Połącz się z nami
„gaz_system"

WIADOMOŚCI

Komunikacja w Świnoujściu po otwarciu tunelu

Opublikowano

w dniu

Dzięki tunelowi pod Świną, przejazd pomiędzy wyspami Wolin i Uznam będzie trwał zaledwie kilka minut. Miejskim autobusem dotrzemy z wyspy Uznam, przez tunel, do dworca PKP na Warszowie. Komunikacją miejską do centrum bez przesiadek dojadą mieszkańcy Karsiboru, Ognicy i Przytoru. Piesi i rowerzyści mogą przeprawiać się bez zmian promami Bielik, które będą kursować co pół godziny przez cały dzień.

Otwarcie tunelu pod Świną zrewolucjonizuje komunikację w Świnoujściu. By przedostać się z wyspy Uznam na Wolin i z powrotem nie trzeba będzie już polegać wyłącznie na promach i stać (często w bardzo długich) kolejkach. Wystarczy wsiąść w auto i w ciągu kilku minut przejechać 1,5-kilometrowym tunelem. To oczywiście nie będzie jedyna możliwość przemieszczania się. Samorząd zaplanował nowe rozwiązania tras autobusowych łączących prawo- i lewobrzeżną część miasta. Do dyspozycji mieszkańców i turystów pozostanie również przeprawa promowa Warszów (promy „Bielik”), która obsługiwać będzie przede wszystkim przewóz pieszych i rowerzystów kursujących pomiędzy wyspami. 

– Mieszkańcy odczują zmianę na lepsze natychmiast po otwarciu tunelu – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Promy, które stanowią część naszego miejskiego krajobrazu, staną się tylko jedną z alternatyw w komunikacji. Zwiększy się płynność przejazdu, znikną wielokilometrowe kolejki, które dawały się we znaki szczególnie podczas sezonu turystycznego. Proponujemy też nowe rozwiązania dotyczące przemieszczania się w granicach miasta, związane z transportem zbiorowym. Komunikacja miejska obsłuży najbardziej odległe części Świnoujścia. Najdłuższa linia będzie liczyć 37,5 km.

Jak pojedziemy komunikacją miejską

Po otwarciu tunelu rolą komunikacji miejskiej pozostaje odciążenie ulic z nadmiernego ruchu samochodowego, zmniejszenie zanieczyszczeń i uciążliwości powodowanych transportem oraz zmiana zachowań komunikacyjnych mieszkańców i turystów.

Linie A i B. Kluczowym miejscem stanie się węzeł przesiadkowy na Warszowie, powstały tuż przy dworcu PKP. Tu początek będą miały trasy linii autobusowych A, B,  5, 7 (77) i 10. Od otwarcia tunelu zmienią się dotychczasowe trasy linii A i B, które w celu zapewnienia dojazdu ze wszystkich dzielnic lewobrzeżnej części Miasta będą przejeżdżały tunelem na Węzeł Przesiadkowy. Ich długość z tego względu zostanie powiększona o ok.  dziesięć kilometrów.  Rozkład jazdy został dostosowany do połączeń kolejowych dojeżdżających i odjeżdżających z dworca PKP, a także godzin nauki i pracy w lewobrzeżnej części Miasta.  Liczba kursów w ciągu doby na tych liniach wzrośnie, a częstotliwość będzie większa w godzinach szczytu porannego i popołudniowego.

Linia 5T (tunelowa) połączy Karsibór bezpośrednio z centrum miasta. Początek trasy będzie przy Kapitanacie Portu, koniec przy ul Łegowej  w Karsiborze. Trzy kursy w godzinach porannych i trzy w godzinach popołudniowych zaplanowane zostały z uwzględnieniem godzin pracy i nauki. Ponadto nadal pozostanie Linia 5, która będzie wozić mieszkańców z Karsiboru do dworca PKP, gdzie będzie można się przesiąść się na inne linie autobusowe, prom lub pociąg.

Linia 7T (tunelowa) pojedzie z osiedla Przytór-Łunowo bezpośrednio na wyspę Uznam – przez tunel do Kapitanatu Portu. W tym przypadku również zaplanowano trzy kursy w godzinach porannych i trzy w godzinach popołudniowych. Nie zmieni się natomiast trasa linii 7 z pętli przy ul. Zalewowej do dworca PKP, gdzie będzie można skorzystać z innych środków lokomocji. 

– Dzięki uruchomieniu dodatkowych linii autobusowych, zwiększy się komunikacja zarówno z wyspą Karsibór, jak i osiedlami Łunowo i Przytór – mówi Rafał Łysiak, prezes Komunikacji Autobusowej SA. 

Drobne zmiany dotyczą  pozostałych linii, z tym, że one zostały już wprowadzone od 1 maja bieżącego roku. Linia 2 łącząca Osiedle Zachodnie z Centrum Miasta została zmodyfikowana na wnioski mieszkańców i znaczna część kursów dojeżdża do Ogrodów Granica i Wydrzan. Natomiast linia 6 łącząca Wydrzany z Posejdonem i Dzielnicą Nadmorską, zamiast ul. Grunwaldzką, jedzie Obwodnicą Wschodnią w pobliżu cmentarza i parkingu. Ponadto dojeżdża do granicy z Ahlbeck i niektóre kursy sezonowe dojeżdżają przez Dzielnicę Nadmorską do wiatraka przy ul. Uzdrowiskowej.

Dziś świnoujska Komunikacja Autobusowa dysponuje 20 autobusami. Do końca roku planuje zakupić dodatkowe dziewięć – 5 autobusów niskoemisyjnych oraz 4 elektryczne, dofinansowane ze środków unijnych oraz funduszu Polski Ład. 

„Bieliki” nadal będą pływać

Po otwarciu tunelu pod Świną przestanie funkcjonować przeprawa promowa „Centrum” obsługiwana przez promy Karsibór. Przewóz pieszych i rowerzystów bez zmian będzie odbywał się przez przeprawę „Warszów”, promami Bielik. Przeprawa pozostanie bezpłatna, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Świnoujście.

– Ruch pieszych i rowerzystów w tunelu nie będzie możliwy, dlatego promy na przeprawie miejskiej będą pracować w pełnym zakresie – mówi Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia. – Będą także niezbędne, kiedy tunel będzie tymczasowo nieprzejezdny, w przypadku awarii czy przeglądów.

Do końca czerwca rozkład kursowania promów pozostaje bez zmian. Od 1 lipca do 31 sierpnia rozkład kursowania promów wygląda następująco: miejska przeprawa obsługiwana będzie dwoma promami „Bielik”, kursującymi w godzinach 05:30 (pierwszy) – 22:00 (ostatni). Promy będą odpływać jednocześnie z Uznamu i Wolina co pół godziny – o pełnej godzinie i o w pół. Nocne kursy zabezpieczy jeden prom Bielik. Z centrum (strona zachodnia) odpłynie o godz. 23:00 a następnie co godzinę do 05:00. Ze strony Warszowa odpłynie o godz. 22:30 i co godzinę do 04:30 rano. Na przeprawie Karsibór jeden prom dedykowany będzie wyłącznie do przewozu materiałów niebezpiecznych w eksploatacji w godzinach 08:00 – 16:00 codziennie.

W tunelu zwolnij do 50 km/h

Przejazd autem przez tunel o długości niemal 1,5 kilometra nie powinien zająć więcej niż kilka minut. Oczywiście, kierowcy muszą pamiętać o obowiązujących przepisach ruchu drogowego, a także o odcinkowym pomiarze prędkości, który zostanie w nim zainstalowany. System sprawdzi, z jaką prędkością pojazdy pokonują tunel. Na jego początku i końcu umieszczone zostaną bramki z kamerami, które zarejestrują numer rejestracyjne, typy i marki pojazdów, a także czasy ich wjazdu i wyjazdu. System obliczy czas, który upłynął od chwili minięcia pierwszej bramki, do momentu wyjechania z tunelu. Na tej podstawie wyliczy średnią prędkość przejazdu. Jeśli średnia prędkość będzie wyższa niż wyznaczony limit, kierowca otrzyma mandat karny.

W sumie tunel pod Świną wraz z dojazdami monitorowany będzie przez 143 kamery. 

Tekst: BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
20 komentarzy

1 Komentarz

  1. Anonim temu

    15 sierpnia 2023 na 10:28

    Po co na co komu nazwa tunelu?
    Nie wystarczy zwyczajnie tunel Swinoujscie? Prosto zwyczajnie zrozumiale …

  2. BL temu

    15 sierpnia 2023 na 10:25

    Ale po co komu jakaś nazwa tunelu? Nie wystarczy zwyczajnie Tunel Świnoujście?

  3. Karol temu

    24 czerwca 2023 na 22:57

    komunikacja miejska – minimalnie 1.5 h przez tunel, co pół godziny promem. No to żeś się pan popisał Panie Żmurkiwicz. Z PZPR do PiS

  4. Grzegorz ze Szczecina temu

    24 czerwca 2023 na 18:58

    Od kiedy w tunelu są przęsła?

  5. Staszek temu

    22 czerwca 2023 na 20:51

    Ma być też bezpośredni pociąg z Berlina do Świnoujścia.Jak to miasto wytrzyma taki napływ ludzi?

  6. Sławomir temu

    22 czerwca 2023 na 11:19

    W końcu tunel. 👍
    Jeszcze tylko ścieżka rowerowa w stronę Międzyzdroje, bo niestety przez gazoport nie można już jechać bezpiecznie rowerem, do latarni też. Czy aż tak sztywne muszą być przepisy bezpieczeństwa w tym miejscu, w okolicach gazoportu?

    • X men temu

      24 czerwca 2023 na 12:08

      Pilnują lasu niby dla bezpieczeństwa ale w dzisiejszych czasach techniki wystarczy mały dron

  7. Mariusz temu

    21 czerwca 2023 na 21:55

    Najlepsze ,że PO chce mieć w tym udział i nazwać tunel Unii Europejskiej śmiech na sali mieszkańcy niech zdecydują jak ma się nazywać a nie Rudy i ich poplecznicy

    • J23 temu

      22 czerwca 2023 na 09:29

      Tunel Jazdy Polskiej, a nie skompromitowanej unii jewropejskiej i ich czynownika chyżego rója…

    • roman jablonski temu

      22 czerwca 2023 na 09:44

      A może Lech Kaczyński śmiech na sali

  8. Karol temu

    21 czerwca 2023 na 07:38

    Czyli wybudowanie tunelu skutkuje zmniejszoną częstotliwością kursowania promów w Centrum. Już widzę tych ludzi jadacych na dworzec PKP, stloczonych w autobusie linii 5 i 7. A czytajac o ilości autobusów, to pewnie będą kursowaly jeszcze rzadziej niż promy.Gratuluje przygotowania miasta na zmiany. No ale przecież jest sukces

  9. Fryy temu

    20 czerwca 2023 na 22:18

    Co żal komuchom że rudy złodziej nie ma w tym udziału,haha pieniędzy nie ma i nie będzie😁😁😁

    • Jarosław Polskę Zbaw temu

      21 czerwca 2023 na 13:38

      Powinieneś się leczyć na głowę, a potem zapoznać się z faktami. A póki co weź coś na s®aczkę!

      • TFU-j fan temu

        22 czerwca 2023 na 21:40

        Podziwiam waszą rycerskosć. Głowy macie zakute w szczelne osłony ze stali nierdzewnej….

    • Sowa temu

      21 czerwca 2023 na 17:51

      Zeby nie rudy zlodziej,to nie byloby pieniedzy na budowe tunelu!Pozdrawiam Sowa

      • Pamiętliwy temu

        22 czerwca 2023 na 12:21

        Których pieniędzy? Tych które były Zakopane? Zanim napiszesz kolejne kłamstwo to sprawdź co jest w internecie. To nie czasy PRL wtedy można było ukryć niewygodne wiadomości. Tak Twój idol stwierdził i to dwukrotnie że nie ma pieniędzy tym bardziej że w tym samym czasie ze strony niemieckiej szły negatywne rekomendacje dla tej inwestycji. Między innymi podejmowano tradycyjny powód „EKOLOGIA” Tak więc nie wysyłaj się. Internet bezlitośnie dokumentuje.

  10. Upencjiusz temu

    20 czerwca 2023 na 19:20

    30 minut czekania na prom, świetnie. Wystarczy że ci zamkną szlabany przed nosem i jesteś w du@#%. Na pociąg będzie trzeba wychodzić godzinę przed czasem bo wiadomo, może płynąć statek i zablokować kanał. Zimą jak będzie kra to też trzeba brać godzinną poprawkę.

    • Mariusz temu

      21 czerwca 2023 na 21:53

      I co się stanie ,że wyjdziesz trochę wcześniej na prom jakoś ja dojeżdżam pociągiem do pracy i też muszę wyjść wcześniej aby pokonać kilka km.

  11. Anonim temu

    20 czerwca 2023 na 17:07

    Zakład że już w pierwszy dzień świnoujście zamieni się w jeden wielki korek a tunel będzie można stojąc w korku obejrzeć bardzo dokładnie przęsło po przęśle

  12. Anonim temu

    20 czerwca 2023 na 13:08

    Przydał by się autobus dla rowerzystów

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Rodziny zastępcze w Świnoujściu są bardzo potrzebne

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Ponad 80 dzieci w Świnoujściu jest pod opieką rodzin zastępczych. Ich przygotowaniem zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Rodzice zastępczy mogą liczyć na szkolenia, wsparcie psychologiczne i prawne.

Rodziców zastępczych jest coraz mniej, dlatego MOPR w Świnoujściu co roku szuka osób gotowych do zastąpienia rodziców biologicznych.

W niedzielne popołudnie dla dzieci zorganizowano rejs statkiem wycieczkowym Chateaubriand. Wzięła w nim udział m.in. Magdalena Różczka, z Fundacji Ukochani, promującej rodzicielstwo zastępcze. Jak mówi, jeśli ktoś się zastanawia nad zostaniem rodzicem zastępczym – powinien zrobić pierwszy krok.

– Jedno z miast zrobiło taką kampanię „Test Serca”, w której możemy wypełnić ankietę, żeby sprawdzić, czy jesteśmy dobrym kandydatem na rodzinę zastępczą. Tam są pytania typu: w jakim metrażu mieszkasz, czy jesteś w związku partnerskim, czy może jesteś samotny, czy jesteś mężczyzną czy kobietą. Okazuje się, że każda z tych odpowiedzi jest dobra i każdy naprawdę może zostać rodzicem zastępczym – mówi Magdalena Różczka z Fundacji Ukochani, promującej rodzicielstwo zastępcze. – Rodzicem zastępczym  może być osoba samotna, zarówno kobieta jak i mężczyzna. Mogą to też być związki partnerskie, nawet jednej płci – dodaje.

Życie pisze dzieciom różne scenariusze. Gdy rodzice biologiczni zawodzą, wówczas dzieci trafiają pod opiekę rodziców zastępczych. Zdarzają się nastolatkowie, ale są także malutkie dzieci – pozostawione w szpitalu przez matki.

– Mamy obecnie 56 rodzin zastępczych, w których wychowuje się ponad 80 dzieci. Dzieci są od najmłodszych dni, miesięcy po nastolatki. Nie znamy dnia ani godziny, kiedy okaże się, że rodzic biologiczny zaniedba obowiązki rodzicielskie i spowoduje, że dziecko nagle pozostanie bez opieki. I wtedy sąd kieruje dzieci albo do placówki, albo do pieczy zastępczej. Więc musimy być gotowi w ciągu dnia i w ciągu nocy również na takie sytuacje – mówi Gabriela Poniedziałek – Petruk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Świnoujściu prowadzi listę osób chętnych do odbycia szkolenia dla kandydatów na sprawujących rodzinną pieczę zastępczą. Wszelkie informacje są udzielane w pokoju nr 107 (I piętro) w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomoc Rodzinie w Świnoujściu przy ul. Dąbrowskiego 4, tel. 913225496, 913225483.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Czwarty zestaw BSP Bayraktar TB2 trafił do Polski

Opublikowano

w dniu

Do Sił Zbrojnych RP trafił czwarty zestaw BSP Bayraktar TB2, w którego skład wchodzi m.in. 6 bezzałogowych statków powietrznych wraz z 3 naziemnymi stacjami kontroli. „Ten sprzęt podnosi gotowość bojową Rzeczypospolitej Polskiej” – powiedział w czwartek wiceszef MON Paweł Bejda.

Do Sił Zbrojnych RP trafił czwarty zestaw BSP Bayraktar TB2, w którego skład wchodzi m.in. 6 bezzałogowych statków powietrznych wraz z 3 naziemnymi stacjami kontroli, a także m.in. sensory EO/IR, uzbrojenie oraz części zamienne.

„Ten sprzęt podnosi gotowość bojową Rzeczypospolitej Polskiej. Bayraktary doskonale sprawdziły się na wojnie w Ukrainie. Myślę, że to jest taki dowód tego, że dobrze zostały również i te Bayraktary zakontraktowane w Polsce” – powiedział w czwartek wiceszef MON Paweł Bejda w Mirosławcu Górnym podczas uroczystego zakończenia odbiorów bezzałogowego systemu powietrznego Bayraktar TB2.

„To mogą być takie +oczy+ dla różnego rodzaju wojsk, dla sił powietrznych, dla wojsk lądowych, dla marynarki wojennej, dla sił wojsk specjalnych, dla każdego rodzaju wojsk. To są takie +oczy+, taka wiedza, która pokazuje to co się dzieje nie tylko w powietrzu, ale również pokazuje te elementy, które wojsko powinno widzieć na ziemi, na wodzie i w powietrzu” – dodał wiceszef MON.

Podkreślił też, że sprzęt ten daje też możliwość współpracy m.in. z samolotami F-16, a w przyszłości F-35. „Na Ukrainie powstają wojska bezzałogowe, w Korei Południowej powstają wojska bezzałogowe, wojska NATO widzą, jak bardzo potrzebne są wojska bezzałogowe, a Bayraktary to jest jeden z takich elementów” – podkreślił Bejda.

Wiceszef MON, przekazał też, że „robią wszystko”, aby w polskich zakładach zbrojeniowych zostawało przynajmniej 50 proc. środków wydatkowanych na zbrojenia. „Te wszystkie zakupy, o których rozmawiamy, to przede wszystkim też nowe technologie, których zaimplementowanie pozwoli, żeby serwisować sprzęt zakupiony zagranicą Rzeczpospolitej Polskiej, remontować go i w przyszłości produkować” – dodał.

Bayraktar TB2 to taktyczny bezzałogowy system rozpoznawczo-uderzeniowy (BSR-U), zdolny do prowadzenia zadań obserwacyjnych i rozpoznawczych (ISR) oraz misji bojowych z wykorzystaniem uzbrojenia naprowadzanego laserowo, przenoszonego na czterech punktach podwieszeń pod skrzydłami.

„TB2 jest nową jakością na polu walki i jest doskonałym przykładem tureckiego przemysłu obronnego i tych platform, które stanowią krytyczne środki w siłach zbrojnych ponad 40 państwa na całym świecie” – powiedział Prezes Agencji Przemysłu Obronnego Turcji prof. Haluk Görgün. Przypomniał, że Bayraktary wykorzystywane są w kilkudziesięciu krajach, na trzech kontynentach do ochrony ludzi i granic, ale również do wykrywania i walki z pożarami lasów.

Kontrakt zawarty z Polską w 2021 r. został zrealizowany przed terminem. Cztery dostawy po sześć dronów i trzy naziemne stacje kontroli. Wartość kontraktu to ok. 270 mln dolarów.

„Ze szczególną radością odnotowuję fakt, że dostarczamy systemy w czasie, a nawet wcześniej niż przewiduje to kontrakt. Dostarczamy dobrze zorganizowany, dobrze przemyślany, zintegrowany system wsparcia logistycznego, jak również dostarczamy ciągłe techniczne wsparcie. Krótko mówiąc: firma Baykar jest jedną z wiodących firm naszego przemysłu obronnego. Baykar stał się naszą dumą narodową” – dodał Görgün.

Wyraził nadzieje, ze polska skorzysta z oferty również innych tureckich firm. „Zwłaszcza systemy walki elektronicznej, systemy radarowe, uzbrojenie pojazdów lądowych, systemy ochrony aktywne i pasywne, modernizacja – to są obszary, które na pierwszy rzut oka wydają się najbardziej obiecujące” – mówił.

Bayraktar TB2 został wyposażony w system awioniki umożliwiający w pełni automatyczne kołowanie, start, przelot i lądowanie. Dron ma 6,5 metra długości oraz 12 metrów rozpiętości. Osiąga długotrwałość lotu do 27 godzin. Masa startowa drona to 650 kilogramów, a maksymalna prędkość to około 220 km/h.(PAP)

misz/tma/ par/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Bliźniaczy most w Wolinie stoi już na swoim miejscu

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Stalowa konstrukcja o masie 1000 ton znajduje się już nad nurtem cieśniny Dziwna. Ta skomplikowana operacja przebiegła zgodnie z planem . Nowym mostem będzie biegła północna jezdnia drogi ekspresowej S3 – informuje Twoje Radio.

Operacja była podzielona na dwie fazy. Pierwsza – to jest przesuwanie konstrukcji łuku na lądzie, a druga faza to jest przesuwanie konstrukcji na wodzie. 

Jak udało się osiągnąć niemalże identyczny kształt i wygląd tego mostu? To już jest zasługa naszych projektantów. Tak naprawdę mosty różnią się troszkę od siebie. One na górze mniej więcej wyglądają tak samo, jest jednak inny układ poprzecznic w stosunku do obiektu bliźniaczego. Pracowało nad tym szereg osób, szereg ludzi, którzy po prostu dla nich budowa mostów jest pasją – mówi Daniel Majchrzak z firmy Intop Skarbimierzyce dla Twojego Radia.

Teraz mostowcy rozpoczną dozbrajanie konstrukcji mostu i wylewanie płyty po której w przyszłości pojadą samochody.

Obiekt ma być udostępniony do ruchu pod koniec 2024 roku.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Strefa saun Fabryki Wody już czeka. Będą rytuały saunowe

Opublikowano

w dniu

W tym miejscu można się przenieść w inny świat. Świat relaksu, odpoczynku oraz zdrowia.

Czy podróż dookoła świata w ciągu dnia jest w ogóle możliwa? Jest i będzie można tego dokonać podczas wypoczynku w szczecińskim Aquaparku – Fabryce Wody. Oprócz atrakcji związanych z rekreacją w wodzie, dostępne będzie jedno z największych w kraju saunarium, z saunami o różnym wystroju wnętrz, które dosłownie pozwolą się przenieść gościom Fabryki Wody w odległe i egzotyczne zakątki świata. – mówi Piotr Zieliński rzecznik prasowy Fabryki Wody.

Lewitacja i sauny dla dzieci

Pierwszy poziom to strefa wellnes&spa. Znajdziemy w niej gabinety masażu, łaźnie piwne i hammam. Ciekawą atrakcją będzie kapsuła floatingowa. Przebywanie w niej dostarczy niesamowitych wrażeń dla wszystkich zmysłów. Dryfując na wodzie, ma się wrażenie lewitacji. Kapsuła umożliwia całkowite odcięcie się od bodźców zewnętrznych, dzięki czemu można się w niej pełni zrelaksować. Dostępne będą także „sauny” dla dzieci – klockowa i kinowa, w której wyświetlane będą filmy dla najmłodszych. Tak naprawdę oba pomieszczenia będą łaźniami parowymi z temperaturą dostosowaną dla dzieci. Ideą tych pomieszczeń jest edukacja w zakresie poprawnej kultury sanowania. Na poziomie pierwszym znajduje się również Hammam, czyli łaźnia, w której odbywać się będzie kilkuetapowy rytuał składający się z przebywania w pomieszczeniu saunowym, zimnego prysznica i zabiegów w postaci masażu całego ciała. Dla naszych gości dostępne będą również pomieszczenia masażu i łaźnie piwne.

Saunowanie pod gwiazdami

Od poziomu drugiego zaczynać się będzie prawdziwe saunarium, będące rzecz jasna strefą beztekstylną. Centralną przestrzenią jest hol saunowy umożliwiający wypoczynek i swobodny dostęp do każdego ze znajdujących się tutaj pomieszczeń saunowych. Ciekawostką jest to, że nad holem zainstalowany został świetlik z membrany ETFE, dzięki której można regulować dostęp ciepła i światła słonczego do pomieszczania. Przy okazji umożliwia on opalanie się. Na poziomie drugim aromat świeżo mielonej kawy unoszący się w powietrzu zachęcać będzie do odwiedzenia sauny hawajskiej. Pod rozgwieżdżone morskie niebo przeniesie nas sauna marynistyczna, w której kształt ławek odzwierciedla kadłub łodzi. Efektów dźwiękowych i wizualnych symulujących przebywanie u stóp wulkanu doświadczymy w saunie wulkanicznej. Poziom drugi to także łaźnia cesarka, caldarium, sauna origami, tężnia solankowa oraz basen barowy i mały basen schładzający.

Rytuały saunowe na pustyni

Na trzeci poziom dostaniemy się klatką schodową lub windą, które łączą wszystkie poziomy saunarium. Tu znajdziemy saunę rajską wyspę, łaźnię ziołową i różaną z unoszącym się w powietrzu zapachem olejków eterycznych, oraz słowiańską banię. Skorzystać będzie można także ze ścieżki Kneippa, wypoczywalni oraz groty śnieżnej czy sauny kominkowej. Trzeci poziom saunarium to przede wszystkim dwie duże sauny rytualne. W saunie zamkowej, elementem wyróżniającym wnętrza jest wykończenie ścian oraz sufitu z płytek ceglanych z charakterystycznym sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Z kolei w saunie pustynnej piec saunowy znajduje się centralnie w środku pomieszczenia. Jest on otoczony ławkami w kształcie i formie nawiązującym do falistych linii pustynnych wydm. To tutaj będzie można doświadczyć niesamowitych spektakli rytualnych.

Strefę sauanarium uzupełnia otwarta przestrzeń wypoczynkowa na świeżym powietrzu. To tzw. taras saunowy z leżakami i wannami spa, oraz dużym basenem schładzającym, do którego można wejść bezpośrednio z sauny pustynnej.

Podczas weekendu otwarcia, który rozpoczyna się 1 czerwca przygotowaliśmy dla Was mnóstwo innych atrakcji. Animacje, pokazy, gry i zabawy – wszystko to będzie dostępne wewnątrz i na zewnątrz Fabryki Wody i sprawi, że będziecie się świetnie bawić. Przypominamy, że z okazji Dnia Dziecka, najmłodsi do 14 roku życia będą mogli skorzystać z atrakcji za darmo.

Szczegóły dot. pełnego programu atrakcji znajdziecie niebawem na naszej stronie fabrykawody.eu

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Noc Muzeów w Świnoujściu. „Łezka w oku się kręci”

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w Nocy Muzeów organizowanej w Świnoujściu. Wśród najciekawszych wydarzeń była możliwość zwiedzenia maszynowni promu kursującego miedzy wyspami oraz quiz w Muzeum Rybołówstwa Morskiego.

W tym roku w Noc Muzeów włączyły się: Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Fort Zachodni i Fort Anioła, a także Żegluga Świnoujska, Cafe Wieża oraz Miejsce Sztuki 44.

– Przez pierwsza godzinę nasze muzeum odwiedziło około 400 osób – mówi Małgorzata Płońska – Nagaba z Muzeum Rybołówstwa Morskiego.

Foto: Wojciech Basałygo

Kolejka chętnych stała też, aby wejść pod pokład promu Karsibór. 

– Pracowałem na tym promie do 1989 roku. Dziś przyszedłem z córką i zięciem. Dużo się zmieniło, ale łezka w oku się kręci – mówi jeden uczestników Nocy Muzeów.

Foto: Wojciech Basałygo

W sobotę można było także wejść na szczyt wieży dawnego kościoła luterańskiego, zwiedzić fortyfikacje, czy uczestniczyć w koncercie Chóru Logos.

Tego dnia na liniach 5N, 7N i N jeździła darmowa komunikacja autobusowa.

W tegorocznej Nocy Muzeów, z powodu zamkniętej ulicy, nie można było zwiedzić Fortu Gerharda oraz Latarni Morskiej. Podziemne Miasto na Wyspie Wolin również było zamknięte.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Szczecińskie Spotkanie Gospodarki Morskiej Herring

Opublikowano

w dniu

Foto: Biuro Promocji Żeglugi Morskiej Bliskiego Zasięgu

Największe spotkanie biznesu morskiego zorganizowano w piątek w Szczecinie. Wydarzenie Herring Szczecin 2024 zorganizowało Biuro Promocji Żeglugi Morskiej Bliskiego Zasięgu.

Janusz Żmurkiewicz za budowę tunelu łączącego wyspę Wolin z Uznamem oraz rozwój Świnoujścia otrzymał statuetkę „Laur Bałtyku”.

Foto: Biuro Promocji Żeglugi Morskiej Bliskiego Zasięgu

Laur Bałtyku jest wyróżnieniem Komitetu Organizacyjnego imprezy Herring Szczecin, przyznawanym przedsiębiorcom, menadżerom oraz politykom z branży lub w sposób znaczący współpracujących z nią, za najbardziej spektakularne osiągnięcie, przyczyniające się do rozwoju szeroko rozumianej gospodarki morskiej.

Piątkową uroczystość zorganizowano w szczecińskiej Netto Arenie. Na stołach królowały potrawy śledziowe m.in. śledzie z pigwą, ze śliwką i orzechami, z carpaccio z buraka, z porem i imbirem.

Na spotkanie została zaproszona Joanna Agatowska, prezydent Świnoujścia, która w kuluarowych spotkaniach rozmawiała o zmianie lokalizacji terminala kontenerowego, referendum w tej sprawie oraz komunalizacji latarni morskiej.

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama kucharz
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524