Strona główna / Hobby / Organy: Muzyczna strona baroku
Foto: Jerzy Piórski

Organy: Muzyczna strona baroku

W ostatni piątek lipca, w koncercie z GALERII MISTRZÓW, przy organach z 1927 roku w kościele Chrystusa Króla zasiadł i zagrał Soren Gleerup HANSEN – organista kościoła Matki Bożej i kaplicy Zamku Kronborg w Helsinger w Danii.

Rozpoczął koncert utworami włoskich kompozytorów wczesnego baroku; „Ballo della battaglia” B. STOIRACE – utworem z jedynego zachowanego zbioru tego kompozytora m.in. wariacje na tematy tańców tamtej epoki, tanecznym w rytmie „Ballo della battaglia”. Inny w brzmieniu, bardziej renesansowy, był G. FRESCOBALDIEGO melodyjny „Bergamasca” .

Świetną techniką i wirtuozerią gry zachwycił, w trudnym technicznie Preludium w g D. BUXTEHUDEGO. Soren G. Hansen zaczarował publiczność rejestracją organów grając cztero częściowy Koncert F-dur nr 13 G.F. HAENDLA. Szczególnie wiosennie, ze śpiewem ptaków, zabrzmiała część druga Allegro, a popisem wirtuoza była część czwarta Allegro.

Nie zabrakło utworów J.S. BACHA. Najpierw trzy Chorały w transkrypcji org. F. Drittera; „Dies sind die heil’gen zehn Gebot” w dwóch różnych wersjach; spokojnej i żywej, błyskotliwej oraz „Allein Gott in der Hoh sei Her”. Finał koncertu to Preludium i fuga h-moll dramatyczne w wyrazie, a niezwykle piękne, zagrane perfekcyjnie w duchu wielkiego BACHA.

Występujący po raz pierwszy w Polsce i świnoujskim Festiwalu Soren G. HANSEN programem koncertu i znakomitą grą przedstawił „w pigułce” przekrój muzycznej epoki baroku, co publiczność owacyjnymi brawami doceniła.

MP

Zobacz również

Bezpłatne spotkanie informacyjne posiadaczy kredytów „walutowych” w CHF w Świnoujściu

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu wraz z r.pr. Sylwestrem Kasprzewskim z Kancelarii GRYF ze Szczecina organizuje …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.