Alior Uniwersytet, promocja zdrowia i rozwoju osobistego czy wolontariat – to tylko część działań skierowanych do pracowników Alior Banku, który stawia sobie za cel bycie cyfrowym liderem wrażliwym społecznie – mówił Marek Bednarczyk, dyrektor zarządzający pionem HR w Alior Banku. Instytucja została wyróżniona w tym roku licznymi nagrodami, w tym tytułem „Pracodawcy godnego zaufania”, „Wizjonera Zdrowia” oraz „Top Employer Polska 2023”.
Otwarcie Alior Uniwersytetu odbyło się przy współpracy z polskimi uczelniami wyższymi, takimi jak Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie czy Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Przemyślu.
Dyrektor HR Alior Banku podkreślał, że bankowy uniwersytet to merytoryczna i zachęcająca do nauki przestrzeń pozwalająca na poszerzanie wiedzy biznesowej, technicznej, ale również osobistej.
„Pracownicy mają dostęp do szkoleń specjalistycznych, poszerzających umiejętności sprzedaży i obsługi klienta, rozwijających kompetencje przyszłości, umiejętności liderskie. Dużą popularnością cieszą się też programy wzmacniające dobrostan osobisty” – mówił Marek Bednarczyk.
Jego zdaniem, w obszarze strategii ESG (Environmental, Social, Governance) bank kładzie szczególny nacisk na literkę „S”, czyli odpowiedzialność społeczną.
„Inspiruje ona Alior Bank do działania nakierowanego na zapewnienie dobrostanu psychofizycznego pracowników, wsparcie ich rozwoju zawodowego oraz osobistego. Jednym z narzędzi do realizacji tych celów było powołanie do życia Uniwersytetu Aliora” – mówił Bednarczyk.
Jak dodał, Alior Uniwersytet działa też poza strukturami banku, m.in. poprzez budowanie długofalowej współpracy z uczelniamioraz działania łączące świat biznesu ze środowiskami studenckimi.
„Te działania to m.in. uruchamianie programów stypendialnych, kierunków studiów pod patronatem Alior Banku, gdzie nasi eksperci są wykładowcami i wykładowczyniami. W pakiecie są też staże i merytoryczne konferencje” – wyliczał dyrektor.
Bank, promując innowacyjne metody uczenia się, chciał dopasować je do potrzeb i oczekiwań zmieniających się pokoleń pracowników.
„W przestrzeni o nazwie Alior Talks dostarczamy inspiracji rozwojowych w formacie krótkich filmów, nagrywanych w specjalnie wybudowanym studio TV Aliora, do którego zapraszamy ekspertów wewnętrznych oraz czołowych twórców z rynku” – tłumaczył Marek Bednarczyk.
Szef Pionu HR Alior Banku, zwrócił także uwagę na wyjątkowo ciekawą jego zdaniem edukacyjną inicjatywę banku, czyli Festiwale Rozwoju, organizowane w trzech polskich miastach: Warszawie, Krakowie i Gdańsku.
„Na festiwal zapraszani są czołowi mówcy z Polski i zagranicy oraz wewnętrzni eksperci i ekspertki banku. W tym roku poruszaliśmy m.in. temat sztucznej inteligencji, szukaliśmy zależności między sportem a przywództwem oraz analizowaliśmy czym jest well-being” – mówił dyrektor.
Oferta edukacyjna Alior Uniwersytetu dostępna jest dla 6500 pracowników banku, ale wkrótce dostęp zyskają też pracownicy spółek zależnych Alior Banku.
„Dowodem na sens naszych działań edukacyjnych, a zwłaszcza powołania Alior Uniwersytetu jest zdobyta nagroda w konkursie >>Pracodawca godny zaufania<< w kategorii Edukacja” – podkreślił dyrektor.
Nagroda za edukacyjne inicjatywy Aliora, to niejedyne wyróżnienie przyznane w ostatnim czasie bankowi. Alior Bank otrzymał również prestiżowy tytuł Top Employer Polska 2023 i 2024. Tytuł ten jest przyznawany najlepszym pracodawcom w kraju, którzy kładą nacisk na wprowadzanie wysokich standardów w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. Bank został także laureatem nagrody „Wizjonerzy Zdrowia Wprost” w kategorii pracodawca, otrzymał certyfikat Friendly Workplace 2023 oraz wyróżnienie HRNJ – HR Najwyższej Jakości.
„To bardzo ważne dla nas wyróżnienia, które pokazują, że wsparcie, które okazujemy pracownikom, szczególnie to w zakresie zdrowia, ma głęboki sens” – ocenił Bednarczyk.
Bednarczyk dodaje, że doświadczenia ostatnich lat, związane z pandemią, a teraz wojną w Ukrainie odbiły się na zdrowiu fizycznym oraz psychicznym Polaków.
„W Alior Banku podchodzimy do tego bardzo poważnie, dlatego oferujemy pracownikom wsparcie zdrowia fizycznego i mentalnego. Każdy pracownik banku ma wysokiej klasy pakiet prywatnej opieki medycznej, obejmujący bezpłatny dostęp do m.in. psychologa, psychiatry oraz stomatologa i rehabilitacji” – tłumaczył dyrektor.
Dodał, że poza usługami medycznymi, pracownicy mają też dostęp do platformy Mindgram (well-being), gdzie znajduje się szereg szkoleń, webinariów dotyczących zachowania równowagi psychofizycznej. Ponadto bank wprowadził tzw. „Dzień na U”, czyli dodatkowy pełnopłatny dzień na zrobienie przez pracownika nieobowiązkowych, pogłębionych badań medycznych.
Według szefa pionu HR w Alior Banku, na pracowników bardzo pozytywnie wpływają również inicjatywy charytatywne.
„Każdy znajdzie coś interesującego spośród szeregu inicjatyw, począwszy od wolontariatu, przez krwiodawstwo, po charytatywne akcje sportowe. Sport ma szczególne miejsce z sercach pracowników naszego banku, czego dowodem jest organizowana od lat Olimpiada Alior Banku” – wskazał Marek Bednarczyk.
W tegorocznej, dwunastej edycji uczestniczyło 550 pracowników banku, rywalizując w dziewięciu dyscyplinach.
Dyrektor podkreślał, że wszystkie działania Alior Banku – jako instytucji skoncentrowanej na innowacjach cyfrowych, rozwoju pracowników i wrażliwości społecznej – są zawarte w strategii biznesowej, której filarem są zaufanie i odpowiedzialność.
W dniu 17 grudnia 2025 roku w 14 Zachodniopomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej odbyła się UroczystaWigilia, stanowiąca wyjątkowy moment wspólnoty, refleksji i podtrzymywania narodowych oraz wojskowych tradycji.
W świątecznym spotkaniu uczestniczyli żołnierze brygady, pracownicy Resortu Obrony Narodowej, włodarze z Województwa Zachodniopomorskiego, kombatanci Armii Krajowej, a także zaproszeni goście i przyjaciele brygady. Obecność przedstawicieli różnych środowisk podkreśliła rangę wydarzenia oraz jego międzypokoleniowy i wspólnotowy charakter.
Centralnym punktem uroczystości było przemówienie oraz świąteczne życzenia, które wygłosił dowódca 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.W swoim wystąpieniu odniósł się do znaczenia służby na rzecz Ojczyzny, potrzeby jedności oraz wzajemnego wsparcia – szczególnie w okresie Bożego Narodzenia. Podkreślił także rolę tradycji i pamięci historycznej, dziękując żołnierzom, pracownikom oraz zaproszonym gościom za zaangażowanie i współpracę w mijającym roku.
Po części oficjalnej nastąpił wspólny moment składania życzeń i przełamania się opłatkiem, symbolizujący pojednanie, życzliwość i wzajemny szacunek. Uroczystość zakończyło wspólne spożywanie tradycyjnych potraw wigilijnych, co stworzyło atmosferę bliskości i serdeczności, sprzyjając rozmowom oraz integracji.
Wigilia w 14 Zachodniopomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej była nie tylko wydarzeniem o charakterze świątecznym, lecz także wyrazem silnych więzi, jakie łączą żołnierzy, pracowników wojska, kombatantów oraz lokalną społeczność. To spotkanie po raz kolejny potwierdziło, że służba wojskowa opiera się nie tylko na gotowości do działania, ale również na wartościach, które budują wspólnotę i wzmacniają poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka.
W środę, 17 grudnia 2025 r. Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” zorganizował w Hali Sportowej Uznam Arena przy ulicy Grodzkiej 5, Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Siatkowej Chłopców w ramach Współzawodnictwa Sportowego Szkół Licealiada .
Do rozgrywek przystąpiło pięć świnoujskich szkół średnich, które wystawiły swoje reprezentacje: LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, WZDZ, STSG. Turniej rozegrano systemem „ każdy z każdym”, do dwóch wygranych setów.
Zawody przebiegały w sportowej, przyjaznej atmosferze, dostarczały wielu ciekawych akcji oraz siatkarskich wymian, zawodnicy wykazali się dużym zaangażowaniem i grą do ostatniego seta.
Po wyrównanej rywalizacji w kategorii chłopców:
I miejsce – Zespół Szkół Morskich
II miejsce – Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki
III miejsce – Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I
IV miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego
V miejsce – Społeczne Towarzystwo Szkoły Gimnazjalnej
Zwycięski zespół reprezentować będzie nasze miasto w ćwierćfinałach Mistrzostw Województwa (Region B).
Na zakończenie każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez organizatora.
Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy, a zwycięskiej drużynie życzymy dalszych sukcesów.
OSiR „Wyspiarz”
Miejska Biblioteka Publiczna w Świnoujściu zaprasza na wernisaż fotografii Agaty Ciechowskiej – świnoujścianki, która w swoich pracach z niezwykłą wrażliwością ukazuje piękno przyrody i świata zwierząt. Jej zdjęcia powstają zarówno w naszym regionie, jak i podczas podróży po Europie, tworząc różnorodny i spójny portret natury.
W czwartek, 18 grudnia o godz. 17.00 w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Agaty Ciechowskiej. Artystka od lat dokumentuje naturę – od nadmorskich krajobrazów, przez świat lokalnej fauny, po sceny uchwycone w czasie wypraw do różnych zakątków Europy. Jej prace charakteryzują się uważnością, dbałością o detal oraz umiejętnością uchwycenia nastroju chwili.
Wernisaż będzie okazją do spotkania z autorką i rozmowy na temat jej twórczości, inspiracji oraz warsztatu. Wystawa prezentowana będzie w przestrzeni Galerii MBP, która od lat promuje lokalnych twórców i sztukę fotograficzną.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Miejsce: Galeria Miejskiej Biblioteki Publicznej, ul. Piłsudskiego 15, Świnoujście
Data i godzina: 18 grudnia (czwartek), godz. 17.00
W dniu 22 grudnia 2025 roku (poniedziałek) o godzinie 12.00 w sali sportowej Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu odbędzie się Wigilia dla osób potrzebujących. Wydarzenie skierowane jest do mieszkańców, którzy na co dzień zmagają się z trudnościami życiowymi, doświadczają samotności lub nie mają możliwości spędzenia świąt Bożego Narodzenia w godnych warunkach.
Organizatorzy pragną stworzyć przestrzeń pełną ciepła, życzliwości i świątecznej atmosfery, w której każdy uczestnik będzie mógł poczuć się zauważony i ważny. Wspólna Wigilia ma być okazją nie tylko do podzielenia się posiłkiem, ale również do spotkania, rozmowy i chwili wytchnienia w przedświątecznym czasie.
Dania wigilijne na to spotkanie zostaną przygotowane i dostarczone przez lokalnych przedsiębiorców, którzy w ten sposób włączają się w inicjatywę pomocy najbardziej potrzebującym mieszkańcom.
Wigilia w Miejskim Domu Kultury to wyraz solidarności wszystkich mieszkańców Świnoujścia i dowód na to, że wspólnie możemy zadbać o to, by święta były czasem nadziei i bliskości dla każdego.
Już tylko chwile dzielą nas od jednego z najbardziej rozpoznawalnych i wyczekiwanych wydarzeń społecznych w Polsce. Przed nami 34. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który jak co roku połączy miliony ludzi wokół wspólnego celu – niesienia realnej pomocy tym, którzy najbardziej jej potrzebują.
Dla tych, którzy chcą zrobić coś więcej niż tylko wrzucić datek do puszki, to ostatni moment, by dołączyć do grona wolontariuszy WOŚP. Rejestracja wciąż jest otwarta, ale czasu zostało naprawdę niewiele.
Wolontariat podczas Finału to nie tylko kwestia zbierania pieniędzy. To emocje, spotkania z ludźmi, poczucie wspólnoty i świadomość, że jest się częścią czegoś większego. Dla wielu to jedno z najważniejszych doświadczeń w roku – szczególnie dla młodych ludzi, którzy właśnie w WOŚP stawiają swoje pierwsze kroki w działaniach społecznych.
Na terenie Świnoujścia i wysp wolontariuszy rejestruje Sztab nr 6714, działający przy Hufcu Ziemi Wolińskiej ZHP. To właśnie tam trafiają osoby, które chcą kwestować podczas Finału, współtworzyć wydarzenia towarzyszące i wspólnie „grać do końca świata i jeden dzień dłużej”.
Osoby, które mają pytania lub potrzebują dodatkowych informacji, mogą kontaktować się ze sztabem pod adresem: wospnawyspach@gmail.com. Siedziba sztabu mieści się przy ul. Matejki 1/1 w Świnoujściu.
Jeśli chcesz dołożyć swoją cegiełkę, przeżyć coś wyjątkowego i mieć realny wpływ na pomoc innym – to naprawdę ostatni dzwonek. Dołącz do wolontariuszy i zagrajmy razem podczas 34. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
To jedna z najbardziej wstrząsających spraw, jakie wydarzyły się w Świnoujściu w ostatnich latach. Prokuratura właśnie ją zamknęła. Nie będzie aktu oskarżenia ani procesu karnego. Zamiast tego – wniosek o umieszczenie sprawcy w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.
Chodzi o dramat z 21 marca 2025 roku w sanatorium uzdrowiskowym „Energetyk”.
Według ustaleń śledczych 30-letni Kamil P. wziął jako zakładniczkę własną matkę. Przetrzymywał ją w budynku sanatorium, żądając przyjazdu prokuratora oraz dwóch konkretnych policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. W zamian obiecywał uwolnienie kobiety.
Negocjacje odbywały się pod ogromną presją. Mężczyzna trzymał nóż kuchenny przyłożony do szyi matki. Groził, że ją zabije. W trakcie zdarzenia zranił kobietę nożem, powodując rany cięte. Obrażenia były na tyle poważne, że naruszyły funkcjonowanie narządów ciała na okres dłuższy niż siedem dni.
To nie był pierwszy akt agresji. Prokuratura ustaliła, że już we wrześniu 2022 roku Kamil P. kierował wobec tej samej kobiety groźby pozbawienia życia i zdrowia.
Śledztwo trwało kilka miesięcy. Kluczowe okazały się opinie biegłych – dwóch lekarzy psychiatrów oraz psychologa. Ich wnioski są jednoznaczne.
Biegli rozpoznali u Kamila P. chorobę psychiczną. Uznali, że w chwili popełnienia czynu nie był on zdolny rozpoznać znaczenia swojego działania ani pokierować swoim zachowaniem. Mówiąc wprost: w świetle prawa był niepoczytalny.
Co więcej, specjaliści ocenili, że jego aktualny stan psychiczny stwarza wysokie ryzyko, że może ponownie dopuścić się podobnych, niebezpiecznych czynów.
Dlatego rekomendowali zastosowanie środka zabezpieczającego – pobytu w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.
Na tej podstawie Prokurator Rejonowy w Świnoujściu, 10 grudnia 2025 roku, skierował do Sądu Okręgowego w Szczecinie wniosek o umorzenie postępowania karnego i jednoczesne umieszczenie Kamila P. w psychiatryku.
To ważne rozróżnienie. Umorzenie nie oznacza, że sprawa była błaha albo że czynu nie było. Oznacza jedynie, że z powodu choroby psychicznej podejrzany nie może odpowiadać karnie jak osoba w pełni poczytalna. Decyzja o dalszym losie mężczyzny należy teraz do sądu.
Do czasu rozstrzygnięcia sprawy Kamil P. pozostaje w tymczasowym areszcie. Nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów.
Zgodnie z kodeksem karnym sąd może orzec pobyt w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym tylko wtedy, gdy jest to konieczne, by chronić społeczeństwo przed ponownym, poważnym przestępstwem, a inne środki nie wystarczą. W tej sprawie stawką było – i nadal jest – ludzkie życie. Teraz sąd zdecyduje, czy izolacja psychiatryczna jest jedynym sposobem, by zapobiec kolejnej tragedii.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZamknijDowiedz się więcej