Połącz się z nami

ZOD

Opublikowano

w dniu

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Najnowocześniejszy patrolowiec SG-301 będzie patrolował Bałtyk

Opublikowano

w dniu

Foto: MOSG

Morski Oddział Straży Granicznej odebrał nowy patrolowiec o numerze burtowym SG-301. To najnowocześniejsza jednostka pływająca we flocie polskiej Straży Granicznej. Będzie ona pełnić zadania w ochronie zewnętrznych granic Unii Europejskiej na Bałtyku i Morzu Śródziemnym.

Pełnomorska jednostka patrolowa OPV (offshore patrol vessel) SG-301 ma długość prawie 70 m, szerokość 11,5 m oraz zanurzenie około 4,5 m. Patrolowiec będzie mógł wykonywać zadania bez zawijania do portu minimum przez 12 dni z 35 osobami (w tym 20 członkami stałej załogi). Na jednostce są zamontowane dwa kontenery z wyposażeniem ratowniczym, dodatkowo na burtach znajdują się dwie szybkie łodzie służące do działań interwencyjnych.W części rufowej przewidziano miejsce dla w sumie 250 rozbitków, którzy będą mogli tam przebywać do 24 godzin. Do ewakuacji medycznej posłuży na pokładzie dziobowym certyfikowana płaszczyzna do współpracy ze śmigłowcem, która będzie wykorzystywana również jako platforma do operowania dronem. Główne zadania nowego patrolowca to m.in. ujawnianie prób przekroczenia morskich granic Unii Europejskiej wbrew przepisom, przeciwdziałanie nielegalnej migracji oraz transportowaniu przez morskie granice odpadów i szkodliwych substancji chemicznych. Jednostka będzie również mogła uczestniczyć w akcjach ratowniczych i humanitarnych.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Turniej Siatkówki w ramach  XXIX Sportowego Turnieju Miast i Gmin 2023

Opublikowano

w dniu

Foto: OSiR Wyspiarz

W sobotę 23 września, Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” zorganizował Turniej Siatkarski w ramach  XXIX Sportowego Turnieju Miast i Gmin 2023 oraz XV Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich pod hasłem  „Żyjmy zdrowo na sportowo”.

Do turnieju zgłosiły się cztery młodzieżowe drużyny żeńskie:  Akademia Siatkówki Międzyzdroje, Mat-Fiz Mieszko, Logos, OSiR 2. W hali Uznam Areny rozegrano mecze systemem „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów.

Klasyfikacja końcowa turnieju:
1 miejsce Logos
2 miejsce OSiR 2
3 miejsce Mat-Fiz Mieszko
4 miejsce Akademia Siatkówki Międzyzdroje
Na zakończenie turnieju wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe medale  ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Czytaj dalej

Materiał partnera

Travel FREE w Świnoujściu już otwarty

Opublikowano

w dniu

Foto: Aleksander Dmowski

W poniedziałek otwarto sklep Travel FREE położony w Świnoujściu przy dawnym przejściu granicznym Świnoujście/Graz. Sklep jest otwarty codziennie od 9 do 21.

Pod nazwa Travel FREE kryje się siec sklepów typu Duty-free – spotykanych na lotniskach. W pobliżu dawnego przejścia granicznego Świnoujście – Garz, przy ulicy Grunwaldzkiej, 25 września otwarto piąty w Polsce Travel Free.

Foto: Aleksander Dmowski

,,Siec Travel FREE obecna jest w Polsce od 16 lat, dlatego naszą markę doskonale kojarzą zarówno polscy, jak i niemieccy turyści. Posiadamy już swoje sklepy w 4 przygranicznych miejscowościach, takich jak: Lubieszyn, Słubice, Osinów Dolny i Kostrzyn n/O. Ten w Świnoujściu jest zdecydowanie największy z dotychczasowych. Oferta sklepu skierowana jest do lokalnych mieszkańców oraz turystów przebywających w tym nadmorskim miasteczku. 

Foto: Aleksander Dmowski

Na powierzchni blisko 700 m2, znajdziemy największy w regionie wybór alkoholi z całego świata, który uzupełniają delikatesy trudne do dostania gdziekolwiek indziej.  Oferta sklepu to w dużej mierze wyselekcjonowane perfumy i kosmetyki kilkudziesięciu prestiżowych marek. Ekskluzywna ofertę sklepu, wzbogacają najnowsze kolekcje odzieżowe, dodatki typu torebki czy buty oraz akcesoria jak na przykład: okulary, zegarki, biżuteria. Proponujemy także zabawki najbardziej lubianych przez dzieci i rodziców marek.

Travel FREE to także produkty umilające podróż. Słodycze i napoje w unikalnych opakowaniach, odpowiednich do wzięcia ,,na drogę’’. Tylko nasze sklepy oferują specjalne ,,TRAVEL’owe’’ opakowania produktów, a to dzięki bezpośredniej współpracy z producentami. Prócz towarów luksusowych ,w Travel FREE można kupić cenioną i znaną z jakości chemię gospodarcza z Niemiec.

Foto: Aleksander Dmowski

Zakupy w Travel FREE , to przyjemność poznania produktów z najwyższych polek . Na każdego naszego klienta czeka GRATISOWA  świeżo parzona kawa z ekspresu, która z pewnością uprzyjemni podejmowanie decyzji zakupowych. Dbamy, aby oferta zapewniała naszym klientom dostęp do nowości i najnowszych trendów , w których wyborze nasi pracownicy chętnie doradzą i pomogą. W naszych sklepach znaleźć można prezent dla siebie , a także obdarować nim bliską osobę – wówczas istnieje bezpłatna możliwość estetycznego zapakowania produktu z przeznaczeniem na prezent. 

Co zdecydowanie nas wyróżnia, to najlepsze ceny produktów luksusowych na krajowym rynku. Zapraszamy już we wrześniu’’ – podsumowuje Przemysław Jordan – Dyrektor Zarządzający Travel FREE w Polsce.

Przypominamy, że sklepy Travel FREE znajdziemy też w Czechach, Bułgarii, Rumunii i na Chorwacji. 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Eksploruj w Morskim Centrum Nauki. Przygoda, edukacja i zabawa

Opublikowano

w dniu

Ponad 200 interaktywnych eksponatów, które uczą poprzez zabawę. Morskie Centrum Nauki w Szczecinie to doskonałe miejsce zarówno na lekcję z uczniami, jak i na rodzinną przygodę. Wszystko w budynku z wyjątkowym tarasem widokowym.

Nasze pracownie to nowa jakość i zaproszenie do eksploracji zagadnień naukowych poprzez osobiste zaangażowanie i doświadczenia – mówi Witold Jabłoński dyrektor Morskiego Centrum Nauki.

Charakterystyczny budynek MCN przypominający statek, który przycumował przy odrzańskim nabrzeżu, to symbol Łasztowni – portowej dzielnicy Szczecina. Z jego tarasu rozciąga się widok na wizytówki Szczecina – Wały Chrobrego, Zamek Książąt Pomorskich, ale także na marinę, port i statki. Taras widokowy jest niezwykle atrakcyjnym miejscem. To właśnie tam często kończy się zwiedzanie, z obowiązkową fotką na tle przepięknej panoramy miasta.

To, co najważniejsze, kryje się wewnątrz. To przede wszystkim ponad 200 interaktywnych eksponatów, które uczą poprzez zabawę. Tu nie obowiązuje muzealna zasada „Prosimy nie dotykać!”. Foto: MCN

Morskie Centrum Nauki. Weź udział w przygodzie

Pięć działów wystawy stałej rozmieszczonej na trzech poziomach to wciągająca na wiele godzin przygoda. Oprócz komputerowych animacji i zabaw zręcznościowych zwiedzający otrzymuje wiedzę na temat zjawisk fizycznych, świata przyrody na morzach i oceanach, może obejrzeć zjawiska zachodzące na Ziemi widzianej z kosmosu. Może nawet wykonać marynarski tatuaż, przebrać się za wilka morskiego lub wykryć sonarem łódź podwodną. Najodważniejsi wdrapują się po rejach na 13 metrowy maszt. Ci, którym nie straszna jest choroba morska próbują ugotować zupę w kiwającym się na boki kambuzie, czyli okrętowej kuchni.

Możemy także spróbować swych sił na symulatorze wioślarskim lub, ochlapując kibiców, płynąć na czas kanadyjką. Gdy spojrzymy w górę, dostrzeżemy oryginalny kajak słynnego Aleksandra Doby, którym legendarny podróżnik trzykrotnie pokonał Atlantyk. Jest łódka Agnieszki Skrzypulec – srebrnej medalistki z olimpiady w Tokio oraz łódź wioślarska złotych medalistów z Pekinu. Podwieszony pod sufitem, przecięty w poprzek pełnomorski jacht, odsłania nam swoje wnętrze, ukazując warunki, w jakich żeglarze żyją w czasie rejsu.

MCN przypomina słynnych odkrywców. Jest Magellan – żeglarz, który jako pierwszy opłynął kulę ziemską i Neil Armstrong – astronauta, który był pierwszym człowiekiem na Księżycu. To połączenie ziemi z kosmosem łączy się w „lewitującej” w przestrzeni wewnątrz budynku ogromnej kuli planetarium.

Tu, usadowieni w wygodnych fotelach, możemy polecieć w kosmos, a dzięki komputerowo sterowanej projekcji na 10 metrowym ekranie sferycznym, zobaczyć m.in. Obłok Magellana. Foto: Lesław Kopecki

Morskie Centrum Nauki. Niebanalna edukacja 

Morskie Centrum Nauki to także pracownie edukacyjne, których gospodarzami są nasi specjaliści – edukatorzy. Są trzy: biologiczno – chemiczna, modelarska i pracownia STEAM (akronim od angielskich słów: nauka, technologia, elektronika, sztuka i matematyka). W tej pierwszej, wszyscy powyżej 10 roku życia, mogą samodzielnie prowadzić doświadczenia, które skorelowane są z programem nauczania biologii i chemii w szkołach. Do pracowni STEAM zapraszamy dzieci już w wieku przedszkolnym. To miejsce na interdyscyplinarną formę nauki łączącą m.in. sztukę, matematykę i technologię.

Najmłodsi wprowadzeni są w świat programowania poprzez zabawę z robotami. Foto: MCN

Trzecia pracownia to reminiscencja dawnych modelarni w domach kultury czy pałacach młodzieży – Modelarnia 2.0. to już jednak coś więcej: urządzenia CNC, skanery 3D, drukarki 3D, maszyny do szycia, czy maszyny do obróbki drewna rozwijają umiejętności manualne i zapoznają ze współczesną techniką.

Dziesiątki tysięcy gości Morskiego Centrum Nauki to całe klasy, rodziny, także te wielopokoleniowe, w których dziadkowie mogą swoim wnukom zaszczepić pasję do poznawania świata. Wszystko w morskim klimacie, tak oczywistym dla portowego Szczecina.   

Foto: MCN

https://www.facebook.com/reel/282675831219468

https://www.youtube.com/shorts/rgOUJsKygMM

https://www.youtube.com/shorts/K_1lkEv_E-Q

https://www.youtube.com/shorts/UVM766W6Cng

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Akademia Karate Kyoikushin z medalami

Opublikowano

w dniu

Zawodnicy Akademii Karate Kyokushin wrócili z IKO Cup Calisia. Był to dla nich pierwszy turniej w nowym roku szkolnym. Na zawodach wystartowało 220 zawodników z 23 ośrodków.
Артем Ісадченко wywalczył złoto w kategorii 10-11 lat do 55 kg, Amelia Sawicka brązowy medal w kategorii 16-17 lat plus 65 kg oraz Patryk Cegielski brązowy medal w kategorii 16-17 lat plus 80 kg.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

R. Trzaskowski: Polska musi być wiarygodna w Unii Europejskiej

Opublikowano

w dniu

Foto: PAP/Jerzy Muszyński

„Nie będzie Polska bezpieczna, jeżeli nie będziemy wiarygodni w Unii Europejskiej, jeżeli nie będziemy wiarygodni w NATO” – mówił w piątek na spotkaniu z mieszkańcami Szczecina wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski. Zapewnił, że Koalicja Obywatelska zadba m.in. o kwestie bezpieczeństwa i dobre relacje z najważniejszymi sojusznikami.

Prezydent Warszawy mówił w piątek w Szczecinie o programie KO i „100 konkretach na 100 dni”. Podkreślał, że najbliższe tygodnie zdecydują o tym, jaka będzie Polska.

„Mamy dokładne plany na to, co chcemy zmienić, o czym chcemy rozmawiać i te wszystkie nasze propozycje wynikają z tysięcy rozmów z Polkami i Polakami w całym kraju” – powiedział Trzaskowski. „To nas odróżnia od wszystkich, że my chcemy rozmawiać o konkretach i o przyszłości” – podkreślił.

W swoim wystąpieniu odniósł się do trwającej kampanii wyborczej, w której – jak określił – jest „prymitywna manipulacja i czysty cynizm”.

„Znaleźliśmy się w momencie, kiedy kampania PiS-u i Jarosława Kaczyńskiego jest oparta tylko i wyłącznie na hejcie, tylko i wyłącznie na szczuciu na innych ludzi, tylko i wyłącznie na manipulacji i na kłamstwie. Tam nie ma żadnego pozytywnego akcentu” – skomentował wiceprzewodniczący PO.

Prezydent Warszawy nawiązał m.in. do polityki zagranicznej rządu i kwestii uchodźców. „Próbują nas straszyć widmem setek tysięcy uchodźców. Opowiadają, że ktoś chce nam coś narzucić. Nikt od nas nie chce przyjmowania setek tysięcy uchodźców, dzięki temu, że przyjęliśmy naszych braci i siostry z Ukrainy. Nikt od nas tego nie wymaga” – podkreślał Trzaskowski.

Wiceszef PO odniósł się też do Krajowego Planu Odbudowy, podkreślając, że jest to „plan modernizacji Polski, wszystkiego, co dla nas najważniejsze”. Wymienił, że wiąże się on zarówno z nowymi miejscami pracy, walką z kryzysem klimatycznym, wykluczeniem komunikacyjnym i nowymi technologiami.

Jak powiedział, „miliardy, które mogłyby wpływać na nasza przyszłość są w tej chwili przez nich, tylko i wyłącznie przez nich, zamrożone i nie płyną do Polski. Cała Europa się zmienia, cała Europa się bogaci, wprowadza nowe technologie, walczy z kryzysem klimatycznym, a my jesteśmy pozbawieni miliardów, bo oni prowadzą tak nieodpowiedzialna politykę. To się musi zmienić”.

„Polska dyplomacja musi być nakierowana na to, żeby wzmacniać perspektywę naszej przyszłości, na to żeby wynegocjować jak największe pieniądze z unijnego budżetu” – podkreślił Trzaskowski.

Jak dodał, „jeżeli my na serio chcemy porozmawiać o przyszłości, rozmawiać o tym, jak ma wyglądać Polska, to musimy mówić o konkretach. Musimy mówić o tym jak wzmacniać nasze bezpieczeństwo, naszą wiarygodność, jak negocjować wszystkie zmiany, które w tej chwili są omawiane w Unii Europejskiej, biorąc pod uwagę polski interes narodowy”.

„Nie będzie Polska bezpieczna, jeżeli nie będziemy wiarygodni w Unii Europejskiej, jeżeli nie będziemy wiarygodni w NATO (…) Nasza przyszłość jest w Unii Europejskiej, ale tylko w momencie, kiedy będziemy silni, kiedy będziemy asertywni, kiedy będziemy dbali o swoje interesy i proponowali takie rozwiązania w Unii Europejskiej, które mają sens dla nas wszystkich i dla przyszłych pokoleń” – dodał Trzaskowski.

Wiceprzewodniczący PO podkreślił, że członkostwo Polski w Unii Europejskiej nie powinno być „na marginesie”, powinno mieć wpływ na rzeczywistość i być wsparte miliardami z unijnego budżetu.

Zachęcił do głosowania w wyborach 15 października. „Musicie iść i przekonywać absolutnie wszystkich, że nie ma ważniejszych wyborów niż te parlamentarne. Polityka dotyczy wszystkich. Jeżeli zależy Wam na Waszych dzieciach i wnukach, nie chcecie, aby wychowywały się w tego typ atmosferze – chamstwa, manipulacji, złodziejstwa, korupcji, szczucia – to musicie iść do wyborów parlamentarnych” – apelował Trzaskowski.

W trakcie spotkania Trzaskowskiego z mieszkańcami Szczecina zaprezentowali się także kandydaci z listy KO do Sejmu z okręgu nr 41. Listę otwiera Sławomir Nitras, kolejne pozycje zajmują: posłanka Magdalena Filiks i poseł Arkadiusz Marchewka.(PAP)

misz/ mhr/

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama treetops
Reklama „artur_szczodry"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524