Strona główna / Lokalne / Pies wywęszył złodzieja kabli telekomunikacyjnych

Pies wywęszył złodzieja kabli telekomunikacyjnych

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu ustalili i zatrzymali złodzieja kabli ze studzienek. 23-latek uszkadzał światłowody i przecinał kable, powodując zakłócenia działania sieci telekomunikacyjnej i teleinformatycznej. W ciągu kilku tygodni mężczyzna ukradł łącznie 770 metrów kabli, powodując straty pokrzywdzonych na kwotę blisko 12.000 zł. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj w godzinach porannych dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu otrzymał zgłoszenie o kradzieży kabli telekomunikacyjnych ze studzienek znajdujących się w zalesionej części miasta. Przybyli na miejsce  policjanci z grupy dochodzeniowo-śledczej, z udziałem technika kryminalistyki przeprowadzili dokładne oględziny miejsca zdarzenia i   stwierdzili kradzież ponad 500 metrów kabli na szkodę dwóch firm, co spowodowało zakłócenie działania sieci telekomunikacyjnej. Do działań  policjanci wykorzystali także psa tropiącego, który wskazał im drogę oddalania się sprawcy.

Wszystkie zabezpieczone ślady kryminalistyczne pozwoliły na wytypowanie osoby odpowiedzialnej za dokonanie tego przestępstwa. W ciągu niespełna dwóch godzin od zgłoszenia sprawca kradzieży był już w rękach policjantów.

Okazał się nim 23-letni mieszkaniec Świnoujścia. W czasie przeszukania zajmowanych przez mężczyznę obiektów stróże prawa zabezpieczyli kilkaset metrów skradzionych kabli. Zatrzymany 23-latek wyjaśnił policjantom, że pozostałą część kabli zdążył już wypalić i odzyskany w ten sposób metal sprzedać w skupie złomu. Dalsze działania funkcjonariuszy skupiły się na kontroli skupów złomu, gdzie znaleźli i zabezpieczyli kilkaset metrów wypalonego z kabli metalu.

Oprócz przestępstwa kradzieży dokonanej poprzedniej nocy, 23-letniemu świnoujścianinowi przedstawiono zarzuty innych czterech włamań do studzienek telemetrycznych i kradzieży kabli, a także kradzieży metalowych elementów w infrastrukturze kolejowej, do których doszło na terenie Świnoujściu w ciągu minionego miesiąca. Wobec przedstawionych mu dowodów winy, mężczyzna przyznał się do ich popełnienia. Jak się okazało, w ciągu kilku tygodni sprawca ukradł łącznie 770 metrów kabli, powodując straty pokrzywdzonych na kwotę blisko 12.000 zł.

Policjanci dokładnie skontrolują skupy złomu, gdzie mężczyzna sprzedał metal, pod kątem sporządzania wymaganej dokumentacji i prawidłowości prowadzonej działalności.

Za włamanie, kradzieże, uszkodzenie i czynienie niezdatnym do użytku elementów sieci telekomunikacyjne i linii kolejowej 23-letniemu mieszkańcowi Świnoujścia grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Zobacz również

Ostrzeżenie przed silnymi opadami deszczu

Dziś 1 lipca od godziny 13.00 do 22.00 prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.