Strona główna / Lokalne / Dotarła fala turystów!

Dotarła fala turystów!

Sektor turystyczny jest jednym z głównych motorów gospodarki Świnoujska. W połowie lipca zapowiadało się, że sezon będzie jednym z gorszych w ostatnich latach. Wystarczyło jednak kilka słonecznych dni, aby do Świnoujścia przyjechała fala turystów. Letników jest tak dużo, że trzy promy Karsibór mają w weekendy trudności z przeprawieniem wszystkich od razu. Trzeba uzbroić się w cierpliwość.

 

Zimny i deszczowy lipiec nie przyciągnął tylu turystów ile by się spodziewano. Sierpień jednak pokazał, że słońce na mapach pogodowych jest najlepszym magnesem na urlopowiczów. Kilka ciepłych dni z bezchmurnym niebem sprawiło, że do Świnoujścia przyjechała fala spragnionych odpoczynku Polaków.

 

W dzień siedzą na plaży, wieczorem spacerują

Gastronomicy i osoby świadczące usługi dla turystów dobrze znają przyzwyczajenia turystów. Gdy dzień rozpoczyna się od słonecznej pogody, mogą zapomnieć o ruchu w sklepach, kawiarenkach i knajpkach. Wszyscy letnicy wybierają się wówczas na plażę. Ruch w interesach rozpoczyna się dopiero późnym popołudniem i trwa czasami do 1 w nocy.

Mamy nieustanne obłożenie stolików na poziomie 70%. Gorzej jest, gdy panują upały. Goście przychodzą dopiero późnym wieczorem. Jedzą wówczas lekkie potrawy i piją drinki – opowiada jeden z nadmorskich restauratorów. – W porównaniu z lipcem, sytuacja się polepszyła. Turystów jest zdecydowanie więcej.

 

Trudno znaleźć nocleg

Według danych zebranych przez Lion’s Bank obłożenie miejsc noclegowych w naszym mieście przez turystów wynosi aż 98 procent. To oznacza, że niewynajęty jest tylko jeden na 50 pokoi.  Stawia nas to na pierwszym miejscu wśród 20 najpopularniejszych miejscowości turystycznych w Polsce. Za nami są Kołobrzeg, Międzyzdroje, Mielno, Sopot, Zakopane, Karpacz, Szczyrk, a także Mazury.

Czym przyciąga do siebie nasze miasto? Oczywiście wciąż jeszcze najszerszą i najdłuższą plażą na polskim wybrzeżu, ale już nie tylko – mówi Robert Karelus , rzecznik prezydenta miasta. – Dzięki inwestycjom ostatnich lat, w przeciwieństwie do wielu innych nadmorskich miejscowości, w Świnoujściu nawet w przypadku braku plażowej pogody, turysta nie musi się nudzić – mówi Robert Karelus z magistratu.

 

 Nie tylko promenada

Gdy słońce zasłonią stalowe chmury, albo morze pokryje się sztormowymi falami, turyści zapuszczają się poza dzielnicę uzdrowiskową. Chętnie odwiedzają sklepy w centrum miasta, a od niedawna także galerię handlową. Wpływ pogody na aktywność turystów widać przede wszystkim w świnoujskim kinie. Sale zapełniają się wówczas niemal do ostatniego miejsca.

 

Czesi i Skandynawowie

Świnoujście doświadcza większego zainteresowania turystami z zagranicy. Do tej pory byli to przeważnie Niemcy. Jednak w tym roku zdecydowanie więcej jest Czechów i Skandynawów. Podróżują głównie samochodami. Preferują turystykę rowerową.

To prawda, zauważyliśmy w porównaniu z rokiem poprzednim, że informację turystyczną odwiedza więcej osób z północy i południa Europy. Czechom łatwo jest dotrzeć drogą E65, a Skandynawom poprzez przeprawy promowe. Pytają głównie o atrakcje turystyczne w okolicy – mówi Kinga Abraham z Informacji Turystycznej.

 

Pozytywne perspektywy

Mimo ograniczeń w przyjmowanych turystów jakie nakłada przeprawa promowa, miejsc noclegowych w Świnoujściu regularnie przybywa. Już w przyszłym roku do użytkowania  zostanie oddany największy hotel Radisson Resort Blu z 340 pokojami. To zapowiada, że rok 2016 zapowiada się dla Świnoujścia pod względem turystyki zachęcająco.

Zobacz również

Wyścigowe motorówki wzbudziły zachwyt. Zobacz zdjęcia!

Aż 70 szybkich łodzi motorowych przepłynęło przez Kanał Piastowski. Łodzie przepłynęły przez Świnoujście w drodze …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.