Strona główna / Historia / Kilkadziesiąt osób bierze udział w wakacjach z historią

Kilkadziesiąt osób bierze udział w wakacjach z historią

40 osób z całej Polski bierze udział w tegorocznych „Wakacjach z historią” w Świnoujściu. Akcję od czterech lat organizuje Fort Gerharda z łódzkimi hobbystami historii. Pasjonaci odpoczywają zwiedzając Świnoujście i pracując przy zabytkowych fortyfikacjach.

art-yW tym roku miłośnicy historii z całej Polski wysprzątali Baterie Brzegową. Ich pracę widać gołym okiem. Zaniedbana, betonowa fortyfikacja odzyskała blask, a dzięki pracy wolontariuszy można ją zwiedzać bezpiecznie.

– Co rusz ktoś zatrzymuje się przed tablicą z opisem baterii. Turyści robią zdjęcia. To naprawdę cieszy. Widać, że nasza praca czemuś i komuś służy- mówi Wiktor Stusi, jeden z organizatorów akcji z Łodzi.

Wolontariusze brali udział także w konserwacji pantherturma i remontowali zabytkową armatę 130 mm. W wakacjach z historią biorą udział debiutanci, a także prawdziwi weterani. Młodziutka Agata Matusiak przyjechała tutaj ze Zgierza z tatą Sebastianem i bratem Kacprem. To już jej trzecie wakacje z historią.

– W zeszłym roku wykopaliśmy z ziemi stary słup graniczny, a w ostatnich dniach brałam udział w wielkim sprzątaniu obiektów. Wynosiłam śmieci i usuwałam zarastające bunkry krzaki. Turyści mogą teraz oglądać uporządkowane obiekty – mówi Agata Matusiak.

art-76Tata Sebastian dodaje, że takie wakacje nie są dla każdego. Trzeba być pasjonatem historii, żeby naprawdę dobrze się bawić. Ale zaznacza jednocześnie, że to dla najmłodszych świetny pomysł na spędzanie wolnego czasu. Po raz pierwszy w tej wyjątkowej imprezie udział bierze Radosław Herman, archeolog z Łodzi. Uważa, że świnoujskie fortyfikacje są wyjątkowe w skali europejskiej.

Wydarzenie jest organizowane przy współpracy ze spółką Polskie LNG, mecenasem Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu .

Zobacz również

W niedzielę autobusem pojedziemy za darmo

W niedzielę obchodzony jest Dzień bez Samochodu i dlatego każdy, kto zdecyduje się na przejazd …

Jeden komentarz

  1. Literkę mi w nazwisku autor artykułu zjadł 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.