Połącz się z nami

WIADOMOŚCI

Wprowadzenie Ustawy Kaucyjnej: krok ku zrównoważonemu środowisku

Opublikowano

w dniu

Trwają prace wokół ustawy kaucyjnej, która ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. Po wyborach parlamentarnych 15 października 2023 i zmianie władzy, nowe kierownictwo Ministerstwa Klimatu i Środowiska podjęło się gruntownej analizy regulacji oraz jej ponownej konsultacji z przedsiębiorcami, samorządowcami oraz organizacjami ekologicznymi, w celu doszlifowania poszczególnych zapisów. MKiŚ przedstawiło szereg propozycji zmian, które wkrótce trafią do Sejmu.

Anita Sowińska, wiceministra Klimatu i Środowiska, zaprezentowała efekty analiz i konsultacji, proponując szereg istotnych zmian w ustawie. Znalazły się wśród nich m.in. modyfikacje w zakresie podatku VAT, wprowadzenie koncepcji „podążania” kaucji za produktem oraz dostosowanie wysokości kaucji do rodzaju opakowania – 50 groszy za opakowania plastikowe i puszki metalowe, oraz 1 złoty za butelki szklane wielokrotnego użytku. Zdaniem przyszłych operatorów systemu, Polska jest gotowa na jego wdrożenie w takim modelu, jaki zapisano w ustawie.

„Branża podjęła duże wysiłki finansowe i organizacyjne, żeby przygotować uruchomienie systemu, który powinien wystartować, a dalsze przeciąganie niczemu nie służy. Wszyscy są gotowi, szczególnie małe sklepy bardzo odpowiedzialnie podchodzą do tematu, organizując punkty zbiórki manualnej, bo nie chcą być wykluczone z systemu i chcą w nim uczestniczyć” – mówi Magdalena Markiewicz, prezes zarządu, „PolKa” Operatora Systemu kaucyjnego not for profit S.A.

Nanoszone przez resort klimatu zmiany mają być wkrótce skierowane do Sejmu. Fakt ten zaczął być jednak wykorzystywany do gry rynkowej przez firmy i organizacje, które od początku prac nad ustawą starały się nie dopuścić do jej wejścia w życie. Wynikało to z faktu, iż nowe rozwiązania prawne i organizacyjne oparte zostały na nowoczesnych, konkurencyjnych zasadach, uniemożliwiających tworzenie monopoli, co z kolei stworzyło szansę na wejście do niego także wielu małym i średnim polskim przedsiębiorcom. Mamy dzięki nim szanse zbliżyć się do efektywności zbiórki na poziomie europejskim.

„Rozwiązania europejskie działają bardzo dobrze i charakteryzują się dużą efektywnością, wynoszącą nawet ponad 90 proc. poziomów zbiórki. Trudno to sobie wyobrazić w systemach gminnych, które są mniej efektywne – w polskich warunkach pozwalając zebrać raptem 50 proc. wprowadzonych na rynek butelek PET. Z drugiej strony, po wprowadzeniu podobnego do naszego modelu kaucyjnego na Słowacji, małe sklepy stanowią coraz większy odsetek wśród jednostek handlowych funkcjonujących w systemie i jest ich już w nim więcej, niż dużych placówek handlowych, które muszą do niego wejść obligatoryjnie. Model więc się sprawdza. Odnosząc się do legislacji, pewne zmiany w zapisach ustawy są konieczne i są one obecnie wprowadzane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, natomiast nie powinno to absolutnie zatrzymać terminu wejścia ustawy w życie” – zaznacza Filip Piotrowski, ekspert ds. GOZ z UNEP/GRID-Warszawa, czyli organizacji afiliowanej przy Programie ONZ ds. Środowiska

Biorąc pod uwagę, że wiele podmiotów, w tym szczególnie branża sprzedaży detalicznej, rozpoczęło już poważne przygotowania się do wejścia ustawy kaucyjnej w życie, regulacja musi zostać wdrożona bez zbędnych przeciągnięć czasowych, oczywiście po wcześniejszych konsultacjach z wszystkimi zainteresowanymi stronami. Nie można ciągle trzymać w niepewności przedsiębiorców, którzy nie wiedzą, czy powinni na serio ponosić koszty przygotowań do wejścia w życie systemu.

„Uważamy, że nie wolno już mówić o odłożeniu systemu kaucyjnego na później. Ustawa obowiązuje, a wiele podmiotów ponosi już koszty, aby być gotowym na 1 stycznia 2025. Przecież sklepy nie mogą czekać do ostatniej chwili. Muszą być gotowe, kiedy konsumenci zechcą oddać butelkę albo puszkę po 1 stycznia 2025 r., przygotować miejsca odbioru i systemy IT. W tej sytuacji, kiedy jedna strona ponosi już wydatki, argumenty przeciwników ustawy są populistyczne i nieprawdziwe. Odległe przesuniecie terminu byłoby mocno nie fair wobec wszystkich, którzy potraktowali obowiązujące prawo poważnie i się przygotowują” – tłumaczy Aleksander Traple, prezes ZWROTKA SA, polskiego przedsiębiorstwa budującego system kaucyjny.

Warto w tym kontekście podkreślić, że z danych resortu klimatu wynika, że ponad 85 proc. mieszkańców Polski wyraża wsparcie dla nowego systemu kaucyjnego, a aż 91 proc. zadeklarowało gotowość do oddawania opakowań zwrotnych. Jest to wyjątkowo wysoki poziom zaufania, którego nie można zawieść. Jest to też społeczny kapitał ku temu, by wprowadzana w życie ustawa przyczyniła się do dobrego funkcjonowania systemu obrotu opakowaniami. Polski konsument jest świadomy zalet nowo wprowadzanego systemu kaucyjnego i to pomimo wciąż trwającej kampanii dezinformacji wokół tego projektu.

„Od samego początku pojawiało się wokół ustawy wiele mitów oraz nieprawdziwych informacji na temat systemu kaucyjnego. Dlatego należy kłaść nacisk na fakty i rzetelne informacje. Wprowadzenie systemu kaucyjnego to szansa na rzeczywistą poprawę stanu naszego środowiska naturalnego, której nie możemy zmarnować’ – podkreśla Aleksander Traple.

Wśród powielanych w mediach nieprawdziwych informacji na początek wysuwa się ta, iż system kaucyjny wygeneruje dodatkowe 3 miliardy złotych podatku VAT, który zostanie opłacony przez polskich obywateli. W rzeczywistości Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało zwolnienie kaucji z podatku VAT od 1 stycznia 2025 roku. Przeciwnicy wprowadzenia ustawy powtarzają także mantrę, jakoby system kaucyjny nie zapewniał zwrotu kaucji pobranej w sklepach przy zakupie napojów. Tę tezę także prostował resort klimatu, informując o wprowadzeniu systemu obiegu kaucji, która będzie podążać za produktem w całym łańcuchu sprzedaży. Kolejnym mitem jest informacja, dotycząca potencjalnych miliardowych oszustw przy rozliczaniu zebranych opakowań i pobranej kaucji, co ma doprowadzić do bankructwa operatorów systemu i sklepów detalicznych oraz strat dla skarbu państwa. W rzeczywistości system będzie regulowany, chroniony przed nieprawidłowościami, a jego infrastruktura będzie posiadała odpowiednie zabezpieczenia. Starszy się także Polaków rzekomym ogromnym wzrostem cen napojów. Tymczasem koszt systemu kaucyjnego dla wprowadzających napoje wynosi od 9 do 10 groszy za butelkę lub puszkę. Zdaniem oponentów ustawy, obowiązujące przepisy naruszają też zasadę równości podmiotów gospodarczych i tworzą bariery w dostępie do rynku, co jest sprzeczne z Konstytucją RP. Zapominają jednak nadmienić, że obecne przepisy umożliwiają wszystkim wprowadzającym produkty w opakowaniach na napoje przystąpienie do systemu kaucyjnego. Kolejnym rozpowszechnianym mitem jest ten, jakoby przedsiębiorcy wprowadzający napoje do obrotu poniosą miliardowe kary z tytułu braku możliwości realizacji obowiązków związanych z systemem kaucyjnym, co przerzucą na konsumentów. Prawda zaś jest taka, że stawka opłaty produktowej w 2025 roku wynosi 0,10 zł/kg, i nawet przy zerowym zbieraniu opakowań kaucjonowanych, co jest nieprawdopodobne, skutki finansowe dla przedsiębiorców będą znikome. Transferuje się także do mediów tezę, że nikt w Polsce nie jest gotowy na wprowadzenie systemu kaucyjnego i system nie zdąży ruszyć od dnia 1 stycznia 2025 roku. To jednak też nieprawda.

Publicznie wiadomo już co najmniej o kilku operatorach systemu kaucyjnego, tworzonych przez pojedynczych graczy lub konsorcja, kolejne zapowiadają wejście na rynek. Firmy te są tworzone przez organizacje odzysku i wprowadzających opakowania, firmy krajowe jak i międzynarodowe. Budują one struktury, systemy informatyczne, inwestują w kaucjomaty etc. System ruszy, bo wielu zabrało się do pracy. Tego nie można zmarnować. Jego wprowadzenie to ważny krok na drodze do zrównoważonego i przyjaznego środowisku sposobu życia.

„Trwająca kampania dezinformacyjna, choć niedopuszczalna, jest dla mnie w pewien sposób zrozumiała. Jądrem polskich regulacji jest oparcie systemu kaucyjnego na więcej niż jednym operatorze. Jest to nowoczesne, prokonsumenckie i demokratyczne rozwiązanie, które odsuwa groźbę monopolizacji sektora przez jednego gracza, stworzonego, wzorem starych rozwiązań sprzed kilkunastu lat, przez największe koncerny napojowe i spożywcze, które narzucą konsumentom i państwu swoje nienegocjowane zasady gry. To ślepa uliczka, na którą pod żadnym pozorem nie powinniśmy wchodzić” – dodaje Aleksander Traple.

Źródło informacji: Ogólnopolska Izba Gospodarcza Ochrony Środowiska

 

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

WIADOMOŚCI

Biegacze zapraszają na nocny bieg. Ruszyły zapisy

Opublikowano

w dniu

Czy biegaliście w Świnoujskim Parku Zdrojowym po zapadnięciu zmroku? Jeżeli nie, to będzie ku temu okazja 14 sierpnia 2024 o godzinie 21.00.

Stowarzyszenie „Biegacze Świnoujście” we współpracy z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” Świnoujście, organizuje 7. edycję biegu pod nazwą „Nocna 9”, którego trasa wiedzie malowniczymi ścieżkami Parku Zdrojowego.

Aktualnie trwają zapisy na bieg. Liczba osób mogących wystartować w biegu jest ograniczona i wynosi 100. Dla tych, którzy najszybciej pokonają trasę biegu organizator przewidział okolicznościowe statuetki.

Każda z osób, która ukończy bieg w limicie czasu otrzyma pamiątkowy medal. Jak w poprzednich edycjach, tak i tym razem organizator przygotował liczne nagrody, które zostaną rozlosowane wśród wszystkich uczestników po zakończeniu biegu.

Zapisy oraz regulamin biegu dostępne pod adresem https://www.e-gepard.eu/show-contest/1467

Foto: Marcin Ruciński

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Nowa organizacja ruchu na parkingu przy ul. Legionów  

Opublikowano

w dniu

Dziś firma PM3D z Bydgoszczy rozpoczęła montaż systemu szlabanowego z kamerami LPR, na parkingu przy ul. Legionów  w Świnoujściu. System ma zacząć działać w poniedziałek (29 lipca) od rana.

W związku z tym zmieni się organizacja ruchu na parkingu. W  poniedziałek rano ustawione zostaną bariery drogowe U-14e tzw. jerseje (służą do wygrodzenia tymczasowego powierzchni wyłączonych z ruchu lub rozdzielania pasów ruchu), aby kierowcy wjeżdżający na parking musieli wyjechać poprzez system szlabanów z kamerami po opłaceniu postoju.

System szlabanowy będzie działał w następujący sposób: kamera na szlabanie wjazdowym odczyta nr rejestracyjny samochodu, wówczas szlaban wjazdowy podniesie się a dane samochodu zostaną wprowadzone do systemu. Przed wyjazdem należy wnieść w parkomacieopłatę za postój, wpisując numer rejestracyjny samochodu. Na monitorze parkomatu pojawi się kwota do zapłaty. Opłatę można uiścić za pomocą gotówki (bilon) lub kartą płatniczą. Parkomat przyjmie odliczoną kwotę pieniędzy. Nie wydaje reszty.

Przy wyjeździe kamera na szlabanie wyjazdowym odczyta czas wyjazdu a system sprawdzi czy postój został opłacony. Jeżeli tak, szlaban się podniesie. Kierowca po zapłaceniu będzie miał 15 minut na opuszczenie parkingu. Do poniedziałku prowadzone będą próby funkcjonowania systemu, wgrywane oprogramowanie oraz prowadzone szkolenia. W związku z tym do niedzieli (28 lipca) parkowanie jest nieodpłatne. Pobór opłat ma ponownie rozpocząć się 29 lipca z samego rana po spisaniu wszystkich pozostawionych na parkingu samochodów i wgraniu ich do systemu opłat. Wszystkie kolejne wjeżdżające samochody będą odczytywane przez kamerę na wjeździe.

Administratorem parkingu jest Komunikacja Autobusowa.

BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Piłeś? Nie wchodź do wody

Opublikowano

w dniu

Na plaży, gdy dopisuje piękna pogoda sporo osób nawadnia się zimnymi napojami z procentami, często nie zastanawiając się nad konsekwencjami połączenia alkoholu, wysokiej temperatury powietrza i niskiej temperatury wody.

Pamiętać należy jednak, że jest JEDNA niepodważalna zasada: PIŁEŚ? NIE PŁYWASZ! Czas do uzyskania pełnej trzeźwości jest indywidualny dla każdego z nas i składa się na niego wiele czynników dodatkowych. Jeśli masz wątpliwości czy jesteś trzeźwy nigdy NIE RYZYKUJ!

Lepiej to sprawdzić! W sezonie wakacyjnym możesz to zrobić bezpłatnie w Centrum Koordynacji Ratowników Wodnych, zejście nr 12 od ul. Powstańców Śląskich w godzinach 10:00-17:00. W bazie ratownicy posiadają alkomat i w myśl idei o bezpieczeństwie na plaży i w wodzie chętnie udostępnią alkomat, abyś rozwiał swoje wątpliwości. Jeśli jesteś trzeźwy śmiało korzystaj z kąpieli w morskich falach, oczywiście pamiętając o zasadach bezpieczeństwa.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Zmiana organizacji ruchu na ul. Barlickiego

Opublikowano

w dniu

Od środy 24 lipca 2024 r. wprowadzona została kolejna zmiana organizacji ruchu na ul. Barlickiego na odcinku pomiędzy ul. Ludzi Morza a ul. Fińską, polegająca na  wyłączeniu jednego pasa ruchu i wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego. 

Autobusy linii: A, B jadące z Węzła Przesiadkowego w kierunku tunelu mają wyznaczony przystanek zastępczy przy ul. Fińskiej w obu kierunkach,

linii: 7, 77, 51 jadące z Węzła Przesiadkowego w kierunku Dzielnicy Warszów mają wyznaczony przystanek zastępczy przy ul. Fińskiej na tymczasowym łączniku z ul. Barlickiego, 

linii: 7T, 10 jadące z Dzielnicy Warszów w kierunku  tunelu mają wyznaczony przystanek zastępczy przy Ludzi Morza/Łąkowa,

linii: 7, 77, 51 jadące z Dzielnicy Warszów w kierunku Węzła Przesiadkowego mają wyznaczona przystanki zastępcze przy Ludzi Morza/Łąkowa i Fińska,

linii: 7T i 10 jadące z tunelu w kierunku Dzielnicy Warszów mają wyznaczony przystanek zastępczy przy ul. Fińskiej.

Rozkłady jazdy dostępne będą w zakładce ROZKŁADY JAZDY na stronie: www.ka.swinoujscie.pl

Szczegółowych informacji udziela całodobowo dyspozytor Spółki pod numerami telefonów:
91 321 45 40 lub 797 403 504.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Inaczej pojedziemy fragmentem ekspresówki pomiędzy Świnoujściem a Dargobądzem

Opublikowano

w dniu

Zmieniła się organizacja ruchu na budowie S3 w rejonie m. Dargobądz. Kierowcy nie muszą już korzystać z dość wąskiej jezdni równoległej wzdłuż nowej S3. Ruch został przeniesiony na południową jezdnię S3 od MOP Dargobądz do początku odcinka Świnoujście-Dargobądz.

Czytaj dalej

WIADOMOŚCI

Przedstawił fałszywe prawo jazdy podczas kontroli

Opublikowano

w dniu

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Świnoujściu zatrzymali w poniedziałek do kontroli drogowej 32-letniego obywatela Ukrainy, który posłużył się podrobionym prawem jazdy. Mężczyzna odpowie za popełnione przestępstwo oraz wykroczenie, którego dopuścił się prowadząc pojazd bez wymaganych uprawnień.

Kierowca BMW zjeżdżającego z promu ze Szwecji został poddany kontroli i poproszony o okazanie dokumentów. Funkcjonariusze Straży Granicznej po wstępnej weryfikacji przedstawionego prawa jazdy od razu nabrali podejrzeń co do jego autentyczności. Dokument został zbadany za pomocą specjalistycznego sprzętu i potwierdzono, że był on w całości podrobiony. Fałszywka m.in. nie wykazywała prawidłowej luminescencji w świetle ultrafioletowym oraz była wykonana odmienną techniką druku.Cudzoziemiec usłyszał zarzut posłużenia się fałszywym dokumentem, do którego się przyznał i dobrowolnie poddał karze zaproponowanej przez Prokuratora z Prokuratury Rejonowej w Świnoujściu. Mężczyzna będzie miał do zapłaty grzywnę w wysokości 4 tys. zł. Orzeczono również przepadek prawa jazdy oraz obarczono go kosztami postępowania.

W związku z prowadzeniem pojazdu, nie mając do tego uprawnień, Ukrainiec został przesłuchany na okoliczność popełnionego wykroczenia, do którego się nie przyznał. Powody jakie wskazał zostaną poddane dalszym czynnościom wyjaśniającym.

Czytaj dalej
Reklama „sofa"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama „swieczka"

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524