Strona główna / Lokalne / W ten weekend znów nie będziemy się nudzić

W ten weekend znów nie będziemy się nudzić

Zawody kitersurfingowe, regaty wioślarskie, pokazy  statków ratowniczych – to wszystko będzie można zobaczyć już od piątku na naszych 44 wyspach. A we wtorek prawdziwa gratka – Mistrzostwa Świata Juniorów w Match Racingu.

– Fakt, że wakacje już się skończyły, absolutnie nie oznacza, że Świnoujście zamarło – mówi Paweł Sujka ,zastępca prezydenta   miasta – Przed nami kolejny wrześniowy weekend i kolejne imprezy.  Tym razem typowo związane z wodą. Widok kolorowych latawców kitersurfingowców na tle morza i nieba, to coś, co naprawdę warto zobaczyć.  Ale warto też przyjść na nabrzeże, żeby kibicować uczestnikom regat czy skorzystać z okazji i obejrzeć z bliska specjalistyczne statki ratownicze z różnych krajów.

Zmagania młodych kitersurfingowców będzie można podziwiać w piątek. Wystartują około godziny 12.00. Do zawodów zgłosiło się 33 zawodników. W przypadku tego sportu, podstawowe znacznie ma wiatr. W związku z pogodą, jaka od kilku dni panuje w Świnoujściu, organizatorzy zastrzegają, że jeśli w piątek warunki atmosferyczne nie pozwolą na rozegranie zawodów, to zapraszają w tych samych godzinach w sobotę lub w niedzielę. Impreza odbędzie się na plaży, po prawej stronie od wejście Aleją Interferie.

– Trzymajmy kciuki za wiatr – mówi Remigiusz Kola z biura podróży słoneczni.pl , które jest organizatorem zawodów i dodaje z uśmiechem:  – Niech wieje, zachodni, wschodni, północny. Byle nie południowy.

W sobotę, dokładnie o godzinie 12.00, przy nabrzeżu Władysława IV (na wysokości placu Słowiańskiego, dawna przystań żeglarska) rozpoczną się Jubileuszowe Regaty Wioślarskie na Świnie o Puchar Prezydenta Miasta. Startują łodzie z 6 – osobową obsadą ze sternikiem. W głównym biegu zmierzą się reprezentacje Zespołu Szkół Morskich i Liceum Ogólnokształcącego im Mieszka I.

– W ubiegłym roku wygrała szkoła morska – mówi Władysław Sierkiewicz z ZSM, który jest organizatorem regat. – Spodziewamy się więc, że w tym roku licealiści będą chcieli się zrewanżować. Ale nasza osada łatwo się nie podda. Zapowiada się więc ostra rywalizacja.

W kolejnych biegach wystartują załogi – przedstawiciele świnoujskich  firm, zakładów pracy.

Już dziś (wtorek 9 września) w marinie na basenie Północnym zacumuje 11 statków ratowniczych, które wezmą udział w Międzynarodowych Ćwiczeniach w Zwalczaniu Zanieczyszczeń na Morzu Balex Delta 2015. Tradycją ćwiczeń są zawody wioślarskie pomiędzy załogami statków. Osady ścigać się będą na marinie już w najbliższy piątek w godzinach 10.00 – 12.00. Start i meta planowane są na wysokości nabrzeża nr 11. Również w piątek, w godzinach 9.00 – 13.00 można będzie zwiedzić statki biorące udział w ćwiczeniach, a także samą Bazę Ratownictwa Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Dojście na teren bazy główną bramą mariny od ulicy Wybrzeże Władysława IV i dalej prosto do końca nabrzeża zewnętrznego mariny.

Jeśli ktoś nie będzie mógł wziąć udziału w imprezach w Świnoujściu w ten weekend, to niech pamięta, że już we wtorek 15 września 2015 r. w naszym mieście rozpoczynają się Mistrzostwa Świata Juniorów w Match Racingu. Żeglarze z całego świata walczyć będą na torze wodnym prowadzącym do i z świnoujskiego portu, dokładnie na wysokości mariny.

 

Zobacz również

Chcą wykupić swoje mieszkania komunalne. Dziś nie mogą

Lokatorzy mieszkań komunalnych ze Świnoujścia chcieliby wykupić swoje lokale od gminy. Na przeszkodzie stoi im …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.