Strona główna / Lokalne / Pośpiech w uruchomieniu gazoportu jest niebezpieczny
Foto: Wojciech Basałygo

Pośpiech w uruchomieniu gazoportu jest niebezpieczny

Polityka miesza się do bezpieczeństwa związanego z oddaniem terminala LNG. Rządowi zależy na rozpoczęciu eksploatacji tuż przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Opozycja niemal przy każdej możliwej okazji punktuje rządzących za opóźnienia. Włoski wykonawca ostrzega, że pośpiech z uruchomieniem gazoportu może zagrażać bezpieczeństwu.

Kamień węgielny pod budowę gazoportu w Świnoujściu położono w 2011 roku. Założenia zakładały, że inwestycja zostanie oddana do użytkowania w 2013 roku. Kilkukrotnie przekładano termin zakończenia budowy. Według ostatnich zapewnień, pierwszy gazowiec ma wpłynąć do portu w październiku. Aktualnie trwają odbiory poszczególnych elementów i testy. Ostatnio podpisano aneks do umowy z włoskim Saipemem – wykonawcą gazoportu, w którym zawarto przesunięcie terminu.

Opóźnienia będą się wiązać również z zapłatą katarskiej spółce  Qatargas pieniędzy za nieodebrany gaz. Polacy będą musieli pokryć różnicę w cenie gazu sprzedanego przez Katarczyków na wolnym rynku.

Przypomnijmy, że gazoport jest niemal ukończony. Wszelkie prace, prowadzone przy ul. Ku Morzu wiążą się z oddaniem inwestycji do użytku.

Zobacz również

Umowa na budowę trzech fregat dla Marynarki Wojennej – podpisana

Umowa między Inspektoratem Uzbrojenia a konsorcjum PGZ-Miecznik na budowę trzech fregat dla Marynarki Wojennej RP …

2 komentarze

  1. Proszę dodać, iż gazowiec który ma wpłynąć w październiku – będzie wyłącznie statkiem testowym. Zostanie sprawdzone nabrzeże jak także układ przesyłowy gazu. następnie będą odbiory i poprawki. Około 1 roku zajmie uruchomienie terminalu LNG.

  2. Impertynencki Jegomość

    Ale, to chyba powinien Włoski wykonawca Saipemem powinien pokryć różnicę w cenie gazu sprzedanego przez Katarczyków na wolnym rynku, albo beton, który podpisał taką umowę, a nie Polacy.
    Ciekawe co za beton podpisuje takie umowy?!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.