Połącz się z nami
„uznamska

WIADOMOŚCI

Wprowadzenie Ustawy Kaucyjnej: krok ku zrównoważonemu środowisku

Opublikowano

w dniu

Trwają prace wokół ustawy kaucyjnej, która ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. Po wyborach parlamentarnych 15 października 2023 i zmianie władzy, nowe kierownictwo Ministerstwa Klimatu i Środowiska podjęło się gruntownej analizy regulacji oraz jej ponownej konsultacji z przedsiębiorcami, samorządowcami oraz organizacjami ekologicznymi, w celu doszlifowania poszczególnych zapisów. MKiŚ przedstawiło szereg propozycji zmian, które wkrótce trafią do Sejmu.

Anita Sowińska, wiceministra Klimatu i Środowiska, zaprezentowała efekty analiz i konsultacji, proponując szereg istotnych zmian w ustawie. Znalazły się wśród nich m.in. modyfikacje w zakresie podatku VAT, wprowadzenie koncepcji „podążania” kaucji za produktem oraz dostosowanie wysokości kaucji do rodzaju opakowania – 50 groszy za opakowania plastikowe i puszki metalowe, oraz 1 złoty za butelki szklane wielokrotnego użytku. Zdaniem przyszłych operatorów systemu, Polska jest gotowa na jego wdrożenie w takim modelu, jaki zapisano w ustawie.

„Branża podjęła duże wysiłki finansowe i organizacyjne, żeby przygotować uruchomienie systemu, który powinien wystartować, a dalsze przeciąganie niczemu nie służy. Wszyscy są gotowi, szczególnie małe sklepy bardzo odpowiedzialnie podchodzą do tematu, organizując punkty zbiórki manualnej, bo nie chcą być wykluczone z systemu i chcą w nim uczestniczyć” – mówi Magdalena Markiewicz, prezes zarządu, „PolKa” Operatora Systemu kaucyjnego not for profit S.A.

Nanoszone przez resort klimatu zmiany mają być wkrótce skierowane do Sejmu. Fakt ten zaczął być jednak wykorzystywany do gry rynkowej przez firmy i organizacje, które od początku prac nad ustawą starały się nie dopuścić do jej wejścia w życie. Wynikało to z faktu, iż nowe rozwiązania prawne i organizacyjne oparte zostały na nowoczesnych, konkurencyjnych zasadach, uniemożliwiających tworzenie monopoli, co z kolei stworzyło szansę na wejście do niego także wielu małym i średnim polskim przedsiębiorcom. Mamy dzięki nim szanse zbliżyć się do efektywności zbiórki na poziomie europejskim.

„Rozwiązania europejskie działają bardzo dobrze i charakteryzują się dużą efektywnością, wynoszącą nawet ponad 90 proc. poziomów zbiórki. Trudno to sobie wyobrazić w systemach gminnych, które są mniej efektywne – w polskich warunkach pozwalając zebrać raptem 50 proc. wprowadzonych na rynek butelek PET. Z drugiej strony, po wprowadzeniu podobnego do naszego modelu kaucyjnego na Słowacji, małe sklepy stanowią coraz większy odsetek wśród jednostek handlowych funkcjonujących w systemie i jest ich już w nim więcej, niż dużych placówek handlowych, które muszą do niego wejść obligatoryjnie. Model więc się sprawdza. Odnosząc się do legislacji, pewne zmiany w zapisach ustawy są konieczne i są one obecnie wprowadzane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, natomiast nie powinno to absolutnie zatrzymać terminu wejścia ustawy w życie” – zaznacza Filip Piotrowski, ekspert ds. GOZ z UNEP/GRID-Warszawa, czyli organizacji afiliowanej przy Programie ONZ ds. Środowiska

Biorąc pod uwagę, że wiele podmiotów, w tym szczególnie branża sprzedaży detalicznej, rozpoczęło już poważne przygotowania się do wejścia ustawy kaucyjnej w życie, regulacja musi zostać wdrożona bez zbędnych przeciągnięć czasowych, oczywiście po wcześniejszych konsultacjach z wszystkimi zainteresowanymi stronami. Nie można ciągle trzymać w niepewności przedsiębiorców, którzy nie wiedzą, czy powinni na serio ponosić koszty przygotowań do wejścia w życie systemu.

„Uważamy, że nie wolno już mówić o odłożeniu systemu kaucyjnego na później. Ustawa obowiązuje, a wiele podmiotów ponosi już koszty, aby być gotowym na 1 stycznia 2025. Przecież sklepy nie mogą czekać do ostatniej chwili. Muszą być gotowe, kiedy konsumenci zechcą oddać butelkę albo puszkę po 1 stycznia 2025 r., przygotować miejsca odbioru i systemy IT. W tej sytuacji, kiedy jedna strona ponosi już wydatki, argumenty przeciwników ustawy są populistyczne i nieprawdziwe. Odległe przesuniecie terminu byłoby mocno nie fair wobec wszystkich, którzy potraktowali obowiązujące prawo poważnie i się przygotowują” – tłumaczy Aleksander Traple, prezes ZWROTKA SA, polskiego przedsiębiorstwa budującego system kaucyjny.

Warto w tym kontekście podkreślić, że z danych resortu klimatu wynika, że ponad 85 proc. mieszkańców Polski wyraża wsparcie dla nowego systemu kaucyjnego, a aż 91 proc. zadeklarowało gotowość do oddawania opakowań zwrotnych. Jest to wyjątkowo wysoki poziom zaufania, którego nie można zawieść. Jest to też społeczny kapitał ku temu, by wprowadzana w życie ustawa przyczyniła się do dobrego funkcjonowania systemu obrotu opakowaniami. Polski konsument jest świadomy zalet nowo wprowadzanego systemu kaucyjnego i to pomimo wciąż trwającej kampanii dezinformacji wokół tego projektu.

„Od samego początku pojawiało się wokół ustawy wiele mitów oraz nieprawdziwych informacji na temat systemu kaucyjnego. Dlatego należy kłaść nacisk na fakty i rzetelne informacje. Wprowadzenie systemu kaucyjnego to szansa na rzeczywistą poprawę stanu naszego środowiska naturalnego, której nie możemy zmarnować’ – podkreśla Aleksander Traple.

Wśród powielanych w mediach nieprawdziwych informacji na początek wysuwa się ta, iż system kaucyjny wygeneruje dodatkowe 3 miliardy złotych podatku VAT, który zostanie opłacony przez polskich obywateli. W rzeczywistości Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało zwolnienie kaucji z podatku VAT od 1 stycznia 2025 roku. Przeciwnicy wprowadzenia ustawy powtarzają także mantrę, jakoby system kaucyjny nie zapewniał zwrotu kaucji pobranej w sklepach przy zakupie napojów. Tę tezę także prostował resort klimatu, informując o wprowadzeniu systemu obiegu kaucji, która będzie podążać za produktem w całym łańcuchu sprzedaży. Kolejnym mitem jest informacja, dotycząca potencjalnych miliardowych oszustw przy rozliczaniu zebranych opakowań i pobranej kaucji, co ma doprowadzić do bankructwa operatorów systemu i sklepów detalicznych oraz strat dla skarbu państwa. W rzeczywistości system będzie regulowany, chroniony przed nieprawidłowościami, a jego infrastruktura będzie posiadała odpowiednie zabezpieczenia. Starszy się także Polaków rzekomym ogromnym wzrostem cen napojów. Tymczasem koszt systemu kaucyjnego dla wprowadzających napoje wynosi od 9 do 10 groszy za butelkę lub puszkę. Zdaniem oponentów ustawy, obowiązujące przepisy naruszają też zasadę równości podmiotów gospodarczych i tworzą bariery w dostępie do rynku, co jest sprzeczne z Konstytucją RP. Zapominają jednak nadmienić, że obecne przepisy umożliwiają wszystkim wprowadzającym produkty w opakowaniach na napoje przystąpienie do systemu kaucyjnego. Kolejnym rozpowszechnianym mitem jest ten, jakoby przedsiębiorcy wprowadzający napoje do obrotu poniosą miliardowe kary z tytułu braku możliwości realizacji obowiązków związanych z systemem kaucyjnym, co przerzucą na konsumentów. Prawda zaś jest taka, że stawka opłaty produktowej w 2025 roku wynosi 0,10 zł/kg, i nawet przy zerowym zbieraniu opakowań kaucjonowanych, co jest nieprawdopodobne, skutki finansowe dla przedsiębiorców będą znikome. Transferuje się także do mediów tezę, że nikt w Polsce nie jest gotowy na wprowadzenie systemu kaucyjnego i system nie zdąży ruszyć od dnia 1 stycznia 2025 roku. To jednak też nieprawda.

Publicznie wiadomo już co najmniej o kilku operatorach systemu kaucyjnego, tworzonych przez pojedynczych graczy lub konsorcja, kolejne zapowiadają wejście na rynek. Firmy te są tworzone przez organizacje odzysku i wprowadzających opakowania, firmy krajowe jak i międzynarodowe. Budują one struktury, systemy informatyczne, inwestują w kaucjomaty etc. System ruszy, bo wielu zabrało się do pracy. Tego nie można zmarnować. Jego wprowadzenie to ważny krok na drodze do zrównoważonego i przyjaznego środowisku sposobu życia.

„Trwająca kampania dezinformacyjna, choć niedopuszczalna, jest dla mnie w pewien sposób zrozumiała. Jądrem polskich regulacji jest oparcie systemu kaucyjnego na więcej niż jednym operatorze. Jest to nowoczesne, prokonsumenckie i demokratyczne rozwiązanie, które odsuwa groźbę monopolizacji sektora przez jednego gracza, stworzonego, wzorem starych rozwiązań sprzed kilkunastu lat, przez największe koncerny napojowe i spożywcze, które narzucą konsumentom i państwu swoje nienegocjowane zasady gry. To ślepa uliczka, na którą pod żadnym pozorem nie powinniśmy wchodzić” – dodaje Aleksander Traple.

Źródło informacji: Ogólnopolska Izba Gospodarcza Ochrony Środowiska

 

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Mewa zaplątała się w drut kolczasty. Dramatyczna akcja ratunkowa

Opublikowano

w dniu

W Świnoujściu, na terenie dawnego aresztu śledczego, rozegrała się dramatyczna akcja. Mewa zaplątała się w drut kolczasty. Aby jej pomóc, potrzebowano drabiny lub podnośnika. Gdy strażacy nie dali rady, przyjechała „dziewczyna z podnośnikiem”. Z problemem poradziła sobie w 5 minut.

Do zdarzenia doszło we wtorek na terenie opuszczonego budynku aresztu śledczego. Mewa zaplątała się w drut kolczasty. Nie była w stanie się samodzielnie uwolnić – miała urwane skrzydło. Jedynym wyjściem, aby mu pomóc było skrócenie jego cierpienia. Z minuty na minutę sytuacja stawała się coraz bardziej dramatyczna.

O pomoc została poproszono Beatę Kastrau z Fundacji Animals Przystań Świnoujście. To ona natychmiast podjęła próbę interwencji. Niestety, jej działania były ograniczone – ptak znajdował się zbyt wysoko, aby mogła go sama uwolnić. Wezwano strażaków.

– Strażacy poinformowali mnie, że grunt jest zbyt grząski, aby wjechał tu ciężki sprzęt. Poradzono, aby wezwać lżejszy podnośnik. Z pomocą przyszła prywatna firma. Podjechali podnośnikiem koszowym i ściągnęli ptaka. Trwało to może kilka minut. Bardzo im dziękuję, bo pokazali wiele empatii – mówi Beata Kastrau.

Przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, uwolniono mewę z drutu kolczastego. Chociaż ptak został oswobodzony, obrażenia jakich doznał, okazały się zbyt poważne. W wyniku konsultacji z weterynarzem zdecydowano się na uśpienie ptaka, aby skrócić jego cierpienie. Choć decyzja była bolesna, to konieczna.

Dziękujemy przede wszystkim „Dziewczyna na wysokości Usługi podnośnikiem koszowym ” oraz strażakom z PSP w Świnoujściu za pomoc w akcji ratowania ptaka.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Ciężarówka uszkodziła trakcję kolejową. Zmiany w kursowaniu autobusów i pociągów

Opublikowano

w dniu

Samochód ciężarowy uszkodził trakcję kolejową na przejeździe drogowym w Świnoujściu na ulicy Barlickiego. Do zdarzenia doszło o godzinie 10.29, ruch kolejowy został wstrzymany na dwóch torach kolejowych. Pociągi relacji Świnoujście – Szczecin zostały zatrzymane na stacjach kolejowych. Służby porządkowe zabezpieczyły miejsce zdarzenia.

W związku z trwającymi pracami naprawczymi trakcji kolejowej PKP, uruchomiona została zastępcza komunikacja autobusowa na trasie Warnowo – Świnoujście – Warnowo.

Ze względu na uszkodzony przejazd kolejowy w okolicach terminalu LNG, autobusy linii 7, 7T, 77 i 10 będą omijać przystanki: Barlickiego na żądanie, Barlickiego LNG, Barlickiego Wiadukt.

Autobusy będą omijały przystanki do czasu naprawy trakcji. O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Święty Mikołaj i Krasnoludek Piksel zapraszają do Świnoujścia. Karuzela dla dzieci i mnóstwo prezentów

Opublikowano

w dniu

Foto: Robert Ignaciuk

W Mikołajki 6 grudnia na placu Wolności ruszają świąteczne atrakcje. Na początek na najmłodszych czeka darmowa karuzela i Święty Mikołaj z mnóstwem prezentów. To doskonała okazja, by poczuć magię nadchodzących świąt i spędzić czas w gronie rodziny i przyjaciół.

6 grudnia o godz. 17.00 wspólnie rozświetlimy choinkę tysiącem światełek. Mikołaj nie przyjedzie z pustymi rękami i zabierze ze sobą mnóstwo prezentów.

Dzieci, które przyjdą na plac Wolności, będą mogły skorzystać z darmowej karuzeli i poczuć się jak w bajce. Karuzela będzie dostępna przez kilka dni – od 6 do 12 grudnia w godzinach od 12.00 do 19.00.

Mikołaj przygotował także dodatkowe atrakcje – pokaz szczudlarzy, spektakl ognia, watę cukrową oraz świąteczną radosną muzykę.

Ubierzcie się ciepło i przyjdźcie w piątek, 6 grudnia, na Plac Wolności o godzinie 17.00.

PS. Karuzela powróci i będzie darmowa także w trakcie świątecznego jarmarku od 20 do 23 grudnia.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Czasowe zamknięcie tunelu i zmiany w kursowaniu promów

Opublikowano

w dniu

2 grudnia 2024 roku w Świnoujściu odbyło się spotkanie konsultacyjne z inicjatywy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz pracowników ZUS Inspektorat w Świnoujściu. Tematem spotkania była renta wdowia, która od 1 stycznia 2025 roku będzie nowym świadczeniem dla wdów i wdowców.

Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 stycznia 2025 roku osoby spełniające określone warunki będą mogły ubiegać się o rentę wdowią. To nowe świadczenie mające na celu wsparcie wdów i wdowców uprawnionych do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. W porównaniu do dotychczasowej renty rodzinnej, renta wdowia będzie oferować wyższe świadczenie, co znacząco poprawi sytuację finansową osób, które utraciły żonę czy męża.

Wypłata świadczeń rozpocznie się od 1 lipca 2025 roku, będzie więc pół roku na uporządkowanie uprawnień, zebranie wymaganej dokumentacji i złożenie odpowiednich wniosków. To czas, który pozwali osobom uprawnionym do skorzystania z tego świadczenia na przygotowanie się do zmiany.

Spotkanie, które odbyło się w Świnoujściu 2 grudnia 2024 roku, cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu mieszkańców miasta, którzy przyszli, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat nowego świadczenia oraz procesu aplikacyjnego. Uczestnicy mieli okazję porozmawiać z pracownikami ZUS oraz ekspertami z Sieci Informacyjno-Doradczej, którzy odpowiadali na pytania oraz szczegółowo wyjaśnili zasady przyznawania świadczenia oraz procedury związane z jego uzyskaniem.

Zainteresowanie tematem renty wdowiej wśród mieszkańców Świnoujścia było tak duże, że już planowane jest kolejne spotkanie informacyjne, w czasie którego osoby zainteresowane będą mogły zapoznać się z praktycznym wypełnieniem niezbędnej dokumentacji, co pomoże im w prawidłowym złożeniu wniosku i uzyskaniu świadczenia w odpowiednim terminie.

Wprowadzenie renty wdowiej to krok w stronę poprawy sytuacji finansowej osób starszych, które po śmierci małżonka muszą radzić sobie z wyzwaniami ekonomicznymi. Dzięki temu świadczeniu osoby uprawnione otrzymają dodatkową pomoc, co z pewnością będzie miało pozytywny wpływ na ich codzienne życie.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Budżet obywatelski. Decyduj o projekcie, który zmieni Twoje otoczenie

Opublikowano

w dniu

Od jutra, czyli od 5 grudnia, mieszkańcy naszego miasta będą mieli okazję wybrać projekty, które zostaną zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Miasto Świnoujście 2025. Głosowanie potrwa do 19 grudnia 2024 roku, a mieszkańcy będą mogli wybrać projekty, które ich zdaniem najlepiej odpowiadają potrzebom miasta.

Budżet obywatelski to ważna inicjatywa, która pozwala mieszkańcom Świnoujścia mieć realny wpływ na rozwój miasta. W minionych tygodniach zgłoszono wiele projektów, które zostały poddane szczegółowej weryfikacji przez zespół oceniający. Po przeanalizowaniu zgłoszeń do głosowania dopuszczono 47 projektów, obejmujących szeroką gamę działań – od inwestycji w infrastrukturę, przez edukację, aż po działania na rzecz aktywności fizycznej i ochrony środowiska. Głosowanie nad projektami rozpocznie się 5 grudnia 2024 r. i potrwa do 19 grudnia. Mieszkańcy Świnoujścia mogą wybrać projekty, które najlepiej odpowiadają ich potrzebom oraz wizji rozwoju miasta. W sumie do rozdysponowania jest kwota 2 758 759,76 zł, która będzie przeznaczona na realizację wybranych inicjatyw.

Poniżej przedstawiamy listę projektów dopuszczonych do głosowania, zgłoszonych w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Miasto Świnoujście 2025:

I. Ogólnomiejskie projekty inwestycyjne:

Nasze wesołe wyspy
Karsiborska strefa relaksu
Kraina figli
Ekologiczny i ekonomiczny transport dla dzieci z SOSW
Strefa spotkań w Mieszku
Mobilny zestaw ratowniczy
Plac piknikowy w Parku Zdrojowym
Szkoła bez barier – winda dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego
Stop barierom architektonicznym – szpital dostępny dla każdego
Kontrola i komfort – kompleksowa diagnostyka i profilaktyka układu moczowego
Integracja pokoleń na świeżym powietrzu
Łódki regatowe na start! w UKS „Keja”

II. Ogólnomiejskie projekty nieinwestycyjne:

Z domu na podwórko
Zmieniając myślenie poprawiasz nastawienie
Aktywne i kreatywne: zajęcia taneczne, filmowe i sensoplastyczne
Jeździectwo – równe szanse dla każdego człowieka
Powiatowy festiwal pożarniczy – łączy nas inkluzywność, sport i muzyka
Ratujemy ucząc
Krok do zdrowia edycja II – rehabilitacja dla mieszkańców Świnoujścia
Roztańczone Świnoujście

III. Lokalne projekty inwestycyjne:

Psi patrol
Rozbudowa świata zabaw sportu i rekreacji dla każdego przy ul. Grunwaldzkiej
Sprawny transport dla naszych zwierząt
Zielony przystanek przy ul. Matejki
Rewitalizacja starego cmentarza na Warszowie
Remont placu zbaw MDK w Karsiborze
Ptasi ogród marzeń
„Świat dźwięków” – zakup sprzętu do diagnozy i terapii uwagi słuchowej metodą A. Tomatisa dla młodszych mieszkańców Świnoujścia
Wzmacniaj swój umysł, osiągaj więcej – EEG Biofeedback dla każdego!
Parking rowerowy z zadaszeniem
Bieg na 60 m w ZS-P

IV. Lokalne projekty nieinwestycyjne:

Ferie na wesoło
Piknik Osiedla Zachodniego
Dzień otwarty schroniska
Rodzinny piknik integracyjny przy ul. Matejki
Nadmorska Akademia Młodego Naukowca
Smaki z krainy 44 wysp
Piknik naukowy na Osiedlu Przytór
Festiwal uśmiechu
Pokaz kotów
Przedszkolaki do wody (I)
Przedszkolaki do wody (II)
Przedszkolaki do wody (III)
Przedszkolaki do wody (IV)
III Rodzinny piknik integracyjny – integracja pokoleń
Sensoplastyka dla smyka
Świnoujście integruje się w Parku Chopina pn. „Integrujemy pokolenia”

Jak zagłosować?

Głosowanie będzie odbywać się w formie elektronicznej oraz tradycyjnej:

  1. Elektronicznie: głosowanie można przeprowadzić przez dedykowaną platformę internetową: swinoujscie.budzet-obywatelski.org
  2. Osobiście: mieszkańcy mogą również głosować osobiście w punkcie głosowania w Urzędzie Miasta Świnoujście (ul. Wojska Polskiego 1/5, I piętro, pokój 107) od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00.

Zasady głosowania:

  • Uprawnieni do głosowania: udział w głosowaniu może wziąć udział każdy mieszkaniec miasta
  • Maksymalna liczba projektów do głosowania: głosujący może wybrać do 2 projektów ogólnomiejskich (jeden inwestycyjny i jeden nieinwestycyjny) oraz do 2 projektów lokalnych (jeden inwestycyjny i jeden nieinwestycyjny).
  • Wymagania: głosowanie jest osobiste, jednokrotne. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.

Aby głosowanie było ważne, należy wskazać przynajmniej jeden projekt.

Zachęcamy do udziału w głosowaniu na projekty Budżetu Obywatelskiego i wsparcia inicjatyw, które będą realizowane w mieście. Twój głos ma znaczenie. Zagłosuj, bo warto!

Wyniki głosowania zostaną opublikowane do 30 grudnia 2024 roku na platformie swinoujscie.budzet-obywatelski.org.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Renta wdowia. Spotkanie konsultacyjne ze świnoujskimi seniorami

Opublikowano

w dniu

2 grudnia 2024 roku w Świnoujściu odbyło się spotkanie konsultacyjne z inicjatywy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz pracowników ZUS Inspektorat w Świnoujściu. Tematem spotkania była renta wdowia, która od 1 stycznia 2025 roku będzie nowym świadczeniem dla wdów i wdowców.

Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 stycznia 2025 roku osoby spełniające określone warunki będą mogły ubiegać się o rentę wdowią. To nowe świadczenie mające na celu wsparcie wdów i wdowców uprawnionych do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. W porównaniu do dotychczasowej renty rodzinnej, renta wdowia będzie oferować wyższe świadczenie, co znacząco poprawi sytuację finansową osób, które utraciły żonę czy męża.

Wypłata świadczeń rozpocznie się od 1 lipca 2025 roku, będzie więc pół roku na uporządkowanie uprawnień, zebranie wymaganej dokumentacji i złożenie odpowiednich wniosków. To czas, który pozwali osobom uprawnionym do skorzystania z tego świadczenia na przygotowanie się do zmiany.

Spotkanie, które odbyło się w Świnoujściu 2 grudnia 2024 roku, cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu mieszkańców miasta, którzy przyszli, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat nowego świadczenia oraz procesu aplikacyjnego. Uczestnicy mieli okazję porozmawiać z pracownikami ZUS oraz ekspertami z Sieci Informacyjno-Doradczej, którzy odpowiadali na pytania oraz szczegółowo wyjaśnili zasady przyznawania świadczenia oraz procedury związane z jego uzyskaniem.

Zainteresowanie tematem renty wdowiej wśród mieszkańców Świnoujścia było tak duże, że już planowane jest kolejne spotkanie informacyjne, w czasie którego osoby zainteresowane będą mogły zapoznać się z praktycznym wypełnieniem niezbędnej dokumentacji, co pomoże im w prawidłowym złożeniu wniosku i uzyskaniu świadczenia w odpowiednim terminie.

Wprowadzenie renty wdowiej to krok w stronę poprawy sytuacji finansowej osób starszych, które po śmierci małżonka muszą radzić sobie z wyzwaniami ekonomicznymi. Dzięki temu świadczeniu osoby uprawnione otrzymają dodatkową pomoc, co z pewnością będzie miało pozytywny wpływ na ich codzienne życie.

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524