Strona główna / Lokalne / Oni powalczą o miejsca w sejmie

Oni powalczą o miejsca w sejmie

Okręgowe komisje wyborcze o północy z wtorku na środę zakończyły przyjmowanie zgłoszeń list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów. Początkowo wydawało się, że ze Świnoujścia do sejmu będą kandydowały tylko trzy osoby. Ostatnia doba pokazała, że chętnych o mandat poselski jest znacznie więcej.

Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni, ruch Kukiz’15, Partia Razem, PiS, PSL, partia KORWiN oraz Platforma Obywatelska – komitety tych siedmiu ugrupowań będą mogły wystawić kandydatów do Sejmu w całym kraju.

O reelekcję stara się Ewa Żmuda-Trzebiatowska (PO). Wejść do sejmu po raz pierwszy chcą: Elżbieta Jabłońska (PO), Jarosław Włodarczyk (SLD), Agnieszka Stój (PiS), Włodzimierz Kotuniak (popierany przez PiS), Ewa Deląg (PSL) oraz Zbigniew Kasiarz (Kukiz ’15)

Platforma Obywatelska ma szansę zdobyć w regionie największą liczbę mandatów, nieco mniej Prawo i Sprawiedliwość, zjednoczona lewica liczy na jeden mandat. Reszta komitetów ma minimalne szanse na wprowadzenie swojego posła z zachodniopomorskiego.

Platforma z dwiema kandydatkami

Ewa Żmuda-Trzebiatowska nie ma dobrej prasy, a przez Internet w jej kierunku przelewa się hejt, czyli obraźliwe komentarze. Ma za to wysoką pozycję na liście, doświadczenie w pracy w parlamencie i paradoksalnie -„chwytliwe” nazwisko. To ona ze wszystkich kandydatów ma największe szanse na zwycięstwo.  Platforma zadecydowała, że wystawi ze Świnoujścia jeszcze jedną kandydatkę. To dobrze znana świnoujścianom radna Elżbieta Jabłońska. Kandydatka ma ma doświadczenie w pracy w samorządzie, prowadzi rodzinną firmę, a  od niedawna nabiera doświadczenia w radzie nadzorczej jednej ze spółek. Start dwóch kandydatek PO ze Świnoujścia może skończyć się jednak rozbiciem głosów i w rezultacie do sejmu może nie dostać się żadna z pań.

Zjednoczona lewica walczy o 8%

SLD+TR+PPS+UP+Zieloni walczy bardziej o uzyskanie progu wyborczego niż wprowadzenie kandydata ze Świnoujścia. Po zjednoczeniu muszą uzyskać 8 proc. poparcia, a nie jak to ma w przypadku innych komitetów wyborczych – wyłącznie 5 proc. Ze Świnoujścia do sejmu kandyduje radny Jarosław Włodarczyk. Świnoujścianin ma za sobą bogate doświadczenie w pracy w samorządzie, prowadzi też własną firmę i jest instruktorem ratownictwa wodnego. Jest znanym i lubianym społecznikiem. Z kolei do senatu chciałaby dostać się jego partyjna koleżanka Joanna Agatowska.

PiS wspierany przez Klub Gazety Polskiej

Prawo i Sprawiedliwość także ze Świnoujścia wystawia dwóch kandydatów. Agnieszka Stój jest rekomendowana przez samą partię, z kolei Włodzimierz Kotuniak reprezentuje Klub Gazety Polskiej. Sylwetkę Agnieszki Stój przybliżamy na stronie 2 dzisiejszego tygodnika.

Inni też chcą do sejmu

W ławach poselskich chce także zasiąść Ewa Deląg, startująca z miejsca 10. list Polskiego Stronnictwa Ludowego, a także lokalny przedsiębiorca Zbigniew Kasiarz reprezentujący komitet Kukiz ’15. KORWIN także ma swojego reprezentanta z wyspiarskiego miasta – jest nim Radosław Juszczyszyn, a Nowoczesna Ryszarda Petru wystawi Dorotę Konkolewską.

Głos w rękach wyborców

Wyboru dokonają ostatecznie mieszkańcy. To oni zadecydują kogo chcieliby widzieć w sejmie. Ważne, aby zagłosowali na reprezentanta Świnoujścia, tak aby reprezentował interesy naszego miasta. Poprzednie wybory parlamentarne pokazały, że jest to możliwe.

Głosowanie 25 października

W przyszłym tygodniu odbędzie się w Państwowej Komisji Wyborczej losowanie numerów list. Aktualnie komisarze wyborczy sprawdzą, czy na listach w wyborach do sejmu zachowany jest parytet. Musi być co najmniej 35 proc. kobiet i co najmniej 35 proc. mężczyzn. Kandydować nie mogą także osoby pozbawione praw publicznych, skazane prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. Wybory parlamentarne odbędą się w Polsce 25 października.

Zobacz również

Najdłuższy lądowy odcinek Baltic Pipe w Polsce jest gotowy do nagazowania

GAZ SYSTEM ponad 30 dni przed planowanym terminem dokonał odbioru technicznego gazociągu Goleniów – Ciecierzyce. …

55 komentarzy

 1. Ze Świnoujścia godnym reprezentantem jest p Włodzimierz Kotuniak . A z ramienia Kukiza jednak nie kandydat świnoujski, ale goleniowski Andrzej Bugajski bo to jest prawdziwy wojownik, który budował ruch w regionie a nie farbowany lis. Takie jest moje zdanie pozdrawiam.

 2. Tylko i jedynie platforma obywatelska !
  Pani Ewa !

 3. Stawiam na PSL.

 4. Trzymam kciuki za panią Stój, jest zdecydowanie najlepszą kandydatką

  • Ale Pani Stój to rodzina Pana Mrozka. Trochę za dużo w tym PIS familjady. Może lepszym rozwiązaniem jest Pan Kotuniak. Kapitan żeglugi wielkiej, działacz i społecznik, prowadzi klub Gazety Polskiej i jest członkiem Prawa i Sprawiedliwość, no i popierany przez PIS.
   Pozdrawiam Janek

 5. Mój głos oddam bez wahania na panią Agnieszkę Stój. Rzeczowa, uczciwa i pogodna osoba. Takich właśnie nam trzeba.

 6. Tylko Ewa Żmuda – Trzebiatowska. Pozdrawiam Panią Ewę. Będę głosować na Panią.

 7. Aż miło będzie mi oddać głos na Agnieszkę Stój

 8. Ewa Delag.. PSL.. Moja kandydatka

 9. Popieram kandydaturę Pani Agnieszki z PIS-u. Uczciwa i mądra kandydatka na posła. Reszta kandydatów nie ma szans a poza tym nawet jak ktoś wejdzie przypadkiem to będzie opozycją do rządu PIS. Pani Agnieszko proszę godnie reprezentować nasze miasto w Sejmie.

 10. Patrząc na dzisiejsze sondaże widać, że w naszym okręgu PO i PiS zdobędą po 5 mandatów. W związku z tym, że głosy oddane na PO podzielą się między Panią Jabłońską i Żmudę-Trzebiatowską największe szanse ma Pani Stój – tym bardziej, że spośród tych 3 Pań ma Ona najwyższe miejsce na liście. Ponad to jest to głos, którego nie będzie się trzeba wstydzić. A jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że kolejne działania rządu Pani Kopacz ciągną PO w dół, może się okazać, że PO zdobędzie w naszym okręgu jeszcze mniejszą ilość mandatów

  • Oczywiście, że to co pan/pani pisze to kłamstwa.
   Zachodniopomorskie to nie reszta kraju. Tutaj PIS zdobędzie max 3-4 mandaty, ponieważ 60 % ludzi popiera PO. A to, ze głosy się podzielą to nie ma większego znaczenia. Może one się nie dostaną ale to nei znaczy że STój dostanie się. Radziłbym wrócić do szkoły i poduczyć sie WOSU bo coś słabo 🙂

   • W naszym okręgu do sejmiku najwięcej głosów miało PSL proszę Pana/ Pani. Mało kto o tym wie, bo wy myślicie, że na Świnoujściu świat kończy się i zaczyna.

   • W takim razie proszę sprawdzić ostatnie sondaże na stronie Głosu Szczecińskiego gs24 🙂
    Pozdrawiam

 11. Pani Agnieszka Stój reprezentuje wszystko to co popieram całym sercem. Powodzenia!!

 12. Pani Agnieszka Stój to jedyna konkretna kandydatka

 13. TYLKO I WYŁĄCZNIE PANI AGNIESZKA STÓJ!!!!!!

 14. Nie będziemy się oszukiwać. PIS to nie partia, to dążenie do władzy.
  Wybieram panią Jabłońską lub Ewę. Na pewno kogoś z PO

 15. Ewa Żmuda-Trzebiatowska ma głos mój, mijej rodziny i znajomych!

 16. Z tego towarzystwa jedyna osoba godna Parlamentu to Pani Agnieszka Stój. Ma mój głos i moich znajomych!!!!!!!!!

 17. Tylko PIS, to partia polskiej racji stanu

 18. 25. października mój głos ma Ewa Żmuda-Trzebiatowska.

 19. Jedyne konkretne osoby to Konkolewska i Włodarczyk. Czyli albo Nowoczesna albo Zlew 🙂

 20. Nie zaczarujecie rzeczywistości! Tylko Ewa! 🙂

 21. Oddam mój głos na Ewę Żmudę-Trzebiatoiwską. Tylko ona 🙂

 22. Agnieszka Stój masz nasze głosy. Jesteś Kobietą, która wie czego chce i takich osób nam potrzeba. Uważam, że głos na Agnieszkę jest dobrym wyborem. Wielokrotnie pokazała że zależy jej na drugim człowieku

 23. Najbardziej kompetentną i pracowitą osoba jest Pani Agnieszka Stój a Panna Żmuda Trzebiatowska jeszcze dużo musi się nauczyć…
  Mój głos oddaje Pani Agnieszce bo wierzę w lepszą przyszłość!

  • A gdzie Pani Stój ta ciężko pracował , że od razu najbardziej pracowitą ją nazywacie? Ja wiem ale nie ma co się chwalić stanowiskiem opłacanym z naszych podatków.

 24. Ewa, jesteśmy z Tobą! Walcz, dasz radę! Świnoujście ma mieć posła!

 25. Jabłońska to ze Śliwińskim i Borowskim najwięksi szkodnicy świnoujskiej platformy.

 26. Ewa Żmuda Trzebiatowska – ma mój głos w tych wyborach i następnych. Pani Ewo, niech pani nie patrzy na krytykę ! Nasza Świnoujska Platforma robi wszystko, aby pani nie dostała się do sejmu. Oni nie mają za grosz szans, pani natomiast ma 🙂

 27. a jablonska co tam robi? niech lepiej zajmie sie swoimi zabawkami. Przez nia te cale PO w swinoujsciu upadnie !

 28. Retoryka jest najważniejsza. Jestem za JOW, ponieważ wtedy mielibyśmy szansę wybrać kogoś z naszego grona – ze Świnoujścia. Wszyscy będa obiecywać tunel, bo to najważniejsze. Ale mają też szukać wyborców w innnych miastach. Jaki jest wiec sens wystawiania kandydatów ze Świnoujścia? Aż tylu? Powinien być jeden. Głosy by poszły i mielibyśmy jednego, nasze reprezentanta. TAK ZA JOW !

 29. Mało znane osoby. Szanse ma Żmuda i ta z Pisu… Pis pewnie uzyska 5 manatów, PO trochę więcej a SLD nic

 30. Pani Ewo! My jestesmy za pania!!!

 31. Słaba ta nasza reprezentacja. Chyba czas glosowac na nowoczesna

 32. napiszcie coś senatorach. Szykuje się tam ciekawe starcie 🙂

 33. Elu, jesteśmy z tobą !!! ~dziewczyny

 34. Szkoda że wszyscy budzą się przed samymi wyborami. Gdzie ich aktywność w ostatnim czasie? Wszyscy troszczą się o nasze miasto i okolice dopiero wtedy, gdy dorywają się do koryta. Już nigdy nie zaufam politykom ani tym wszystkim gwiazdeczkom. Kukiz, Korwin i cała reszta nie wie co mówi… Sa obłędni w swoim wypowiedziach, aż strach się bać gdyby doszli do władzy. Platforma… żegnaj… Pis tez tandeta

 35. Kukiz powoli ale skutecznie upada. Szkoda tych wszystkich kandydatów ponieważ szans nie mają…

 36. Z Platformy powinna kandydować jedna osoba. Pomimo tego, że lubię panią Jabłońską, zagłosuję na panią Ewę Trzebiatowską, ponieważ ma większe doświadczenie. No i jest obeznana w tematach całego regionu – nie tylko świnoujścia.
  Natomiast do senatu mój głos ma pani Agatkowska!

 37. kto to jest ta Ewa Deląg? ja się pytam?

 38. I tak z nich nie ma szans na wygraną. Ewa Żmuda trzebiatowska gdyby mocno się zaangażowała, zdobyłaby ten mandat pomimo złej passy Platformy. Jabłońska powinna dbać o własne podwórko i zająć się sprawam lokalnymi – w końcu chciała być prezydentem a teraz posłem? Panią z Pisu nie znam. Włodarczyk znalazł się chyba przypadkiem. A reszta? Pomyli się czy zostali wyrwani ?

 39. Tylko Ewa Żmuda-Trzebiatowska, inaczej Świnoujście nie będzie miało posła.

 40. Mój głos dostanie poseł Ewa Żmuda-Trzebiatowska.

 41. PO przechodzi do lamusa… wygra oczywiście PIS…. Ciemny lud kupi wszystkie obietnice

 42. mój głos ma pani Ewa Żmuda Trzebiatowska !!!

 43. Czy można by sobie było wyobrazić spotkanie wszystkich kandydatów z wyborcami 'na żywo’ np. w sali MDK, Amfiteatrze lub innym -odpowiednio dużym miejscu? Chyba każdy kandydat/kandydatka deklaruje chęć współpracy z innymi ugrupowaniami, więc to nie stoi na przeszkodzie… Chyba żaden z kandydatów nie obawia się poziomu dyskusji ani innych -skoro ma odwagę stanąć w szranki. Otwarta dyskusja pozwoli każdemu zainteresowanemu zadać pytanie, a przynajmniej -odpowiedź na pytania innych wyborców. Chyba że -(nie przechodzi mi to przez klawiaturę) -nie macie odwagi, lub też nie potraficie tego zorganizować, lub też uważacie spotkanie z Waszymi wyborcami za stratę czasu, lub ich samych za… niegodnych. Kandydaci -wyborcy czekają na Was!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.