Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Nowa droga do plaży czy portowa iluzja? Świnoujście znów dostanie „rekompensatę” od portowego lobby

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

W Świnoujściu znów mówi się o „rekompensacie”. Zarząd Morskich Portów Szczecin–Świnoujście na swoim facebookowym profilu zapowiedział budowę nowej drogi prowadzącej do plaży w rejonie dzielnicy Przytór i Podziemnego Miasta. Ma to być gest w stronę mieszkańców – symboliczny dowód, że rozwój portu odbywa się z poszanowaniem lokalnych potrzeb. Tyle że ta „rekompensata” ma powstać dopiero po wybudowaniu Głębokowodnego Terminala Kontenerowego, a nie przed. I – jak wielu świnoujścian – trudno oprzeć się wrażeniu, że w rzeczywistości chodzi o coś zupełnie innego niż „dogodny dostęp do plaży”.

Rekompensata, ale dopiero po fakcie

Zgodnie z dokumentacją przekazaną do konsultacji, nowa droga ma prowadzić z rejonu stacji kolejowej Przytór w kierunku nadmorskich wydm, gdzie dziś zaczyna się ścieżka do plaży. W założeniu ma poprawić dojazd dla mieszkańców i turystów, zwłaszcza w sezonie letnim. Ale jest jeden haczyk: inwestycja ruszy dopiero po ukończeniu terminala kontenerowego, a więc w momencie, gdy portowe instalacje będą już dominować nad krajobrazem tej części miasta.

– Dajemy naszym partnerom znak, że jesteśmy zdeterminowani, by rozwój portu odbywał się z poszanowaniem potrzeb mieszkańców – przekonywał podczas prezentacji projektu przedstawiciel portowego Biura Strategii i Rozwoju. W teorii brzmi to dobrze. W praktyce – wielu mieszkańców odbiera te słowa z dużym dystansem.

„Za mało, za późno” – mówią mieszkańcy

W Świnoujściu pamięć o poprzednich „rekompensatach” jest wciąż żywa. Gdy w 2015 roku powstawała droga wzdłuż terminala LNG, również sfinansowana przez inwestora – spółkę Polskie LNG – obiecywano, że będzie ona dostępna dla wszystkich. Przez kilka lat faktycznie tak było.

Dziś jednak ta sama ulica – Ku Morzu – jest zamknięta od kwietnia 2023 roku. Wprowadzono tam strefę ochronną wokół gazoportu, a ruch turystyczny został praktycznie odcięty od jednej z najpiękniejszych części miasta: Fortu Gerharda, Latarni Morskiej i plaży warszowskiej.

Mieszkańcy zadają więc proste pytanie: – Skoro jedna „rekompensata” już stała się terenem zamkniętym, to dlaczego mamy wierzyć, że z nową drogą będzie inaczej?

Wielu obawia się, że historia się powtórzy: najpierw powstanie terminal, potem „drogę do plaży”, która w praktyce stanie się kolejnym portowym dojazdem technicznym, może z chodnikiem i ścieżką rowerową „dla oka”. A dostęp do morza? Tylko na papierze.

Europejskie déjà vu: gdy port obiecuje zbyt mało

Podobne sytuacje zdarzały się już w wielu miejscach Europy. W Hamburgu, podczas rozbudowy terminala kontenerowego Altenwerder, władze portowe obiecały mieszkańcom inwestycje w infrastrukturę społeczną i nowe tereny zielone. W praktyce skończyło się na kilku ścieżkach spacerowych i parkingu – dziś ten fragment miasta to strefa przemysłowa z ograniczonym dostępem dla ludzi.

W Rotterdamie, przy budowie Maasvlakte 2, lokalne społeczności domagały się realnych korzyści – szkół, mieszkań, lepszej komunikacji. Otrzymały „promenadę widokową” i obietnicę, że port nie zajmie kolejnych wydm. Obietnica została dotrzymana, ale tylko formalnie – bo hałas i emisje z terminala sprawiły, że okoliczni mieszkańcy i tak zaczęli się wyprowadzać.

W każdym z tych przypadków portowe lobby przedstawiało swoje działania jako „partnerstwo z miastem”. A jednak to porty czerpały zyski z rozwoju, podczas gdy lokalne społeczności traciły dostęp do terenów, które wcześniej były wspólne.

Plaża jako karta przetargowa

Świnoujście, z jego unikalnym układem wysp i położeniem między Bałtykiem a Zalewem Szczecińskim, już dziś zmaga się z ograniczeniem przestrzeni publicznej. Coraz więcej terenów na prawobrzeżu – od gazoportu po przyszły terminal kontenerowy – ma status strategiczny i strefowy, co oznacza kontrolowany dostęp.

Tymczasem plaże, wydmy i lasy przytorskie to jedne z ostatnich miejsc, gdzie mieszkańcy mogą jeszcze odpocząć z dala od betonowych inwestycji. Budowa nowej drogi mogłaby poprawić dostęp – o ile rzeczywiście będzie publiczna, a nie tylko symboliczna. – Nie chcemy kolejnej ślepej ulicy w stronę portu – mówią mieszkańcy.

Port rozwija się – miasto traci

Zarząd Morskich Portów Szczecin–Świnoujście zapewnia, że rozwój terminala przyniesie korzyści gospodarcze, nowe miejsca pracy i wzrost znaczenia miasta na mapie Europy. Ale doświadczenie pokazuje, że to, co port uznaje za rekompensatę, miasto często odczuwa jako stratę.

Nowa droga do plaży w Przytorze ma być kolejnym symbolem „dobrego sąsiedztwa”. Pytanie tylko, czy za kilka lat nie zostanie zamknięta dla „bezpieczeństwa” – tak jak ulica Ku Morzu.

Bo w Świnoujściu coraz częściej ma się wrażenie, że rekompensaty portowe kończą się tam, gdzie zaczynają się prawdziwe interesy.

Komentarz:
Nowa droga do plaży w Przytorze to kolejna inwestycja, którą lobby portowe przedstawia jako gest wobec mieszkańców. Ale patrząc na historię ulicy Ku Morzu – dziś zamkniętej i pilnowanej przez służby – trudno wierzyć w szczodrość portowych gigantów. W Europie już nie raz okazywało się, że za hasłem „rekompensaty” kryje się po prostu… lepiej utwardzony dojazd do strefy przemysłowej.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

WIADOMOŚCI

Mulnik – ostatnia szansa na udział w przetargu

Opublikowano

w dniu

Zbliża się termin, który może otworzyć nowe możliwości dla Twojej firmy. Wadium należy wpłacić do 9 grudnia 2025 r. – to warunek konieczny, by wziąć udział w przetargu na dzierżawę atrakcyjnej nieruchomości położonej na przedłużeniu ul. Portowej w Świnoujściu. Przetarg odbędzie się 12 grudnia o godz. 11:00 w sali nr 1 Urzędu Miasta Świnoujście.

Dlaczego warto?
Mulnik to teren z pełnym uzbrojeniem, doskonałym dojazdem i strategicznym położeniem – tuż przy granicy z Niemcami. To idealna lokalizacja dla działalności produkcyjnej, magazynowej, handlowej lub usługowej, a potencjał inwestycyjny tego obszaru rośnie z każdym rokiem.

Cena wywoławcza to zaledwie 2 zł netto/m² miesięcznie, a przez pierwsze dwa lata obowiązuje preferencyjna stawka czynszu – tylko 10% wylicytowanej kwoty.

Szczegóły i dokumentacja przetargowa dostępne są na stronie Miasta:
https://www.swinoujscie.pl/pl/artykul/97/1150/wydzierzawianie-zamiana-uzyczenie-gruntow-najem-lokali-wklad-niepieniezny

Źródło: Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych, Urząd Miasta Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zielona Brygada pracuje przez cały rok

Opublikowano

w dniu

Foto: Adrian Trydeński

Zielona Brygada działa nieprzerwanie i można ich spotkać w wielu punktach miasta. Utworzenie brygady pozwoliło na całoroczną opiekę nad terenami zielonymi bez konieczności angażowania zewnętrznych firm w szerokim zakresie.

Latem pracownicy zajmują się głównie koszeniem traw. Jesienią ich zadania koncentrują się na przycinaniu krzewów, gałęzi oraz porządkowaniu zieleni sezonowej. Zimą i wiosną również prowadzą prace, w zależności od aktualnych potrzeb miasta, co czyni brygadę zespołem wielozadaniowym.

Miasto planuje doposażyć grupę w specjalny podnośnik, który umożliwi bezpieczne i sprawniejsze przycinanie drzew. W Świnoujściu rosną ich setki, dlatego sprzęt znacząco ułatwi realizację obowiązków. W tym roku zakupiono już nowe kosiarki oraz inne urządzenia potrzebne do bieżących prac, co zwiększyło samodzielność brygady.

Źródło: Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych, Urząd Miasta Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Twoja gotowość ma znaczenie – „wGotowości”

Opublikowano

w dniu

Foto: 8 Flotylla Obrony Wybrzeża

Już sobotę 13 grudnia br. w Morskim Porcie Wojennym w Świnoujściu odbędzie się szkolenie w ramach ogólnopolskiego programu powszechnych szkoleń obronnych „wGotowości”. Program powstał z inicjatywy Ministerstwa Obrony Narodowej. Ma na celu podniesienie świadomości obywateli oraz wzmocnienie odporności społeczeństwa w obliczu potencjalnych zagrożeń.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w szkoleniu w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, które odbędzie się w dniu 13 grudnia 2025 roku! Do dyspozycji są: kurs przetrwania oraz kurs medyczny! 

Ty też dołącz do ludzi, którzy z satysfakcją i zadowoleniem przeszli już szkolenie!

Zapisy na szkolenie można realizować za pośrednictwem aplikacji mObywatel

  • Co to jest „wGotowości”?

Program „wGotowości” bezpłatne szkolenia obronne organizowane przez MON we współpracy z Wojskiem Polskim. To program dla każdego – kobiet i mężczyzn, młodych i dorosłych, rodziców, seniorów, pracowników instytucji i firm. 

 Jego celem jest podniesienie praktycznych umiejętności społeczeństwa – nie po to, by każdy został żołnierzem, ale by umieć reagować w sytuacjach kryzysowych, zagrożeń czy katastrof.  Szkolenia mają charakter dobrowolny, powszechny, a udział w nich nie wiąże się z żadnym obowiązkiem służby wojskowej. Szkolenia rozpoczęły się 22 listopada 2025 w jednostkach wojskowych w całej Polsce i trwają przez cztery kolejne weekendy, czyli do 14 grudnia 2025 r.

  • Z czego się szkolimy w Świnoujściu?

Ochotnicy, którzy wezmą udział w szkoleniu „wGotowości” w Świnoujściu mają do dyspozycji:

Kurs medyczny – praktyczne, które może uratować życie – Twoje lub kogoś bliskiego. Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej – nauka ratownictwa przedmedycznego, resuscytacji, użycia defibrylatora AED.

Pod okiem doświadczonych instruktorów nauczysz się, jak reagować szybko, pewnie i skutecznie w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia: od wypadków komunikacyjnych, przez omdlenia i zatrzymanie krążenia, po urazy czy oparzenia. Zajęcia prowadzone są w formie praktycznych warsztatów, które uczą pewności działania i odpowiedzialności za innych.

Kurs przetrwania – praktyczne szkolenie, które nauczy Cię, jak zachować spokój, działać skutecznie i chronić siebie oraz bliskich w różnych sytuacjach zagrożenia. To wiedza, którą warto mieć – niezależnie od tego, czy mieszkasz w mieście, czy na wsi.

Podczas kursu dowiesz się, jak przygotować się na trudne warunki, jak reagować w razie alarmu i jak wykorzystać podstawowy sprzęt ratowniczy. To szkolenie, które buduje pewność siebie i przygotowuje na nieprzewidywalne.

Dlaczego ten program powstał?

„wGotowości” powstało w odpowiedzi na zwiększającą się liczbę zagrożeń: konflikty, ataki hybrydowe, dezinformację, cyberzagrożenia.  Celem jest wzmocnienie odporności społecznej – nie tylko budowanie silnej armii, ale także przygotowanie obywateli do reagowania w sytuacjach kryzysowych.

Zachęcamy mieszkańców miasta i regionu oraz wszystkich odwiedzających Świnoujście do udziału w szkoleniu. Szczegóły oraz ofertę szkoleń można sprawdzić w aplikacji mObywatel oraz na stronie: 

www.wojsko-polskie.pl/wgotowosci

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Młodzi siatkarze rywalizowali w Uznam Arenie – znamy zwycięzców!

Opublikowano

w dniu

Foto: OSiR Wyspiarz

W ramach Współzawodnictwa Sportowego Szkół, Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” zorganizował w dniu 03 grudnia 2025 r., w Hali Sportowej Uznam Arena przy ulicy Grodzkiej 5, Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Siatkowej Dziewcząt i Chłopców (czwórki) w kategorii Igrzysk Dzieci, rocznik 2014/2013.

W zawodach udział wzięły dwie drużyny dziewcząt reprezentujące świnoujskie szkoły podstawowe. Po zaciętej rywalizacji zwyciężyły dziewczęta ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marynarki Wojennej RP i tym samym jako najlepszy zespół reprezentować będą nasze miasto w rozgrywkach regionu B. II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 6 im Mieszka I.

W kategorii chłopców zgłosiła się tylko jedna drużyna – Szkoła Podstawowa nr 6 im. Mieszka I, która obligatoryjnie reprezentować będzie nasz powiat w rozgrywkach regionu B.

Na koniec Turnieju każda z drużyn nagrodzona została okolicznościowymi pucharami ufundowanymi przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Wszystkim zawodniczkom i zawodnikom serdecznie gratulujemy!
OSiR „Wyspiarz”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

IV Wielki Koncert Świąteczny już 7 grudnia

Opublikowano

w dniu

Świnoujście znów rozbłyśnie świątecznym blaskiem – a to za sprawą IV Wielkiego Koncertu Świątecznego, który odbędzie się 7 grudnia 2025 roku w Miejskim Domu Kultury. Wydarzenie, organizowane przez Społeczność Chrześcijańską PIEKARNIA44 we współpracy z MDK, na stałe wpisało się w kalendarz miejskich tradycji i co roku gromadzi mieszkańców spragnionych wspólnego przeżywania magii Bożego Narodzenia.

Podczas koncertu na scenie Sali Teatralnej MDK wystąpią utalentowani wokaliści i muzycy z naszego miasta. To właśnie oni – amatorzy i profesjonaliści – tworzą atmosferę ciepła, bliskości i świątecznej radości, za którą mieszkańcy tak bardzo kochają ten grudniowy wieczór.

Koncert rozpocznie się o godzinie 17:00, a wstęp – jak zawsze – pozostaje bezpłatny. Organizatorzy przypominają jednak, że liczba miejsc jest ograniczona, a o wejściu decyduje kolejność przybycia.

Tegoroczna edycja niesie za sobą wyjątkową niespodziankę. Dzieci w wieku 4–12 lat będą mogły wziąć udział w kreatywnych warsztatach, przygotowanych przez Fundację SpeakUp wspólnie z PIEKARNIĄ44.

Zajęcia rozpoczną się o 16:45 w Sali Sportowej MDK – tuż obok miejsca głównego koncertu. To propozycja idealna dla rodziców, którzy chcą w spokoju delektować się muzyką, wiedząc, że ich pociechy spędzają czas w twórczy i bezpieczny sposób.

Aby zapisać dziecko, należy wysłać wiadomość na adres: warsztaty@speakup.org.pl
Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.

W tym roku wydarzeniu towarzyszyć będzie również ważny, głęboko poruszający cel. Podczas koncertu zostanie przeprowadzona zbiórka dla Dominiki Wurszt – młodej mieszkanki Świnoujścia, żony Damiana i mamy dwuletniej Julci.

W ubiegłym roku życie tej rodziny zmieniło się dramatycznie, gdy Dominika przeszła rozległy udar mózgu oraz pnia mózgu. Dziś potrzebuje intensywnej i kosztownej rehabilitacji. Mieszkańcy będą mogli wesprzeć ją zarówno podczas stacjonarnej zbiórki 7 grudnia, jak i poprzez internet: siepomaga.pl/dominika-wurszt

IV Wielki Koncert Świąteczny to coś więcej niż muzyczne wydarzenie – to spotkanie ludzi, którzy chcą dzielić się dobrem, radością i wzajemną życzliwością.

Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców: rodziny, seniorów, młodzież – każdego, kto chce poczuć, jak pięknie potrafi zabrzmieć Świnoujście, gdy łączy je wspólny cel.

7 grudnia spotkajmy się w MDK. Święta zaczynają się tam, gdzie jest serce – a tego wieczoru będzie go naprawdę dużo.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Mikołajki 2025. Specjalny autobus dowiezie dzieci z prawobrzeżnych osiedli na Plac Wolności

Opublikowano

w dniu

Tegoroczne Mikołajki w Świnoujściu zapowiadają się wyjątkowo barwnie i rodzinnie. Już 6 grudnia centrum miasta wypełni się świąteczną atmosferą i zapachem waty cukrowej. Najważniejsze jednak, że Komunikacja Autobusowa przygotowała wygodny i bezpłatny transport dla najmłodszych z prawobrzeżnych osiedli – specjalny, mikołajkowy autobus zawiezie dzieci prosto na Plac Wolności, gdzie o godzinie 17.00 rozbłyśnie miejska choinka.

Od wczesnego popołudnia najmłodsi mieszkańcy będą mogli korzystać z szeregu atrakcji specjalnie przygotowanych na ten dzień. Na Placu Wolności pojawi się wydzielona strefa z alpakami, nie zabraknie też uwielbianej przez dzieci waty cukrowej.

Na scenie wystąpi dobrze znany najmłodszym Krasnoludek Piksel, który opowie świąteczną historię o przybyciu św. Mikołaja. Z kolei na ul. Piłsudskiego przez działać będą zimowe strefy: curling oraz sztuczny tor snowboardowy.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie uroczyste rozświetlenie miejskiej choinki zaplanowane na godzinę 17.00. Towarzyszyć temu będzie odliczanie z Prezydent Świnoujścia Joanną Agatowską

Święty Mikołaj będzie czekał w specjalnej strefie zdjęć, żeby każde dziecko mogło zabrać do domu pamiątkę z tego wyjątkowego dnia. W tym czasie elfy rozdawać będą tysiąc paczek z prezentami.

Miasto szczególnie podkreśla łatwy i komfortowy transport dla dzieci z prawobrzeżnych osiedli. Tego dnia ulicami przejedzie specjalny, udekorowany mikołajkowy autobus z napisem „MIKOŁAJKI 2025″.

Za kierownicą zasiądzie Mikołaj, a towarzyszyć mu będzie Śnieżynka, która będzie częstować najmłodszych cukierkami.

Rozkład jazdy – 6 grudnia 2025

KIERUNEK → Plac Wolności

  • Karsibór – godz. 15:00 – przystanek ul. 1 Maja, Dom Kultury
  • Przytór – godz. 15:20 – ul. Zalewowa/Sąsiedzka, Dom Kultury
  • Łunowo – godz. 15:30 – ul. Odrzańska
  • Warszów – godz. 15:45 – ul. Sosnowa, Dom Kultury
  • Plac Wolności – godz. 16:00

POWRÓT → Prawobrzeże

  • Wyjazd: 19:00 z Placu Kościelnego
  • Kierunek: Warszów → Łunowo → Przytór → Karsibór

Organizowane przez miasto Świnoujście Mikołajki to wydarzenie, które co roku gromadzi rodziny, tworząc ciepły i wyjątkowy klimat rozpoczynający grudniowe świętowanie. W tym roku – dzięki specjalnemu autobusowi – jeszcze więcej dzieci będzie mogło bezpiecznie dotrzeć na miejsce wydarzeń.

Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524