Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Program Agrarny: 30 lat współpracy PepsiCo z polskimi rolnikami

Opublikowano

w dniu

Foto: PepsiCo

Wspólnie z rolnikami PepsiCo Polska świętuje 30 lat działania Programu Agrarnego firmy w Polsce. W 1993 r. podjęto współpracę z polskimi gospodarstwami w zakresie upraw i dostaw ziemniaków, która trwa do dzisiaj. Z polskich pól pozyskiwany jest najwyższej jakości surowiec do produkcji kultowych chipsów Lay’s. Codzienną pracę rolników wspiera Dział Agro PepsiCo Polska badając glebę, analizując potrzeby w zakresie wydajności upraw, przechowywania i dostaw ziemniaków, a także ich jakości. W ten sposób firma wnosi wkład w modernizację i rozwój polskiego sektora produkcji ziemniaka przemysłowego. Firma współpracuje obecnie z ponad 70 gospodarstwami w całej Polsce – 3 z nich uczestniczą w programie od początku.

Gospodarstwa rolne w Polsce zajmują się uprawą 10 różnych odmian ziemniaka chipsowego na łącznym areale ok. 5 500 ha. Najwięcej ziemniaków dostarczanych jest z Dolnego Śląska i Wielkopolski ‒ 90 000 ton rocznie. W ramach Programu Agrarnego, PepsiCo kontraktuje łącznie około 200 000 ton rocznie.

Foto: PepsiCo

Gdy w 1993 roku otwarty został zakład PepsiCo w Grodzisku Mazowieckim produkujący chipsy, ziemniaki stały się niezbędnym surowcem. PepsiCo zainicjowało wówczas Program Agrarny. W czasach transformacji polskiej gospodarki większość rolników prowadziła małe gospodarstwa rolne, a wielu z nich mierzyło się z wyzwaniem sprostania twardym zasadom rynkowym i określenia strategii działania. Program Agrarny PepsiCo zapewniał rolnikom przede wszystkim przewidywalność biznesu w postaci gwarancji skupu po określonej cenie, co umożliwiało powiększanie i modernizowanie gospodarstw. Wsparcie firmy polegało również m.in. na kredytowaniu produkcji i inwestycji, wypożyczaniu sprzętu, przekazywaniu sadzeniaków oraz pomocy w zdobywaniu finansowania na rozwój technologii upraw czy logistyki dostaw oraz, przede wszystkim, na partnerstwie i dzieleniu się wiedzą. Początkowo zakład współpracował z kilkunastoma gospodarstwami rolnymi o łącznej powierzchni upraw ok. 880 ha.

Foto: PepsiCo

„Przeczytałem w lokalnej gazecie, że firma PepsiCo buduje zakład na terenie Grodziska Mazowieckiego. Postanowiłem skontaktować się z ówczesnym Kierownikiem Działu Agro i po tym spotkaniu rozpoczął się mój kontakt z uprawą ziemniaka na chipsy. To była bardzo nowatorska produkcja w tamtym czasie” – powiedział Edward Nalepa, rolnik współpracyjący z PepsiCo Polska od czasu uruchomienia Programu Agrarnego.

„Doceniamy to, że PepsiCo poświęciło dużo energii i pieniędzy na edukowanie nas ‒ dostawców. Jako producenci mamy świadomość, że ziemniaki dostarczane do zakładu muszą być najwyższej jakości, żeby zapewnić jak najlepszą jakość chipsów” ‒ powiedział Zygmunt Czarniak, rolnik, współpracujący z PepsiCo od samego początku trwania Programu.

„Partnertwo z PepsiCo dało mi pewność i bezpieczeństwo, które pozwoliły mi rozwijać moje gospodarstwo. Nauczyliśmy się nowych sposobów uprawy najwyższej jakości ziemniaków od najlepszych agronomów. To był strzał w dziesiątkę! Myślę, że nasze gospodarstwo to przykład sukcesu polskiego rolnictwa. Jestem dumny, że mój syn Dariusz będzie kontynuował moje dzieło” – powiedział Roman Sendecki, rolnik, również współpracujący z PepsiCo Polska od 1993 roku.

W ramach Programu Agrarnego PepsiCo otacza uczestniczących w nim rolników opieką merytoryczną poprzez dedykowany im Dział Agro, który wspiera ich w codziennej pracy i prowadzeniu wydajnej gospodarki rolnej.

„Obecnie Program Agrarny wykorzystuje nowoczesny system informatyczny, który rejestruje sposób prowadzenia upraw np. ich nawożenie i nawodnienie. Ziemniaki uprawiane są pod kontrolą nowoczesnych urządzeń sterujących. Dzięki uzyskanym w ten sposób informacjom rolnicy mogą jeszcze efektywniej planować swoje przyszłe uprawy” ‒ powiedział Krzysztof Stańkowski, kierownik Działu Agro w PepsiCo Polska.

Ziemniaki z gospodarstw rolnych z całej Polski dostarczane są do dwóch zakładów PepsiCo produkujących chipsy ziemniaczane. Zakład w Grodzisku Mazowieckim to pierwszy zakład firmy w Polsce i jeden z największych i najnowocześniejszych ośrodków produkcyjnych w strukturach firmy w Europie. Największy i najbardziej zrównoważony środowiskowo zakład firmy w Unii Europejskiej powstał w maju 2023 roku w Świętem k. Środy Śląskiej. 

„Program Agrarny opiera się na zrównoważonym rolnictwie, które jest elementem naszej strategicznej transformacji PepsiCo Positive (Pep+). Jej trzy filary to neutralność klimatyczna, pozytywne rolnictwo oraz pozytywne wybory dla planety i konsumentów. PepsiCo stawia na rolnictwo regeneracyjne jako odpowiedź na aktualne zagrożenia dla światowego systemu żywnościowego i klimatu. – dodaje Krzysztof Stańkowski – Jest to zestaw praktyk rolnych, które przyczyniają się do odbudowy ekosystemów i zapewniają poprawę stanu i żyzności gleb, redukcję emisji, poprawę stanu wododziałów oraz zwiększanie bioróżnorodności. Dzięki ich stosowaniu poprawia się zdrowotność gleby, jest ona bardziej wydajna i będzie mogła służyć także przyszłym pokoleniom”. 

Program Agrarny wniósł znaczący wkład w zmodernizowanie polskiego rolnictwa, a także zrewolucjonizował życie i sposób pracy rolników dostarczających najwyższej jakości surowiec do produkcji chipsów. Efektami udziału w Programie Agrarnym są wysoka wydajność upraw, a także większe gospodarstwa, zatrudniające podwykonawców oraz stale inwestujące w rozwój i zwiększające zyski.

PepsiCo 

Konsumenci w ponad 200 krajach i regionach na całym świecie sięgają po produkty firmy PepsiCo ponad miliard razy dziennie. Łączny przychód netto pochodzący ze sprzedaży uzupełniającej się oferty produktów żywnościowych i napojów oferowanych przez marki Lays, Doritos, Cheetos, Gatorade, Pepsi-Cola, Mountain Dew, Quaker i SodaStream, wchodzące w skład koncernu PepsiCo, wyniósł w 2020 roku ponad 70 mld dolarów amerykańskich. W swoim globalnym portfolio PepsiCo posiada szeroką i różnorodną ofertę produktów żywnościowych i napojów oferowanych pod wieloma markami, a każda z legendarnych marek generuje w ciągu roku przychody na poziomie ponad miliarda dolarów amerykańskich.

W swoich działaniach PepsiCo kieruje się wizją „Winning with PepsiCo Positive (pep+)”, która wskazuje drogę do uzyskania pozycji światowego lidera w obszarze wygodnych, gotowych do spożycia produktów żywnościowych i napojów. pep+ to nowa, strategiczna transformacja PepsiCo w kierunku zrównoważonego rozwoju, obejmująca wszystkie obszary działalności firmy, która skupia się wokół dążenia do dalszego rozwoju przedsiębiorstwa i budowania wartości w granicach stawianych przez planetę oraz inspirowania pozytywnych zmian dla Ziemi i jej mieszkańców. Więcej informacji na temat PepsiCo jest dostępnych na globalnej witrynie pod adresem www.pepsico.com oraz na polskiej stronie firmy www.pepsicopoland.com.

KONTAKT:

PepsiCo Polska 

Julian Krzyżanowski

Menedżer ds. komunikacji korporacyjnej w PepsiCo

e-mail: julian.krzyzanowski@pepsico.com

tel.: + 48 782 892 258

Źródło informacji: PepsiCo

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Nowy statek dla PŻM Polsteam Koprowo. Będą kolejne

Opublikowano

w dniu

Polska Żegluga Morska ma nowy statek. To m/s „Polsteam Koprowo”, nazwany tak na cześć jeziora, znajdującego się na Wyspie Wolin. Nazwa jest nieprzypadkowa, ponieważ „Polsteam Koprowo” to tzw. jeziorowiec, a więc statek wymiarami przystosowany do żeglugi na Wielkich Jeziorach Amerykańskich.

– Odbiór statku połączonego z chrztem odbył się w chińskiej stoczni Shanhaiguan z grupy Dalian Shipbuilding Industry Company (DSIC) a matką chrzestną została Dorota Kubiak z Polskiej Żeglugi Morskiej – mówi Krzysztof Gogol, rzecznik Grupy PŻM

M/s „Polsteam Koprowo” to drugi z serii dwunastu masowców typu jeziorowiec (laker-max) o nośności 37000 ton, budowanych przez stocznię Dalian Shipbuilding dla Polskiej Żeglugi Morskiej. Pierwszy z serii – m/s „Polsteam Dąbie” przekazany został armatorowi w połowie stycznia 2024 r. i na początku kwietnia, po długiej podróży dookoła świata, dotarł na Wielkie Jeziora Amerykańskie.

– Kolejne statki będą odbierane co kwartał. Osiem pierwszych jednostek będzie wyposażonych w silniki napędzane klasycznym niskosiarkowym paliwem. Ostatnia czwórka, będą to już statki mogące spalać bezemisyjny „zielony” metanol – mówi Krzysztof Gogol, rzecznik Grupy PŻM

M/s „Polsteam Koprowo” wypłynie w swój pierwszy rejs 26 kwietnia. W pierwszej podróży statkiem dowodzi doświadczony kpt. ż. w. Andrzej Tłusty. Masowiec załaduje stal w portach Chin i Korei a następnie przepłynie Pacyfik i Kanał Panamski, biorąc kurs na Szlak Św. Wawrzyńca i porty Wielkich Jezior.

W stałej relacji na amerykańskie jeziora PŻM wozi z Holandii wysokogatunkową stal na potrzeby amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego (ok. 300 tys. ton rocznie), natomiast w rejsach powrotnych do Europy lub północnej Afryki, amerykańskie i kanadyjskie zboże.

W chwili obecnej flota PŻM składa się z 56 statków, w tym 52 masowców i 4 promów.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

TBS czeka na pozwolenie na budowę

Opublikowano

w dniu

TBS Lokum złożyło dokumenty niezbędne do wydania pozwolenia na budowę. Oba budynki powstaną na zasadzie takiej, jak już istniejące (od 2020 roku) mieszkania czynszowe przy ulicy Steyera.

Przypomnijmy, że w 2019 roku Miasto zmodernizowało dotychczasową gruntową ulicę Okólną. Wykonano nową konstrukcję jezdni, chodnik, ścieżkę rowerową oraz zjazdy do posesji.

Jezdnia wykonana jest z betonu asfaltowego, kostki brukowej betonowej i kostki betonowej ekologicznej. Nawierzchnia chodników z kostki betonowej. Ścieżka rowerowa z betonu asfaltowego w kolorze czarnym.

Inwestycja TBS Lokum Świnoujście

  • Liczba lokali: 59 (jedno, dwu i trzypokojowe)
  • Powierzchnia użytkowa lokali: 3000 m2
  • Miejsca postojowe: na terenie
  • Liczba budynków: 2

Źródło: BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

W niedzielę, 28 kwietnia sklepy będą otwarte

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Leszek Szymański

W niedzielę, 28 kwietnia br. sklepy będą otwarte. Następna handlowa niedziela przypada 30 czerwca 2024 roku.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Najbliższa niedziela handlowa przypada 30 czerwca, a kolejne: 25 sierpnia, 15 grudnia, 22 grudnia.

W ustawie ograniczającej handel w niedziele przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.(PAP)

gkc/ drag/

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Rusza budowa kolejnej promenady

Opublikowano

w dniu

Wykonawca zapowiada rozpoczęcie prac budowlanych na nowej, leśnej promenadzie wzdłuż ulicy Uzdrowiskowej.

Choć umowę podpisano już w ubiegłym roku, to jednak zgodnie z nią po stronie wykonawcy było wykonanie projektu promenady oraz uzyskanie wszelkich pozwoleń. Dlatego też prace budowlane rozpoczną się w maju, a nie zaraz po podpisaniu umowy.

Koszt budowy to 5 mln 225 tys. złotych brutto. Inwestycja nie obciąży jednak budżetu miasta, bo na budowę tej promenady miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości 5 mln złotych z rządowego funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych „Polskie Uzdrowiska”.

Źródło: BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

MDK opublikował program majówki

Opublikowano

w dniu

Foto: Dronoujście

1.05., (środa)  Muszla Koncertowa – promenada –  wstęp wolny

godz. 15.00     „Spotkanie z Ambrożym Kleksem” – koncert i animacje dla dzieci, pogadanki z Ciotką Klotką, taniec z Kaczką Dziwaczką, wyprawa na Wyspy Bergamuty i wiele innych. Przeniesiemy się do świata magii Pana Kleksa.

godz. 15.00     Malowanie twarzy

godz. 18.00     Koncert zespołu „Tacy Sami – Lady Pank Show” –Tacy Sami mają w swoim repertuarze wszystkie największe hity. Przeboje polskiego rocka, to ponadczasowe, lubiane przez wszystkich i śpiewane podczas koncertu. Nie zabraknie takich utworów jak: Mniej niż zero, Zostawcie Titanica, Tacy Sami, Zawsze tam, gdzie ty.

2.05., (czwartek) Muszla Koncertowa – promenada –  wstęp wolny

godz. 15.00     „Damy Starszych Panów na dobry wiosny początek” – koncert w wykonaniu solistów UTW, zespołu męskiego „Chwaty” i chóru mieszanego „Kantylena”

2.05. (czwartek) Filia nr 3 Miejskiego Domu Kultury w Karsiborzuul. 1-go Maja 40,  wstęp wolny, 

godz. 15.00 – 20.00   Animacje dla dzieci – dmuchaniec, popcorn, gry wielkoformatowe, malowanie twarzy, plecenie warkoczyków, pokazy strażackie, kolejka nadmorska Gucio i Maja, dump truck i karuzelki

Catering (kiełbasa, kaszanka, zupa gulaszowa, chleb ze smalcem i ogórkiem), pieczony dzik.

Słodki bufet (ciasto, kawa, herbata)

godz. 15.15     Występ zespołu Keja

godz. 15.45     Występy wokalne dzieci z MDK w Przytorze

godz. 16.00     Konkurs plastyczny „Jestem z Polski” – do wygrania wspaniałe nagrody

godz. 17.00     Wspaniała muzyka DJ Piotr Majdanek i występ wokalny Aleksa Morawskiego

godz. 20.00     Balonik marzeń do nieba

    

3.05., (piątek) Muszla Koncertowa – promenada, wstęp wolny

godz. 14.00     Koncert Orkiestry Wojskowej Świnoujście

godz. 15.00    Malowanie twarzy

godz. 18.00     Koncert „Let’s Rock! Legendy Rocka” – pod patronatem Eski Rock oraz Gitarowego Rekordu Świata

Muzyczne show na najwyższym poziomie, zagrane przez muzyków grających na co dzień na największych polskich estradach. Ponadczasowe przeboje zagrane przez rockową orkiestrę,  w niepowtarzalnym, autorskim anturażu. Podczas koncertu można usłyszeć utwory takich legen jak: AC/DC, Queen, The Rolling Stones, Guns N’Roses, Nirvana, U2, Bon Jovi, Pink Floyd, Led Zeppelin.

 4.05., (sobota) Filia nr 2 Miejskiego Domu Kultury na Warszowie, ul.  Sosnowa 18, Plac Piracka Przygoda, wstęp wolny

godz. 16.00 – 19.00   Animacje dla dzieci, pokazy straży pożarnej, policji, zupa grochowa, gofry,  zespół taneczny „Senioritki” oraz występ zespołu „Keja”

godz. 18.00     Koncert zespołu „FOX” – muzyka disco-polo dance, zgrana ekipa ze świętokrzyskiego rozgrzeje w tańcu całą publiczność, skoczna i radosna muzyka będzie sprawdzianem dla Waszej kondycji.

5.05. (niedziela) Filia nr 1 Miejskiego Domu Kultury w Przytorze, ul. Zalewowa 40, wstęp wolny  

godz. 14.00 – 20.00 Animacje dla dzieci – dmuchaniec, popcorn, gry wielkoformatowe, malowanie twarzy, plecenie warkoczyków, Fotobudka, pokazy strażackie OSP Przytór

Catering (kiełbasa, kaszanka, zupa gulaszowa, chleb ze smalcem i ogórkiem)

Słodki bufet (ciasto, kawa, herbata)

godz. 14.15     Występ zespołu Keja

godz. 15.45     Występy wokalne dzieci z MDK w Przytorze

godz. 16.00     Konkurs plastyczny „Jestem z Polski” – do wygrania wspaniałe nagrody

godz. 17.00     Koncert zespołu „SPECYFICZNI” – zespół powstał na przełomie 2009r.

i 2010r., a stworzyli go goleniowscy muzycy Jacek Gałkiewicz, Arek Kokeli, Mariusz Piotrowicz, Hubert Hubas Biczkowski. Ponadczasowa grupa muzyków swoją charyzmą, niepowstrzymaną energią sceniczną oraz wyśmienitym show, przyciągną nawet bardzo wymagającego słuchacza.

godz. 19.00     Balonik marzeń do nieba

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Fiasko negocjacji. Nie będzie Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na latarni morskiej w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Ostatnie negocjacje samorządu Świnoujścia z Gaz-Systemem, który reprezentował Adam Bryszewski, vice-prezes firmy, zakończyły się niepowodzeniem. To skutkuje brakiem możliwości dopłynięcia do zabytku bez opłat lub za symboliczna kwotę. Dzień Flagi na latarni morskiej w Świnoujściu i latarni morskiej w Niechorzu w 2024 roku nie będzie świętowany.
Nie będzie dopłat do komercyjnych rejsów na świnoujską latarnię, nie będzie autobusów do atrakcji i jakiegokolwiek wsparcia. Samorząd zadeklarował, że sam, czyli bez pomocy Gaz-Systemu pokryje koszt uruchomienia autobusu na plażę.
Warto zauważyć, że w ubiegłym roku spółka w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu, w związku z zamknięciem ulicy Ku Morzu sfinansowała rejsy do latarni – przez całą majówkę 2023 rejsy były za darmo. Statki pływały kilka razy dziennie, a do plaży mieszkańców dowodziły autobusy.
W tym roku gazowy koncern zaproponował dofinansowanie rejsów komercyjnych na poziomie, które obniżyłyby koszt biletów przez tzw. długa majówkę o około 8 zł, czyli w przypadku biletu normalnego z 74 zł na 66 zł. Gaz-System zadeklarował też dopłatę do autobusów komunikacji miejskiej.
Samorząd razem z przedstawicielami stowarzyszenia oczekiwał, że spółka tak jak w roku ubiegłym pokryje koszty statków, by mieszkańcy i turyści mogli, tak jak to było przed zamknięciem strefy, dostać się do atrakcji albo np. na Dzień Flagi za symboliczną kwotę – np. 5 zł.
Przypomnijmy, poprzednie władze spółki deklarowały, że będą wspierać rozwiązania alternatywne, w związku z tzw. strefą bezpieczeństwa.
Do tej pory, czyli od czasów powstania Terminala LNG , czyli od 2007 roku  inicjatywy lokalne były wspierane przez Polskie LNG , a później Gaz-System.
Przypomnijmy, że droga Ku Morzu, która została zamknięta między innymi na wniosek spółki Gaz System jest drogą ogólnodostępną, której właścicielem jest miasto gmina Świnoujście.

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524