Strona główna / Lokalne / Widowiskowe Mistrzostwa Świata od wtorku na kanale portowym

Widowiskowe Mistrzostwa Świata od wtorku na kanale portowym

Od piętnastego września czeka mieszkańców Świnoujścia wielka gratka sportowa. Od 15 do 19 września na wodach rzeki Świny odbędą się Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Match Rancigu. Niewtajemniczonym wyjaśniamy, że są to zawody żeglarskie rozgrywane w formule wyścigowej jeden na jednego. Na starcie regat staną żeglarze Australii, USA, Polski, Finlandii, Danii, Niemiec, Szwecji, Francji, Wielkiej Brytanii ,Niemiec i Holandii

Match Rancig nie pierwszy raz gości w Świnoujściu. W ubiegłym roku odbyły się Mistrzostwa Europy, które biły rekordy zainteresowania publiczności. Zawody żeglarskie rozgrywane w takiej formule są bardzo widowiskowe, gdyż odbywają się na małym akwenie wodnym. Wyścigi komentowane są z brzegu. Formuła zawodów jeden na jednego powoduje, że zawodnik wygrywający zdobywa punkty i zgromadzenie największej ilości punktów stanowi o zwycięstwie w zawodach. Zatem emocje zapewnione!

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 11 września organizatorzy poinformowali o stanie przygotowań do zawodów. Podsumowano też ubiegłoroczne regaty, władze miasta otrzymały od organizatorów regat specjalne podziękowania za pomoc w organizacji imprezy.

„Mając na uwadze ubiegłoroczny sukces regat mówił zastępca prezydenta Świnoujścia Paweł Sujka zdecydowaliśmy się na ponowne zaproszenie żeglarzy do naszego miasta. Chcemy, aby te zawody pozostały u nas na dłużej.

Regaty rozgrywane w takiej formule są znakomitą zachętą dla młodych ludzi do uprawiania żeglarstwa są też imprezą, która wydłuża sezon turystyczny w naszym mieście. A co najważniejsze miasto zwraca się ku morzu. Jesteśmy miastem morskim i te tradycje chcemy pielęgnować. Regaty współfinansowane są przez wielu sponsorów, którym należą się wielkie podziękowania”

Match Rancing – mówi Maciej Tylupa organizator regat „to formuła zawodów jeden na jeden. Wyścigi trwają 15 minut. W tym czasie zawodnicy muszą wykonać bardzo wiele zwrotów i manewrów często centymetry łódź od łodzi. Chcę dodać, że jachty są bardzo szybkie, maja dużą powierzchnię żagla. To sprawia, że regaty są bardzo widowiskowe. Ten rodzaj ściągania żeglarskiego przyszedł do Europy z USA i związany jest ze słynnym żeglarskim wyścigiem o Puchar Ameryki. Załogi jachtów składają się z czterech osób, ścigają się na sześciu takich samych jachtach przygotowanych przez organizatorów. Takie rozwiązanie związane jest z wyrównaniem szans zawodników”

Rozpoczęcie zawodów 15 września 2015 roku godz. 19.00 Muszla Koncertowa

Tekst i foto Andrzej Wiśniewski

Zobacz również

101. parkrun dla Horsta

Pamiętacie, jak w dzieciństwie spędzaliście się każdą wolną chwilę na dworze? Zabawy poza domem były …

Jeden komentarz

  1. Oby im pogoda dopisała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.