Połącz się z nami
„gaz_system"

WIADOMOŚCI

Polski Kontyngent Wojskowy Czernicki wrócił do kraju

Opublikowano

w dniu

Po 165 dniach spędzonych poza macierzystym portem do Portu Wojennego w Świnoujściu wróciły okręty wchodzące w skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Czernicki 2023”. Od lipca br. polscy marynarze operowali pod flagą NATO w ramach Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1, czyli tzw. „Tarczy Przeciwminowej Europy”.

Uroczystość powitania załóg okrętu flagowego zespołu ORP Kontradmirał X. Czernicki oraz trałowców ORP Drużno i ORP Hańcza wracających do kraju odbyła się w piątek, 22 grudnia, w Świnoujściu. 

Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (ang. Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1) to najstarszy spośród czterech zespołów okrętowych Sojuszu Północnoatlantyckiego. Po raz piąty w historii oficerowi Marynarki Wojennej RP powierzono dowodzenie jednym z zespołów, stale operujących na morskich akwenach Europy. Komandor porucznik Piotr Bartosewicz od 6 lipca 2023 roku stoi na czele pierwszej z grup przeciwminowych NATO i wraz z międzynarodowym sztabem przez ostatnie miesiące kierował działaniami okrętów tzw. „Tarczy Przeciwminowej Europy”. Trzon sztabu stanowili oficerowie i podoficerowie wydzieleni z jednostek 8 Flotylli Obrony Wybrzeża wspierani przez oficerów z Belgii, Łotwy, Niderlandów, Niemiec i Szwecji. 

„Miałem to szczęście, że w trakcie tej misji byłem otoczony profesjonalnie przygotowanymi oficerami, podoficerami i marynarzami, którzy znali swoje obowiązki  i wiedzieli jak wykonać postawione zadania – nawet te najtrudniejsze, a czasem odbiegające od standardowej działalności.” – powiedział podczas uroczystości komandor porucznik Piotr Bartosewicz, dowódca PKW Czernicki oraz SNMCMG1 i dodał: „Wasze rodziny mogą a nawet powinny, być dumne z tego jak sumiennie dzień po stawialiście czoła wszystkim wyzwaniom.”

Przez blisko pół roku, w różnych okresach, w składzie zespołu operowało 10 okrętów z 6 różnych krajów. Okrętem flagowym SNMCMG1 był okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej – ORP Kontradmirał X. Czernicki (511). Pierwszy raz w historii do udziału w zespole skierowano dwa trałowce projektu 207P – ORP Drużno (641) i ORP Hańcza (642).  Dodatkowo zespół tworzyły niszczyciele min z: Belgii BNS Crocus (M917), Francji FS L’aigle (M647), Kanady HMCS Summerside (711) i HMCS Shawinigan (704), Niderlandów NLMS Vlaardingen (M863) i Zierikzee (M862), Niemiec Bad Bevensen (M1063). Na czas ćwiczeń czy operacji przeciwminowych do zespołu NATO dołączały okręty z: Estonii ENS Ugandi (M315), Finlandii FNS Vahterpaa (42), Litwy LNS Skalvis (M53) oraz Szwecji HMS Ulvön (M77).

„Potwierdziliśmy, że Polskie Siły Przeciwminowe są bardzo dobrze wyszkolone i przygotowane. Wraz z zakończeniem działalności PKW Czernicki 2023 skończy się historyczny rozdział naszej obecności w strukturach sojuszu. Historyczny ze względu na wkład jakiego polska Marynarka Wojenna nie miała nigdy wcześniej. Trzy okręty, Dowódca Zespołu i Sztab przez 6 miesięcy stanowili trzon tzw. Tarczy Przeciwminowej NATO.” – podsumował komandor porucznik Piotr Bartosewicz.

Głównym zadaniem okrętów Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO, na czele którego stali Polacy jest zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi na morskich szlakach komunikacyjnych poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych stanowiących powojenne pozostałości.  Marynarze PKW Czernicki spędzili na morzu blisko 130 dni, realizując zadania w składzie SNMCMG1 oraz doskonaląc swoje umiejętności w trakcie różnorodnych treningów i szkoleń. Zdecydowaną większość tego czasu zespół spędził uczestnicząc w międzynarodowych ćwiczeniach czy operacjach usuwania niewybuchów z okresu II wojny światowej.  W tym czasie brali udział w ćwiczeniu pk. Sandy Coasts 2023 na Morzu Północnym, Northern Coasts 2023, czyli jednym z największych morskich manewrów w regionie Morza Bałtyckiego, a także Freezing Winds 23 tj. pierwszym międzynarodowym ćwiczeniu zorganizowanym przez Finlandię od kiedy stała się oficjalnie członkiem NATO. Ponadto okręty zespołu przeprowadziły operacje usuwania niewybuchów zalegających na dnie wód terytorialnych Estonii, Francji i Szwecji w ramach tzw. HODOPS (Historical Ordnance Disposal Operations). W efekcie przeprowadzonych działań skutecznie zneutralizowano ok. 50 niebezpiecznych obiektów i sprawdzono obszar blisko 190 km2 morza.

Ważnym aspektem misji było również demonstrowanie i akcentowanie obecności Sojuszu w regionach kluczowych dla wspólnego bezpieczeństwa poprzez tzw. prezentację bandery, czyli wizyty w portach zarówno sojuszniczych, jak i krajów partnerskich spoza NATO. W trakcie misji ORP Czernicki odwiedził łącznie 18 portów w 11 różnych krajach, demonstrując obecność Polski w strukturach NATO i podkreślając wkład Marynarki Wojennej RP w zapewnianie bezpieczeństwa na kluczowych akwenach dla światowego transportu morskiego. Były to porty: Roenne i Kopenhaga (Dania), Tallinn (Estonia), Helsinki i Turku (Finlandia), Cherbourg i St.Malo (Francja), Dublin (Irlandia), Kłajpeda (Litwa), Ryga i Ventspils (Łotwa), Amsterdam i Delfzijl (Niderlandy), Lubecka, Rostock, Kilonia (Niemcy), Cardiff (Wielka Brytania), Visby (Szwecja). Podczas wizyt w portach okręt gościł na swoim pokładzie przedstawicieli władz cywilnych i wojskowych, korpusu dyplomatycznego, czy też przedstawicieli organizacji polonijnych. Marynarze PKW odwiedzali także miejsca pamięci poświęcone polskim żołnierzom poległym w walce o wolność z dala od ojczyzny.

Łącznie na pokładzie okrętu dowodzenia obsada PKW Czernicki pokonała blisko 12000 mil morskich operując w północnej i wschodniej części Atlantyku oraz na Morzu Północnym i Morzu  Bałtyckim. Trałowce ORP Drużno i Hańcza, które głównie operowały w rejonie Morza Bałtyckiego pokonały odpowiednio około 10200 i 10500 mil morskich.

Tekst:

kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski

Oficer Prasowy – Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

W poniedziałek wybiorą wiceprzewodniczących rady

Opublikowano

w dniu

Foto: Wojciech Basałygo

Na wniosek Prezydent Miasta Joanny Agatowskiej Przewodniczący Ryszard Teterycz zwołuje II Nadzwyczajną Sesję Rady Miasta Świnoujście IX kadencji na dzień 13 maja 2024r. (poniedziałek). Początek o godzinie 10.00. 

Sesja odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu, sala 315, II piętro, budynek przy ul. Wojska Polskiego 1/1. Wśród najważniejszych punktów sesji jest wybór wiceprzewodniczących rady oraz powołanie członków i wybór przewodniczących komisji, ustalenie terminów sesji w 2024 roku oraz podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Prezydenta Miasta Świnoujście.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Nie tylko kuracjusze chętnie korzystają z tężni w Świnoujściu

Opublikowano

w dniu

Maj w Świnoujściu pachnie solanką. Tężnie na promenadzie po zimowej przerwie znowu cieszą się popularnością wśród kuracjuszy i mieszkańców miasta.  Są w trakcie rozruchu. Z każdym kolejnym dniem stężenie solanki będzie coraz większe.

Tężnie są zasilane solanką o leczniczych właściwościach. W tej chwili trwa jeszcze rozruch po okresie przestoju zimowego. Docelowo solanka osiągnie stężenie 8-9 proc.

Tężnie znajdują się na zachodnim końcu tzw. promenady historycznej, przy wejściu na plażę od ulicy Małachowskiego. Można z nich korzystać za darmo i bez ograniczeń. Są zbudowane z drewna i złożone z dwóch platform. Wewnątrz jest tarnina po której spływa solanka. 

Miejsce sprzyja odpoczynkowi i jest ulubionym miejscem relaksu mieszkańców Świnoujścia i turystów. Spacerując można wdychać powietrze bogate w cenne mikroelementy i sole mineralne, które dobroczynnie wpływają na organizm.

Informacje praktyczne:

  • Tężnie na promenadzie historycznej przy wejściu na plażę od ul. Małachowskiego.
  • Czynne są od 8.00 do wieczora.
  • Można zaparkować w pobliżu. Na ulicy w dni robocze obowiązuje Strefa Płatnego Parkowania.
  • Tężnie zasilane są solanką ze źródła w pobliżu.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Mieszkania komunalne. Jeden budynek jest już prawie w stanie zamkniętym

Opublikowano

w dniu

Foto: BIK UM Świnoujście 

Mamy aktualne zdjęcia z budowy dwóch budynków komunalnych przy ulicy Ludzi Morza w Świnoujściu. Nowi lokatorzy wprowadzą się tam w pierwszym kwartale przyszłego roku.

W sumie powstaną tam 64 mieszkania o powierzchni od 28 do 64 metrów kwadratowych. Większość to mieszkania dwupokojowe z aneksem kuchennym. Są także lokale zaprojektowane dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów. Oba budynki będę miały windy. Oprócz tego będzie parking na ponad 50 miejsc, plac zabaw i rekreacji, wybudowane zostaną drogi wewnętrzne i chodniki. Mieszkania zostaną przyznane osobom spełniającym warunki do otrzymania lokalu mieszkalnego od miasta. 

Aby zminimalizować hałas dochodzący z ulicy oraz przejeżdżających w pobliżu pociągów, oba budynki będą dodatkowo wygłuszone akustycznie. Wykonawca zamontuje też odpowiednie ramy okienne i akustyczne nawiewniki ścienne. 

Inwestycja ma zakończyć się na przełomie 2024/2025 roku. Wykonawcą jest P.B. CALBUD sp. z o.o. ze Szczecina. Inwestorem zastępczym w imieniu Miasta jest TBS Lokum Świnoujście. Koszt budowy to 30 mln 943 tys. złotych. Na inwestycję udało się jednak pozyskać dofinansowanie z dwóch źródeł. Pierwsze to 24 mln 755 tys. złotych z  Funduszu Dopłat BGK w ramach III Edycji Rządowego Programu – Mieszkania Komunalne. A drugie 2 mln 325 tys. złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Pozostałą kwotę 3 mln 863 tys. złotych pokryje ze swoich środków TBS Lokum.

BIK UM Świnoujście 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Uwaga kierowcy i pasażerowie! W sobotę zmiany w centrum Świnoujścia

Opublikowano

w dniu

W sobotę 11 maja zapraszamy mieszkańców miasta i ich gości na festyn rodzinny. Będzie bigos myśliwski dla dorosłych, dmuchańce dla dzieci i koncerty dla wszystkich. Ale z tego powodu na kilka godzin zamknięte zostaną niektóre ulice w centrum. Inaczej pojadą też miejskie autobusy.

Uroczysta inauguracja kadencji samorządowej 2024-2029 oraz obchody Międzynarodowego Dnia Rodziny rozpoczynają się w sobotę 11 maja o godzinie 16 na pl. Słowiańskim oraz pl. Wolności. Z mieszkańcami spotkają się nowi radni oraz prezydent miasta. Będzie okazja do wspólnej zabawy oraz rozmów o przyszłości Świnoujścia. 

Z tego powodu, na kilka godzin w sobotę wyłączonych z ruchu zostanie fragment miasta. Od godz. 15 do godz. 22 nie będzie można przejechać w okolicy Placu Słowiańskiego na odcinku od skrzyżowania ulic Chrobrego – Armii Krajowej do Placu Wolności. Objazd zamkniętego odcinka zapewniony zostanie ulicami: Chrobrego, Piastowska, Dąbrowskiego.  Dojazd dla mieszkańców okolicznych posesji zostanie zapewniony.

W tych samych godzinach (od 15 do 22) z powodu wyłączenia z ruchu ul. Armii Krajowej i Placu Słowiańskiego, autobusy Komunikacji Miejskiej będą kursować zmienioną trasą – przez ulicę Piastowską. Poniżej więcej szczegółów dla pasażerów:

– w tych godzinach wyłączony z użytkowania będzie przystanek nr 82 na Placu Wolności,

– pasażerowie linii nr 2 (kierunek Wydrzany), linii nr 5T (kierunek Karsibór) i linii nr 7T (kierunek Przytór-Łunowo) proszeni są o skorzystanie z przystanku nr 81 przy Placu Kościelnym (kierunek Granica Ahlbeck),

– pasażerowie linii nr B i linii nr 10 (kierunek Międzyzdroje) proszeni są o skorzystanie z przystanku nr 135 przy Placu Kościelnym (kierunek ul. Grunwaldzka),

– pasażerowie linii nr 6 (kierunek Wydrzany) proszeni są o skorzystanie z przystanku nr 225 Centrum przy ul. Piłsudskiego.

Szczegóły dostępne są na mapie.

W tym czasie prosimy kierowców o rozważną jazdę i przestrzeganie oznakowania pionowego i poziomego, a pasażerów o sprawdzanie rozkładów jazdy. Przepraszamy za utrudnienia

Tekst: BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

W Świnoujściu rusza koszenie traw

Opublikowano

w dniu

Foto: BIK UM Świnoujście

Tereny zielone w Świnoujściu potrzebują pilnej pielęgnacji. Zauważają to sami mieszkańcy. Przetarg na koszenie traw przy pasach drogowych będzie rozstrzygnięty dopiero 29 maja. Prezydent Joanna Agatowska zdecydowała nie czekać dłużej i prace przy zieleni rozpoczną się już teraz.

Troska o bioróżnorodność

Koszenie traw przy głównych ulicach i w miejscach, w których potrzebne jest zapewnienie widoczności i bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego, będzie odbywać się regularnie. Częstszej pielęgnacji trawników będą wymagały także miejsca reprezentacyjne, jak promenada oraz skwery zarówno na lewo- jak i prawobrzeżu Świnoujścia. W pozostałych miejscach trawa będzie koszona tak, aby umożliwić polnym kwiatom dokończenie pełnego cyklu życia, który zwykle trwa od sześciu do ośmiu tygodni. Przemawia za tym także troska o owady i mniejsze gatunki zwierząt.

Są gotowi do pomocy przy koszeniu

Pielęgnacja zieleni w kurorcie jest bardzo kosztowna. Przetarg obejmujący między innymi koszenie traw przy pasach drogowych ruszył, lecz jego rozstrzygnięcie planowane jest na 29 maja. Mieszkańcy Świnoujścia w prośbach do urzędu sygnalizują konieczność częstszej pielęgnacji zieleńców. Dlatego, aby nie czekać do końca maja, o pomoc zostali poproszeni m.in. pracownicy Zarządu Dróg Miejskich i Żeglugi Świnoujskiej, Komunikacji Autobusowej, Towarzystwa Budownictwa Społecznego Lokum, Zakładu Wodociągów i Kanalizacji oraz druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Karsiborze. Wyrazili gotowość do pomocy. Pozostałymi terenami, do których skoszenia potrzebne jest wykorzystanie  specjalistycznego sprzętu, zajmie się spółka Remondis.

Tekst: BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Świnoujścianie mogą kręcić kilometry na rowerze. Kilka wskazówek

Opublikowano

w dniu

Transgraniczna ścieżka rowerowa. Foto: UM Świnoujście

Trwa trening do Rowerowej Stolicy Polski 2024. Do 21 maja mieszkańcy Świnoujścia mogą wykręcić kilometry i sprawdzić swoją formę przed decydującym starciem – czerwcową rywalizacją.

Świnoujście może zostać Rowerową Stolicą Polski

Trening to znakomita rozgrzewka przed czerwcowymi zmaganiami o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, do którego aspiruje Świnoujście. Mieszkańcy dołączając do treningu, poznają szczegóły zabawy i funkcjonowania darmowej aplikacji Aktywne Miasta. Zasady podczas treningu różnią się tym, że kilometry przejechane na rowerze sumują się. W głównej rywalizacji natomiast obowiązuje przelicznik – przejechane kilometry są przeliczane na punkty uwzględniające liczbę mieszkańców. 

Jeszcze nie jest za późno

Zarówno trening jak i czerwcowa rywalizacja będą miały postać dwóch równoległych konkursów, w wyniku których poznamy najbardziej rowerowe miasto prezydenckie oraz najbardziej rowerową gminę w Polsce. Rowerzyści ze Świnoujścia mogą w aplikacji wybrać właściwą sobie rywalizację i dołączyć do zabawy.

Dołącz do treningu już dziś

Kochasz dwa kółka? Lubisz zdrową, sportową rywalizację? Szukasz atrakcyjnej formy rekreacji? Poniżej kilka wskazówek:

  • znajdź i pobierz bezpłatną aplikację Aktywne Miasta z właściwego dla siebie sklepu.
  • z menu wybierz „Rywalizacje”, następnie w zakładce „Ogólne” – Trening Rowerowej Stolicy Polski 2024 – UWAGA: albo dla Miast albo dla Gmin.
  • aby dołączyć do rywalizacji, z listy rozwijanej wybierz Świnoujście
  • w kolejnym kroku wybierz grupę z listy lub zaproponuj nową grupę i razem z przyjaciółmi weźcie udział w zabawie

Dlaczego warto?

Pobierając aplikację, zyskujesz darmowe narzędzie treningowe, dostęp do indywidualnych rankingów i historii swoich aktywności. Biorąc udział w rywalizacji, masz możliwość sprawdzić się w ogólnopolskiej rywalizacji, bawić się z przyjaciółmi i kręcić kilometry dla swojej małej ojczyzny w ogólnopolskim konkursie. Aplikacja Aktywne Miasta jest w pełni zintegrowana z aplikacją Garmin Connect, co umożliwia importowanie treningów. Zapisując się już teraz na trening, na pewno nie przegapisz czerwcowej rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. 6 najlepszych osób z najlepszymi wynikami (3 kobiety i 3 mężczyzn) ma szanse na atrakcyjne nagrody.

Jest gdzie jeździć

W Świnoujściu są doskonałe warunki do powszechnego uprawiania turystyki rowerowej. W mieście jest ponad 100 kilometrów szlaków turystycznych – i pieszych i rowerowych, które łączą najważniejsze punkty kurortu – śródmieście, port, dzielnicę nadmorską i przejścia graniczne z niemieckimi miejscowościami Ahlbeck i Garz. Są czytelnie oznakowanych zgodnie z międzynarodowymi standardami.

Wkręć się z nami w rower na wiosnę!


Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524