poniedziałek , 28 listopada 2022
Strona główna / Lokalne / Dotarła fala turystów!

Dotarła fala turystów!

Sektor turystyczny jest jednym z głównych motorów gospodarki Świnoujska. W połowie lipca zapowiadało się, że sezon będzie jednym z gorszych w ostatnich latach. Wystarczyło jednak kilka słonecznych dni, aby do Świnoujścia przyjechała fala turystów. Letników jest tak dużo, że trzy promy Karsibór mają w weekendy trudności z przeprawieniem wszystkich od razu. Trzeba uzbroić się w cierpliwość.

 

Zimny i deszczowy lipiec nie przyciągnął tylu turystów ile by się spodziewano. Sierpień jednak pokazał, że słońce na mapach pogodowych jest najlepszym magnesem na urlopowiczów. Kilka ciepłych dni z bezchmurnym niebem sprawiło, że do Świnoujścia przyjechała fala spragnionych odpoczynku Polaków.

 

W dzień siedzą na plaży, wieczorem spacerują

Gastronomicy i osoby świadczące usługi dla turystów dobrze znają przyzwyczajenia turystów. Gdy dzień rozpoczyna się od słonecznej pogody, mogą zapomnieć o ruchu w sklepach, kawiarenkach i knajpkach. Wszyscy letnicy wybierają się wówczas na plażę. Ruch w interesach rozpoczyna się dopiero późnym popołudniem i trwa czasami do 1 w nocy.

Mamy nieustanne obłożenie stolików na poziomie 70%. Gorzej jest, gdy panują upały. Goście przychodzą dopiero późnym wieczorem. Jedzą wówczas lekkie potrawy i piją drinki – opowiada jeden z nadmorskich restauratorów. – W porównaniu z lipcem, sytuacja się polepszyła. Turystów jest zdecydowanie więcej.

 

Trudno znaleźć nocleg

Według danych zebranych przez Lion’s Bank obłożenie miejsc noclegowych w naszym mieście przez turystów wynosi aż 98 procent. To oznacza, że niewynajęty jest tylko jeden na 50 pokoi.  Stawia nas to na pierwszym miejscu wśród 20 najpopularniejszych miejscowości turystycznych w Polsce. Za nami są Kołobrzeg, Międzyzdroje, Mielno, Sopot, Zakopane, Karpacz, Szczyrk, a także Mazury.

Czym przyciąga do siebie nasze miasto? Oczywiście wciąż jeszcze najszerszą i najdłuższą plażą na polskim wybrzeżu, ale już nie tylko – mówi Robert Karelus , rzecznik prezydenta miasta. – Dzięki inwestycjom ostatnich lat, w przeciwieństwie do wielu innych nadmorskich miejscowości, w Świnoujściu nawet w przypadku braku plażowej pogody, turysta nie musi się nudzić – mówi Robert Karelus z magistratu.

 

 Nie tylko promenada

Gdy słońce zasłonią stalowe chmury, albo morze pokryje się sztormowymi falami, turyści zapuszczają się poza dzielnicę uzdrowiskową. Chętnie odwiedzają sklepy w centrum miasta, a od niedawna także galerię handlową. Wpływ pogody na aktywność turystów widać przede wszystkim w świnoujskim kinie. Sale zapełniają się wówczas niemal do ostatniego miejsca.

 

Czesi i Skandynawowie

Świnoujście doświadcza większego zainteresowania turystami z zagranicy. Do tej pory byli to przeważnie Niemcy. Jednak w tym roku zdecydowanie więcej jest Czechów i Skandynawów. Podróżują głównie samochodami. Preferują turystykę rowerową.

To prawda, zauważyliśmy w porównaniu z rokiem poprzednim, że informację turystyczną odwiedza więcej osób z północy i południa Europy. Czechom łatwo jest dotrzeć drogą E65, a Skandynawom poprzez przeprawy promowe. Pytają głównie o atrakcje turystyczne w okolicy – mówi Kinga Abraham z Informacji Turystycznej.

 

Pozytywne perspektywy

Mimo ograniczeń w przyjmowanych turystów jakie nakłada przeprawa promowa, miejsc noclegowych w Świnoujściu regularnie przybywa. Już w przyszłym roku do użytkowania  zostanie oddany największy hotel Radisson Resort Blu z 340 pokojami. To zapowiada, że rok 2016 zapowiada się dla Świnoujścia pod względem turystyki zachęcająco.

Zobacz również

Jest sobota, jest parkrun

Kolejna sobota rozpoczęła weekendowy wypoczynek i choć poranek rozsnuł wokół wyspy mgłę białą i gęstą …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.