Strona główna / Kultura / W niedzielę koncert O.S.T.R.
Foto: Filip Majewski

W niedzielę koncert O.S.T.R.

Synoptycy prognozują na weekend dla Świnoujścia 24 stopnie Celsjusza, słońce, brak opadów oraz wiatr 9 km/h. Organizatorzy FAMY na weekend przewidują kilkanaście artystycznych wydarzeń o niepoliczalnej sile atrakcyjności i kreatywności.

W sobotę i w niedzielę FAMA opanuje dwie spośród czterdziestu czterech wysp Świnoujścia, artystyczne akcje odbywać się będą na Uznamie i Wolinie. W przemysłowej dzielnicy Warszów FAMA wraz z Polskim LNG zaprasza na „Weekend na Warszowie”. W programie między innymi wystawa Centrum Nauki Kopernik, Akademia Cyrkowa, Strefa Gier Podwórkowych, pokazy specjalne Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego, dmuchana zjeżdżalnia i ścianka wspinaczkowa oraz gry i zabawy. W namiocie Polskiego LNG będzie można dowiedzieć się wszystkiego o gazie i powstającym Terminalu LNG. Szczególne miejsce w programie zajmą pokazy po warsztatowe dzieci i młodzieży z Warszowa, którzy pracowali od tygodnia z animatorami FAMY. Na scenie zagrają m.in. Kari & The Buskers oraz Frankenstein Children, muzyczną gwiazdą w sobotę będzie formacja Ultra, a w niedzielę (godzina 20.00) O.S.T.R. „Weekend na Warszowie” startuje o 14.00, zabawa trwać będzie każdego z weekendowych dni do 21.00.

Wracamy na Uznam. W sobotę w samo południe (godzina 12.00) FAMA znów powie, a dokładnie zaśpiewa „dzień dobry”. Ponownie klientom Zielonego Rynku pod Zegarem. Na zaprzyjaźnionym targowisku pojawią się dwaj Jakubowie z Perduo VNC, którzy pokazują rozrywkowe oblicze instrumentów smyczkowych oraz Zbyszek Kowalczyk ze swoim korzennym bluesem.

Popołudniu, o godzinie 16.00 FAMA zostanie zamknięta w Areszcie Śledczym… Spokojnie, tylko na czas wydarzenia w ramach cyklu miejsca literatury „Slam na wieży – impreza murem podzielona” w wykonaniu uczestników famowskiej Sekcji literatury. Publiczność będzie mogła śledzić akcję przed więziennym murem.

Godzinę później (17.00) FAMA będzie prowokować drzewostan Parku Chopina do tańca. Oprawę muzyczną zapewni, zapracowany tego dnia, duet Perduo VNC. To jedno ze zdarzeń projektu Grupy Patefon – „Zaproś FAMĘ do siebie”. Zaproszenie otrzymaliśmy od mieszkańców ulicy Chopina. Koncert odbędzie się w parku, naprzeciw Kamienicy pod Kasztanami.

„Z Polski do Polski” to tytuł spotkania autorskiego Michała Olszewskiego w ramach cyklu miejsca literatury. Wśród gości tegorocznego wydania projektu są pisarze związani z Wydawnictwem „Czarne”. Michał Olszewski pisze głównie o polskiej przestrzeni i przemianach społecznych po 1989 roku. Jest autorem m.in.: „Do Amsterdamu”, „Chwalcie łąki umajone”, „Low-tech”, „Zapiski na biletach”, „Najlepsze buty na świecie”. Spotkanie poprowadzi Darek Foks. POCZĄTEK O GODZINIE 18.00.

Sobotnią FAMĘ zwieńczy tradycyjnie wieczór w Klubie SCENA. O godzinie 20.00 projekcja filmu „Fathero” w reżyserii Konrada Pachciarka oraz spotkania z twórcami i bohaterami. Film „Fathero” to opowieść o różnych relacjach młodych chłopaków z ojcami – nieobecnymi, nieznajomymi.

Późny wieczór należeć już będzie do muzyki. O godzinie 22.00 scenę opanuje częstochowski freestylowiec i raper Kari z zespołem The Buskers. A godzinę później scena w SCENIE zostanie opanowana przez famowskich muzyków – czas na pierwsze jam session.

Niedziela…

Na Warszowie zabawa z Polskim LNG a na Uznamie kolejne artystyczne szaleństwa FAMY. Na placu Wolności pojawią się happenerzy z Grupy Kakało, którzy zaproponują mieszkańcom i gościom Świnoujścia… dzielenie się – „Dzielimy się. Czasem z potrzeby serca, czasem z przymusu, czasem z przypadku. Dajemy, oddajemy, zabieramy, przekazujemy. Czym jest dzielenie się? Z jakich okazji się dzielimy? Kiedy i czym chcemy się dzielić? Kto podzieli się z nami?”. Początek happeningu o godzinie 17.00.

Famowska wystawa „Ziemia obiecana…” w Galerii Sztuki Współczesnej miejsce sztuki44 zostanie dopełniona efektami pracy Sekcji Fotograficznej Festiwalu. Tym razem młodzi fotograficy pracujący pod kierunkiem Tomka Sikory pokażą „Artystyczny wirusa Famy” czyli to, co wyróżnia Famę na tle innych wydarzeń, co sprawia, że tak łatwo się od niej uzależnić. Wernisaż o godzinie 18.00.

Niedzielny wieczór to wielkie wydarzenia w niezwykłej przestrzeni Hali w Basenie Północnym. Na początek wieczoru, o godzinie 19.30, wystąpi teatr tańca – Yun Ju Chen oraz Ying Yun Chen ze spektaklem „Träume Sind Schäume”. O godzinie 20.00 wyjątkowe wydarzenie – specjalnie powołana dla FAMY Orkiestra dęta (w składzie także… cztery armaty) wykona między innymi słynną symfonię Ludwiga van Beethovena „Zwycięstwa Wellingtona”. Orkiestrę poprowadzi Marcin Masecki – artysta dobrze znany Famowiczom, laureat Paszportu Polityki i jedna z najbardziej twórczych postaci polskiej sceny muzycznej.

Na koniec jak zwykle trafiamy do Klubu Scena. Tutaj o godzinie 22.00 widzów rozbawiać będą członkowie Inicjatywy scenicznej Fruu, godzinę później na scenie pojawi się Suzia czyli Zuzanna Kłosińska i jej set muzyczny oprawiony w historie i liczne komentarze, zrealizowany przy użyciu gitary, loop stacji i kolegów znalezionych na terenie Oflagu. O północy zacznie się drugie już famowskie jam session.

Uwaga! Na wszystkie wydarzenia FAMY – wstęp wolny

Scena otwarta – muzycy, zespoły, wokaliści.

Zobacz również

Wernisaż w Galerii Art: „Pocztówki ze Świnoujścia 69”

Miejski Dom Kultury w Świnoujściu zaprasza do Galerii Art na wystawę grafik „Pocztówki ze Świnoujścia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.