Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Program Agrarny: 30 lat współpracy PepsiCo z polskimi rolnikami

Opublikowano

w dniu

Foto: PepsiCo

Wspólnie z rolnikami PepsiCo Polska świętuje 30 lat działania Programu Agrarnego firmy w Polsce. W 1993 r. podjęto współpracę z polskimi gospodarstwami w zakresie upraw i dostaw ziemniaków, która trwa do dzisiaj. Z polskich pól pozyskiwany jest najwyższej jakości surowiec do produkcji kultowych chipsów Lay’s. Codzienną pracę rolników wspiera Dział Agro PepsiCo Polska badając glebę, analizując potrzeby w zakresie wydajności upraw, przechowywania i dostaw ziemniaków, a także ich jakości. W ten sposób firma wnosi wkład w modernizację i rozwój polskiego sektora produkcji ziemniaka przemysłowego. Firma współpracuje obecnie z ponad 70 gospodarstwami w całej Polsce – 3 z nich uczestniczą w programie od początku.

Gospodarstwa rolne w Polsce zajmują się uprawą 10 różnych odmian ziemniaka chipsowego na łącznym areale ok. 5 500 ha. Najwięcej ziemniaków dostarczanych jest z Dolnego Śląska i Wielkopolski ‒ 90 000 ton rocznie. W ramach Programu Agrarnego, PepsiCo kontraktuje łącznie około 200 000 ton rocznie.

Foto: PepsiCo

Gdy w 1993 roku otwarty został zakład PepsiCo w Grodzisku Mazowieckim produkujący chipsy, ziemniaki stały się niezbędnym surowcem. PepsiCo zainicjowało wówczas Program Agrarny. W czasach transformacji polskiej gospodarki większość rolników prowadziła małe gospodarstwa rolne, a wielu z nich mierzyło się z wyzwaniem sprostania twardym zasadom rynkowym i określenia strategii działania. Program Agrarny PepsiCo zapewniał rolnikom przede wszystkim przewidywalność biznesu w postaci gwarancji skupu po określonej cenie, co umożliwiało powiększanie i modernizowanie gospodarstw. Wsparcie firmy polegało również m.in. na kredytowaniu produkcji i inwestycji, wypożyczaniu sprzętu, przekazywaniu sadzeniaków oraz pomocy w zdobywaniu finansowania na rozwój technologii upraw czy logistyki dostaw oraz, przede wszystkim, na partnerstwie i dzieleniu się wiedzą. Początkowo zakład współpracował z kilkunastoma gospodarstwami rolnymi o łącznej powierzchni upraw ok. 880 ha.

Foto: PepsiCo

„Przeczytałem w lokalnej gazecie, że firma PepsiCo buduje zakład na terenie Grodziska Mazowieckiego. Postanowiłem skontaktować się z ówczesnym Kierownikiem Działu Agro i po tym spotkaniu rozpoczął się mój kontakt z uprawą ziemniaka na chipsy. To była bardzo nowatorska produkcja w tamtym czasie” – powiedział Edward Nalepa, rolnik współpracyjący z PepsiCo Polska od czasu uruchomienia Programu Agrarnego.

„Doceniamy to, że PepsiCo poświęciło dużo energii i pieniędzy na edukowanie nas ‒ dostawców. Jako producenci mamy świadomość, że ziemniaki dostarczane do zakładu muszą być najwyższej jakości, żeby zapewnić jak najlepszą jakość chipsów” ‒ powiedział Zygmunt Czarniak, rolnik, współpracujący z PepsiCo od samego początku trwania Programu.

„Partnertwo z PepsiCo dało mi pewność i bezpieczeństwo, które pozwoliły mi rozwijać moje gospodarstwo. Nauczyliśmy się nowych sposobów uprawy najwyższej jakości ziemniaków od najlepszych agronomów. To był strzał w dziesiątkę! Myślę, że nasze gospodarstwo to przykład sukcesu polskiego rolnictwa. Jestem dumny, że mój syn Dariusz będzie kontynuował moje dzieło” – powiedział Roman Sendecki, rolnik, również współpracujący z PepsiCo Polska od 1993 roku.

W ramach Programu Agrarnego PepsiCo otacza uczestniczących w nim rolników opieką merytoryczną poprzez dedykowany im Dział Agro, który wspiera ich w codziennej pracy i prowadzeniu wydajnej gospodarki rolnej.

„Obecnie Program Agrarny wykorzystuje nowoczesny system informatyczny, który rejestruje sposób prowadzenia upraw np. ich nawożenie i nawodnienie. Ziemniaki uprawiane są pod kontrolą nowoczesnych urządzeń sterujących. Dzięki uzyskanym w ten sposób informacjom rolnicy mogą jeszcze efektywniej planować swoje przyszłe uprawy” ‒ powiedział Krzysztof Stańkowski, kierownik Działu Agro w PepsiCo Polska.

Ziemniaki z gospodarstw rolnych z całej Polski dostarczane są do dwóch zakładów PepsiCo produkujących chipsy ziemniaczane. Zakład w Grodzisku Mazowieckim to pierwszy zakład firmy w Polsce i jeden z największych i najnowocześniejszych ośrodków produkcyjnych w strukturach firmy w Europie. Największy i najbardziej zrównoważony środowiskowo zakład firmy w Unii Europejskiej powstał w maju 2023 roku w Świętem k. Środy Śląskiej. 

„Program Agrarny opiera się na zrównoważonym rolnictwie, które jest elementem naszej strategicznej transformacji PepsiCo Positive (Pep+). Jej trzy filary to neutralność klimatyczna, pozytywne rolnictwo oraz pozytywne wybory dla planety i konsumentów. PepsiCo stawia na rolnictwo regeneracyjne jako odpowiedź na aktualne zagrożenia dla światowego systemu żywnościowego i klimatu. – dodaje Krzysztof Stańkowski – Jest to zestaw praktyk rolnych, które przyczyniają się do odbudowy ekosystemów i zapewniają poprawę stanu i żyzności gleb, redukcję emisji, poprawę stanu wododziałów oraz zwiększanie bioróżnorodności. Dzięki ich stosowaniu poprawia się zdrowotność gleby, jest ona bardziej wydajna i będzie mogła służyć także przyszłym pokoleniom”. 

Program Agrarny wniósł znaczący wkład w zmodernizowanie polskiego rolnictwa, a także zrewolucjonizował życie i sposób pracy rolników dostarczających najwyższej jakości surowiec do produkcji chipsów. Efektami udziału w Programie Agrarnym są wysoka wydajność upraw, a także większe gospodarstwa, zatrudniające podwykonawców oraz stale inwestujące w rozwój i zwiększające zyski.

PepsiCo 

Konsumenci w ponad 200 krajach i regionach na całym świecie sięgają po produkty firmy PepsiCo ponad miliard razy dziennie. Łączny przychód netto pochodzący ze sprzedaży uzupełniającej się oferty produktów żywnościowych i napojów oferowanych przez marki Lays, Doritos, Cheetos, Gatorade, Pepsi-Cola, Mountain Dew, Quaker i SodaStream, wchodzące w skład koncernu PepsiCo, wyniósł w 2020 roku ponad 70 mld dolarów amerykańskich. W swoim globalnym portfolio PepsiCo posiada szeroką i różnorodną ofertę produktów żywnościowych i napojów oferowanych pod wieloma markami, a każda z legendarnych marek generuje w ciągu roku przychody na poziomie ponad miliarda dolarów amerykańskich.

W swoich działaniach PepsiCo kieruje się wizją „Winning with PepsiCo Positive (pep+)”, która wskazuje drogę do uzyskania pozycji światowego lidera w obszarze wygodnych, gotowych do spożycia produktów żywnościowych i napojów. pep+ to nowa, strategiczna transformacja PepsiCo w kierunku zrównoważonego rozwoju, obejmująca wszystkie obszary działalności firmy, która skupia się wokół dążenia do dalszego rozwoju przedsiębiorstwa i budowania wartości w granicach stawianych przez planetę oraz inspirowania pozytywnych zmian dla Ziemi i jej mieszkańców. Więcej informacji na temat PepsiCo jest dostępnych na globalnej witrynie pod adresem www.pepsico.com oraz na polskiej stronie firmy www.pepsicopoland.com.

KONTAKT:

PepsiCo Polska 

Julian Krzyżanowski

Menedżer ds. komunikacji korporacyjnej w PepsiCo

e-mail: julian.krzyzanowski@pepsico.com

tel.: + 48 782 892 258

Źródło informacji: PepsiCo

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Międzymiastowy autobus połączy Wolin ze Świnoujściem?

Opublikowano

w dniu

Foto: Solaris

Jeśli byliby chętni do podróżowania linią Świnoujście – Wolin – Świnoujście, to jest duża szansa na powstanie takiej linii międzymiastowej. Dodatkowym atutem jest nowa droga ekspresowa.

Mieszkańcy Wolina pracujący w Świnoujściu najcześciej korzystają z pociągu, podobnie młodzież ucząca się w szkołach. Są i tacy, którym rozkład jazdy pociągów nie pasuje do grafiku pracy. Podkreślają, że uruchomienie linii autobusowej rano i po południu ułatwiłoby codzienne życie.

Wiadomo, że Komunikacja Autobusowa w Świnoujściu analizuje powstanie takiego połączenia. Jeśli znajdą się pieniądze z zewnętrznego dofinansowania na zakup autobusów i utrzymywanie linii, to jest duża szansa na uruchomienie takiego kierunku linią międzymiastową. 

Niedawno m.in. o tym rozmawiała prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska z burmistrzem Wolina Ewą Grzybowską.

– Omówiłyśmy kwestie dotyczące komunikacji międzygminnej oraz poruszyliśmy kilka innych istotnych tematów. Wierzę, że nasza współpraca z sąsiednimi gminami powinna się dynamicznie rozwijać i obejmować coraz szersze obszary, co pozwoli na lepszą koordynację działań oraz realizację wspólnych celów – napisała na swoim facebookowym profilu Joanna Agatowska.

Niegdyś istniało połączenie ze Świnoujścia do Wolina. Obsługiwane było przez firmy Emilbus, Jomsborg i Norbis. Połączenia prywatnych przewoźników zostały zlikwidowane ze względu na niewielkie zainteresowanie pasażerów.

W obliczu rosnącej troski o środowisko, wprowadzenie autobusów na tej trasie przyczyniłoby się do zmniejszenia liczby samochodów na drogach. Nie od dziś wiadomo, że publiczny transport jest bardziej ekologiczną alternatywą.

Uruchomienie połączenia autobusowego między Świnoujściem a Wolinem byłoby nie tylko krokiem w stronę większej mobilności mieszkańców, ale także ważnym element strategii rozwoju regionu.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Sztafetowe biegi przełajowe z udziałem szkolnych sportowców

Opublikowano

w dniu

4 października 2024 r., Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” zorganizował Sztafetowe Biegi Przełajowe w ramach Współzawodnictwa Sportowego Szkół, w kategorii: Igrzyska Dzieci rocznik 2012 i młodsi, Igrzyska Młodzieży Szkolnej rocznik 2010/2011, Licealiada rocznik 2005 i młodsi.

Miejscem zmagań sztafet dziewcząt i chłopców był fragment korony wokół stadionu ze startem i metą na bieżni.
Każda sztafeta składała się z 6 zawodników, wszyscy zawodnicy mieli do pokonania dystans 800 m. Sztafety walczyły o punkty w ramach Współzawodnictwa Sportowego Szkół oraz o awans do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w dniu 17 października 2024r. w Gryfinie.
Na zwycięzców czekały okolicznościowe puchary oraz pamiątkowe medale ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

KLASYFIKACJA SZTAFET

Igrzyska Dzieci ( ID)

•    dziewczęta
I miejsce – SP1  – 18.05.50
II miejsce – SP6 – 20.37.12
III miejsce SP4 – 20.52.69

•    chłopcy
I miejsce – SP1 – 18.28.92
II miejsce – SP4 – 20.12.53

Igrzyska Młodzieży Szkolnej ( IMS)

•    dziewczęta
I miejsce – SP1 – 19.40.05
II miejsce – SP6 – 20.07.36
III miejsce – SP4 – 22.28.92

•    chłopcy
I miejsce – SP6 – 16.21.49
II miejsce – SP1 – 16.22.98
III miejsce – SP4 – 16.24.98

Licealiada

•    dziewczęta
I miejsce – LO im. Mieszka I – 18.18.77
II miejsce – CEZiT –    22.48.23

•    chłopcy
I miejsce – LO im. Mieszka I – 15.25.04
II miejsce – CEZiT –  15,50.00
III miejsce – ZCKZiU  – 16.58.00

Gratulujemy sportowego zaangażowania.

OSIR „Wyspiarz”

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Vetoquinol inwestuje w Gorzowie Wielkopolskim

Opublikowano

w dniu

Vetoquinol, jeden z czołowych światowych producentów leków weterynaryjnych i nutraceutyków dla zwierząt, zdecydował o umiejscowieniu produkcji najnowszych, płynnych preparatów przeciwpasożytniczych w swojej wytwórni w Gorzowie Wielkopolskim. W planachma też rewolucję w obszarze logistyki. Spółka, która dotychczas realizowała dystrybucjępoprzez własną hurtownię weterynaryjną, w przyszłym roku oprze na współpracy z wyspecjalizowanymi podmiotami, dysponującymi oddziałami w całym kraju. Składanie zamówień będzie prostsze za sprawą cyfryzacji procesu, a dostawy częstsze i szybsze.

Zapotrzebowanie na leki weterynaryjne w Polsce nieustannie rośnie. W ciągu ostatnich czterech latrynek ten wzrósł o 47 proc., a w przypadku zwierząt towarzyszących, które są dla koncernu Vetoquinol priorytetowe, o 61 proc.

Na dynamiczny rozwój sektora wpływ mają zmieniające się potrzeby społeczeństwa, w tym większa dbałość o zdrowie i komfort zwierząt domowych. W ślad za tym rośnie  liczba lecznic weterynaryjnych w Polsce jest ich obecnie ponad 7 tysięcy.

Polska wytwórnia z produkcją na cały świat

Odpowiadając na rosnące potrzeby rynku oraz oczekiwania właścicieli zwierząt i hodowców, Vetoquinol zainwestował ponad 26 mln zł w nową linię produkcyjną w wytwórni w GorzowieWielkopolskim, poświęconą wytwarzaniu płynnych leków przeciwpasożytniczych. Produkty trafią na polski i na globalny rynek. Zakończenie inwestycji oraz rozpoczęcie produkcji planowane jest na II kwartał 2025 r.

Decyzję władz Vetoquinol o umieszczeniu produkcji nowoczesnych preparatów przeciwpasożytniczych w Polsce przyjęliśmy jako wyraz uznania dla naszego zakładu w Gorzowie oraz polskiego oddziału firmy mówi Cyryl Przybył, dyrektor zarządzający Vetoquinol Polska.

Na świecie firma ma pięć wytwórni. Każda z nich specjalizuje się w produkcji określonych form galenowych (tabletki, formy płynne, maści itp.). Z ich linii schodzą leki przeciwinfekcyjne, kardiologiczne, przeciwpasożytniczne, przeciwbólowe oraz hormonalne, a także nutraceutyki m.in. o działaniu behawioralnym. 150 specjalistów z różnych dziedzin, zatrudnionych w dziale badawczo-rozwojowym, nieustannie pracuje nad ulepszaniem tych produktów. Taka strategia dotyczy też zakładu w Polsce, gdzie innowacje obejmują nie tylko sam proces produkcji, lecz także rozwój zaawansowanych form leków.

Nasze produkty są projektowane z myślą o łatwości i bezpieczeństwie podawania. Dążymy do tego, by leki były łatwe w użyciu zarówno dla lekarzy weterynarii, jak i opiekunów zwierząt mówi Iwona Stankiewicz, dyrektor wytwórni Vetoquinol Biowet w Gorzowie Wielkopolskim. Jako przykład podaje smakowe tabletki dla psów i kotów czy preparaty iniekcyjne o długotrwałym działaniu.

Kolejne innowacje są w przygotowaniu. Dotyczyć będą obszarów, w których Vetoquinol jest liderem lub ma silną pozycję: leczenia bólu i stanów zapalnych w chorobach układu ruchu, dermatologii oraz parazytologii (zwalczanie pasożytów) zwierząt towarzyszących, a także w ochronie zdrowia krów mlecznych.

Szybki dostęp do leków z korzyścią dla klinik i opiekunów zwierząt

Rozwój Vetoquinol to nie tylko nowe, wciąż ulepszane produkty i terapie, lecz także poprawa rozwiązań logistycznych. Dotąd dystrybucja w Polsce polegała na dostawach realizowanych przez centralny magazyn firmy, zlokalizowany w Gorzowie Wielkopolskim. Aby usprawnić proces obsługizamówień i przyspieszyć dostawy, spółka zdecydowała się przenieść dystrybucję do zewnętrznych, wyspecjalizowanych hurtowni, które poprzez skalę działania mogą zaoferować sprawniejszy serwisoraz zaawansowane rozwiązania cyfrowe. Dzięki temu lecznice weterynaryjne i sklepy zoologiczne będą miały możliwość szybkiego i wygodnego składania zamówień, przez siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, a dostawy będą częstsze i szybsze. Nowy system wyeliminuje opóźnienia oraz poprawi kontrolę nad zapasami.

Kluczowym czynnikiem jest dostępność leków. Regularne, częste dostawy są konieczne, a obecny model dystrybucji nie pozwalał nam na ich pełne zapewnienie przyznaje Cyryl Przybył.

Dotychczasowy magazyn zostanie przekształcony w magazyn produktu końcowego, przeznaczony do przechowywania leków i nutraceutyków z gorzowskiej wytwórni. Równocześnie firma zapewnia, że zmiany nie odbiją się negatywnie na zatrudnieniu. Pracownicy, którzy wcześniej byli odpowiedzialni za procesy dystrybucyjne, otrzymają nowe zadania. Jedni w ramach struktur logistycznych, inni przeniesieni będą do zakładu produkcyjnego, gdzie zdobędą nowe umiejętności, pozwalające na zawodowy rozwój.

Firma z tradycjami dostosowuje się do wymogów współczesnego świata

W ubiegłym roku Vetoquinol obchodził 90-lecie obecności na rynku. Przez cały ten czas firma miała nie tylko możliwość śledzenia najważniejszych trendów w weterynarii, ale także aktywnego ich kształtowania ocenia Cyryl Przybył. Dodaje, że w kolejnych latach tak jak i do tej pory Vetoquinol skupi się na dostarczaniu nowych leków i innowacyjnych formulacji, dostosowanych do realnych potrzeb i oczekiwań opiekunów zwierząt, hodowców oraz lekarzy.

Vetoquinol dziś ma ósmą pozycję na świecie wśród firm specjalizujących się w produkcji leków weterynaryjnych i nutraceutyków dla zwierząt. Powstał w 1933 r. we Francji, od 2006 r. spółka jest notowana na paryskiej giełdzie. Obecnie działa w 24 krajach w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz regionie Azji i Pacyfiku, a także pośrednio na kolejnych rynkach, poprzez 120 dystrybutorów. W 2023 r. Vetoquinol osiągnął przychody ze sprzedaży na poziomie 529 milionów euro, z czego 70 proc. stanowiły produkty dla zwierząt domowych (psy i koty), a 30 proc. dla zwierząt gospodarskich (bydło i trzoda chlewna).

Vetoquinol w Polsce działa od 2001 r. i ma znaczący wkład w rozwój krajowego rynku weterynaryjnego. Gorzowska wytwórnia firmy stała się jednym z kluczowych ośrodków produkcyjnych Vetoquinol, zwłaszcza po decyzji o umiejscowieniu w niej produkcji płynnych leków odrobaczających.Polska spółka aktywnie współpracuje z ponad 3100 lecznicami weterynaryjnymi oraz sklepami zoologicznymi.

Źródło informacji: Vetoquinol Biowet Sp. z o.o.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

EFL sprawdził, ile pracują i jak odpoczywają przedsiębiorcy

Opublikowano

w dniu

Raport „Jak odpoczywają przedsiębiorcy. Pod lupą” jest czternastym opracowaniem z serii „Pod lupą” wydanym przez EFL w ramach autorskiego projektu „Europejski Program Modernizacji Polskich Firm”. Tegoroczna edycja weryfikuje podejście przedsiębiorców MŚP do czasu wolnego, zarówno swojego jako osoby zarządzającej firmą, jak i pracowników tej firmy.

Wyniki badania pokazują, że podejście szefów firm do swojego czasu pracy nie jest jednoznaczne, zależy między innymi od wielkości zarządzanej firmy czy branży, w jakiej działają. Jest jednak coś, co łączy większość zarządzających – czas pracy. Z raportu wynika, że zdecydowana większość przedsiębiorców i przedsiębiorczyń w Polsce pracuje dłużej niż przyjęte społecznie 8 godzin dziennie. 77% właścicieli i właścicielek MŚP na obowiązki firmowe przeznacza więcej niż 8 godzin dziennie. 32% zapytanych 9 godzin, 34% o godzinę dłużej, a 11% aż 11 godzin dziennie. Najbardziej pracochłonne są najmniejsze biznesy. Co piąty mikro przedsiębiorca pracuje 11 godzin dziennie. Wśród małych firm ten odsetek wynosi 8%, a wśród średnich tylko 1%. Najdłużej pracują rolnicy – 98% z nich co najmniej 10 godzin dziennie – i zarządzający firmami transportowymi (55% pracuje po 10 godzin dziennie).

Work-life balance w MŚP

Choć większość zarządzających polskimi firmami, pracuje więcej niż jest to zalecane, to doskonale, ale w różny sposób, potrafią zdefiniować, co oznacza work-life balance. Dla 30% respondentów to przeplatanie się czasu pracy i wolnego w jedynym cyklu (tzw. work life mix), dla 20% to stan, w którym nie jest się przeładowanym pracą i ma się czas na dbanie o zdrowie i życie prywatne, a dla 17% odpowiednie zrównoważenie pracy i życia prywatnego aby żadne nie przeważało. 16% uważa, że to rozdzielenie pracy i życia prywatnego, a 15% wskazuje na coś, czego osiągnięcie jest bardzo trudne. Największym wyzwaniem w osiągnięciu work-life balance są problemy z utrzymaniem regularnego trybu życia, na co wskazało 30% przedsiębiorców i przedsiębiorczyń. Często wypracowanie równowagi prywatno-zawodowej utrudniają także duża liczba zadań zawodowych oraz trudności w ustalaniu granic między życiem prywatnym a pracą (po 28% wskazań).

I choć wielkość prowadzonego przedsiębiorstwa w niewielkim stopniu wpływa na wyzwania, jakie mają ich właściciele i właścicielki w osiąganiu work-life balance, to da się zauważyć pewne prawidłowości. Po pierwsze, wraz ze wzrostem liczby pracowników częstszym problemem jest zmaganie się z presją czasu na realizacje obowiązków – 18% wskazań w grupie mikro firm, 27% wśród małych i 33% wśród średnich firm. Po drugie, zarządzający najmniejszymi biznesami mają częściej kłopot z rozgraniczeniem życia prywatnego od zawodowego – 32% wskazań w grupie mikro firm, 21% wśród małych i 26% wśród średnich firm. I to, co odróżnia małych przedsiębiorców od tych większych, to wyjazdy służbowe. Wskazuje na nie tylko 7% mikro przedsiębiorców a już 23% właścicieli i właścicielek średnich firm.

Raport dostępny jest stronie: efl.pl

Źródło informacji: EFL

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Skończyłeś 65 lat? Możesz się bezpłatnie zaszczepić przeciwko grypie

Opublikowano

w dniu

Foto: Pixabay

Przed nami sezon grypowy, dlatego zachęcamy wszystkich mieszkańców Świnoujścia do zadbania o swoje zdrowie. Szczególnie ważne jest to w przypadku seniorów, dla których najlepszym sposobem ochrony jest szczepienie przeciw grypie.

Do tej pory miasto Świnoujście finansowało bezpłatne szczepienia,  jednak obecnie program ten został przejęty przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Seniorzy, którzy ukończyli 65. rok życia, powinni skontaktować się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu lub placówką Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), aby skorzystać z tej możliwości. Dzięki szczepieniu zyskają pewność, że zadbali o swoje zdrowie i zmniejszyli ryzyko poważnych powikłań związanych z grypą. Zadbajmy o siebie i swoich bliskich!

Zalecane szczepienia ochronne przeciw grypie finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia realizowane są w Świnoujściu w poradniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej i w aptekach.

·         Balticmed Świnoujście – Przychodnia Medycyny Rodzinnej, Lutycka 2C/1,

·         ZOZ PAKAMA-MED Barbara Niczyporuk, Sąsiedzka 4,

·         ZOZ „Poradnia Rodzinna – Lekarz Małgorzata Walerian i Partnerzy”, Dąbrowskiego 4,

·         Przychodnia Lekarska „Nova Med”, Dąbrowskiego 4

·         Przychodnia Lekarska „Nova Med” filia, Sosnowa 2

·         N.Z.O.Z. Przychodnia Lekarska – Tadeusz Czajka, Grunwaldzka 21

·         Centrum Medyczne Mediraj Sp. z o.o., Feliksa Nowowiejskiego 5,

·         Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska Samodzielny Publiczny ZOZ, Kapitańska 8 – 8b (szczepienia odbywają się w piątki w godzinach od 11.00 do 13.00),

·         Apteka Gemini, ul. Grunwaldzka (szczepienia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 13.00 do 16.00),

·         Apteka Dr Max, Plac Słowiański 14/1A (szczepienia odbywać się będą od dnia 14 października 2024 r. po wcześniejszym umówieniu terminu i godziny, osobiście lub telefonicznie pod nr 91-327-09-00).

Szczepienia w poradniach odbywają się na bieżąco. Pacjenci w trakcie wizyty u lekarza rodzinnego przechodzą kwalifikację do przyjęcia szczepienia i następnie otrzymuje receptę. W aptekach nie odnotowano braku szczepionek. Pacjenci od razu mają możliwość wykonania szczepień w punkcie szczepień.

W aptece może zaszczepić się wyłącznie osoba w  wieku od 18 roku życia, która posiada receptę na szczepionkę przeciw grypie i wykupiła ją w danej aptece. Dla osób powyżej 65 roku życia usługa podania szczepionki przez farmaceutę jest bezpłatna, pozostali muszą zapłacić według cennika obowiązującego w danej aptece. Szczepienia dzieci i młodzieży (poniżej 18 roku życia) są możliwe tylko w poradniach POZ.

Szczegółowe informacje: https://szczepienia.pzh.gov.pl/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Akcja podjęcia pasażera na promie TT-Line Nils Dacke

Opublikowano

w dniu

Świnoujście Rejs promu TT-Line odwołany z powodu akcji podjęcia pasażera przez Policję w dniach 05-06.10.2024  

W dniu 05.10.2024 ok. godz.18:00 pasażer promu TT Line Nils Dacke, który przypłynął z Trelleborga do Świnoujścia, zamiast zejść z promu w porcie w Świnoujściu, zajął jedną z łodzi ratunkowych i zagroził popełnieniem samobójstwa, taką informację przekazał załodze promu. Niezwłocznie wezwana została policja, gdyż było podejrzenie, że pasażer był uzbrojony w nóż i tym samym mógł stanowić zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i załogi. Mężczyznazajął 150-osobową łódź ratunkową, która umieszczona jest na 10 pokładzie, na wysokości ok. 17m od tafli wody.

Z uwagi na prowadzenie akcji przez Policję TT-Line odwołało rejs promu zaplanowany na 06.10.2024 o godz. 01:00. Sytuacja spowodowała utrudnienieniadla pasażerów, kierowców i załogi. Pasażerowie z odwołanego rejsu zostali zaokrętowani na kolejny prom TT-Line, Nils Holgersson, który wypłynął do Trelleborga w dniu 06.10.2024 o godz.16:00. Odwołanei rejsu, było konieczne, aby policyjni negocjatorzy i inne służby ratownicze mogły prowadzić działania celem podjęcia pasażera bez narażania jego i innych osób życia.

Działania służb zakończyły się w dniu 06.10.2024 o godz18:30 dotarciem do mężczyzny, a następnie wyprowadzeniem go ze statku.

Prom Nils Dacke rozpocznie załadunek i zaokrętowanie pasażerów o godz. 22:30. Wyjście promu ze Świnoujścia do Trelleborga jest planowane na 07.10.2024 godz.01:00.  

Czytaj dalej
Reklama „sofa"
Reklama „fundacjanormalnie"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „winkids"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524