czwartek , 21 Wrzesień 2017
Strona główna / Lokalne / Zróbmy to razem! Ma szansę powstać  miejsce pamięci ofiar katastrof morskich i ludzi morza

Zróbmy to razem! Ma szansę powstać  miejsce pamięci ofiar katastrof morskich i ludzi morza

Trwa głosowanie na projekty zgłoszone do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018. Jednym z nich jest pomysł, aby na świnoujskim cmentarzu powstało specjalne, wydzielone miejsce pamięci świnoujścian, którzy zginęli na morzu.

– To zwyczajnie głupio,  żeby takiego miejsca nie było w nadmorskim mieście, gdzie chyba każda rodzina związana jest z morzem – mówią ci, którzy popierają projekt.

Co prawda na placu Rybaka przy muzeum jest kamień poświęcony „Tym, którzy nie powrócili z morza”, ale tam zwykle odbywają się oficjalne uroczystości w rocznicę morskich tragedii.

– A nam chodzi o miejsce, gdzie rodzina, znajomi będą mogli 1 listopada i w każdy inny dzień przyjść zapalić znicz, pomodlić się czy postać w milczeniu oddając hołd bliskiej sercu osobie, której grobem stało się morze  – mówi Jacek Antczak, pomysłodawca projektu i dodaje, że teraz ludzie palą znicze wokół kaplicy na cmentarzu.

Jacek Antczak nie chce nazywać tego pomnikiem, obeliskiem . Po prostu – miejscem pamięci.

Swoim wyglądem przypominałoby morskie fale z urwaną z łańcucha kotwicą w środku. Na falach, każdy (oczywiście poprzez administrację cmentarza) mógłby umieścić tabliczkę z imieniem i nazwiskiem bliskiego, który zginął na morzu, a jego ciała nigdy nie odnaleziono.

– To byłby ich taki symboliczny wspólny grób. Tak, jak są nimi morskie otchłanie, w których spoczywają – mówi Jacek Antczak. – Aby było to możliwe, potrzebne są głosy świnoujścian.  Dlatego proszę – zagłosujcie i zachęćcie innych aby głosowali na nasz wspólny projekt, projekt nr 10.

Zobacz też

Piją na ulicach. Policjanci wlepiają mandaty!

Pijący najczęściej wpadają, bo piją alkohol tuż pod okiem miejskiego monitoringu. Najwięcej osób wpada w …

2 komentarze

  1. Skatepark na cmentarzu?Tabliczka umocowana na falach sama będzie przeszkodą.Ludzie giną i umierają na całym Świecie(tak że ze Świnoujścia).Moim zdaniem wystarczy to co jest.Modlić można się wszędzie.Krzyż ułożony ze zniczy na Świnoujskiej plaży w Dzień Zaduszny jest swoistym kultem dla TYCH Co nie powrócili z Morza.Niech wiara ,że żyją-w naszych Sercach i że o nich pamiętamy nie zakłóci i OSTATNIEGO REJSU.Pamiętajmy-pływali wyznawcy różnych wiar i ateiści.Uszanujmy to!

  2. ciekawy pomysł. Zastanawiam się jednak czy tylko mnie kształt kojarzy się ze skateparkiem – miejscem dla deskorolek i crossów. Czy nie będzie tak, że po miejscu pamięci będą buszować radośnie deskorolkarze – powodując znów spory, spory, spory…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.