Strona główna / Hobby / Organy: Muzyczna strona baroku
Foto: Jerzy Piórski

Organy: Muzyczna strona baroku

W ostatni piątek lipca, w koncercie z GALERII MISTRZÓW, przy organach z 1927 roku w kościele Chrystusa Króla zasiadł i zagrał Soren Gleerup HANSEN – organista kościoła Matki Bożej i kaplicy Zamku Kronborg w Helsinger w Danii.

Rozpoczął koncert utworami włoskich kompozytorów wczesnego baroku; „Ballo della battaglia” B. STOIRACE – utworem z jedynego zachowanego zbioru tego kompozytora m.in. wariacje na tematy tańców tamtej epoki, tanecznym w rytmie „Ballo della battaglia”. Inny w brzmieniu, bardziej renesansowy, był G. FRESCOBALDIEGO melodyjny „Bergamasca” .

Świetną techniką i wirtuozerią gry zachwycił, w trudnym technicznie Preludium w g D. BUXTEHUDEGO. Soren G. Hansen zaczarował publiczność rejestracją organów grając cztero częściowy Koncert F-dur nr 13 G.F. HAENDLA. Szczególnie wiosennie, ze śpiewem ptaków, zabrzmiała część druga Allegro, a popisem wirtuoza była część czwarta Allegro.

Nie zabrakło utworów J.S. BACHA. Najpierw trzy Chorały w transkrypcji org. F. Drittera; „Dies sind die heil’gen zehn Gebot” w dwóch różnych wersjach; spokojnej i żywej, błyskotliwej oraz „Allein Gott in der Hoh sei Her”. Finał koncertu to Preludium i fuga h-moll dramatyczne w wyrazie, a niezwykle piękne, zagrane perfekcyjnie w duchu wielkiego BACHA.

Występujący po raz pierwszy w Polsce i świnoujskim Festiwalu Soren G. HANSEN programem koncertu i znakomitą grą przedstawił „w pigułce” przekrój muzycznej epoki baroku, co publiczność owacyjnymi brawami doceniła.

MP

Zobacz również

Policjanci sprawdzają numery seryjne rowerów

Świnoujscy policjanci prowadzą kontrole rowerzystów. Sprawdzają nie tylko czy łamią przepisy, ale także to czy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.