Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Nie będzie wielopoziomowego parkingu przy ul. Kołłątaja. Jest kara dla firmy

Opublikowano

w dniu

Nie będzie parkingu wielopoziomowego w Świnoujściu. Umowę na jego budowę obok miejskiego targowiska podpisano dwa lata temu, ale firma go nie wybudowała.

Na parkingu miało zaparkować 320 samochodów. Miał powstać na terenie dzierżawionym przez samorząd. Jak czytamy w komunikacie opublikowanym przez miasto Świnoujście, firma chcąca wybudować  parking wielopoziomowy przy ulicy Kołłątaja – nagle wycofała się. W związku z niezrealizowaniem inwestycji Miasto nałożyło na spółkę 50 tys. złotych kary.

Parking miał mieć 4 kondygnacje i być jednym z pierwszych tego obiektów w tej części miasta. Świnoujście od lat boryka się z mała ilością miejsc parkingowych.

Czytaj dalej
5 komentarzy

1 Komentarz

  1. mario temu

    27 kwietnia 2024 na 21:45

    a kara za strefe platnego parkowania w Szczecinie przecież umowa byla że za pieniadze ze strefy miały powstać parkingi wielopoziomowe.I co nic…..

  2. Anonim temu

    27 kwietnia 2024 na 15:11

    Bardzo dobry pomysł na Aldi,brakuje tego sklepu w pobliżu. A Biedronek jest sporo.Mam nadzieję że będzie Aldi,byłoby Miło.

  3. Anonim temu

    25 kwietnia 2024 na 15:37

    Kara 50 tys PLN, a ile samorząd wydał na dzierżawę przez te 2 lata?

  4. Oj tam parking temu

    25 kwietnia 2024 na 11:41

    dobry teren na konkretne centrum handlowe bo uznam i stóp szop to nic tam nie ma, potrzebna w okolicy biedra albo Aldi zrobić

  5. 𝑅𝑜𝑑𝑧𝑖𝑛𝑎 𝐺𝑟𝑧𝑦𝑏𝑜𝑤𝑠𝑘𝑖𝑐ℎ temu

    25 kwietnia 2024 na 07:12

    I dobrze, bo gdzie tam ludziom pod oknami stawiać parkingowiec…
    A co z piętrowym parkingiem przy przychodni?

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Finnlines od 9 miesięcy operuje pomiędzy Świnoujściem a Malmö

Opublikowano

w dniu

W dniu 14 stycznia 2025 na pokładzie statku M/S FINNFELLOW Finnlines przy Euroterminalu w Świnoujściu odbyło się uroczyste spotkanie podsumowujące obecność Finnlines w Polsce. W kwietniu 2024 linie promowe uruchomiły swoje pierwsze połączenie między Świnoujściem a Malmö oraz regionem Kopenhagi i Skanii.

Dzięki nowemu połączeniu polskie i zagraniczne firmy oraz turyści mają możliwość dotarcia promem do Malmö, które jest ośrodkiem kulturalnym i trzecim co do wielkości miastem Szwecji, położonym zaledwie 30 minut jazdy pociągiem od Kopenhagi.

W spotkaniu uczestniczyli dziennikarze, goście współpracujący z armatorem a także przedstawiciele władz. Wydarzenie było okazją do rozmów o rozwijaniu polsko-skandynawskich relacji handlowych i turystycznych.

Ze strony Finnlines w wydarzeniu uczestniczyli prezes i dyrektor generalny firmy Tom Pippingsköld, kierownik linii i dyrektor zarządzający Rederi AB Nordö-Link Antonio Raimo, szef obsługi pasażerów Marco Palmu i kapitan Jesper Axelsson. Goście mieli również wyjątkową okazję odwiedzić prom M/S Finnfellow i uzyskać więcej informacji o połączeniu, które już od 9 miesięcy łączy Świnoujście z Malmö.

„Dzięki naszej nowej trasie Polska–Szwecja otworzyliśmy wyjątkowe możliwości dla handlu i turystyki. To połączenie jest niezwykle ważne zarówno dla polskiego jak i szwedzkiego biznesu, a także dla bezpieczeństwa dostaw, które Finnlines zobowiązuje się zapewnić” — powiedział Tom Pippingsköld, prezes i dyrektor generalny Finnlines.

Rafal Zahorski, reprezentujący Zarząd Portów Morskich Szczecin i Świnoujście, podkreślił współpracę i silne partnerstwo między stronami, co stanowi ważny kamień milowy.

„Obecnie skupiamy się bardziej na podróżach pasażerskich, a wzrost był niezwykły. W 2023 r. podróżowało z nami około 700 000 pasażerów, podczas gdy w 2024 r. liczba ta wzrosła do prawie miliona. Szwedzcy podróżni przyjeżdżają do Polski na wakacje letnie, podczas gdy Malmö stanowi ważny pomost do innych części Szwecji, a także Norwegii i Danii. Widzimy ogromny potencjał w tym połączeniu i liczymy na jego dalszy rozwój” — mówi Marco Palmu, szef działu obsługi pasażerów w Finnlines.

Nowa trasa, obsługiwana przez statek typu ro-pax „Finnfellow”, oferuje mieszkańcom Świnoujścia, Pomorza Zachodniego oraz Europy Wschodniej i Środkowej dogodne połączenia z Malmö, Skanią, jak również z Danią i Norwegią.

Na pokład Finnfellow może wsiąść do 440 pasażerów, a linia ładunkowa przeznaczona dla pojazdów i towarów ma długość około 3000 metrów. Rejsy odbywają się codziennie – wieczorami ze Świnoujścia i rano z Malmö, dzięki czemu łączą w sobie efektywność z wygodą. Na pokładzie znajduje się ponad 180 kabin, sauna fińska, restauracja bufetowa, bar, plac zabaw dla dzieci i sklep.

Po prawie dziewięciu miesiącach funkcjonowania można już potwierdzić – połączenie Świnoujście – Malmö okazało się sukcesem, a Finnlines rozważa wprowadzenie na trasie dodatkowego statku, aby sprostać rosnącemu popytowi.

Finnlines jest wiodącym operatorem żeglugowym oferującym usługi przewozu towarów i pasażerów na Morzu Bałtyckim, Morzu Północnym i Zatoce Biskajskiej. Firma jest częścią Grimaldi Group, jednego z największych na świecie operatorów statków typu ro-ro i największego operatora autostrad morskich w Europie, zarówno dla pasażerów, jak i towarów. Ta afiliacja umożliwia Finnlines oferowanie usług liniowych do i z dowolnego miejsca na Morzu Śródziemnym, w Afryce Zachodniej, Ameryce Północnej i Południowej, a także w Azji i Australii.

 

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Prom kolejowy znowu kursuje między Szwecją a Polską

Opublikowano

w dniu

Rok 2024 był dla Portu Ystad udanym okresem, zwłaszcza, że może pochwalić się powrotem połączenia kolejowego z portem w Świnoujściu. Z kolei sztandarowa usługa szwedzkiego portu, czyli pasażerskie połączenia promowe ostatnio są powoli na fali wznoszącej. Nowy rok z pewnością przyniesie kolejne wyzwania dla tego portu z perspektywami.

Wiosną Port Ystad ogłosił ponowne otwarcie połączenia kolejowego z portem w Świnoujściu, stanowiącego jedyny działający korytarz kolejowy między Polską a Skandynawią. Po sześciu latach przerwy, wznowiono usługi przeładunku intermodalnego, dzięki któremu wagony kolejowe są ponownie obsługiwane dzięki jednostce M/F Polonia, obsługiwanej przez Unity Line. Uruchomienie połączenia stało się możliwe między innymi dzięki modernizacji i rozbudowie terminala promowego w Świnoujściu o infrastrukturę przystosowaną do obsługi transportu intermodalnego.

Otwarcie linii spotkało się z dużym zainteresowaniem, co potwierdziły liczne załadunki ad-hoc na promie. Z tego powodu istnieje duże przekonanie, że na rynku jest zapotrzebowanie na regularne usługi kolejowe.

Jak funkcjonuje połączenie kolejowe?

Prom Polonia jest na razie jedyną jednostką, na trasie Świnoujście-Ystad, przystosowaną do transportu kolejowego. Jeden z pokładów wyposażono w tory kolejowe, które bezpośrednio łączą się z szynami na terminalach w obu portach. Dzięki temu możliwe jest płynne przemieszczanie wagonów z lądu na prom i odwrotnie, bez konieczności dodatkowych przeładunków czy transportu drogowego. Droga manewrowa w Porcie Ystad, łącząca prom z siecią kolejową, ma tylko 200 metrów, co zapewnia płynność operacji w porcie. Prom zabiera także pasażerów oraz samochody osobowe i ciężarowe.

Prom kolejowy M/F Polonia codziennie kursuje między Świnoujściem a Ystad, a jego główny pokład oferuje 600 metrów torów kolejowych, z których 6 ma długość od 80 do 140 metrów, co pozwala na transport różnej liczby wagonów w zależności od ich wielkości i masy. Oznacza to, że M/F Polonia może jednorazowo przewieźć ekwiwalent typowego polskiego pociągu towarowego.

Ten skrupulatnie zaprojektowany system przynosi wiele korzyści zarówno operatorom, jak i portom. Gwarantuje szybki i efektywny załadunek oraz rozładunek, zwiększając przy tym bezpieczeństwo i jednocześnie zmniejszając koszty logistyczne. Ponadto jest to rozwiązanie niezwykle ekologiczne, ponieważ znacznie zmniejsza emisję CO₂ i redukuje obciążenia infrastruktury drogowej.

Sztandarowa usługa Portu Ystad

Port Ystad jest trzecim co do wielkości pasażerskim portem promowym w Szwecji, z około 3700 zawinięciami promowymi rocznie, przewożącymi 2,3 miliona pasażerów. Ruch promowy między Świnoujściem a Ystad został uruchomiony w połowie lat 60. XX wieku i do dziś jest najważniejszą częścią działalności portowej. Usługę oferują dwie polskie firmy żeglugowe – Polferries i Unity Line. Przepustowość portu jest wysoka, a po dużej rozbudowie portu w 2021 roku może sprostać parametrom większych statków. Warto wspomnieć, że latem do portu przypłynął także najnowszy statek Polferries, M/F Varsovia, czyli największy prom ro-pax na tej trasie, o długości 216,2 metra i szerokości 28,2 metra.

Co prawda obrót w serwisie do Polski wyniósł w zeszłym roku nieco ponad 200 000 naczep, co stanowi spadek w porównaniu z poprzednimi latami, ale w 2024 roku widać już tendencję wzrostową. Cały rynek przewozów promowych odnotował spadki w okresie okołopandemicznym.

W ciągu ostatnich kilku lat obserwowaliśmy stagnację na rynku, głównie z powodu spowolnienia gospodarczego, zwłaszcza w sektorze budowlanym. Ostatnio jednak zauważyliśmy oznaki ożywienia rynku i mam nadzieję, że ten trend się utrzyma – mówi Erik Eskling Hansen, Business Developer w Porcie Ystad.

Plany na rok 2025 obejmują zwiększenie wolumenów u obecnych klientów i możliwe, że przyciągnięcie nowych linii promowych, ale także dalszy rozwój działalności w innych obszarach biznesowych portu: promowym, offshore i ładunków masowych. W II kwartale 2025 roku port odbierze dostawę nowego hydraulicznego żurawia do obsługi ładunków masowych przeładunku.

O Porcie Ystad

Port Ystad jest największym portem Szwecji pod względem ruchu promowego do Polski i na Bornholm. W porównaniu z innymi szwedzkimi portami, Port Ystad zajmuje trzecie miejsce pod względem liczby pasażerów promowych, piąte pod względem liczby ciężarówek i naczeporaz jedenaste pod względem całkowitej ilości tonażu towarów rocznie.

Od kilku lat port bije nowe rekordy w obsłudze połączeń na Bornholm. Pomimo pandemii w 2020 roku ustanowiono nowy rekord wszech czasów pod względem liczby samochodów osobowych obsłużonych na połączeniach promowych z Bornholmem.

Na początku 2021 roku Port Ystad otworzył dwa nowe nabrzeża do obsługi promów o długości do 250 metrów, co stwarza doskonałe możliwości zarówno dla obecnych, jak i nowych partnerów portu.

 

Więcej informacji:

 

LinkedIn portu (po angielsku): www.linkedin.com/company/ystad-hamn-logistik-ab-port-of-ystad

Strona portu (po szwedzku): Port of Ystad – Ystads kommun  

 

Erik Eskling Hansen

Business Developer

e-mail: erik.hansen@ystad.se

Tel: +46 (0) 411 577 667

Mob: +46 (0) 767 613 907

 

 

Czytaj dalej

Materiał partnera

Najbardziej pamiętni przeciwnicy Spider-Mana – od Green Goblina po Venoma

Opublikowano

w dniu

Spider-Man to jeden z niezwykle popularnych superbohaterów komiksowych. Jego historie były wielokrotnie ekranizowane, a sama postać zdobyła niezliczoną ilość fanów na całym świecie. Walczy on z niezwykle różnorodnymi przeciwnikami, którzy fascynują złożonymi osobowościami. Kim byli rywale Spider-Mana?

Green Goblin — historia Normana Osborna

Zielony Goblin to jeden z rozpoznawalnych i ikonicznych przeciwników komiksowego oraz filmowego Spider-Mana. Był on bogatym przemysłowcem, który spożył specjalne serum, mające dać nadludzką siłę. Efektem ubocznym substancji okazało się szaleństwo. Postać w zielonym halloweenowym kostiumie i na latającej desce atakuje ludzi Nowego Yorku, przez co staje się groźnym przeciwnikiem Spider-Mana.

Filmy z serii Spider-man  proponują jeszcze jedną wersję Zielonego Goblina — w adaptacji z Andrew Garfieldem, w której to nie Norman Osborn, ale jego syn Harry zażywa serum, co znacznie wpływa na jego psychikę i dotychczasową relację ze swoim przyjacielem Peterem Parkerem.

Naukowiec przeciwko Spider-Manowi

Drugim szeroko rozpoznawalnym przeciwnikiem bohatera jest genialny naukowiec fizyki kwantowej — Otto Octavius. Nieudany eksperyment sprawia, że do jego ciała, dołączone zostają cztery mechaniczne ramiona, przypominające macki, którymi wykonywał zadanie. Stara się przeprowadzać kolejne niebezpieczne eksperymenty, które zagrażają ludzkości. Jest w uniwersum jednym z przeciwników, którego Spider-Man miał problem z pokonaniem.

Drugim naukowcem, z którym walczy Spider-Man, jest Jaszczur, a dokładnie Curt Connors. Po stracie prawej ręki mężczyzna ten zajął się eksperymentami genetycznymi, badając jaszczurki. Chęć odzyskania pełnej sprawności sprawiła, że spożył on serum na podstawie DNA tych gadów. Z początku ramię mu odrosło, jednak w efekcie ubocznym badacz zmienił się w groźnego Jaszczura ze zwierzęcym instynktem i nadludzką siłą.

Ciemna strona Spider-Mana

Przeciwnikiem bohatera, który zupełnie nie przypomina swoich poprzedników jest Venom, który jest pozaziemską formą życia. Obcy — symbiot — jako jedyny wróg Spider-Mana nie jest człowiekiem. Komiksowa postać z początku połączyła się z samym Peterem Parkerem, a dopiero później stała się jednością z dziennikarzem Eddiem Brockiem, który nienawidził Spider-Mana i obwiniał go za zniszczenie mu swojej kariery.

Venom jako przeciwnik Spider-Mana występuje jedynie w filmie z 2007 roku. Stanowi on uosobienie ciemnej strony bohatera, naśladując go. Postać jest szybka i silna, a chęć zemsty dziennikarza nad superbohaterem zmienia go w trudnego do pokonania wroga.

Spider-Man zarówno jako postać komiksowa, jak i filmowa walczyła z niezwykle złożonymi i licznymi przeciwnikami, co czyni z niego ciekawą osobowość. Każdy z wrogów superbohatera wprowadza coś oryginalnego do całego uniwersum. Duża liczba adaptacji i zainteresowanie postacią tylko pokazuje, jak pamiętne i wciąż angażujące dla widzów z całego świata i w różnym wieku są to historie.

Artykuł sponsorowany

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Pożegnanie dotychczasowego komendanta policji

Opublikowano

w dniu

13 stycznia 2025 roku, w sali tradycji Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu odbyła się uroczystość pożegnania ze sztandarem insp. Jarosława Czai, któremu powierzone zostało pełnienie obowiązków Komendanta Powiatowego Policji w Gryfinie.

insp. Jarosław Czaja objął obowiązki Komendanta Miejskiego Policji w Świnoujściu z dniem 12 stycznia 2024 roku. Ponad 30-letnie doświadczenie, wiedza i profesjonalizm, bez wątpienia pozwoliły na skuteczne i sprawne zarządzanie jednostką Policji położoną na 44 Wyspach, a to z kolei przełożyło się na konstruktywne zmiany oraz nowoczesne rozwiązania.

W uroczystości uczestniczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie – insp. Robert Sielski, Prezydent Świnoujścia – Joanna Agatowska wraz z zastępcami oraz przedstawiciele służb mundurowych i duchowieństwa.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

32. rocznica zatonięcia promu „Jan Heweliusz”

Opublikowano

w dniu

Nad ranem 14 stycznia 1993 na Morzu Bałtyckim u wybrzeży niemieckiej wyspy Rugia zatonął prom MF Jan Heweliusz. Panujący wówczas sztorm przekraczał 12 stopni w skali Beauforta. Prom płynął ze Świnoujścia do Ystad. W katastrofie zginęło 55 osób – 20 marynarzy i 35 pasażerów; uratowano 9 marynarzy.

We wtorek, 14 stycznia, wracamy pamięcią do tragicznego rejsu z 1993 roku. O godzinie 9.00 rozbrzmiały tyfony okrętów, statków, promów i wszystkich jednostek pływających cumujących w Świnoujściu. Przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy złożono kwiaty i zapalono znicze.

Foto: Marcin Purman/8. FOW

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Prace serwisowe. Tymczasowe wyłączenie tunelu od 22 do 5 rano

Opublikowano

w dniu

W dniach 16–17 stycznia 2025 roku planowane jest wyłączenie tunelu z eksploatacji. Zatrzymanie pracy obiektu odbędzie się w godzinach nocnych, od 22:00 do 05:00, w celu przeprowadzenia niezbędnych prac konserwacyjnych oraz przeglądu okresowego.

Przerwa w eksploatacji tunelu jest konieczna w celu przeprowadzenia prac konserwacyjnych oraz przeglądu okresowego rozdzielni głównej w budynkach BCO oraz TK3. Prace te wymagają całkowitego zamknięcia obiektu, gdyż na czas konserwacji zasilanie BCO będzie realizowane za pomocą UPS-a (zasilacza awaryjnego), przy czym funkcja uruchomienia agregatu zostanie zablokowana, co może nieść ze sobą ryzyko całkowitej utraty zasilania. W związku z tym, prace te muszą zostać przeprowadzone w godzinach nocnych, aby nie zakłócać normalnego funkcjonowania tunelu w ciągu dnia. Dodatkowo, w dniach wyłączenia tunelu, odbędzie się szkolenie praktyczne dla dyspozytorów z procedur.

Podczas przerwy w eksploatacji tunelu, autobusy komunikacji miejskiej oraz pojazdy służb mundurowych, takich jak Policja, Straż Pożarna oraz karetki Pogotowia Ratunkowego, będą mogły kursować przez tunel, ale jedynie po wcześniejszym ustaleniu z dyspozytorem. Pozwoli to na zapewnienie ciągłości komunikacji w sytuacjach kryzysowych.

W przypadku zwiększonego zapotrzebowania, promy na przeprawie miejskiej będą kursowały ze zwiększoną częstotliwością, aby zrekompensować utrudnienia związane z wyłączeniem tunelu.

Przepraszamy za wszelkie utrudnienia, które mogą wyniknąć z planowanego wyłączenia tunelu z eksploatacji. Zachęcamy do śledzenia bieżących ogłoszeń dotyczących ewentualnych zmian w komunikacji miejskiej, aby na bieżąco dostosować się do zmienionych warunków transportowych i uniknąć niepotrzebnych opóźnień.

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama „sofa"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524