środa , 5 października 2022
Strona główna / Hobby / Mali pacjenci to moi przyjaciele
W terapii dzieci ważne są nie tylko ćwiczenia lecz opowiadanie o tym co dziecko otacza , o kształtach, kolorach, fakturach sprzętu do ćwiczeń oraz tego, co będzie wykonywało podczas terapii. Foto: Wojciech Basałygo

Mali pacjenci to moi przyjaciele

Nowoczesny hotel a w nim sala rehabilitacyjna, jakich nad polskim morzem niewiele. Dookoła kolorowe maty i przedmioty rehabilitacyjne, na ścianie wisi wielkie lustro. Magdalena Żółtańska pomaga 9-miesięcznemu Mikołajowi wykonywać ćwiczenia. Chłopiec uśmiecha się do rehabilitantki.

Do tej pory w Świnoujściu rehabilitacja dzieci była bardzo trudno dostępna. Największą grupą maluchów w terapii są wcześniaki i dzieci z zaburzeniem napięcia mięśniowego. Rodzice w obawie przed zaburzeniami rozwoju szukają terapeutów na własną rękę. Najczęściej podpytują znajomych z podobnymi problemami.

– Dziś część z moich pacjentów chodzi już do szkoły podstawowej. Jeszcze kilka lat temu uczyłam ich jak się poruszać, wspólnie ćwiczyliśmy, pracowaliśmy nad prawidłowym rozwojem, stymulowałam odruchy, uczyłam prawidłowego oddychania. To bardzo ważne w przypadku wcześniaków, bo to u nich najczęściej są spotykane zaburzenia oddychania związane z niedojrzałością układu oddechowego – tłumaczy Magdalena Żółtańska, terapeuta dziecięcy

Rehabilitacja pod okiem terapeuty

– Rehabilitant nie może być przy dziecku 24 godziny na dobę. Dlatego potrzebne jest zaangażowanie rodziców. Pokazuję rodzicom, w jaki sposób prowadzić terapię w warunkach domowych. Chętne do nauki są przede wszystkim mamy, ale zdarzają się także tatusiowie – mówi Magdalena Żółtańska.

basen z piłeczkami to nie tylko dobra zabawa ale również mnóstwo bodźców sensorycznych dla dziecka. Foto: Wojciech Basałygo
basen z piłeczkami to nie tylko dobra zabawa ale również mnóstwo bodźców sensorycznych dla dziecka. Foto: Wojciech Basałygo

Ćwiczenia metodą Vojty wykonuje się w poszczególnych pozycjach –na plecach, na boku lub na brzuchu. Do wyboru jest kilka stref stymulacji i to zawsze terapeuta określa rodzaj ćwiczenia. Stymulacja powoduje pojawienie się odpowiedniej reakcji ruchowej ciała.

Odzyskać sprawność

Dzieci na początku płaczą, rodzice są wtedy zaniepokojeni. Powodów płaczu może być kilka. Najczęstszym jest wysiłek spowodowany pracą z mięśniami. Dziecko próbuje się bronić przed zmianą przyzwyczajeń ruchowych. Ważna jest wówczas komunikacja z maluchem.

– Moi pacjenci to moi przyjaciele. Ćwiczenia nie mogę im sprawiać bólu. Gdy dzieci zaczynają płakać, tłumaczę wówczas rodzicom, że gdy czasami robię 100 „brzuszków” to też czasem chce mi się płakać – opowiada rehabilitantka.

Na rehabilitację trafiają czasami dzieci z bardzo złymi rokowaniami. Niektóre po ciężkiej pracy zaczynają odzyskiwać sprawność i radzą sobie całkiem względnie. Czas jednorazowych ćwiczeń uzależniony jest od wydolności oraz wieku dziecka i wynosi od kilku do kilkudziesięciu minut dziennie.

– Sama jestem mamą dwóch wcześniaków. Jeździłam po całej Polsce uczyć się pod okiem specjalistów, aby móc przeprowadzać terapię u moich dzieci. Swoją wiedzę i doświadczenie chcę przekazywać następnym. Tak narodził się pomysł, aby rehabilitować inne dzieci – stwierdza Magdalena Żółtańska.

Na zakończenie ćwiczeń każdy „sportowiec” dostaje chwilkę na samodzielną zabawę, tak aby mógł od razu swobodnie wykorzystać nowe wzorce ruchowe. Foto: Wojciech Basałygo
Na zakończenie ćwiczeń każdy „sportowiec” dostaje chwilkę na samodzielną zabawę, tak aby mógł od razu swobodnie wykorzystać nowe wzorce ruchowe. Foto: Wojciech Basałygo

Szkoła rodzenia i wczasy dla rodziców

Po sali rehabilitacyjnej dla dzieci, wkrótce oferta hotelu wzbogaci się o wczasy dla kobiet w ciąży i ich partnerów, a od września rusza szkoła rodzenia, skrojona na miarę potrzeb współczesnych ciężarnych

– Razem z koleżankami-mamami, usiadłyśmy i zaczęłyśmy dyskutować. Zapisywałyśmy wszystko to czego brakowało nam w naszych szkołach rodzenia. Tak powstał przepis na Naszą szkołę rodzenia, którą wkrótce otworzymy w Hotelu Trzy Wyspy – dodaje M. Żółtańska.

Magadalena Żółtańska

Fizjoterapeuta dziecięcy wykorzystujący w swojej pracy elementy terapii metodą Bobath, Vojty, PNF oraz Integracji Sensorycznej, Instruktor Masażu Shantala dla Dzieci i Dorosłych. Ukończyła Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Absolwentka Studiów Podyplomowych: Neurorozwojowa Diagnoza i Terapia Dzieci na Wydziale Fizjoterapii Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach. Ukończyła szereg specjalistycznych kursów. W Hotelu Trzy Wyspy pracuje jako Medical SPA Manager i terapeuta dziecięcy, realizuje również projekt wczasów dla kobiet w ciąży i ich partnerów Babymoon Na Wyspach. Prywatnie mama Igi i Tymona, amatorka sportu i wszelkich przygód.

Zobacz również

Policjanci ze Świnoujścia pilnowali bezpieczeństwa na niemieckiej autostradzie A20

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, komend miejskich w Szczecinie i Świnoujściu oraz Komendy …

4 komentarze

  1. Nie polecam nikomu

    • Nie polecam! Zmarnowałam najważniejsze pierwsze pół roku dziecka. Rodzice jeśli intuicja Wam podpowiada żeby uciekać to to zróbcie

  2. „Niektóre po ciężkiej pracy zaczynają odzyskiwać sprawność i radzą sobie całkiem względnie.” … super rehabilitacja:P
    Ich wydolność była 3/10 a dzięki tej super rehabilitacji 4/10 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.