Połącz się z nami
„gaz_system"

Lokalne

Posłanka chce walczyć z „hejtem” w Internecie

Opublikowano

w dniu

„Powinno was się zamykać w obozach koncentracyjnych” – pisze w internecie anonimowy autor o emigrantach z Syrii, „ty durna babo” – kolejny komentarz znajdujemy na lokalnym ogródku o kandydatce do sejmu. Zwykli ludzie gorzej znoszą hejt w internecie, politycy już się przyzwyczaili, lecz zamierzają z nim walczyć. Posłanka ze Świnoujścia Ewa Żmuda-Trzebiatowska mówi: dyskusja tak, różnice w zdaniach wskazane, obrażanie innych ludzi – stanowczo nie.

Jako parlamentarzystka mam obowiązek skomentować i zająć stanowisko w związku z ogromną falą nienawiści, jaka przelewa się w Internecie – mówi Ewa Żmuda Trzebiatowska.

Media społecznościowe i anonimowe wpisy na portalach ogarnął hejt, czyli wpisy pełne, delikatnie mówiąc, niechęci wobec innych, często połączone z pragnieniem, żeby tym innym stała się krzywda.

Ludzie uprawiający nienawiść w Internecie nie prowadzą rzeczowej dyskusji, ale posługują się manipulacją, pomówieniami, inwektywami. Niestety, hejterzy którzy zawładnęli Internetem mają wpływ na opinię publiczną, a przecież na nienawiści nie zbudowano niczego dobrego i nie spodziewajmy się niczego dobrego po ludziach, którzy swoje życie opierają na nienawiści do innych, w tym do ludzi o innej karnacji skóry.

Wpływ hejterów można też zauważyć w polityce. Zdumiewał nasileniem w trakcie kampanii prezydenckiej w stosunku do Bronisława Komorowskiego, wtedy skala pomyj jaka została wylana w Internecie sięgała zenitu – uważa posłanka. Z racji pełnienia funkcji publicznej sama jestem często obiektem ataków nienawiści, ale wychodzę z założenia, że hejt to wynik cynicznej gry politycznej, albo działania ludzi niespełnionych w życiu, rekompensujących sobie w ten sposób niepowodzenia życiowe – dodaje E. Żmuda-Trzebiatowska.

Nienawiść w Internecie powinna być bezwzględnie tępiona, to nasza powinność w walce ze złem, bo hejt to zło. Nienawiść w Internecie potrafi zniszczyć człowieka i nawet pchnąć go do samobójstwa. Wg badań, co piąty nastolatek jest obiektem ataku nienawiści, a młodzi ludzie uczą się od dorosłych. Nie tak dawno było głośno o 14-letnim Dominiku, który padł ofiarą nienawiści. Poniżany, obrażany, upokarzany w szkole i w Internecie chłopiec popełnił samobójstwo.

Jako rodzicie, nauczyciele, ludzie odpowiedzialni za młode pokolenie i użytkownicy sieci powinniśmy reagować na objawy agresji czy nienawiści, które są często, ale nie tylko, udziałem ludzi młodych. To nasz ludzki obowiązek, to wyraz naszego człowieczeństwa – dodaje na koniec.

Czytaj dalej
33 komentarze

1 Komentarz

 1. Anonim temu

  23 września 2015 na 10:11

  Van – zrób najpierw w życiu cos pożytecznego zanim skrytykyjesz mądrzejszych od siebie. Wyluzuj, jak nie to w nastepnym komentarzu opublikuję twoje imię i nazwisko, a to sprowadzi na ciebie kłopoty. Niektórym ludziom są potrzebni idioci, żeby mieli kim manipulować, ale wszystko ma swoje granice.

  • Van temu

   23 września 2015 na 18:33

   Pytanie do admina.

   Dlaczego dopuszcza się na tym portalu propagowanie łamania prawa.

   Wpis z dn. 23 września 2015, godz 10;11, będący atakiem ad personam kwalifikuje sie do

   interwencji prokuratorskiej.

   Minęło sporo czasu od emisji w/w pogróżek a nikt z Państwa portalu nie zareagował?

   Pozdrawiam serdecznie i życzę sukcesów w dyscyplinowaniu forum portalu swinoujskie.info

   Van

 2. Van temu

  22 września 2015 na 16:26

  „Wiceszef PO w Świnoujściu napisał na swoim facebookowym profilu: „Ewa Żmuda-Trzebiatowska kompromituje Platformę Obywatelską”. I nie sposób się z nim nie zgodzić. Panią poseł najbardziej ośmiesza to, że do słowa „prawda” ma bardzo luźne podejście.
  I miała już od początku. Była świnoujska radna dostała się do Sejmu, promując na billboardach swoje nazwisko, zbieżne z nazwiskiem znanej aktorki. Pewnie dlatego na plakatach wyborczych obecna pani poseł występowała bez zdjęcia. Żeby tych, których udało się zmylić, nie wyprowadzać z błędu. Ta taktyka dała jej 4906 głosów.
  Podobnie luźne podejście do prawdy posłanka Żmuda-Trzebiatowska wykazała podczas dyskusji dotyczącej sześciolatków. W programie „Bliżej” Jana Pospieszalskiego w TVP INFO Ewa Żmuda – Trzebiatowska tłumaczyła, że sześciolatki muszą iść do pierwszej klasy, bo taki obowiązek jest m.in. w Niemczech. To było kłamstwo. W większości krajów związkowych naszych zachodnich sąsiadów wybór pozostawia się rodzicom dzieci urodzonych w III i IV kwartale. Jak na członka sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży spore przeoczenie. Najzabawniejsze jest to, że jeszcze w 2012 roku posłanka sama przedstawiała dowody na to, że szkoła nie jest przygotowana na przyjęcie sześciolatków (chodziło m.in. o szkołę bez stołówki). Ale partia matka kazała zmienić zdanie, to posłanka je zmieniła.
  Idźmy dalej tropem prawdy i posłanki PO. W głośnym wywiadzie w Radiu Szczecin stwierdziła, że Polacy wyjeżdżają na Zachód, bo są ciekawi świata. Tymczasem z raportu Work Service wynika, że aż 78 proc. badanych deklaruje, że skłoniła ich do tego perspektywa wyższych zarobków, 44 proc. chce podnieść standard życia, 37 proc. nie może znaleźć odpowiedniej pracy w Polsce. Co więcej chętnych do wyjazdu z Polski niestety przybywa, mimo, że od lat nie rządzi PiS, a koalicja PO-PSL. W tej chwili z kraju chce wyjechać aż 1,2 miliona Polaków, czyli aż 250 tys. więcej osób niż przed rokiem. Tylko oderwany od rzeczywistości polityk PO może skwitować tę dramatyczną sytuację żarcikiem, na jaki pozwoliła sobie pani poseł.
  Według Ewy Żmudy-Trzbiatowskiej Jarosław Kaczyński potrzebuje pilnej pomocy psychiatry. Dlaczego? Tego już pani poseł nie potrafiła wytłumaczyć.”

  źródło: http://bit.ly/1V7Edp9

 3. Van temu

  22 września 2015 na 16:16

  Internet śmieje się z hejterów Platformy Obywatelskiej. OBEJRZYJ memy i wideo.

  Po tym, jak Ewa Kopacz i rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska zapowiedziały powołanie grupy „hejterów” mającej promować w internecie Platformę, nowy pomysł pani premier stał się jednym z ulubionych tematów żartów. Oto jak komentatorzy i internauci wykpili propagandową akcję PO.

  Jak Platforma Obywatelska chce wygrać jesienne wybory parlamentarne? Pięćdziesięciu opłacanych trolli internetowych ma krytykować w sieci PiS, a także prezydenta-elekta Andrzeja Dudę. Miała to oznajmić sama premier Ewa Kopacz – informuje „Rzeczpospolita” na swojej stronie.

  Małgorzata Kidawa-Błońska uznała tę informację za wyrwaną z kontekstu, jednak w swoich tłumaczeniach jeszcze bardziej pogrążyła swoją szefową. Jak stwierdziła rzecznik rządu, Ewa Kopacz w Jachrance [miejsce gdzie obywał się zjazd klubu PO – przyp. red.] powiedziała jedynie, że… chciałaby „aby po przeszkoleniach wszyscy członkowie Platformy byli aktywni i zachowywali się jak hejterzy”.

  Co to znaczy „hejter”? Kidawa-Błońska najwyraźniej tego nie wiedziała. Otóż jest to internauta, który nienawidzi innych ludzi i atakuje obiekt swojej nienawiści. Według jednej z definicji słownika slangu i mowy potocznej „hejter”, to „człowiek, który obraża kogoś lub coś, nie podając argumentów”.

  Jak według internautów wyglądać będą „hejterzy” Platformy oraz ich praca? Niektórzy proponują przygotowanie odpowiednich klawiatur, „by pracowało się lepiej”.

  http://niezalezna.pl/67751-internet-smieje-sie-z-hejterow-platformy-obywatelskiej-obejrzyj-memy-i-wideo

 4. Anonim temu

  22 września 2015 na 11:21

  Van poza tym kłamiesz jak PiS. Nie wyjechałeś i nie masz córeczek.

 5. Anonim temu

  22 września 2015 na 11:19

  Van tupanie nogami nie pomoże. Posłanka ma rację w tym co pisze i mówi. To twoi koledzy biorą kasę od pisu za hejt.

 6. Van temu

  22 września 2015 na 09:31

  Hejty Pani poseł E. ŻT:

  HEJT NR 1: „Jesteśmy w Europie i każdy układa sobie życie tam, gdzie chce. Jedni wyjeżdżają, drudzy wracają . Chcą zobaczyć, jak jest gdzie indziej. Młodzi nabierają doświadczenia za granicą. Mamy teraz takie możliwości, jesteśmy w Unii. Ludzie migrują, układają sobie życie w różnych częściach Europy. Myślę, że nie ma w tym nic bulwersującego”
  Reżim PO doprowadził do upodlenia miliony Polaków za to karierowicze z pod znaku PO wraz z całymi rodzinami pławią się w dobrobycie mając głęboko w d….. tragedie milionów rodzin w których ojcowie czy matki zmuszeni są wyjeżdżać z Polski po to, żeby wykarmić swoje dzieci. Sam zmuszony byłem do opuszczenia moich nieletnich córeczek, które widzą ojca raz na 3-4 miesiące.

  HEJT NR 2: http://www.ozpzd-szczecin.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=761:list-otwarty-do-pani-pose-ewy-mudy-trzebiatowskiej-wyspiarz-19-25062013r&catid=3:informacje-rone

  HEJT NR 3: http://radioszczecin.pl/29,7556,zobacz-rozmowe-z-ewa-zmuda-trzebiatowska&idf=306501

  HEJT NR 4: http://niezalezna.pl/66086-poslanka-po-poszla-do-radia-aby-mowic-o-smolensku-tej-rozmowy-dlugo-nie-zapomni

  HEJT NR 5: http://www.kamienskie.info/spor-o-badanie-w-osrodku-zdrowia-poslanka-interweniuje-w-sprawie-meza/
  „Według Ewy Żmudy-Trzbiatowskiej Jarosław Kaczyński potrzebuje pilnej pomocy psychiatry. Dlaczego? Tego już pani poseł nie potrafiła wytłumaczyć.”
  HEJT NR 6:

 7. Van temu

  22 września 2015 na 09:22

  Pani Poseł jaki hejt w stosunku do Komorowskiego to, był hejt? Pani prawdopodobnie nie ma podstawowej wiedzy o POlitykach, albo czerpie Pani wiedzę z TVN lub z GazWybu czy z Lisweeka.

  Na Komorowskiego nie był potrzebny żaden hejt ( czy Pani wie co to znaczy hejt? Pani Kopacz chwaliła się, że zatrudniła hejterów, pewnie obie myślicie, że to taki PR na którym beznadziejna, bezideowa Platforma jedzie od 8 lat i pojedzie jeszcze 4?)

  O Komorowskim wystarczyło pisać prawdę. Sam się zahejtował w wyborach swoim życiorysem, antyspołeczną dzialalnością i peowskim partyjniactwem.
  Podpisywał wszystko jak leci co wypluła z siebie sitwa PO/PSL. Prez. Komorowski został bezwolnym notariuszem jednej opcji. Tej waszej, nieudanej.

  Niech Pani sobie da spokój z tą analityką socjologiczną internetu.

  Wam już nic nie pomoże, ani hejt, ani lajk ani kwejk ani święty Boże.

  Proszę się pakować i znikać z oczu.

  Miłego wieczoru. Van
  (cytat ze strony kamieńskie.info)

 8. Anonim temu

  20 września 2015 na 23:42

  Popieram Panią Żmudę-Trzebiatowską. Ma rację w 100%. Będę też na nią głosowała.

 9. Nabuchodonozor temu

  20 września 2015 na 21:22

  Prawda boli.
  Dziwię się, że ona się dziwi czemu ją hejtują.
  A jak kopaczka wynajmowała hejterów, to cacy – prawda?

 10. Anonim temu

  20 września 2015 na 10:21

  Hejterzy zostali uaktywnieni przez PIS. Andrzej Duda tylko dlatego wygrał, żę setki osób zatudnionych przez PIS hejtowało wszystko co mogło a szczególnie pana prezydenta Bronisława Komorowskiego. Ze te taktyki wyborcze powinny być kary, bo to całkowita patologia

 11. mieszkaniec temu

  20 września 2015 na 08:10

  Zgadzam się z Panią Poseł w 100%. Niech zatem zacznie Panie od siebie i rozpocznie walkę ze swoim hejtem, który wylewa się z Pani wypowiedzi.

 12. PO temu

  19 września 2015 na 20:55

  pani ewo, niech pani się nie przejmuje hejterami! Im po prostu zawsze będzie zle 🙂

 13. Anonim temu

  19 września 2015 na 18:23

  To dobry pomysł. Już spisałem żonie reklamodawców E i I.

 14. Anonim temu

  19 września 2015 na 16:41

  Jabłonska? I ta jej cała spółka? Pan Borowski? Cała ta grupa ze świnoujścia nienawidzi panią Żmudę tylko dlatego, że dostała się do sejmu. A co im takiego zrobiła? Powinni popierać ją i dążyć by dostałą się po raz 2. A tak kochana pani jabłonska, udaję nie wiadomo kogo i staruje. No szkoda…
  Nie popieram PO, ale to co robi świnoujska PO, z wiecznie przemądrzałym panem Borowskim to porażka

 15. Anonim temu

  19 września 2015 na 16:09

  Mieszkaniec jak znasz Jabłońską to powiedz w jakiej spółce załatwiła sobie radę nadzorczej , bo coś ostatnio o tym słychać.

 16. Gall Anonim temu

  19 września 2015 na 16:08

  Ten wspomniany i-portal i ten drugi mu e-podobny, działają na tych samych zasadach. 'Zawołałem żonę i dzieci bo woda leci’ , ktoś tam jeździ bez pasów a ktoś inny przechodzi poza pasami. To są artykuły! Aż się serce JADUJE ile złośliwości. Niestety, póki znajdują podatny grunt (czytelników żądnych tego) -póty istnieją. Tania propaganda. I i E wylewają pomyje na komunę na tych i na tamtych. Najtrudniej jednak spojrzeć w lustro… i-portal został kiedyś postraszony i na dobre wyszło, jednak po kilku tygodniach niskie normy wróciły. Żal. Pytanie do Czytelników -chcecie tego? Jeśli nie, proponuję przyglądać się reklamodawcą w tych i- i e- portalach. I omijać ich szerokim łukiem. To najskuteczniejszy sposób. I chyba jedyny.

  • Anonim temu

   19 września 2015 na 20:11

   Popieram ! Te portale przechodzą same siebie. Trzymają tylko jedną strone (tych co zapłacą). Artykuły o byle pierdołach. Porażka

   • sonia temu

    20 września 2015 na 10:27

    ja tam już dawno przestałam wchodzić 😀

    • Nabuchodonozor temu

     20 września 2015 na 21:26

     . . . i nikt po Tobie nie zapłakał.

 17. Mieszkaniec temu

  19 września 2015 na 15:47

  Pani poseł umie tylko hejtowac panią Jabłońską taka to jej propaganda. Czemu pani o tym nie mówi,

  • Anonim temu

   19 września 2015 na 18:47

   A czemu pani Jablonska hejtuje tylko pania Ewe?

   • Mieszkaniec temu

    20 września 2015 na 09:06

    A dlaczego pani poseł i jej niby pracownicy co chwilę na również tym niby nie zależnym portalu pluje na członków partii PO tylko zmieniając adres IP?

    • Anonim temu

     20 września 2015 na 10:26

     Mieszkaniec to chyba już poskradał zmysły i szuka dziury w całym 🙂
     Proponuję nie czytać ani I ani E ani tego portalu, ponieważ czuje się pan najwidoczniej osaczony przez pracowników pani Ewy 🙂
     Co do niezależności tego portalu… Chyba jest najbardziej obiektywny. Komentarze nie są kasowane, każdy może pisać co chce.

     • Anonim temu

      20 września 2015 na 19:05

      Hahaha obiektywny.

   • Anonim temu

    20 września 2015 na 12:54

    Bo nie chce żeby pani Ewa weszła do sejmu. Wtedy Świnoujście nie będzie miało posła. Jabłońska sama jest przegrana to nie lubi zwycięzców. Popatrz na jej wynik w wyborach na prezydenta Świnoujścia.

 18. Anonim temu

  19 września 2015 na 14:02

  Pani Poseł może na ten temat się wypowiadać bo nie prowadzi interesów z właścicielami portali którzy pozwalają na hejt i trollowanie. A że jest traktowana po chamsku to fakt. Dobrze że się uodporniła. Teraz nie może się przejmować tylko robić swoje, żeby Świnoujście miało posła.

 19. Anonim temu

  19 września 2015 na 13:56

  Na jednym z portali chamsko hejtowany jest każdy. Nawet papieża by zhejtowali. Uważam że hejt podkręca tam admin żeby mieć więcej wejść. Powinniśmy ten portal zbojkotować, a mieszkam w pobliżu i parę razy widziałem jak do admina wchodzi Jabłońska ze swoim kolegą. Pani Elu, zamiiast pytać tu, niech pani zapyta S.R.

 20. Anonim temu

  19 września 2015 na 11:03

  Mnie ciekawi kto hejtuje Jablonska :p

  • Anonim temu

   20 września 2015 na 10:27

   zapewne ci, którzy ją nie lubią i widzą na prawdę, jaką jest osobą.

  • mieszkaniec temu

   22 września 2015 na 21:09

   Jak to kto pani EZT ze swoimi ludźmi którzy u niej pracują w tym śmiesznym biurze.

 21. obserwator temu

  19 września 2015 na 10:30

  Zgadzam sie z panią w 100% tylko czemu mówiąc o hejcie nie powie Pani jak został potraktowany Prezydent Duda przez Panią Olejnik ?

  • Anonim temu

   19 września 2015 na 20:12

   To fakt. Tu wychodzi szydło z worka. Ale hejt powinien być zahamowany ze wszystkich stron.
   Pani Ewo, popieram.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej
Reklama „PLAZA"
Reklama „PORT"
Reklama „IMPREZY"
Reklama kucharz
Reklama „atol_hotele"

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524