Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Czysty Bałtyk: ponad 800 wolontariuszy posprzątało plażę w Świnoujściu 

Opublikowano

w dniu

Trzecia edycja projektu ekologicznego Czysty Bałtyk zaangażowało ponad 800 wolontariuszy, którzy w słoneczno-mglistą sobotę 19 sierpnia znieśli z plaż i pasa wydm w okolicach Świnoujścia 610 kg śmieci. Znacznie ważniejszy niż liczba śmieci jest jednak fakt, że kilka tysięcy osób odwiedziło miasteczko ekologiczne, w którym cały dzień trwały warsztaty, zabawy i gry edukacyjne, pokazujące jak ważna jest ochrona środowiska. 

Miasteczko ekologiczne u wylotu Alei Interferie w Świnoujściu otworzyło swoje bramy około godziny 10:00. Wzrok wchodzących na plażę z pewnością od razu przykuwała… wielka śmieciarka. Zupełnie wyjątkowa śmieciarka „Miecia”, której rolą jest pokazywanie drogi odpadu do ponownego wykorzystania przez cały proces recyklingu. To wiedza, uświadamiająca każdemu dlaczego segregacja śmieci jest tak istotna, a jednocześnie zapewniająca sporo zabawy najmłodszym.

W punkcie rejestracyjnym od rana ustawiła się kolejka wczasowiczów, którzy postanowili dołączyć do grona wolontariuszy i wyposażeni w worki oraz rękawiczki ruszyć na plaże oraz wydmy, by posprzątać je z zalegających tam śmieci. O 11:00 spod głównej sceny ruszyła również grupa ambasadorów i influencerów, a wśród nich: Katarzyna Bujakiewicz, Joanna Jabłczyńska, Mateusz Ligocki, a także liczni znani twórcy internetowi.  

– Podobnie, jak podczas dwóch pierwszych edycji Czystego Bałtyku, z plaży podnosiliśmy głównie woreczki foliowe, kapsle oraz niedopałki papierosów. Te ostatnie to mały-wielki problem, bo ostatnie badania pokazują, że ich obecność w glebie znacznie zmniejsza szanse wykiełkowania roślin, a jeden niedopałek może zabić wszystkie mikroorganizmy w litrze wody. Dlatego hasłem naszego wydarzenia było „Miejmy wpływ”, bo nawet podnosząc tak niewielkie śmieci, a przede wszystkim nie rzucając ich na ziemię, przyczyniamy się do ochrony środowiska – podkreślił prezes Stowarzyszenia Czysta Polska Maciej Marculanis. 

Zdecydowanie więcej śmieci, również o większych gabarytach, wolontariusze i ambasadorzy znieśli z pasa nadbrzeżnych wydm. Tam nie brakowało butelek, puszek opakowań po jedzeniu, ale znalazła się także opona, czy części ubrań. W sumie do przygotowanych kontenerów trafiło 610 kilogramów śmieci. – Uwielbiam takie wydarzenia ze względu na ich edukacyjne znaczenie. Musimy zacząć od siebie, żeby zadbać o przyszłość dla kolejnych pokoleń. Patrząc na to, co widziałam na wydmach w Trójmieście, Helu i Świnoujściu, apeluję do Was: nie zostawiajmy po sobie takich pamiątek! Mówię nie tylko o śmieciach. Mamy do dyspozycji toalety przenośne… korzystajmy z nich – mówiła ze sceny Katarzyna Bujakiewicz, podsumowując dzień zbierania śmieci. 

Podczas gdy na plaży i wydmach trwało wielkie sprzątanie, miasteczko ekologiczne nie przestawało tętnić życiem. Całość wydarzenia zwieńczył niezwykle energetyczny i żywiołowy koncert Oskara Cymsa oraz… gęsta mgła. Napłynęła ona w wyniku zjawiska upwellingu, w wyniku którego zimna woda z dna Bałtyku została wypchnięta na powierzchnię, a w kontakcie z gorącym powietrzem zaczęła intensywnie parować. 

Finał trzeciej edycji Czystego Bałtyku spowiła więc mgła, jednak cały dzień uczestnicy cieszyli się słoneczną pogodą. – Cieszymy się, że spotkaliśmy się w Świnoujściu z tak pozytywnym przyjęciem. Zarówno ze strony władz miasta i województwa, jak i wszystkich uczestników, którzy chętnie zamieniali plażowanie na trochę ruchu i aktywności w naszym miasteczku ekologicznym. Wierzę, że dzięki takim wydarzeniom mamy wpływ na zmianę świadomości i złych nawyków, a kiedy wrócimy za rok nad wybrzeże Bałtyku, śmieci będzie przynajmniej trochę mniej – podsumował Maciej Marculanis. 

Czysty Bałtyk to wydarzenie edukacyjne, które obok zbierania śmieci z wybrzeża naszego morza,
ma na celu pozytywną zmianę świadomości ekologicznej Polaków. Partnerem strategicznym akcji jest sieć sklepów Biedronka. Partnerem głównym Coca-Cola. Pośród partnerów znaleźli się również Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Urząd Miasta Świnoujście, OSiR w Świnoujściu, Henkel i Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań. Patronat medialny nad akcją objął RMF FM i Onet. Partnerem technicznym Stowarzyszenia Czysta Polska jest marka 4F. 

Czytaj dalej
2 komentarze

1 Komentarz

  1. observator temu

    20 sierpnia 2023 na 18:50

    To już tak decydenci pokierowali inicjatywą, żeby na Warszowie i prawobrzeżu plaże nie były sprzątane ???

  2. Marek temu

    20 sierpnia 2023 na 17:30

    Fajna akcja ale dlaczego systematycznie nie robią tego pracownicy firmy sprzątającej – przejazd traktora i oczyszczenie koszy to za mało

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

WIADOMOŚCI

Ogrzej się w autobusie i poczekalni

Opublikowano

w dniu

Od dziś całą dobę otwarta jest poczekalnia na węźle przesiadkowym przy Dworcu PKP Świnoujście przy ul. Dworcowej, a na przystankach końcowych na odjazd można czekać w autobusie. Jest kilka ważnych zmian dla pasażerów komunikacji miejskiej w związku ze ściskającym mrozem.

Komunikacja Autobusowa w Świnoujściu chce poprawić bezpieczeństwo oraz komfort pasażerów w czasie mrozów, dlatego wprowadza zmiany w korzystaniu z komunikacji miejskiej.

Na przystankach końcowych autobusy będą dostępne dla pasażerów także w czasie postoju – informuje przewoźnik.

– Mogą się w nich schronić przed zimnem i wiatrem podczas oczekiwania na odjazd. Odczuwalnie cieplej powinno być w autobusie w czasie podróży.

W pojazdach włączone zostały przyciski, które pozwalają pasażerom samodzielnie otwierać drzwi na przystankach, zarówno przy wsiadaniu, jak i wysiadaniu.

– To ograniczy wychładzanie wnętrza pojazdu – tłumaczą przedstawiciele KA w Świnoujściu.
Kolejny ukłon w stronę pasażerów to czynna przez całą dobę poczekalnia na węźle przesiadkowym przy Dworcu PKP Świnoujście. W ogrzewanym pomieszczeniu mogą poczekać na swoje połączenie.

Jest też apel przewoźnika o ostrożność podczas dojścia do przystanków, wsiadania i wysiadania z autobusów, by uniknąć poślizgnięcia się na lodzie.

Źródło: Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Świnoujście planuje przyszłość do 2050 roku

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Chcemy wiedzieć, jakim miastem mamy zostać i jak to osiągnąć – zapowiada prezydent Joanna Agatowska. Sami tego nie zrobimy – dodaje.

Świnoujście rozpoczyna prace nad kluczowym dokumentem określającym kierunki rozwoju miasta w perspektywie najbliższych dekad – Strategią Rozwoju Miasta do roku 2050. Dokument ma określić wizję, cele oraz kierunki działań samorządu w wymiarze społecznym, gospodarczym i przestrzennym. Zapewnić zrównoważony rozwój, zdefiniować potrzeby mieszkańców oraz wyzwania, z jakimi może się zmierzyć w przyszłości. Stanowi wprost odpowiedź na pytanie, jakie ma być Świnoujście za 20 lat.

Dokument powstaje we współpracy z profesjonalną firmą, przedstawicielami instytucji samorządowych oraz mieszkańców. Bez tych ostatnich strategia powstać nie może. Zgodnie z przepisami każda gmina jest zobowiązana do opracowania takiego dokumentu. W ramach pierwszego etapu prac, w połowie lutego odbędą się spotkania z mieszkańcami, przedsiębiorcami oraz przedstawicielami organizacji społecznych. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do aktywnej dyskusji i przedstawiania własnych pomysłów.

Wszystkie spotkania konsultacyjne odbędą się w Miejskim Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego 1/1 o godzinie 17:00.

Harmonogram spotkań tematycznych:
● 17 lutego: „Portret miasta” – celem spotkania jest zebranie opinii na temat aktualnych atutów oraz problemów miasta, a także wypracowanie wspólnej definicji tożsamości Świnoujścia.
● 18 lutego: „Sprawy społeczne, gospodarka, infrastruktura portowa” – dyskusja skupi się na demografii, ochronie zdrowia, edukacji i kulturze. Ważnym punktem będzie analiza wpływu planowanej budowy portu „Przylądek Pomerania” na gospodarkę i turystykę.
● 19 lutego: „Wojsko i bezpieczeństwo” – spotkanie poświęcone nowym wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa oraz planom rozwoju infrastruktury wojskowej i ich oddziaływaniu na rozwój miasta oraz sektor turystyczny.

Odpowiedzialność za przygotowanie Strategii Rozwoju Miasta Świnoujście do roku 2050 ponosi konsorcjum wyspecjalizowanych firm doradczych: Instytut Badawczy IPC Sp. z o.o., Zespół Doradców Gospodarczych TOR Sp. z o.o. oraz Lider Projekt Sp. z o.o. Dokument będzie gotowy w listopadzie tego roku.

Źródło: Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Za mundurem w szkole sznurem, bo te lekcje były wyjątkowo ciekawe

Opublikowano

w dniu

Foto: 8 Flotylla Obrony Wybrzeża

Uczniowie ze Świnoujścia wiedzą, jak zachować się w sytuacji zagrożenia czy jak udzielić pierwszej pomocy. Nauczyli ich tego żołnierze.

Dobiegła końca IV edycja programu „Edukacja z wojskiem”. We wspólnej akcji  Ministerstwa Edukacji Narodowej i ministerstwa obrony wzięły udział wszystkie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe w Świnoujściu. Celem programu jest podnoszenie wiedzy i umiejętności uczniów w zakresie pierwszej pomocy, obrony cywilnej, cyberbezpieczeństwa i wojskowości.

W każdej szkole w Świnoujściu odbyły się trzy lekcje prowadzone przez żołnierzy Wojska Polskiego, dostosowane do wieku słuchaczy. Miały one charakter praktyczny, a młodzi ludzie uczyli się m.in. technik ratowania życia, zasad alarmowania o zagrożeniu, ewakuacji i schronienia czy rozpoznawania dezinformacji.

– Uczniowie byli bardzo zaangażowani, zadawali mnóstwo pytań, chętnie uczestniczyli w ćwiczeniach praktycznych. Wiedza, którą zdobyli, może im się przydać w codziennym życiu – podkreślają nauczyciele.

Jeżeli resorty edukacji i obrony narodowej ogłoszą kolejną edycję „Edukacji z wojskiem”, świnoujskie szkoły chcą wziąć w niej udział. Miniona objęła kilkaset tysięcy uczniów w całej Polsce.

Źródło: Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Mroźna pogoda w Świnoujściu. Policja kontroluje pustostany i działki

Opublikowano

w dniu

Utrzymujące się mrozy w Świnoujściu zwiększają zagrożenie dla osób przebywających na zewnątrz. Nocne temperatury poniżej zera mogą prowadzić do wychłodzenia organizmu, a w skrajnych przypadkach – do utraty życia.

W związku z tym policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu prowadzą kontrole miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Sprawdzane są m.in. ogrody działkowe, pustostany i prowizoryczne schronienia.

Działania mają charakter pomocowy. Funkcjonariusze rozmawiają z napotkanymi osobami i informują o dostępnych formach wsparcia. Policja przypomina, że w czasie mrozów liczy się szybka reakcja mieszkańców.

Podczas silnych mrozów każda informacja może pomóc dotrzeć do osoby zagrożonej wychłodzeniem. Reakcja świadków często decyduje o bezpieczeństwie innych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Strażacy z Przytoru oferują pomoc przy robieniu zakupów

Opublikowano

w dniu

Foto: OSP Przytór

Na strażaków z OSP Przytór zawsze można liczyć. Po zamknięciu sklepu w Przytorze część mieszkańców ma problem z codziennymi zakupami. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych i tych, którzy nie mają własnego transportu.

Na sytuację odpowiadają miejscowi strażacy ochotnicy. Oferują pomoc w dojeździe do sklepów w innych częściach Świnoujścia oraz dowóz zakupów do domu.

Wsparcie jest kierowane do seniorów, osób o ograniczonej mobilności i wszystkich, którym trudno samodzielnie zrobić zakupy.

Strażacy proszą też mieszkańców o przekazywanie informacji dalej — do sąsiadów i bliskich, którzy mogą potrzebować pomocy.

Kontakt w sprawie wsparcia: 535 860 011

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Prace gwarancyjne w tunelu. Harmonogram na cały luty

Opublikowano

w dniu

W tunelu pod Świną w lutym będą prowadzone kolejne prace gwarancyjne. Pierwsze z nich rozpoczną się dziś wieczorem.

Na wniosek Generalnego Wykonawcy i z uwagi na konieczność wykonania pilnych prac, w niedzielę 2 lutego w godzinach 20:00–24:00 wprowadzony zostanie ruch wahadłowy od strony wyspy Wolin. Powodem są tworzące się wewnątrz konstrukcji sople, co najprawdopodobniej związane jest z drobnymi nieszczelnościami. Służby podkreślają, że priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom przeprawy.

Wykonawca przedstawił także plan kolejnych prac w lutym. Mieszkańcy będą informowani na bieżąco o ewentualnych zmianach.

Planowane utrudnienia:
• 6/7 lutego (piątek/sobota), godz. 22:00–5:00 – ruch wahadłowy, prace iniekcyjne w jezdni,
• 13/14 lutego (piątek/sobota) –
o 22:00–23:00 – ruch wahadłowy,
o 23:00–5:00 – całkowite zamknięcie tunelu (prace w kanale dymowym, sprawdzenie szczelności i uszczelnianie ściany dociskowej od strony Uznamu),
• 20/21 lutego (piątek/sobota), godz. 22:00–5:00 – ruch wahadłowy,
• 27/28 lutego (piątek/sobota), godz. 22:00–5:00 – ruch wahadłowy.

Komunikacja między wyspami
Podczas ruchu wahadłowego w gotowości pozostanie prom Bielik na przeprawie Warszów. W czasie całkowitego zamknięcia tunelu dopuszczony będzie przejazd autobusów i pojazdów uprzywilejowanych — po wcześniejszym kontakcie z dyspozytorem. Dla mieszkańców i gości uruchomiona zostanie przeprawa promowa Warszów, a komunikację między wyspami zapewni także autobus nocnej linii „N”.

Planowane kursy promu:
Z Warszowa:
23:00, 00:00, 01:00, 02:00, 03:00, 04:30

Z Centrum:
23:30, 00:30, 01:30, 02:30, 03:50, 05:00

Przy większym natężeniu ruchu prom może kursować nieregularnie — do czasu rozładowania kolejek.

Apelujemy, by w czasie planowanych prac na bieżąco śledzić komunikaty na stronie miasta www.swinoujscie.pl.

Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524