WIADOMOŚCI
Uznamski Festiwal Muzyki. Zobacz program koncertów
Polska tematem przewodnim na Uznamskim Festiwalu Muzyki od 22 września do 12 października 2024 roku. Specjalny koncert z „Baltic Sea Philharmonic” już w dniu 14 września w Peenemünde
Tradycyjny Uznamski Festiwal Muzyki po raz kolejny zaprasza melomanów z całego świata na niezapomniane przeżycie. Od 22 września do 12 października Uznam zamieni się w niezwykłe miejsce koncertowe, prezentujące gwiazdy i muzyczne „skarby” z regionu Morza Bałtyckiego. Specjalny koncert „Nordic Swans” w wykonaniu „Baltic Sea Philharmonic” pod batutą Kristjana Järviego w dniu 14 września wyznacza uroczysty początek sezonu festiwalowego.
W tym roku festiwal wraca ponownie z tematem przewodnim Polska i celebruje bogate więzi kulturowe między Polską a Niemcami. Do najważniejszych wydarzeń festiwalu należy koncert inauguracyjny z udziałem gwiazdorskiego kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego oraz występy znanego pianisty Rafała Blechacza. Dziewiętnastoletni wówczas pianista Rafał Blechacz był pierwszym Polakiem od czasów Krystiana Zimermana, który wygrał Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Dziś ten poważny artysta z tytułem doktora filozofii jest jednym z najbardziej rozchwytywanych muzyków na świecie. Swój recital fortepianowy 2 października w kościele ewangelickim w Ahlbecku zadedykuje dwóm największym osobowościom polskiej muzyki: Fryderykowi Chopinowi i Karolowi Szymanowskiemu. Następnie Rafał Blechacz wykona koncert fortepianowy Nr. I e-moll Chopina wraz z orkiestrą NDR Elbphilharmonie pod batutą Alana Gilberta podczas koncertu symfonicznego Musikland MV w dniu 6 października o godz. 14:00 w Peenemünde. A w dniu 5 października legendarna „MozART group” wystąpi w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu z programem „Cztery struny świata”.
„Już po raz trzeci Polska jest gościem Uznamskiego Festiwalu Muzyki, który stara się ciągle o powiązania kulturowe między Polską a Niemcami. W tym roku szczególna uwaga zostanie poświęcona bogatemu dziedzictwu muzycznemu regionu Śląska” – mówi Thomas Hummel, dyrektor Uznamskiego Festiwalu Muzyki. Od kompozycji organowych gdańskiego baroku po współczesne dźwięki młodej polskiej kompozytorki Aleksandry Kacy z kwartetem saksofonowym Kebyart, festiwal prezentuje szerokie spektrum muzyczne z tego regionu sąsiedniego kraju. Odwiedzający mogą z bliska doświadczyć wielkiej polskiej tradycji muzycznej tzn. salonów muzycznych jaki i w „Salonie Paderewskiego” na cześć historycznej postaci Ignacego Jana Paderewskiego oraz podczas licznych koncertów z utworami Fryderyka Chopina. Na przykład z Davidem Geringasem i Ianem Fountainem na otwarciu Bałtyckiego Forum Muzycznego w Zamku Stolpe lub w koncercie „Dziedzictwo Chopina” z Rafałem Blechaczem. Różnorodność i piękno tego regionu wyraża tradycyjna muzyka chłopska i taneczna zespołu folklorystycznego „Kapela Ochodzita” z Beskidu Śląskiego.
W dniu 8 października kwartet smyczkowy „sine nomine” z Wrocławia wykona utwory z okresu śląskiego romantyzmu w kościele ewangelickim w Benz, wspierany przez berlińskiego wiolonczelistę Martina Seemanna. Caspar David Friedrich, urodzony 250 lat temu w Greifswaldzie, po raz pierwszy wyruszył w podróż w Karkonosze w 1810 roku, aby szkicować krajobrazy, które później przekształcił w obrazy – takie jak „Ruiny klasztoru Eldena w Karkonoszach”. Kompozytorzy Józef Elsner i Franz Xaver Gebel byli dwoma rówieśnikami Friedricha i pochodzili z regionu, w którym malował to właśnie region: Śląsk.
Sobota, 14.09., godz. 20:00, Muzeum Historyczno-Techniczne Peenemünde
SPECJALNY KONCERT NA ROZPOCZĘCIE FESTIWALU
„Nordic Swans”
BALTIC SEA PHILHARMONIC KRISTJAN JÄRVI (dyrygent)
Muzyka Jeana Sibeliusa i Piotra Czajkowskiego
22.09., 19:30, kościół protestancki St. Petri, Wolgast
KONCERT INAUGURACYJNY
„Beyond”
JAKUB JÓZEF ORLIŃSKI (kontratenor)
IL POMO D’ORO
Muzyka Claudio Monteverdiego, Giulio Cacciniego, Francesco Cavallego i innych mistrzów XVII wieku
23.09., 19:30, Zamek Stolpe, Stolpe
OTWARCIE FORUM MUZYKI MORZA BAŁTYCKIEGO
DAVID GERINGAS (wiolonczela)
IAN FOUNTAIN (fortepian)
Fryderyk Chopin: Introdukcja i Polonez Brillante op. 3
Krzysztof Meyer: Canzona op. 56 (dedykowana Davidowi Geringasowi)
Witold Lutosławski: Preludia taneczne na wiolonczelę solo
Fryderyk Chopin: Siedem pieśni op. 74, Johannes Brahms: II Sonata F-dur op. 99
25.09., 19:30, kościół protestancki, Krummin NAGRODA MUZYCZNA USEDOMER 2024
JOANNA ALEKSANDRA SIELICKA (fortepian)
Theodor Leschetizky: Six Méditations op. 19
Joseph Haydn: Andante con variazioni f-moll Hob. XVII:6
Fryderyk Chopin: Ballada nr 1 g-moll op. 23
Fryderyk Chopin: Scherzo nr 2 b-moll op. 31
24.09. 19:30, Kościół protestancki, Zinnowitz
SEN MŁODOŚCI
KEBYART
Mieczysław Weinberg: Aria op. 9 (1942), arr. Kebyart
Alexander Glasunow: Kwartet saksofonowy op. 109 (1932)
Aleksandra Kaca: abisal (2021), premiera w Niemczech
Krzysztof Meyer: Kwartet na cztery saksofony op. 65a (1986)
Jörg Widmann: 7 Capricci (2021)
26.09. 19:30, Seetelhotel Villa Esplanade, nadmorski kurort Heringsdorf
JAZZ KONCERTUJĄCY
„Wieniawski in Blue”
FILHARMONIA ŚLĄSKA
PIOTR PŁAWNER (dyrygent i skrzypce)
PAWEŁ TOMASZEWSKI TRIO
Pt. 27.09. godz. 15:00, Pommernhalle (Hala Pomorza), Seebad Ahlbeck
COOL USEDOM SYMPHONY
ANDREAS PEER KÄHLER (kierownik projektu, kompozytor i dyrygent)
ORKIESTRA KAMERALNA „UNDER DEN LINDEN”
Uczniowie szkół wyspy Uznam
Sob. 28.09. godz. 17:00, kościół ewangelicki św. Marii Panny (St. Marien), miasto Uznam
OPOWIEŚCI LICZYRZEPY
DEVID STRIESOW (mówca)
HIDEYO HARADA (fortepian)
TAKUMI KUROSAKI (fortepian)
„Jak duch w obcym świecie”
Baśnie i opowieści o olbrzymie Liczyrzepie Muzyka fortepianowa Carla Marii von Webera i Louisa Spohra
Niedz. 29.09. godz. 11:00, sala kinowa, Historyczno-Techniczne Muzeum Peenemünde
KONCERT LAUREATÓW SZKÓŁ MUZYCZNYCH
Laureaci konkursu „Młodzież muzykuje” szkół muzycznych z Wolgast-Anklam, Uecker-Randow i z Greifswaldu
Niedz. 29.09. godz. 15:00, kościół ewangelicki, Liepe
Z POLSKICH GÓR
KAPELA OCHODZITA
grupa folklorystyczna z Górnego Śląska
Pon. 30.09. godz. 10:00 – 17:00, miejsce zbiórki: przy kościele ewangelickim w Seebad Ahlbeck | Stacje: Liepe, Mellenthin, Benz, Schloss Stolpe
MUZYCZNA WYCIECZKA PO WYSPIE
Muzyka organowa na poszczególnych stacjach
Wt. 01.10. godz. 17:00, Zamek w Stolpe, Stolpe
KONCERT KOŃCOWY BAŁTYCKIEGO FORUM MUZYCZNEGO
Uczestnicy Bałtyckiego Forum Muzycznego DAVID GERINGAS (wiolonczela) TAMAMI TODA-SCHWARZ (fortepian)
Śr. 02.10. godz. 19:30, kościół ewangelicki, Seebad Ahlbeck
DZIEDZICTWO CHOPINA
RAFAŁ BLECHACZ (fortepian)
Ludwig van Beethoven: Sonata fortepianowa nr 14 cis-moll op. 27, nr 2 „Sonata księżycowa”,Franz Schubert: Cztery Impromptus D 899 op. 90, Karol Szymanowski: Wariacje b-moll op. 3,Fryderyk Chopin: Sonata fortepianowa nr 3 h-moll op. 58
Czw. 03.10. godz. 17:00, kościół ewangelicki, Seebad Heringsdorf
YOUNG CONCERT ARTISTS NEW YORK: KONCERT LAUREATÓW NAGRÓD
MICHAEL YEUNG (perkusja)
Iannis Xenakis: Rebonds B
J.S. Bach: Prelude-Presto z Suity na Dźwięki e-moll BWV 996,
Claude Debussy: Rêverie, aranżacja na wibrafon, Maurice Ravel: Mouvement de Menuet zSonatiny, aranżacja dla Marimba
Philippe Hurel: Loops II na wibrafon, Georges Aperghis: Le corps à corps
John Cage: In a Landscape, aranżacja dla Marimba i na wibrafon,
James Wood: Rogosanti,
Olivier Messiaen: O Sacrum Convivium
04.10. 19:30, Steigenberger Grandhotel and SPA, Seebad Heringsdorf
SALON PADEREWSKI
BOGUSŁAW RABA (Uniwersytet Wrocławski)
WOLFGANG TEMPLIN (Berlin)
JAN BRACHMANN (Moderacja)
Muzyka fortepianowa Ignacego Jana Paderewskiego
05.10. 19:30, Miejski Dom Kultury, Świnoujście
CZTERY STRUNY ŚWIATA
„MozART group”
FILIP JAŚLAR (I SKRZYPCE)
MICHAŁ SIKORSKI (II SKRZYPCE)
PAWEŁ KOWALUK (ALTÓWKA)
BOLEK BŁASZCZYK (WIOLONCZELA)
06.10. godz. 14.00, Muzeum Historyczno-Techniczne Peenemünde
KONCERT SYMFONICZNY MUSIKLAND MV
ORKIESTRA NDR ELBPHILHARMONIE
ALAN GILBERT (dyrygent)
RAFAŁ BLECHACZ (fortepian)
Claude Debussy: „La mer”
Fryderyk Chopin: Koncert na fortepian i orkiestrę e-moll op. 11
Maurice Ravel: „Daphnis et Chloé”, Suita nr 2
08.10. 19:30, kościół protestancki, Benz
ŚLĄSKI ROMANTYZM
SINE NOMINE
MARTIN SEEMANN (wiolonczela)
KLAUS HARER (moderacja)
Józef Elsner: Kwartet smyczkowy F-dur op. 1
Stanisław Moniuszko: Kwartet smyczkowy nr 1 d-moll
Franz Xaver Gebel: VIII Kwintet smyczkowy B-dur op. 27
09.10. 19:30, Seetelhotel Nautic Usedom, Koserow
WIECZÓR JAZZOWY
KASIA PIETRZKO TRIO
10.10. DANZIGER BAROCK 19:30, kościół protestancki, Seebad Ahlbeck
ROMAN PERUCKI (organy)
Muzyka z Gdańska: utwory z Tabulatury Gdańskiej (1591) i Tabulatury Oliwskiej (1619) Daniela Magnusa Gronaua, Johanna Gottlieba Goldberga, Mieczysława Surzyńskiego, Feliksa Borowskiego i Zbigniewa Kruczka.
11.10. 19:30, Hotel Usedom Palace, nadmorski kurort Zinnowitz
WALC POD BRZOZAMI
odczyt z FRANKIEM ARNOLDEM
JAN BRACHMANN (fortepian)
odczyt z „Brzozowego gaju” Jarosława Iwaszkiewicza (1932) w przekładzie Henryka Bereskiego, muzyka taneczna i rozrywkowa początku XX wieku,
Polskie pieśni ludowe w opracowaniu na fortepian Felicjana Szopskiego i Karola Szymanowskiego
12.10. godz. 20:00, Lokhalle UBB, Seebad Ahlbeck
KONCERT FINAŁOWY Z NDR-BIGBAND
„Polish Songs”
NDR BIGBAND
OLGA PASICHNYK (wokal)
KWARTET SMYCZKOWY ATOM
GEIR LYSNE (główny dyrygent)
Program i bilety na stronie
www.usedomer-musikfestival.de
Więcej informacji pod numerem telefonu 038378-34647
WIADOMOŚCI
Więcej patroli i wieczorne dyżury ratowników. Świnoujście gotowe na wakacje
Lato w Świnoujściu ma swój niepowtarzalny rytm. Najpierw pojawiają się pierwsze parawany, potem coraz dłuższe kolejki do lodów, a chwilę później miasto zaczyna żyć niemal przez całą dobę. Za tym wakacyjnym obrazkiem stoi jednak praca wielu ludzi, których zadaniem jest jedno – sprawić, by mieszkańcy i turyści mogli wypoczywać spokojnie i bezpiecznie.
Przygotowania do letniego sezonu wchodzą w decydującą fazę. Ratownicy są już gotowi do rozpoczęcia pracy i pojawią się na plaży 20 czerwca. Od 27 czerwca zabezpieczone będą wszystkie wyznaczone kąpieliska, także te położone na prawobrzeżu miasta.
To jednak nie wszystko. W tym roku nad bezpieczeństwem czuwający nad morzem ratownicy nie będą kończyć swojej pracy wraz z zachodem słońca. Ratownicy WOPR mają pełnić również dyżury nocne. Oznacza to, że pozostaną w gotowości do reagowania na zgłoszenia przez całą dobę – niezależnie od pory dnia czy nocy.
Wraz z nadejściem wakacyjnego szczytu do miasta przyjadą także dodatkowi policjanci. Od końca czerwca do początku września świnoujską komendę wesprą funkcjonariusze prewencji i ruchu drogowego z innych regionów kraju. Ich obecność będzie szczególnie widoczna tam, gdzie w sezonie pojawia się najwięcej ludzi – na promenadzie, w centrum miasta, przy plaży i na głównych trasach dojazdowych.
Bezpieczeństwo nie kończy się jednak na lądzie. Na wodach wokół miasta prowadzone będą wspólne patrole policji i strażaków ochotników. Będzie można je spotkać zarówno na kanale, jak i w rejonie plaży. To odpowiedź na coraz większą popularność rekreacji wodnej, która każdego lata przyciąga do Świnoujścia tysiące miłośników żeglarstwa, motorówek, skuterów czy kajaków.
Więcej pracy czeka również Straż Miejską. Funkcjonariusze będą pełnić dyżury codziennie od godziny 9 do 21, a podczas weekendów ich obecność ma być jeszcze bardziej zauważalna. Zwiększona zostanie także liczba kontroli prowadzonych wspólnie z Inspekcją Weterynaryjną, między innymi przy dorożkach.
O wszystkich tych działaniach rozmawiano podczas posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. To właśnie tam przedstawiciele służb, miejskich instytucji i urzędu podsumowali przygotowania do najbardziej intensywnego okresu w roku.
Choć wakacje większości kojarzą się z odpoczynkiem, dla wielu osób będą czasem wzmożonej służby. Ratownicy, policjanci, strażnicy miejscy, strażacy oraz inne służby wiedzą, że najlepsze lato to takie, podczas którego ich interwencji jest jak najmniej. I właśnie po to już dziś przygotowują się na kolejne tygodnie pełne słońca, turystów i wakacyjnego gwaru.
Źródło: Biuro Prezydenta Miasta
WIADOMOŚCI
Kolejny punkt na sportowej mapie miasta zyska nowe życie
Dobra wiadomość dla miłośników koszykówki i aktywnego spędzania czasu. Miasto pozyskało 80 tysięcy złotych dofinansowania na remont boiska do koszykówki przy Szkole Podstawowej nr 4.
Środki zostały przyznane przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego w ramach programu wsparcia jednostek samorządu terytorialnego na poprawę i modernizację infrastruktury sportowej w 2026 roku. Dzięki temu już wkrótce rozpocznie się realizacja inwestycji, która poprawi warunki do uprawiania sportu zarówno dla uczniów szkoły, jak i mieszkańców korzystających z obiektu po lekcjach.
Choć boisko to tylko fragment miejskiej infrastruktury, właśnie z takich miejsc często rodzą się sportowe pasje, przyjaźnie i zdrowe nawyki. Każdy odnowiona nawierzchnia czy bezpieczna przestrzeń do gry to inwestycja nie tylko w sport, ale przede wszystkim w mieszkańców i młodzież.
Remont boiska przy Szkole Podstawowej nr 4 jest kolejnym krokiem w konsekwentnie realizowanych działaniach miasta na rzecz modernizacji infrastruktury sportowej. Celem jest tworzenie miejsc, które zachęcają do aktywności fizycznej, integrują mieszkańców i dają młodym ludziom przestrzeń do rozwijania swoich zainteresowań.
Finansowanie ze wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego z obszaru województwa zachodniopomorskiego na poprawę i modernizację infrastruktury sportowej w 2026 r.
Źródło: Biuro Prezydenta Miasta
WIADOMOŚCI
Duże zainteresowanie przebudową Jachtowej. Miasto ma w czym wybierać
Aż dziewięć firm i konsorcjów złożyło oferty w przetargu na przebudowę ulicy Jachtowej w Świnoujściu. Najtańszą propozycję przedstawił STRABAG, który wycenił realizację inwestycji na 4,57 mln zł. Kolejne najkorzystniejsze cenowo oferty złożyły PRD Nowogard (4,73 mln zł) oraz STANLED (4,88 mln zł). Najwyższą cenę zaproponowało konsorcjum Arden – 6,6 mln zł.
Inwestycja otrzymała wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Miasto pozyskało na ten cel 3 252 322 zł dofinansowania, co stanowi około połowę wartości przedsięwzięcia. Pozostałą część kosztów pokryje samorząd.
Przebudowa obejmie około 636 metrów ulicy Jachtowej, od skrzyżowania z ulicą Rogozińskiego do ulicy Parkowej. W ramach zadania powstanie nowa asfaltowa jezdnia o szerokości 6,5 metra, chodnik oddzielony pasem zieleni, zatoka autobusowa, nowe zjazdy do posesji oraz energooszczędne oświetlenie LED. Przebudowane zostanie także odwodnienie, infrastruktura energetyczna i telekomunikacyjna, a wzdłuż ulicy pojawią się nowe nasadzenia zieleni.
Prace drogowe będą prowadzone w ścisłej koordynacji z inwestycjami realizowanymi przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, które wcześniej wykonają modernizację swoich sieci. Dzięki temu po zakończeniu inwestycji nie będzie potrzeby ponownego rozkopywania nowej nawierzchni.
Zgodnie z obecnym harmonogramem przekazanie placu budowy wykonawcy planowane jest na początek września. Jeśli procedura przetargowa przebiegnie bez przeszkód, pierwsze prace powinny rozpocząć się już na początku września.
Źródło: Biuro Prezydenta Miasta
WIADOMOŚCI
Wspaniały występ lekkoatletek klubu OSiR „Wyspiarz” w 7 Ogólnopolskim Mityngu Enea Cup w Szczecinie
Pomimo wyjątkowo niesprzyjających warunków pogodowych, które mogłyby odebrać zapał niejednemu sportowcowi, nasze dwie zawodniczki pokazały prawdziwą klasę, hart ducha i ogromne sportowe serce podczas 7 Ogólnopolskiego Mityngu lekkoatletycznego Enea Cup, który odbył się miniony weekend w Szczecinie.
Jedna z naszych reprezentantek Julia Jagusz nie tylko świetnie poradziła sobie w trudnych warunkach pogodowych, ale zwyciężyła w biegu na dystansie 400 m z wynikiem 60,17, udowadniając, że konsekwentna praca i pasja przynoszą efekty, nawet wtedy, gdy pogoda nie sprzyja. Jej triumf został nagrodzony zasłużoną nagrodą.
Druga nasza zawodniczka Nina Bandkowska również zaprezentowała się znakomicie. Dzięki udanemu występowi zakwalifikowała się do finału z wynikiem 13,08, gdzie w rywalizacji z najlepszymi wywalczyła świetne VI miejsce z wynikiem 13,02.
Obie zawodniczki zasługują na ogromne brawa. Ich postawa — waleczna, ambitna i pełna pozytywnej energii — jest inspiracją dla całego klubu.
Kolejny występ Juli już 17 czerwca na dystansie 200 m i w sztafecie 4×100 w Bełchatowie na Ogólnopolskim Finale Licealiady, zaś Nina wystartuje 20 czerwca w Szczecinku na dystansie 100m w Ogólnopolskim Festiwalu sprintersko-płotkarskim.
Gratulujemy!
Źródło: OSiR „ Wyspiarz”
WIADOMOŚCI
Nowe połączenie Szczecina z autostradą A6 coraz bardziej zaawansowane
Powstaje 11 wiaduktów – na pierwszym zostały już ułożone belki ustroju nośnego, a na kolejnych trwają prace zbrojarskie i betoniarskie. Większość placu budowy jest doskonale widoczna z autostrady A6 i drogi krajowej nr 13.
Na co dzień można obserwować intensywnie prowadzoną budowę w rejonie Szczecina, gdzie powstaje nowe połączenie autostrady A6, DK13 i przyszłej S6 Zachodniej Obwodnicy Szczecina (ZOS). Inwestycja obejmuje również obwodnicę Kołbaskowa oraz infrastrukturę na granicznym odcinku A6. Roboty postępują z miesiąca na miesiąc, a w ciągu najbliższych dwóch lat układ drogowy w tym rejonie przejdzie całkowitą przebudowę.
Wiadukty i drogi w budowie
Realizacja inwestycji wymaga budowy dziesięciu wiaduktów w ramach węzłów Kołbaskowo i Szczecin Południe oraz jednego wiaduktu na granicznym odcinku A6. Budowa niemal wszystkich obiektów już trwa – powstają podpory, betonowane są ustroje nośne i montowane prefabrykowane belki. W kolejnych miesiącach planowane jest wykonanie m.in. najazdów na obiekty. Najdłuższy wiadukt, o długości 130 metrów, powstanie na węźle Kołbaskowo i będzie obsługiwał ruch od strony S6 ZOS na autostradę A6 w kierunku Świnoujścia.
Równolegle postępują roboty drogowe związane z budową węzłów oraz obwodnicy Kołbaskowa. Prowadzone są prace ziemne – wykonywane są nasypy i wykopy, szczególnie na trójpoziomowym węźle Kołbaskowo, gdzie jedna z łącznic i DK13 zostaną poprowadzone pod autostradą A6. Na granicznym odcinku A6 wykonano również wzmocnienia podłoża oraz przygotowano teren pod przyszły plac kontroli dla służb.
Ruch przez plac budowy
W rejonie budowanego węzła Kołbaskowo od 24 marca ruch odbywa się bajpasem o długości kilkuset metrów. Zachowano dwa pasy ruchu w każdą stronę, dzięki czemu nie występują większe zatory. Taka organizacja ruchu ma obowiązywać przez kolejne miesiące.
Zmiany organizacji ruchu na DK13 w rejonie budowanego węzła Szczecin Południe również nie powinny powodować większych utrudnień. Mogą one pojawić się jedynie przed granicą w Rosówku. Obwodnica Kołbaskowa w większości przebiega nowym śladem, jednak jej połączenie z istniejącą trasą może skutkować czasowymi utrudnieniami, w tym wprowadzeniem ruchu wahadłowego w drugiej połowie roku.
Utrudnienia występują również na autostradzie A6 przy granicy. Podczas budowy podpór wiaduktu ruch w obu kierunkach został przekierowany na jezdnię w kierunku Gdańska. W trakcie montażu prefabrykowanych belek konieczne było także czasowe wstrzymywanie ruchu. Po wakacjach kierowcy w obu kierunkach mają korzystać z jezdni prowadzącej do Berlina.
Kompleksowa przebudowa układu drogowego
Kontrakt o wartości 429 mln zł na realizację II etapu obwodnicy Przecławia i Warzymic – obejmującego budowę dwóch nowych węzłów łączących A6, przyszłą S6 i DK13, obwodnicy Kołbaskowa oraz infrastruktury drogowej na przejściu granicznym – został podpisany z firmą Budimex pod koniec lipca ubiegłego roku. Plac budowy przekazano w sierpniu, a następnie rozpoczęto prace przygotowawcze, obejmujące geodezję, rozpoznanie saperskie i organizację zaplecza budowy. We wrześniu ruszyły zasadnicze roboty budowlane.
Zgodnie z harmonogramem zakończenie prac na granicznym odcinku A6 planowane jest na 2027 rok, natomiast realizacja dwóch pozostałych zadań ma zakończyć się w 2028 roku.
Inwestycja ma zapewnić sprawne połączenie Szczecina z autostradą A6 oraz włączenie do układu drogowego realizowanej równolegle S6 Zachodniej Obwodnicy Szczecina. Istniejący węzeł łączący DK13 i A6, wybudowany w latach 30. XX wieku, zostanie zamknięty. Dzięki obwodnicy z Kołbaskowa wyprowadzony zostanie ruch tranzytowy. Na granicznym odcinku autostrady A6 powstaną także wiadukt umożliwiający zawracanie, nowe łącznice oraz plac kontroli, co ma usprawnić działanie służb granicznych.
WIADOMOŚCI
Ponad milion złotych na modernizację. Ruszył przetarg na drugi etap prac przy Orliku
Po latach intensywnego użytkowania kompleks sportowy Orlik przy ulicy Kościuszki stopniowo odzyskuje dawny blask. Po zakończeniu pierwszego etapu modernizacji przyszedł czas na kolejne prace, które mają poprawić komfort i bezpieczeństwo osób korzystających z jednego z najpopularniejszych obiektów sportowych w Świnoujściu.
Miasto właśnie ogłosiło przetarg na realizację drugiego etapu inwestycji. Firmy zainteresowane wykonaniem prac mogą składać swoje oferty do 29 czerwca.
Zakres planowanych robót jest szeroki. Obejmuje między innymi wymianę nawierzchni poliuretanowej na boisku wielofunkcyjnym, montaż nowoczesnego oświetlenia LED, wymianę wiat dla zawodników oraz ustawienie nowych kontenerów, w których znajdą się szatnie, zaplecze sanitarne, pomieszczenie dla trenera i magazyn sprzętu.
To kontynuacja działań rozpoczętych w ubiegłym roku. W pierwszym etapie wymieniono nawierzchnię głównego boiska. Teraz przyszedł czas na pozostałe elementy kompleksu, które również wymagają odnowienia po kilkunastu latach eksploatacji.
Realizacja inwestycji będzie możliwa również dzięki wsparciu zewnętrznemu. Miasto pozyskało dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, którym dysponuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wartość drugiego etapu przedsięwzięcia szacowana jest na ponad 1,14 mln zł, a przyznane wsparcie pokryje połowę kosztów kwalifikowanych inwestycji. Umowa dotycząca dofinansowania została podpisana w marcu tego roku.
Orlik przy Kościuszki od lat tętni życiem. Każdego tygodnia korzystają z niego uczniowie pobliskich szkół, członkowie klubów sportowych oraz mieszkańcy, którzy wybierają aktywny wypoczynek. To właśnie dlatego utrzymanie obiektu w dobrym stanie technicznym jest tak ważne dla mieszkańców.
Źródło: Biuro Prezydenta Miasta
-
WIADOMOŚCI3 dni temuŚwinoujskie Dni Morza 2026. Trzy dni muzyki, rodzinnych atrakcji i wspólnego świętowania nad Bałtykiem
-
WIADOMOŚCI3 dni temuPo latach znów razem – spotkanie ludzi „Odry” z okazji Święta Rybaka
-
WIADOMOŚCI4 dni temuZłoto dla strażaka ze Świnoujścia. Asp. Marek Szczygieł najlepszy w Polsce
-
WIADOMOŚCI3 dni temu10 lat od pierwszej komercyjnej dostawy do Terminala LNG w Świnoujściu
-
Materiał partnera2 dni temuTaka okazja nad polskim morzem zdarza się tylko raz. Nie przegap jej!
-
WIADOMOŚCI2 dni temuAkrobaci nad koronami drzew. Na Uznamie rusza widowisko, jakiego jeszcze nie było
-
WIADOMOŚCI1 dzień temuNowe połączenie Szczecina z autostradą A6 coraz bardziej zaawansowane
-
WIADOMOŚCI2 dni temuPonad milion złotych na modernizację. Ruszył przetarg na drugi etap prac przy Orliku



