niedziela , 2 października 2022
Strona główna / Lokalne / Pośpiech w uruchomieniu gazoportu jest niebezpieczny
Foto: Wojciech Basałygo

Pośpiech w uruchomieniu gazoportu jest niebezpieczny

Polityka miesza się do bezpieczeństwa związanego z oddaniem terminala LNG. Rządowi zależy na rozpoczęciu eksploatacji tuż przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Opozycja niemal przy każdej możliwej okazji punktuje rządzących za opóźnienia. Włoski wykonawca ostrzega, że pośpiech z uruchomieniem gazoportu może zagrażać bezpieczeństwu.

Kamień węgielny pod budowę gazoportu w Świnoujściu położono w 2011 roku. Założenia zakładały, że inwestycja zostanie oddana do użytkowania w 2013 roku. Kilkukrotnie przekładano termin zakończenia budowy. Według ostatnich zapewnień, pierwszy gazowiec ma wpłynąć do portu w październiku. Aktualnie trwają odbiory poszczególnych elementów i testy. Ostatnio podpisano aneks do umowy z włoskim Saipemem – wykonawcą gazoportu, w którym zawarto przesunięcie terminu.

Opóźnienia będą się wiązać również z zapłatą katarskiej spółce  Qatargas pieniędzy za nieodebrany gaz. Polacy będą musieli pokryć różnicę w cenie gazu sprzedanego przez Katarczyków na wolnym rynku.

Przypomnijmy, że gazoport jest niemal ukończony. Wszelkie prace, prowadzone przy ul. Ku Morzu wiążą się z oddaniem inwestycji do użytku.

Zobacz również

Grzegorz Walijewski z IMGW: złota polska jesień od środy

Nareszcie doczekamy się złotej polskiej jesieni. Po chłodnym i deszczowym weekendzie i pierwszych dniach przyszłego …

2 komentarze

  1. Proszę dodać, iż gazowiec który ma wpłynąć w październiku – będzie wyłącznie statkiem testowym. Zostanie sprawdzone nabrzeże jak także układ przesyłowy gazu. następnie będą odbiory i poprawki. Około 1 roku zajmie uruchomienie terminalu LNG.

  2. Impertynencki Jegomość

    Ale, to chyba powinien Włoski wykonawca Saipemem powinien pokryć różnicę w cenie gazu sprzedanego przez Katarczyków na wolnym rynku, albo beton, który podpisał taką umowę, a nie Polacy.
    Ciekawe co za beton podpisuje takie umowy?!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.