Połącz się z nami
„gaz_system"

WIADOMOŚCI

Program Agrarny: 30 lat współpracy PepsiCo z polskimi rolnikami

Opublikowano

w dniu

Foto: PepsiCo

Wspólnie z rolnikami PepsiCo Polska świętuje 30 lat działania Programu Agrarnego firmy w Polsce. W 1993 r. podjęto współpracę z polskimi gospodarstwami w zakresie upraw i dostaw ziemniaków, która trwa do dzisiaj. Z polskich pól pozyskiwany jest najwyższej jakości surowiec do produkcji kultowych chipsów Lay’s. Codzienną pracę rolników wspiera Dział Agro PepsiCo Polska badając glebę, analizując potrzeby w zakresie wydajności upraw, przechowywania i dostaw ziemniaków, a także ich jakości. W ten sposób firma wnosi wkład w modernizację i rozwój polskiego sektora produkcji ziemniaka przemysłowego. Firma współpracuje obecnie z ponad 70 gospodarstwami w całej Polsce – 3 z nich uczestniczą w programie od początku.

Gospodarstwa rolne w Polsce zajmują się uprawą 10 różnych odmian ziemniaka chipsowego na łącznym areale ok. 5 500 ha. Najwięcej ziemniaków dostarczanych jest z Dolnego Śląska i Wielkopolski ‒ 90 000 ton rocznie. W ramach Programu Agrarnego, PepsiCo kontraktuje łącznie około 200 000 ton rocznie.

Foto: PepsiCo

Gdy w 1993 roku otwarty został zakład PepsiCo w Grodzisku Mazowieckim produkujący chipsy, ziemniaki stały się niezbędnym surowcem. PepsiCo zainicjowało wówczas Program Agrarny. W czasach transformacji polskiej gospodarki większość rolników prowadziła małe gospodarstwa rolne, a wielu z nich mierzyło się z wyzwaniem sprostania twardym zasadom rynkowym i określenia strategii działania. Program Agrarny PepsiCo zapewniał rolnikom przede wszystkim przewidywalność biznesu w postaci gwarancji skupu po określonej cenie, co umożliwiało powiększanie i modernizowanie gospodarstw. Wsparcie firmy polegało również m.in. na kredytowaniu produkcji i inwestycji, wypożyczaniu sprzętu, przekazywaniu sadzeniaków oraz pomocy w zdobywaniu finansowania na rozwój technologii upraw czy logistyki dostaw oraz, przede wszystkim, na partnerstwie i dzieleniu się wiedzą. Początkowo zakład współpracował z kilkunastoma gospodarstwami rolnymi o łącznej powierzchni upraw ok. 880 ha.

Foto: PepsiCo

„Przeczytałem w lokalnej gazecie, że firma PepsiCo buduje zakład na terenie Grodziska Mazowieckiego. Postanowiłem skontaktować się z ówczesnym Kierownikiem Działu Agro i po tym spotkaniu rozpoczął się mój kontakt z uprawą ziemniaka na chipsy. To była bardzo nowatorska produkcja w tamtym czasie” – powiedział Edward Nalepa, rolnik współpracyjący z PepsiCo Polska od czasu uruchomienia Programu Agrarnego.

„Doceniamy to, że PepsiCo poświęciło dużo energii i pieniędzy na edukowanie nas ‒ dostawców. Jako producenci mamy świadomość, że ziemniaki dostarczane do zakładu muszą być najwyższej jakości, żeby zapewnić jak najlepszą jakość chipsów” ‒ powiedział Zygmunt Czarniak, rolnik, współpracujący z PepsiCo od samego początku trwania Programu.

„Partnertwo z PepsiCo dało mi pewność i bezpieczeństwo, które pozwoliły mi rozwijać moje gospodarstwo. Nauczyliśmy się nowych sposobów uprawy najwyższej jakości ziemniaków od najlepszych agronomów. To był strzał w dziesiątkę! Myślę, że nasze gospodarstwo to przykład sukcesu polskiego rolnictwa. Jestem dumny, że mój syn Dariusz będzie kontynuował moje dzieło” – powiedział Roman Sendecki, rolnik, również współpracujący z PepsiCo Polska od 1993 roku.

W ramach Programu Agrarnego PepsiCo otacza uczestniczących w nim rolników opieką merytoryczną poprzez dedykowany im Dział Agro, który wspiera ich w codziennej pracy i prowadzeniu wydajnej gospodarki rolnej.

„Obecnie Program Agrarny wykorzystuje nowoczesny system informatyczny, który rejestruje sposób prowadzenia upraw np. ich nawożenie i nawodnienie. Ziemniaki uprawiane są pod kontrolą nowoczesnych urządzeń sterujących. Dzięki uzyskanym w ten sposób informacjom rolnicy mogą jeszcze efektywniej planować swoje przyszłe uprawy” ‒ powiedział Krzysztof Stańkowski, kierownik Działu Agro w PepsiCo Polska.

Ziemniaki z gospodarstw rolnych z całej Polski dostarczane są do dwóch zakładów PepsiCo produkujących chipsy ziemniaczane. Zakład w Grodzisku Mazowieckim to pierwszy zakład firmy w Polsce i jeden z największych i najnowocześniejszych ośrodków produkcyjnych w strukturach firmy w Europie. Największy i najbardziej zrównoważony środowiskowo zakład firmy w Unii Europejskiej powstał w maju 2023 roku w Świętem k. Środy Śląskiej. 

„Program Agrarny opiera się na zrównoważonym rolnictwie, które jest elementem naszej strategicznej transformacji PepsiCo Positive (Pep+). Jej trzy filary to neutralność klimatyczna, pozytywne rolnictwo oraz pozytywne wybory dla planety i konsumentów. PepsiCo stawia na rolnictwo regeneracyjne jako odpowiedź na aktualne zagrożenia dla światowego systemu żywnościowego i klimatu. – dodaje Krzysztof Stańkowski – Jest to zestaw praktyk rolnych, które przyczyniają się do odbudowy ekosystemów i zapewniają poprawę stanu i żyzności gleb, redukcję emisji, poprawę stanu wododziałów oraz zwiększanie bioróżnorodności. Dzięki ich stosowaniu poprawia się zdrowotność gleby, jest ona bardziej wydajna i będzie mogła służyć także przyszłym pokoleniom”. 

Program Agrarny wniósł znaczący wkład w zmodernizowanie polskiego rolnictwa, a także zrewolucjonizował życie i sposób pracy rolników dostarczających najwyższej jakości surowiec do produkcji chipsów. Efektami udziału w Programie Agrarnym są wysoka wydajność upraw, a także większe gospodarstwa, zatrudniające podwykonawców oraz stale inwestujące w rozwój i zwiększające zyski.

PepsiCo 

Konsumenci w ponad 200 krajach i regionach na całym świecie sięgają po produkty firmy PepsiCo ponad miliard razy dziennie. Łączny przychód netto pochodzący ze sprzedaży uzupełniającej się oferty produktów żywnościowych i napojów oferowanych przez marki Lays, Doritos, Cheetos, Gatorade, Pepsi-Cola, Mountain Dew, Quaker i SodaStream, wchodzące w skład koncernu PepsiCo, wyniósł w 2020 roku ponad 70 mld dolarów amerykańskich. W swoim globalnym portfolio PepsiCo posiada szeroką i różnorodną ofertę produktów żywnościowych i napojów oferowanych pod wieloma markami, a każda z legendarnych marek generuje w ciągu roku przychody na poziomie ponad miliarda dolarów amerykańskich.

W swoich działaniach PepsiCo kieruje się wizją „Winning with PepsiCo Positive (pep+)”, która wskazuje drogę do uzyskania pozycji światowego lidera w obszarze wygodnych, gotowych do spożycia produktów żywnościowych i napojów. pep+ to nowa, strategiczna transformacja PepsiCo w kierunku zrównoważonego rozwoju, obejmująca wszystkie obszary działalności firmy, która skupia się wokół dążenia do dalszego rozwoju przedsiębiorstwa i budowania wartości w granicach stawianych przez planetę oraz inspirowania pozytywnych zmian dla Ziemi i jej mieszkańców. Więcej informacji na temat PepsiCo jest dostępnych na globalnej witrynie pod adresem www.pepsico.com oraz na polskiej stronie firmy www.pepsicopoland.com.

KONTAKT:

PepsiCo Polska 

Julian Krzyżanowski

Menedżer ds. komunikacji korporacyjnej w PepsiCo

e-mail: julian.krzyzanowski@pepsico.com

tel.: + 48 782 892 258

Źródło informacji: PepsiCo

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

1,5 godziny drogi od Świnoujścia otwiera się wielki aquapark

Opublikowano

w dniu

Odliczamy dni do otwarcia Fabryki Wody w Szczecinie. 1 czerwca zbliża się wielkimi krokami. Woda w basenach już czeka, a przygotowania trwają.
W dniu otwarcia dla gości Fabryki Wody udostępniona zostanie wewnętrzna oraz zewnętrzna strefa basenowa. Od znajdujących się tam atrakcji będzie można dostać zawrotów głowy.
Wewnętrzna cześć Aquaparku to przede wszystkim główna hala basenowa, której centralnym elementem jest basen rekreacyjny. Jest on podzielony na trzy części i można tam wypocząć na wodnych leżankach, wymasować sobie barki przebywając pod wodospadem, skorzystać z siatek do wspinaczki lub zagrać w siatkówkę. Dostępne będą także baseny infinity, rwąca rzeka, basen wypływowy i jaskinie multimedialne. Nie zabraknie wanien spa i jacuzzi. W strefie Royal Tropic wodny bar oraz basen z ekranem. Na sportowych zapaleńców czekać będzie 25 metrowy i 6 torowy basen sportowy. Najmłodsi również znajdą coś dla siebie. Wodny plac z zabawkami tryskającymi wodą z każdej strony, brodzki i zjeżdżalnie dla bardzo małych dzieci, oraz basen z dmuchańcami. W strefie zewnętrznej będzie można popływać w basenie rekreacyjnym. Najmłodsi będą mieli do dyspozycji wodny plac zabaw oraz edukacyjny plac zabaw. Będzie się można poopalać na plaży oraz pograć w piłkę na boisku z nawierzchnią piaskową.
Nie zabraknie również zjeżdżalni. Te będą zlokalizowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz kompleksu. Ich łączna długość to ponad pół kilometra. „Crazy Frog” swoim intensywnym zielonym kolorem zachęcać będzie do zjazdu najmłodszych entuzjastów wodnej zabawy. „Double Racer” to rywalizacja w czystej postaci. Przegrani będą musieli się jednak liczyć z tym, że czekać będzie na nich kubeł zimnej wody na mecie. Zjeżdżalnia multimedialna zachwyci różnorodnością barw i dźwięków podczas zjazdu pontonem. Na zjeżdżalni rodzinnej cztery osoby będą mogły się ze sobą ścigać. Z kolei amatorzy mocniejszych wrażeń mogą liczyć na szybki zjazd mrocznym tunelem pełnym ekscytujących zakrętów. Trzeba tylko wejść na zapadnię.
Warto będzie również zajrzeć na kręgielnię oraz ściankę wspinaczkową. Ta ostatnia gwarantuje porządną dawkę adrenaliny.
Podczas weekendu otwarcia, który rozpoczyna się 1 czerwca przygotowaliśmy dla Was mnóstwo innych atrakcji. Animacje, pokazy, gry i zabawy – wszystko to będzie dostępne wewnątrz i na zewnątrz Fabryki Wody i sprawi, że będziecie się świetnie bawić. Przypominamy, że z okazji Dnia Dziecka, najmłodsi do 14 roku życia będą mogli skorzystać z atrakcji za darmo.
Szczegóły dot. pełnego programu atrakcji znajdziecie niebawem na naszej stronie fabrykawody.eu

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Piknik rodzinny oraz historyczne ślubowanie przed mieszkańcami

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Symboliczne i niespotykane ślubowanie Prezydenta Miasta Świnoujście Joanny Agatowskiej przed mieszkańcami, koncerty muzyczne oraz duży festyn rodzinny, który przyciągnął tłumy świnoujścian – tak było w sobotnie popołudnie w Świnoujściu.

Przez całe wydarzenie z centrum Świnoujścia było słychać gwar, muzykę, szczere uśmiechy dzieci. Szacuje się, że przez kilka godzin w pikniku mogło wziąć udział nawet kilka tysięcy mieszkańców Świnoujścia oraz gości.

Współpraca ze wszystkimi

Inaugurację kadencji samorządowej połączono z uroczystym ślubowaniem Joanny Agatowskiej, prezydent Świnoujścia, zorganizowanym na placu Słowiańskim. Towarzyszyli jej nowo wybrani radni ze wszystkich komitetów wyborczych.

– Miasto to ogrom wyzwań,  jakie stoją przed wybraną w demokratycznych wyborach w dniu 7 kwietnia 2024 roku władzą samorządową dziewiątej kadencji, którzy tutaj dzisiaj przed państwem stoimy. Organ uchwałodawczy i kontrolny, jakim jest Rada Miasta, Świnoujście oraz organ wykonawczy, który mam zaszczyt reprezentować, będą służyć państwu przez najbliższe pięć lat swoim zaangażowaniem, wiedzą, doświadczeniami oraz ciężką pracą. Wierzę, że przede mną i Radą Miasta okres dobrej, efektywnej współpracy – zapowiedziała  Prezydent Miasta Joanna Agatowska.

Sobotnie uroczystości inaugurujące nową kadencję samorządową rozpoczęto od odśpiewania hymnu państwowego przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej w Świnoujściu oraz Chóru Logos.

Nowe kierownictwo Świnoujścia

Przewodniczący Rady Miasta Świnoujście Ryszard Teterycz podkreślił, że rozpoczęcie kadencji po raz pierwszy w historii odbywa się w taki sposób – uroczyście i przed mieszkańcami miasta. Powiedział także, że  ma nadzieję na kontynuowanie tego zwyczaju – Pani prezydent, jak i Rada postanowiliśmy,  że zapoczątkujemy pewien proces, który będzie tu przebiegał w inny sposób niż dotychczas. Mianowicie, że ślubowanie będzie wykonane bezpośrednio w obecności mieszkańców.

Zgodnie z obietnicą Joanny Agatowskiej przedstawiono wiceprezydentów, skarbnika oraz sekretarza miasta. Roman Kucierski, jest zastępcą do spraw społecznych, Arkadiusz Mazepa zastępcą do spraw inwestycyjnych, skarbnikiem jest Iwona Górecka-Sęczek, a sekretarzem miasta – Paweł Juras. Po części oficjalnej, mieszkańcy mogli wysłuchać koncertu Jana Izby Izbińskiego oraz koncertu szantowego. W strefie gastronomicznej na chętnych czekał bigos myśliwski oraz syta grochówka serwowana przez świnoujskich radnych.

Dmuchańce i bańki dla dzieci

Największą atrakcją była jednak strefa rodzinna na pl. Wolności. Do dyspozycji najmłodszych były dmuchane zjeżdżalnie, popcorn, wata cukrowa, zabawy hydronetką ze strażakami z OSP Przytór, konkurs w strzelaniu z łuku, zabawy sportowe, nauka pierwszej pomocy, a nawet lekcje dojenia krowy. Wszystkie atrakcje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Od godziny 15.00 do 22.00 ze względu na duży ruch pieszy podczas imprezy i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa, zamknięto ulicę Armii Krajowej a objazd wytyczono przez ulicę Piastowską. Przeniesiono także przystanek autobusowy z pl. Wolności na ulicę Konstytucji 3 Maja.

Źródło: UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Czy do Świnoujścia wrócą mniejsze promy pasażersko – rowerowe?

Opublikowano

w dniu

Foto: Damen

Czy w przyszłości Bieliki zostaną zastapione mniejszymi promami? Jeśli miasto będzie chciało szukać oczczędności, wszystko wskazuje na to, że to tylko kwestia czasu. Dziś duże promy samochodowo – pasażerskie typu Bielik przewożą głownie pieszych i rowerzystów.  Zdarza się, że na pokład wjeżdża jeden, dwa samochody. Mieszkańcy coraz głośniej wspominają małe promy, które przeprawiały niegdyś mieszkańców: Filutek, Fafik i Maryna.

– Trzy hybrydowe stateczki mogłyby przewozić pasażerów z jednej wyspy na drugą. Widziałem identyczne w Kopenhadze. Zabierają także rowerzystów. Oprócz tego mogłyby oferować rejsy po porcie, Zalewie Szczecińskim i pływać z turystami na latarnię morską – mówi Czytelnik portalu swinoujskie.info.

Niewielkie promy w Kopenhadze kursują pomiędzy północą i południem miasta. Stanowią integralną część dobrze naoliwionego transportu publicznego i jednocześnie pomagają zmniejszyć emisję CO2. Za cenę biletu autobusowego można  dopłynąć ze Sluseholmen na południowym krańcu portu w Kopenhadze aż do Orientkajen na północnym krańcu. Latem 2020 r. promy z silnikiem Diesla  zastąpiono tymi z napędem elektrycznym. Wybudowano je w stoczni Damen. Małe promy pomieszczą 80 pasażerów, rowery i wózki. Trasa składa się z 9 przystanków po obu stronach brzegu.

W Świnoujściu nie można całkowicie zrezygnować całkowicie z promów samochodowych. Są one otrzymywane na wypadek wystąpienia awarii w tunelu. Przed laty w Świnoujściu kursowały małe promy. Starsi mieszkańcy dobrze pamiętają „Fafika”.

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Radni muszą pamiętać o tych kilku rzeczach, bo inaczej mogą stracić mandat

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Na Pomorzu Zachodnim kolejni radni składają ślubowania. Łącznie to 320 mandatów radnych powiatowych i 1793 mandaty radnych miast i gmin – informuje Twoje Radio.

Ryszard Teterycz, przewodniczący świnoujskiej rady miasta mówi, że radni nie mogą liczyć na profity jak chociażby zatrudnienie w urzędzie czy umowy z gminą.

– Przez biuro prawne w tej chwili przekażemy radnym, żeby wszyscy bardzo wnikliwie sprawdzili swój status prawny, bo wielu nieświadomie jest przekonanych, że jak prowadzili działalność, gdzieś tam otarli się o majątek gminny, że nic się nie wydarzyło. Okazuje się, że kilku radnych się potem przekonało z bólem po dwóch, trzech latach, że musieli oddać mandaty, musieli być odwołani, wygaszeni i jest to niepotrzebne. Lepiej zawczasu uprzedzić, żeby wszyscy dokładnie sprawdzili – mówi Ryszard Teterycz.

Z kolei z ustawy o ustroju sądów powszechnych wynika, że radni gminy, powiatu i województwa nie mogą być ławnikami.

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wodorowe wyspy powstaną na Bałtyku. Jest taki pomysł

Opublikowano

w dniu

Foto: Copenhagen Infrastructure Partners (CIP)

W tym tygodniu podpisano umowę na wykonanie dokumentacji nowego toru podejściowego do portu w Świnoujściu – informuje Twoje Radio.

Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz mówi, że piasek z pogłębiania posłuży do poszerzania plaż. Ale nie tylko.

– Jesteśmy bardzo chętni, żeby go przekazać na różne inwestycje w infrastrukturę portową lub też w celu wybudowania wysp na przykład wysp energetycznych. Urząd Morski w Szczecinie takim operatorem takich wyspy być nie może, dlatego sama budowa wyspy mijałaby się dla nas celem. Niemniej jednak z tej ilości materiału można by skorzystać. Takie projekty są już na zachodzie Europy.

Sztuczna wyspa wodorowa powstaje np. w Danii, która będzie produkować będzie prawie milion ton zielonego wodoru rocznie.

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Wicewojewoda Dawid Krystek obiecał, że przyjedzie z trzecią karetką

Opublikowano

w dniu

Mieszkańcy Świnoujścia czekają na obiecaną trzecią karetkę pogotowia ratunkowego. Sezonowa ma rozpocząć służbę w czerwcu. Podczas inauguracyjnej sesji rady nowego samorządu, wicewojewoda Dawid Krystek złożył obietnicę dostarczenia całorocznej trzeciej karetki – długo oczekiwanej przez mieszkańców Świnoujścia – informuje Twoje Radio.

– Mam nadzieję, że jako przedstawiciel rządu w terenie przyjadę na najbliższą sesję  z tą trzecią karetką na stałe dla Świnoujścia,  do czego się zobowiązuje – powiedział Dawid Krystek, wicewojewoda zachodniopomorski.

Do tej pory trzeci ambulans w Świnoujściu funkcjonował tylko w czasie wakacji.

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524