Strona główna / Lokalne / 76 lat temu Rosja napadła na Polskę. Pamiętamy!

76 lat temu Rosja napadła na Polskę. Pamiętamy!

To był prawdziwy nóż w plecy. Gdy w 1939 r. osamotnieni Polacy odpierali na froncie zachodnim atak ze strony nazistowskich Niemiec, 17 września ze wschodu zaatakowała Rosja. Po 76 latach od tamtych tragicznych wydarzeń przed Pomnikiem Sybiraków spotkali się żyjący uczestnicy tamtych wydarzeń, sybiracy i młodzież ze świnoujskich szkół.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pod wezwaniem Gwiazdy Morza. Część pod  Pomnikiem Zesłańców Sybiru przygotowana została przez Panią Marię Zycer-Zając oraz świnoujski oddział Związku Sybiraków RP – mówi Robert Karelus z magistratu.

Udział w niej wzięli między innymi : władze miasta z Prezydentem Świnoujścia Januszem Żmurkiewiczem, radni Rady Miasta, Zesłańcy Sybiru, przedstawiciele organizacji kombatanckich, pozarządowych, partii politycznych, zakładów pracy, służb mundurowych, ale także najmłodsi mieszkańcy naszego miasta: harcerze, uczniowie, a nawet przedszkolaki.

Wzruszającą inscenizację, przypominającą trudną drogę Sybiraków, przygotowali uczniowie LO im. Mieszka I. Modlitwę w intencji bohaterów tamtych dni odmówił Ksiądz Dziekan Piotr Superlak.

Zobacz również

Spłoszony koń uciekał uciekał ulicami Świnoujścia

W niedzielne popołudnie policjanci, patrolując rejon Wybrzeża Władysława IV, dostrzegli machającą kobietę, która poinformowała ich, …

5 komentarzy

  1. Przepiękna uroczystość. Pozdrowienia dla uczniów LO za coroczne przygotowanie tej pięknej uroczystości

  2. wszystkiego najlepszego dla wszystkich, którzy walczyli za dzisiejszą RP !!!

  3. Jakie to smutne, że coraz mniej jest tych, którzy to przeżyli. Zapisujmy historię póki jest czas! Wspomnienia tych wszystkich ludzi sa najważniejsze, szkoda, że młodzi ludzie nie chcą z tego korzystać.
    Cześć i chwała bohaterom

  4. Ci z Gazety Polskiej nie powinni sis tam pojawiac. Co to za agitacja na takiej uroczystosci… Jeszcze narodowcow brakuje

  5. Najukochansza RP !!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.