Strona główna / Historia / Tak było dawniej. Historia lotniska pod Świnoujściem

Tak było dawniej. Historia lotniska pod Świnoujściem

Z okazji zorganizowanego ostatnio widowiska Uznam Air Show, w piątkowym numerze Kronik Portowych jedną stronę poświęcono tematyce lotnictwa w Świnoujściu. Od zarania dziejów człowiek zafascynowany był lotnictwem. Wielu naszych przodków marzyło aby wzbić się w powietrze niczym ptak i móc popatrzeć na wszystko z góry. Stało się to możliwe na początku XX dzięki wynalazkowi braci Wright- na dalsze wyniki nie trzeba było czekać długo, a miłośnicy latania pojawili się również w naszym mieście.

Flughafen Swinemünde

0VvHWRcGnM3YAMQBg0FTP0Ousenp3hapSMy0HNEkwDsW 1876 roku do Świnoujścia przybył pierwszy pociąg kolei żelaznej. Był to wielki krok w nowoczesność. Od pory podróż do Berlina zajmowała jedynie dwie godziny. Z biegam lat jednak okazało się, że kolej już nie wystarcza, a jej miejsce zajmą znacznie szybsze loty powietrzne. Pierwsze plany stworzenia cywilnego lotniska opracowano po zakończeniu pierwszej wojny światowej, jednak jego otwarcie nastąpiło dopiero po sześciu latach- w roku 1925. Nowe lotnisko zostało zaprojektowane przez niemiecką spółkę Sablatnig-Flugzeughau GmbH. Pomimo tego, że zostało ulokowane w odległości 10 km od Świnoujścia, na południe od Heringsdorfu, nosiło ono nazwę Flughafen Swinemünde . Od samego początku lotnisko cieszyło się niemałym powodzeniem. Obsługiwało rzesze turystów i wczasowiczów przybywających nad morze (oczywiście tych bardziej majętnych) oraz miłośników lotnictwa skupiających się w klubach aeronautycznych- pionierów lotnictwa.

Początki lotnictwa wojskowego

Pierwsze podboje nieba w Świnoujściu rozpoczęły się już znacznie wcześniej. Na początku XX wieku, szybki rozwój samolotów przykuł uwagę wysoko postawionych wojskowych niemal każdej liczącej się armii świata. Małe w porównaniu do latających cygar – sterowców – zwrotne, tańsze w produkcji, szybko trafiły na wyposażenie Armii Cesarstwa Niemieckiego, jako idealny środek rozpoznania. wp6xy99MnkqVfHFmjon0xTW5fc7WmN-xuaZ1nZZlENYDlatego też już w 1911 roku, w sąsiedztwie Świnoujścia otwarte zostało pierwsze lotnisko wojskowe w tej części regionu. Na wyrównanym placu o obszarze kilkunastu hektarów, znajdował się porośnięty trawą pas startowy, hangary na maszyny oraz baraki dla załóg i obsługi naziemnej. Było to lotnisko szkoleniowe, z którego startowały samoloty typu Taube (niem. gołąb), na których swoje zdolności szlifowali przyszłe asy przestworzy. Ich umiejętności zostały poddane ciężkiej próbie podczas wojny 1914-1918.

Luftwaffe w powietrzu!

W 1935 roku na Flughafen Swinemünde pojawiła się baza sił powietrznych III Rzeszy- Luftwaffe. Olbrzymie fundusze poświęcone na rozbudowę armii niemieckiej pozwoliły również za unowocześnienie miejscowego lotniska. Szeroki, betonowy pas startowy oraz nowoczesna infrastruktura stały się szybko domem dla Küstenjagdstaffel 3/136- eskadry myśliwskiej wybrzeża broniącą portu w Świnoujściu, mającej na wyposażeniu dwupłaty Heinkel He 51. Szybko jednak, bo już rok później w 1937 roku, cała eskadra otrzymała nowiutkie Messerschmitty Bf 109 i Bf 110, które wykorzystywano na poligonie lotniczym w okolicach miejscowości Kamminke (Kamionki). Ponadto pod koniec drugiej wojny światowej lotnisko zostało zmodernizowane do nowych potrzeb. Od tamtego momentu świnoujskie lotnisko stało się bazą wypadową dla niemieckich bombowców dalekiego zasięgu Heinkel He 177 Greif (niem. gryf) wchodzące w skład elitarnego Skrzydła Bombowego 200 (Kampfgeschwader 200).

Po 1945 roku

Czwartego maja 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej zajmują świnoujskie lotnisko, które zostało poważnie uszkodzone podczas nalotów radzieckiego lotnictwa. Pomimo tego Rosjanie bardzo szybko dokonują remontu pasa startowego i przejmują nad nim kontrolę. Wielu mieszkańców naszego miasta pamięta jeszcze nieprzyjemne przeloty radzieckich, naddźwiękowych myśliwców latających nad Świnoujściem. Dopiero w 1962 roku, część lotniska zostaje przekazana Niemcom, którzy przystosowują je na rzecz lotnictwa cywilnego i otrzymuje nazwę Heringsdorf Lufthafen, która pozostała do dziś.

Dzisiaj!

Po zjednoczeniu Niemiec, lotnisko w Heringsdorfie zostało gruntownie zmodernizowane i dostosowane do nowoczesnych wymogów lotnictwa pasażerskiego i szczyci się mianem jednego z najstarszych lotnisk w Niemczech. Międzynarodowy terminal lotniczy co roku obsługuje prawie 30 tysięcy pasażerów podróżujących do Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, czy nawet na Majorkę!

Autor: Marcin Ossowski/Kroniki Portowe

art-65

Zobacz również

Śladami Świnoujskiej Atlantydy. Przywracają pamięć o Chorzelinie

„Drewniane werandy skrzypiały na wietrze  rozbujane wiatrem, który niósł po całej okolicy słodki zapach rzeki, …

Jeden komentarz

  1. Historia często nas zaskakuję. To bardzo miłe, że wasz portal o tym wszystkim przypomina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.