był umiarkowany – pasażerowie pozytywnie ocenili m.in. kulturę pracy kierowców i przystępną cenę biletów oraz komfort podróży autobusami. Wskazywali też na szereg konkretnych problemów wymagających poprawy.

Najczęściej zgłaszane problemy

W odpowiedziach pasażerów powtarzały się pewne kluczowe bolączki. Przede wszystkim wiele osób podkreślało brak sprawnego połączenia autobusowego między dwiema częściami miasta, rozdzielonymi cieśniną, w szczególności dalej położonych osiedli, takich jak Karsibór, Przytór-Łunowo czy Ognica. Dotychczas, aby dostać się do centrum (na lewobrzeżu) najczęściej trzeba było dotrzeć jedną z linii prawobrzeżnych 5 i 7 do tzw. węzła przesiadkowego, gdzie należało przesiąść się do innego autobusu lub na prom. Istniały co prawda połączenia bezpośrednie 5T i 7T, jednak ich ilość i częstotliwość była zdecydowanie niewystarczająca. Podobnie negatywnie oceniana była sprawa skomunikowania osiedla Wydrzany.

Również połączenie autobusowe z Międzyzdrojami wskazywano jako wymagające usprawnienia. Pasażerowie zwracali uwagę na niewystarczającą ilość połączeń, szczególnie w sezonie letnim oraz brak kursów w niedziele i święta. 

Jako kolejną kwestię do poprawy pasażerowie zgłaszali zbyt długi czas podróży pomiędzy poszczególnymi częściami miasta, szczególnie na lewobrzeżu.

Potrzeby specjalne – noce i szkoły

Analiza ankiet pokazała też zapotrzebowanie na wydłużenie godzin kursowania autobusów. Osoby pracujące w trybie zmianowym oraz młodzież wskazywały, że ostatnie kursy dzienne są zbyt wczesne, a brak do niedawna linii nocnej utrudnia przemieszczanie się po mieście późnym wieczorem i w nocy. Jednocześnie rodzice uczniów szkół sygnalizowali, że dojazd do niektórych szkół i przedszkoli komunikacją miejską nie jest wystarczająco wygodny – niejednokrotnie uczniowie musieli pokonywać duże odległości pieszo od przystanku do szkoły. Pojawiły się postulaty uruchomienia dedykowanych kursów szkolnych, które zapewniłyby bezpieczny i szybki dojazd najmłodszym pasażerom.

Uczestnicy ankiety często wspominali również o słabym oznakowaniu tras, niezrozumiałej numeracji linii czy zbyt rozbudowanej wariantowości. 

Podsumowując, wyniki ankiety jasno nakreśliły priorytetowe kierunki zmian: integracja komunikacji po obu stronach miasta (przez tunel), poprawa dostępności transportu dla oddalonych osiedli, usprawnienia tras pod kątem dojazdów do szkół i nowych destynacji oraz generalnie skrócenie czasu podróży i zwiększenie częstotliwości kursowania pojazdów. Te oczekiwania pasażerów stały się punktem wyjścia do zaplanowania kompleksowej reorganizacji sieci autobusowej w Świnoujściu.

Koniec z liniami okrężnymi A i B, będą oznaczenia cyfrowe

Jedną z największych zmian będzie likwidacja dotychczasowych tras okrężnych A i B, które – choć obsługiwały dużą część miasta – charakteryzowały się bardzo długim czasem przejazdu. Zamiast tego Komunikacja Autobusowa będzie obsługiwać dziesięć prostych, bardziej czytelnych linii o oznaczeniach cyfrowych. Część linii pozostanie ze starymi oznaczeniami i nieznacznie zmodyfikowanymi trasami, ale powstanie też kilka zupełnie nowych. Aby ułatwić pasażerom orientację, każda linia zostanie na schemacie, rozkładach i na przystankach oznaczona odrębnym kolorem.

Planowane zmiany w organizacji komunikacji autobusowej

Na podstawie zebranych opinii opracowano nowy układ linii autobusowych, który ma wkrótce zacząć obowiązywać. Nowa sieć zakłada funkcjonowanie dziesięciu linii dziennych (oznaczonych numerami 1–10) oraz jednej linii nocnej (N), o zoptymalizowanych przebiegach. Poniżej opisano kluczowe elementy tego planu – wraz z omówieniem, jak odpowiadają one na zidentyfikowane w ankiecie potrzeby mieszkańców.

Bezpośrednie połączenie między wyspami przez tunel

Jedną z ważniejszych zmian jest integracja lewej i prawej części Świnoujścia poprzez komunikację autobusową. Nowa „tunelowa” linia 6 połączy bezpośrednio prawobrzeże z centrum miasta i z Dzielnicą Nadmorską. Autobus po stronie prawobrzeżnej ruszy z Dworca PKP i przez nowy przystanek Terminal Promowy pojedzie do tunelu. Po stronie lewobrzeżnej dojedzie przez ulicę Grunwaldzką w rejon Placu Kościelnego (centrum), później pojedzie do Dzielnicy Nadmorskiej i wróci przez okolice Urzędu Miasta do Placu Kościelnego i z powrotem na Dworzec PKP. Oznacza to, że pasażerowie będą mogli dojechać np. z okolic dworca na prawobrzeżu do centrum bez przesiadek i bez konieczności korzystania z promu, którego przystań na lewobrzeżu jest przecież oddalona od ścisłego centrum. Postulat ten był wyraźnie zgłaszany w ankiecie i jego realizacja znacznie ułatwi życie mieszkańcom obu brzegów. Również turyści przyjeżdżający do Świnoujścia będą mogli autobusem linii 6 szybko i sprawnie dostać się do Dzielnicy Nadmorskiej. Z myślą o godzinach nocnych już w lutym br. uruchomiono testowo linię nocną N, kursującą przez tunel, zapewniającą transport między wyspami Uznam i Wolinem w porze, gdy zawieszono nocne kursy promów – od około 23:00 do 4:00 nad ranem. Połączenie to sprawdziło się, dlatego zostanie w siatce połączeń na stałe. Autobus nocny kursuje co godzinę i zastępuje prom głównie ze względów ekonomicznych (w nocy promy przewoziły znikome liczby osób), jednocześnie zapewniając mieszkańcom bezpłatny dojazd przez tunel. Wprowadzenie nocnej linii N oraz tunelowej linii 6 to realizacja postulatu lepszej komunikacji między wyspami przez całą dobę.

Stare-nowe linie na prawobrzeżu

Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, istotnie wzmocniono obsługę komunikacyjną dalej położonych osiedli w prawobrzeżnej części miasta. Linia 5 obsługująca osiedle Karsibór, dotychczas kończąca trasę na Dworcu PKP pojedzie tunelem na lewy brzeg. Tam przejedzie przez Osiedle Zachodnie, Osiedle Matejki i przez Plac Kościelny dojedzie do Kapitanatu Portu. Trasa obejmie m.in. rejony Orlen Neptun, Szkoły Morskiej i zakładu HK Foods (dawne HK Scan). zapewniając dojazd uczniom i pracownikom zakładów. Warto podkreślić, że linia 5 przejeżdża również przez część Warszowa, zapewniając mieszkańcom tej dzielnicy bezpośrednią komunikację z centrum Świnoujścia.

Uzupełnieniem komunikacji dla mieszkańców Karsiboru będzie linia 8, zaplanowana jako linia szkolna dowożąca najmłodszych do przedszkola i szkoły na osiedlu Przytór-Łunowo przy ul. Sąsiedzkiej. Linia kursować będzie w godzinach dopasowanych do zajęć szkolnych. Mieszkańcy Karsiboru zyskają lepsze połączenie z lewobrzeżem, ale także wewnętrzną komunikację osiedlową, dopasowaną do rytmu dnia (np. dowóz dzieci do szkół rano i popołudniowe powroty).

Również mieszkańcy odległego Łunowa i Przytoru uzyskają  stałe i bezpośrednie połączenie z lewobrzeżem. Linia 7 pojedzie tunelem przez Osiedle Matejki do Placu Kościelnego i dalej do Szpitala i Kapitanatu Portu. Na prawobrzeżu autobus ten dojedzie m.in. w rejon terminalu LNG (przy ul. Barlickiego) oraz do stacji kolejowej Świnoujście Przytór. Co istotne, rozkład jazdy ma zostać skoordynowany z pociągami na tej stacji, tak aby ułatwić przesiadki.

W kontekście dotychczas funkcjonującej linii 10, która łączy Świnoujście z Międzyzdrojami, trwają rozmowy z władzami sąsiedniego miasta. Efektem dobrej współpracy obydwu samorządów w odpowiedzi na zapotrzebowanie mieszkańców ma być zwiększenie częstotliwości kursowania oraz uruchomienia kursów również w niedziele i święta. Przypomnijmy, że autobus na tej trasie stanowi wewnętrzną komunikację w Międzyzdrojach, a następnie przewozi pasażerów przez prawobrzeże, następnie tunelem do centrum Świnoujścia (Plac Kościelny) i przez Szpital do pętli Kapitanat Portu.

Dzięki temu połączeniu mieszkańcy i goście Świnoujścia mają wygodny dojazd do popularnego kurortu Międzyzdroje, a pasażerowie z Międzyzdrojów – dostęp do infrastruktury Świnoujścia. 

Usprawnienia na lewobrzeżu – osiedla i dzielnica nadmorska

Zmieniony zostanie także układ tras na wyspie Uznam (lewobrzeżna część miasta), aby lepiej obsłużyć kluczowe osiedla i połączyć je z centrum oraz dzielnicą nadmorską. Osiedle Wydrzany – do tej pory dość słabo skomunikowane będzie miało dwa regularne połączenia. Dotychczas funkcjonująca linia 2 zachowa swój przebieg na całej trasie – to jedna z najlepiej ocenianych starych linii. Łączy ona Wydrzany przez Osiedle Zachodnie i Osiedle Matejki z centrum miasta (Plac Kościelny) i kończy bieg w Kapitanacie Portu.

Nowa linia 4 połączy Wydrzany bezpośrednio z centrum (Plac Kościelny), a dalej pojedzie aż do granicy polsko-niemieckiej przy Ahlbeck. Trasa linii przebiegać będzie dwiema głównymi ulicami Grunwaldzką i Konstytucji 3 Maja / Wojska Polskiego. Będzie to szybka linia zaspokajająca potrzeby komunikacyjne mieszkańców Wydrzan oraz Posejdonu. Zapewni bezpośredni dojazd zarówno do centrum administracyjnego, jak i do rejonu przygranicznego.  

Kolejnym usprawnieniem jest bezpośrednie i szybkie skomunikowanie Osiedla Zachodniego i praktycznie całej zachodniej części miasta z dzielnicą nadmorską. Uruchomiona zostanie linia 3, która pojedzie od granicy przy Garz (gdzie znajdują się m.in. duży kompleks rodzinnych ogrodów działkowych oraz popularny sklep przygraniczny) przez Osiedle Zachodnie i dalej ulicą 11 Listopada prosto do dzielnicy nadmorskiej – kończąc trasę w pobliżu uzdrowiskowej promenady i sanatoriów. Po zakończeniu budowy nowej ulicy łączącej ul. Uzdrowiskową z ul. Jachtową, linia wydłuży trasę do Kapitanatu Portu. Innymi słowy, mieszkańcy zachodnich dzielnic uzyskają bezpośredni dojazd nad morze i do strefy uzdrowiskowej, co było częstym postulatem (szczególnie dla seniorów oraz osób korzystających z zabiegów w Uzdrowisku Świnoujście). Linia 3 przejedzie przy tym przez przystanek Dworzec UBB (przystanek uznamskiej kolejki UBB oraz przystanek PKS Szczecin w kierunku Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów), co ułatwi dojazd do tego dworca z osiedli – kolejny punkt wskazywany w ankiecie.

Linia 1 – połączenie wielu ważnych punktów

Ciekawą nowością w planowanym układzie jest linia 1, która będzie linią jednokierunkową okrężną. Jej trasa została tak pomyślana, by w ramach jednego kursu połączyć szereg kluczowych miejsc w Świnoujściu, co znacznie ułatwi poruszanie się bez przesiadek. Autobus linii 1 wyruszy z okolic granicy przy Ahlbeck (przy centrum handlowym), obsłuży Osiedle Posejdon (duże osiedle mieszkaniowe), pojedzie ulicą Moniuszki i Słowackiego przez Dzielnicę Nadmorską (obok promenady i wzdłuż Parku Zdrojowego), następnie skręci w głąb centralnej części miasta – przez ulice Narutowicza (szkoła) i Chopina dojedzie do Centrum. Dalej trasa linii 1 prowadzi obok szpitala (przystanek Chrobrego) po czym zawraca do centrum (Plac Kościelny) i jedzie ulicami Piastowską i Kościuszki (obok liceum ogólnokształcącego i szkół podstawowych), później ul. Matejki (Osiedle Matejki), dalej obok Urzędu Miasta, przez Dworzec UBB i powrót do punktu wyjścia przy granicy. Tak poprowadzona linia pozwoli mieszkańcom i turystom z Osiedla Posejdon szybko dojechać nad morze, do lekarza, dzieciom i młodzieży do przedszkoli i szkół. Linia 1 znacznie poprawi wewnętrzną komunikację na lewobrzeżu, łącząc punkty, które wcześniej nie były połączone bezpośrednio. W ankiecie wiele osób wspominało o potrzebie łatwiejszego dojazdu do instytucji rozsianych po mieście (szpital, szkoły, urzędy) – linia okrężna jest odpowiedzią na te oczekiwania, oferując wygodną podróż „jednym autobusem” bez konieczności przesiadania się na krótkich dystansach.

Linie testowe specjalne: szkolna i nocna – ukłon w stronę potrzeb mieszkańców wejdą na stałe

Już w lutym 2025 władze miasta wdrożyły pierwsze ze zmian – linię nocną N oraz linię szkolną 9, traktując je jako pilotaż i zapowiedź większej reorganizacji.

Linia 9 została uruchomiona z myślą o uczniach i ich opiekunach – kursuje w dni powszednie w godzinach dostosowanych do planu zajęć szkolnych. Trasa „dziewiątki” jest zaprojektowana tak, by objąć rejony wielu placówek edukacyjnych w centralnej części Świnoujścia. Co ważne, na trasie linii 9 dodano aż osiem nowych przystanków, zlokalizowanych tuż przy szkołach, przedszkolach i żłobkach – te przystanki wyznaczono właśnie w odpowiedzi na potrzeby zgłoszone przez rodziców. Linia 9 stała się tym samym wygodnym środkiem dowozu dzieci do szkół (m.in. jedzie ulicą Piastowską obok liceum, ul. Kościuszki przy szkołach podstawowych, a także obok przedszkola nr 10 przy ul. Monte Cassino). Dzięki tej linii najmłodsi pasażerowie mogą bezpiecznie dotrzeć na zajęcia, a rodzice zyskują alternatywę dla odwożenia dzieci samochodem. Linia 9 jest też jedynym sposobem na dotarcie komunikacją miejską do przedszkola integracyjnego oraz ZOD Fregata na ul. Bydgoskiej.

Z kolei linia nocna N, zapewnia transport pomiędzy lewobrzeżem a prawobrzeżem po godzinie 23:00, zastępując prom. Autobusy nocne kursują co godzinę i przejazd nimi jest bezpłatny dla wszystkich pasażerów, podobnie jak wcześniej przeprawa promowa. Działanie to nie tylko odpowiada na postulaty mieszkańców (bezpieczny powrót komunikacją z pracy lub z innych powodów w późnych godzinach), ale również pozwala racjonalizować koszty utrzymania przeprawy – kosztowne kursy niemal pustym promem, zastępuje tańszy w eksploatacji autobus, który spełnia tę samą funkcję. Dodajmy, że autobus nocny kursuje z przyczepą przystosowaną do przewozu jednocześnie 20 szt. rowerów.

Nowe przystanki

Wprowadzenie przebiegu linii nowymi trasami wymaga uzupełnienia mapy przystanków autobusowych. Komunikacja Autobusowa zaplanowała 7 nowych miejsc zatrzymania autobusów.

Na prawobrzeżu pojawią się nowe przystanki w Przytorze i Łunowie: Pomorska – Sucha i Pomorska – Sztormowa oraz przystanek Terminal  Promowy przy ul. Dworcowej przy terminalu pasażerskim. Dla ujednolicenia zmienią się nazwy przystanków na Barlickiego Ekspedycja PKP (wcześniej Barlickiego NŻ), Ludzi Morza – Wrzosowa (Ludzi Morza NŻ), Mostowa – Pomorska (Mostowa NŻ) i Odrzańska – Osiedlowa (Odrzańska NŻ).

W lewobrzeżnej części miasta powstaną przystanki: Karsiborska – Steyera, Parkowa – Uzdrowiskowa, Fort Anioła oraz Jachtowa Marina. Aby ujednolicić na nowo nazwane będą przystanki Słowackiego – Chrobrego (wcześniej Grodek), Wielkopolska (Wielkopolska NŻ), Osiedle Zachodnie (Wielkopolska), Granica Garz (Grunwaldzka Granica), Granica Ahlbeck (Wojska Polskiego Granica). 

—–

Planowane zmiany w układzie komunikacji autobusowej Świnoujścia w 2025 roku mają charakter kompleksowej reformy, która wynika bezpośrednio z analiz potrzeb pasażerów. Ankieta ujawniła oczekiwania mieszkańców, na które odpowiada nowy schemat sieci – integrując dwie części miasta, docierając do „zapomnianych” dotąd komunikacyjnie osiedli, zapewniając dogodny dojazd do placówek oświatowych i miejsc pracy. 

Harmonogram konsultacji społecznych

Konsultacje rozpoczną się 26 maja. Tego dnia zespół konsultacyjny pojawi się najpierw na przystanku Zalewowa / Odrzańska w godzinach od 10:00 do 11:00, a następnie na przystanku Zalewowa / Sąsiedzka w godzinach 11:30–12:30. Wieczorem, od 18:00 do 19:00, odbędzie się spotkanie stacjonarne w Miejskim Domu Kultury w Przytorze.

Dnia 27 maja konsultacje będą prowadzone w godzinach 10:00–11:00 przy przystanku 1 Maja / Kościół, a następnie w godzinach 11:30–12:30 na parkingu przy „Rybaczówce”. Wieczorem, w godzinach 18:00–19:00, zaplanowano spotkanie stacjonarne w MDK Karsibór.

W dniu 29 maja zespół konsultacyjny będzie obecny przy przystanku Mostowa / Brzegowa od 10:00 do 11:00, a następnie przy przeprawie promowej Bielik (Warszów) od 11:30 do 12:30. Wieczorne spotkanie odbędzie się w MDK Warszów w godzinach 18:00–19:00.

Konsultacje będą kontynuowane 31 maja – w godzinach 11:00–12:00 przy pętli autobusowej na Wydrzanach, a następnie od 12:30 do 13:30 przy przystanku przy wieży widokowej.

W niedzielę, 1 czerwca, w godzinach od 13:00 do 18:00, zaplanowano dłuższe, plenerowe konsultacje w okolicach ulicy Jachtowej, przy placu piknikowym.

Następnie, 2 czerwca, w godzinach 10:00–11:00 spotkanie odbędzie się przy przystanku na Osiedlu Zachodnim, a od 11:30 do 12:30 przy przystanku Toruńska / Kościół. Tego samego dnia, między 13:00 a 15:00, zaplanowano konsultacje stacjonarne w Centrum Handlowym Corso.

Dnia 3 czerwca konsultacje odbędą się kolejno: od 10:00 do 11:00 przy przystanku Osiedle Posejdon, od 11:30 do 12:30 na parkingu przy UBB, a od 13:00 do 15:00 w Centrum Handlowym Uznam.

Ostatni dzień konsultacji zaplanowano na 5 czerwca. Spotkania odbędą się: od 10:00 do 11:00 przy przystanku Matejki / 11 Listopada, następnie od 11:30 do 12:30 na Placu Słowiańskim, a zakończą się spotkaniem stacjonarnym w MDK przy ul. Matejki w godzinach 18:00–19:00. 

Informacje dodatkowe

W załączeniu aktualny schemat tras. Przy wszelkich zmianach najnowsza wersja schematu będzie publikowana na stronie KA (https://ka.swinoujscie.pl/images/obrazki/schemat_tras.png) 

Pod adresem https://ka.swinoujscie.pl/miejska-komunikacja-autobusowa/nowe-linie-autobusowe znajduje się komplet informacji dla pasażerów. Również tutaj będzie aktualizacja na bieżąco.

Jest tam link do ankiety https://forms.gle/838Ai3hfMtgL3Mgn9 

oraz link do mapy https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1z4sOt-j70f2veKZm1x77dBNsWsPpdnw&ll=53.88661230242433%2C14.288021600000027&z=13 

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

WIADOMOŚCI

W świnoujskim muzeum odtworzono gabinet XIX-wiecznego burmistrza

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Z okazji obchodów 260-lecia nadania Świnoujściu praw miejskich, w Muzeum Rybołówstwa Morskiego zaprezentowano wyjątkową atrakcję. W historycznych murach dawnego magistratu, który dziś mieści muzeum, odtworzono gabinet XIX-wiecznego burmistrza miasta. To starannie zaaranżowane wnętrze pozwala zwiedzającym przenieść się w czasie i poczuć atmosferę Świnoujścia sprzed ponad 150 lat.

Gabinet urządzono w stylu biedermeier, charakterystycznym dla epoki, w której kształtowała się współczesna tożsamość miasta. Styl ten, ceniony za prostotę, funkcjonalność i elegancję, doskonale oddaje klimat codziennej pracy ówczesnych włodarzy Świnoujścia.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Lech Trawicki, dyrektor Muzeum Rybołówstwa Morskiego. – To nie tylko kolejna ekspozycja muzealna. To podróż w czasie, dzięki której możemy lepiej zrozumieć, jak wyglądało życie i zarządzanie miastem w XIX wieku – podkreślił podczas uroczystości.

Gabinet burmistrza to szczególna propozycja dla mieszkańców i turystów, którzy chcą poznać historię Świnoujścia nie tylko przez daty i wydarzenia, ale także poprzez codzienność dawnych urzędników. Wśród eksponatów znalazły się oryginalne meble z epoki, pamiątki miejskie oraz dokumenty ilustrujące funkcjonowanie magistratu.

Serdecznie zapraszam wszystkich do odwiedzenia muzeum i odkrycia tej wyjątkowej przestrzeni. To miejsce pozwala na chwilę przenieść się w realia życia miejskiego sprzed dwóch stuleci – zachęca dyrektor Trawicki.

Wystawa jest częścią programu jubileuszowych obchodów 260-lecia nadania praw miejskich Świnoujściu, które w tym roku obfitują w wydarzenia kulturalne, historyczne i edukacyjne. Gabinet XIX-wiecznego burmistrza będzie dostępny dla zwiedzających przez cały sezon letni.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Świnoujskie Dni Morza 2025 wracają do centrum. Sprawdź, jak zmieni się organizacja ruchu

Opublikowano

w dniu

Utrudnienia. Etap I – od 24 czerwca (godz. 8:00) do 1 lipca (godz. 20:00)

Dni Morza wracają do serca Świnoujścia! Tegoroczne święto, zaplanowane na weekend 27-29 czerwca, będzie wyjątkowe – zbiegnie się bowiem z obchodami 60. rocznicy utworzenia 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 260-lecia nadania praw miejskich Świnoujściu. Główne atrakcje zostaną zlokalizowane na terenie Portu Wojennego, który w tych dniach zostanie częściowo udostępniony dla mieszkańców i turystów. Sporo będzie się także działo na ulicy Wybrzeże Władysława IV.

Organizatorzy przewidzieli liczne wydarzenia kulturalne, marynistyczne i rozrywkowe. Na ulicy Wybrzeże Władysława IV stanie wesołe miasteczko oraz przyczepy gastronomiczne. Wejście na Półwysep Zieliny, gdzie odbędzie się zasadnicza część obchodów Marynarki Wojennej, będzie możliwe dzięki specjalnie przygotowanemu mostowi pontonowemu od strony Wybrzeża Władysława IV.

Zmiany w organizacji ruchu

Przygotowania do wydarzenia i związane z nimi ograniczenia w ruchu rozpoczną się już we wtorek, 24 czerwca o godzinie 8:00 i potrwają do wtorku, 1 lipca do godziny 20:00. Przez ten czas obowiązywać będzie czasowa zmiana organizacji ruchu, podzielona na dwa etapy.

Etap I – od 24 czerwca (godz. 8:00) do 1 lipca (godz. 20:00)

Najważniejsze zmiany:

  • Całkowite zamknięcie ul. Wybrzeże Władysława IV na odcinku od skrzyżowania z ul. Marynarzy do skrzyżowania z ul. Bolesława Chrobrego (przy terminalu Bielików). To tu rozlokowane będzie wesołe miasteczko oraz infrastruktura gastronomiczna.
  • Zamknięcie parkingów przy Muzeum Rybołówstwa oraz Placu Rybaka, gdzie znajdzie się część lunaparku.
  • Zamknięcie łączników ul. Wybrzeże Władysława IV z ul. Armii Krajowej oraz wyjazdu z Placu Słowiańskiego.
  • Zmiana ruchu na ul. Daszyńskiego – prawy pas w kierunku Placu Słowiańskiego będzie wyłączony, natomiast lewy pas w stronę tunelu pozostanie przejezdny.
  • Ulica Marynarzy będzie przejezdna, ale z zakazem skrętu w lewo (w stronę zamkniętej części ul. Wybrzeże Władysława IV). Skręt w prawo, w kierunku tunelu, pozostanie możliwy.
  • Ulica Rybaki będzie przejezdna, ale obowiązywać będzie zakaz skrętu w prawo w ul. Wybrzeże Władysława IV. Dozwolony będzie wyłącznie skręt w lewo, w stronę tunelu.
  • Parking P9 przy ul. Rybaki pozostanie dostępny dla kierowców.
  • Wyjazd z „przelotówki” między ul. Rybaki a Wybrzeże Władysława IV będzie możliwy tylko w prawo – w stronę tunelu. Skręt w lewo w stronę przeprawy promów „Bielik” będzie zabroniony.

Parkingi

Parking w rejonie ulicy Rybaki (P10) pozostanie otwarty przez cały czas trwania Dni Morza. Lecz jeden z dużych parkingów (przy Półwyspie Zieliny – P9) zostanie całkowicie wyłączony z użytkowania. Zamknięte będą także miejsca postojowe przy Muzeum Rybołówstwa Morskiego.

W trosce o bezpieczeństwo

Zmiany w organizacji ruchu mają zapewnić komfort pieszym i uczestnikom wydarzenia oraz umożliwić bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi strefami atrakcji. Policja i służby porządkowe będą obecne na miejscu, kierując ruchem i pomagając w odnalezieniu objazdów. Kierowcy powinni stosować się do oznakowania pionowego i osób kierujących ruchem.

Świnoujskie Dni Morza 2025 zapowiadają się jako jedno z największych wydarzeń plenerowych tego roku.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Świnoujście buduje nową drogę. Odciąży Dzielnicę Uzdrowiskową

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Trwają prace przy budowie nowej drogi, która połączy ulicę Uzdrowiskową z Jachtową. Mieszkańcy potocznie nazywają ją „Nowojachtową”, choć ulica nie ma jeszcze oficjalnej nazwy. To ważna inwestycja, która ma usprawnić ruch w nadmorskiej części miasta i poprawić komunikację z tunelem pod Świną.

Na całym odcinku nowej drogi została już położona warstwa asfaltu. Aktualnie ekipy budowlane prowadzą prace wykończeniowe przy nawierzchni oraz przygotowują infrastrukturę towarzyszącą. Zakończenie robót zaplanowano na wrzesień tego roku.

Nowa trasa ma odciążyć przede wszystkim ulicę Chrobrego, która biegnie przez Park Zdrojowy i obecnie stanowi główną drogę dojazdową do wschodniej części Dzielnicy Uzdrowiskowej. Mieszkańcy i turyści często narzekali na korki i duży ruch samochodowy w tej okolicy, zwłaszcza w sezonie letnim.

Po oddaniu „Nowojachtowej” kierowcy jadący od strony tunelu pod Świną będą mogli szybciej i wygodniej dotrzeć nad morze, omijając ścisłe centrum miasta. Nowa droga połączy się z istniejącym układem przez ulice Steyera (część wschodniej obwodnicy), Wybrzeże Władysława IV oraz Jachtową, tworząc praktyczny skrót do wschodniej części dzielnicy uzdrowiskowej.

Miasto liczy, że nowa inwestycja nie tylko usprawni ruch, ale również poprawi komfort spacerujących po Parku Zdrojowym, który dziś przecina ruchliwa ulica Chrobrego.

Oficjalna nazwa nowej drogi nie została jeszcze ustalona. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w najbliższych miesiącach.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Uwaga kierowcy! Nocne utrudnienia w tunelu pod Świną

Opublikowano

w dniu

Kierowcy podróżujący pomiędzy wyspami Wolin i Uznam powinni przygotować się na nocne utrudnienia w ruchu. Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich i Żeglugi, w dwóch terminach w tunelu pod Świną zostanie wprowadzony odcinkowy ruch wahadłowy.

Terminy i godziny utrudnień:

  • Z 24 na 25 czerwca 2025 (wtorek/środa), w godzinach od 23:00 do 05:00.
  • Z 27 na 28 czerwca 2025 (piątek/sobota), w godzinach od 23:00 do 05:00.

Ograniczenia mają związek z przeglądem instalacji gaśniczych w tunelu, co jest niezbędnym elementem jego utrzymania i bezpieczeństwa.

Podczas prac, na odcinkach objętych przeglądem może obowiązywać ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną i ręcznie przez osoby kierujące ruchem. Kierowcy proszeni są o uważne obserwowanie oznakowania, dostosowanie się do poleceń obsługi oraz zachowanie szczególnej ostrożności.

Dla zapewnienia nieprzerwanego połączenia pomiędzy wyspami, w czasie utrudnień miejski prom będzie w gotowości do uruchomienia przeprawy awaryjnej, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Komunikację publiczną między Wolinem a Uznamem w godzinach nocnych zapewni autobus linii „N” Komunikacji Autobusowej w Świnoujściu. 

Przegląd instalacji gaśniczych to kluczowy element regularnych prac konserwacyjnych tunelu pod Świną, który codziennie obsługuje tysiące pojazdów.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zachodnia Obwodnica Szczecina coraz bliżej. Pięć ofert na budowę odcinka z tunelem pod Odrą

Opublikowano

w dniu

W przetargu na realizację odcinka Police – Goleniów w ramach Zachodniej Obwodnicy Szczecina (ZOS) w ciągu S6 wpłynęło łącznie pięć ofert. Ceny proponowane przez wykonawców wahają się od 4,92 do 8,52 mld zł. Oferty będą teraz weryfikowane i oceniane, by wybrać najkorzystniejszą. W maju poznaliśmy propozycje wykonawców na realizacją pozostałych dwóch odcinków ZOS (Kołbaskowo – Dołuje i Dołuje – Police).

Przetarg na realizację inwestycji

Postępowanie na wybór wykonawcy odcinka Police – Goleniów ruszyło wraz z pozostałymi dwoma odcinkami w grudniu ubiegłego roku. Zainteresowanie firm było bardzo duże, wpłynęło ponad 1 380 pytań ze strony wykonawców.

Kolejnym etapem jest badanie i weryfikacja ofert. Kryteriami oceny ofert jest w 60 proc. cena, na pozostałe 40 proc. Składa się na to przedłużenie okresu gwarancji na wyposażenie tunelu (20 proc.), obiekty mostowe (10 proc.) i konstrukcje oporowe (10 proc.). Termin zakończenia procedur jest uzależniony również od tego, czy oferenci skorzystają z prawa odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej. Postępowania przetargowe będą także podlegały standardowej kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Finałem będzie podpisanie umowy, które jest planowane w IV kwartale tego roku.

Przyszła realizacja inwestycji

W marcu tego roku uzyskaliśmy decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla wszystkich trzech odcinków ZOS. Obecnie trwają procedury odszkodowawcze za nieruchomości niezbędne pod budowę drogi.

Podmiot, z którym podpiszemy umowę na realizację inwestycji, będzie miał za zadanie opracować projekty wykonawcze i zrealizować roboty budowlane. Dla odcinka Police – Goleniów, ze względu na konieczność drążenia tunelu pod Odrą o długości 5 km, termin wykonywania prac budowlanych będzie znacząco dłuższy niż dla standardowych odcinków drogowych. Dlatego zakończenie prac planujemy w 2033 roku. Wcześniej, bo już na przełomie 2028 i 2029 roku, kierowcy będą mogli skorzystać z odcinków Kołbaskowo – Dołuje i Dołuje – Police.

Odcinek drogi S6 z najdłuższym tunelem drogowym w Polsce

Odcinek Police – Goleniów będzie miał długość 23,4 km, w tym aż 5 km będzie stanowił tunel drogowy pod Odrą. Obiekt ten będzie zlokalizowany na północ od Polic. Każda z dwóch jezdni drogi S6 będzie poprowadzona osobnym tunelem drążony maszyną TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Średnica zewnętrzna tunelu będzie wynosiła niemal 15 m, a grubość obudowy 60 cm. Na przebiegu tunelu zaplanowano 19 przejść poprzecznych między nawami, które będą służyły przede wszystkim do ewakuacji w sytuacjach niebezpiecznych. Spód konstrukcji tunelu będzie schodził maksymalnie 51 m poniżej poziomu terenu, natomiast jezdnia będzie poprowadzona na głębokości do 45 m. Odcinki wjazdowe do tunelu będą mieć długość około 600 m.

Inwestycja obejmie również budowę dwóch węzłów drogowych i rozbudowę jednego, budowę 22 obiektów mostowych, w tym aż ośmiu nad ciekami wodnymi. Ich przyczółki będą rozstawione szerzej, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń wzdłuż cieku na przejście dla zwierząt. Powstaną też dwa duże górne przejścia dla zwierząt oraz para Miejsc Obsługi Podróżnych między węzłami Modrzewie i Goleniów Północ.

Ring wokół Szczecina

Zachodnia Obwodnica Szczecina odciąży obecny przebieg A6, S3 i S6 omijających miasto od południa oraz wschodu. W miesiącach letnich, ze względu na znaczne natężenie ruchu, na istniejącej trasie tworzą się spowolnienia i zatory drogowe. Nowa S6 domknie ring wokół stolicy woj. zachodniopomorskiego, co znacząco poprawi skomunikowanie całej aglomeracji szczecińskiej z siecią dróg szybkiego ruchu.

Inwestycja będzie miała szczególne znaczenie dla położonych na północ od Szczecina Polic. Obecnie, aby dojechać z Polic do węzła Goleniów Północ (S3/S6) po drugiej stronie Odry, trzeba przejechać 58 km. Po wybudowaniu obwodnicy trasa ta skróci się do 23 km, a czas przejazdu zmniejszy się kilkukrotnie. Z centrum Szczecina wyprowadzona zostanie znaczna część ruchu samochodowego, w tym pojazdów jadących do zakładów chemicznych w Policach.

Budowa ZOS przewidziana jest w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.).

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zmiany w kursowaniu autobusów podczas Dni Morza 2025. Sprawdź trasy

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

W związku z organizacją Świnoujskich Dni Morza 2025, od wtorku 24 czerwca od godz. 8:00 do wtorku 1 lipca, w Świnoujściu wprowadzone zostaną istotne zmiany w kursowaniu wybranych linii autobusowych. Powodem są zmiany w organizacji ruchu, które mają zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom wydarzeń oraz sprawny przebieg imprezy.

Zmiany obejmą linie: 2, 5T, 7T, A oraz N. Autobusy tych linii zostaną skierowane na trasy objazdowe, które pozwolą ominąć wyłączone z ruchu ulice w centrum miasta i w rejonie Kapitanatu Portu.

Szczegóły zmian:

  • Linia 2 (kierunek Kapitanat Portu z Wydrzan)
    Od przystanku Plac Kościelny autobus pojedzie ulicami: Dąbrowskiego, Piastowską, Chrobrego i dalej powróci na swoją stałą trasę. Na trasie objazdu zatrzyma się na przystankach: Piastowska oraz Chrobrego.
    W kierunku Wydrzan – bez zmian.
  • Linia 5T (kierunek Kapitanat Portu z Łęgowej)
    Objazd identyczny jak dla linii 2: od Placu Kościelnego przez Dąbrowskiego, Piastowską i Chrobrego. Obsługiwane przystanki: Piastowska i Chrobrego.
    W kierunku Łęgowej – bez zmian.
  • Linia 7T (kierunek Kapitanat Portu z Przytoru)
    Trasa objazdowa od Placu Kościelnego przez Dąbrowskiego, Piastowską, Chrobrego. Autobus zatrzyma się na przystankach: Piastowska oraz Chrobrego.
    W kierunku Przytoru – bez zmian.
  • Linia A (okrężna z Dworca PKP)
    Objazd rozpocznie się od przystanku Grunwaldzka/Steyera. Autobus pojedzie przez ulice: Konstytucji 3 Maja, Dąbrowskiego, Piastowską i Chrobrego. Dodatkowo będzie zatrzymywał się na przystankach: Plac KościelnyPiastowska oraz Chrobrego.
  • Linia N (nocna, kierunek Kapitanat Portu z Dworca PKP)
    Objazd przebiegnie identycznie jak dla linii A: od Grunwaldzka/Steyera przez Konstytucji 3 Maja, Dąbrowskiego, Piastowską i Chrobrego. Przystanki na trasie objazdu: Plac KościelnyPiastowska i Chrobrego.
    W kierunku Dworca PKP – bez zmian.

Użytkownicy komunikacji miejskiej korzystający z linii: 6, 66, 9, 10 oraz B mogą odetchnąć – te autobusy będą kursować bez żadnych zmian, według swoich standardowych tras.

Organizatorzy Dni Morza oraz Komunikacja Autobusowa proszą mieszkańców i turystów o wcześniejsze zapoznanie się z tymczasowymi trasami i uwzględnienie ewentualnych opóźnień, które mogą wystąpić w związku z dużą liczbą uczestników wydarzeń i zmienioną organizacją ruchu w centrum miasta.

Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524