Strona główna / Lokalne / Niesamowita ekspozycja oszukuje umysł
Na wystawie organizowanej przez Centrum Nauki Kopernik największa frajdę mają dzieci. Foto: Wojciech Basałygo

Niesamowita ekspozycja oszukuje umysł

We wtorek 29 września uczniowie ze świnoujskich szkół będą mogli wziąć udział w fantastycznej, interaktywnej wystawie „Umysł przyłapany”, sprowadzonej przez Polskie LNG ze stołecznego Centrum Nauki Kopernik. Wystawa, która zastawia pułapki na umysł i pozwala przyłapać go na wielu sztuczkach, będzie czynna w godz. 8-15 w sali sportowej Miejskiego Domu Kultury przy ul. Wojska Polskiego 1/1.

Dzieci dowiedzą się czy otaczający nas świat jest rzeczywiście taki, jakim go postrzegamy. Co się dzieje, gdy zmysły odbierają sprzeczne informacje? Jak interpretuje je mózg? Niezwykle popularna, objazdowa wystawa Centrum Nauki Kopernik zastawia pułapki na umysł
i pozwala przyłapać go na wielu sztuczkach. Ta niesamowita ekspozycja przyjeżdża do Świnoujścia dzięki zaproszeniu spółki Polskie LNG, inwestora terminalu do odbioru i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego.

– Nieustannie zabiegamy o to, aby lokalna społeczność czerpała różnego rodzaju korzyści z bezpośredniego sąsiedztwa terminalu LNG – mówi Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG. – Przykładamy szczególną wagę do edukacji najmłodszych, dlatego jest to już piąta ekspozycja, z którą dzięki wsparciu spółki Polskie LNG mogą zapoznać się uczniowie świnoujskich szkół. Pierwszą wystawę „Eksperymentuj!”, stworzoną przez słynne Centrum Nauki Kopernik, gościliśmy w 2013 r. Następne odwiedzały miasto podczas kolejnych „Weekendów na Warszowie” organizowanych w trakcie festiwalu FAMA oraz w ubiegłym roku również w Miejskim Domu Kultury.

Ekspozycja „Umysł przyłapany” została wymyślona i zbudowana przez specjalistów z Centrum Nauki Kopernik przy wsparciu ekspertów naukowych. Powstała z powodu ogromnej popularności, jaką cieszyła się (i wciąż cieszy) pierwsza kopernikowa wystawa objazdowa, czyli „Eksperymentuj!”. Ekspozycję tworzy 13-15 interaktywnych eksponatów o intrygujących hasłach – m.in. pod rządami emocji, między zmysłami, polowanie na kropki. Wraz z wystawą w Świnoujściu pojawi się trzech animatorów z Centrum Nauki Kopernik. To eksperci, którzy objaśniają działanie eksponatów i pomagają zrozumieć zjawiska prezentowane podczas pokazów.

– Ta wystawa ma skłonić do myślenia o tym, że musimy rozumieć ograniczenia i uwarunkowania naszych własnych zmysłów, bo to są te instrumenty badawcze, z którymi przyszliśmy na świat. – mówi Irena Cieślińska, zastępca dyrektora Centrum Nauki Kopernik.- Nauka się zaczyna wtedy, kiedy uświadamiamy sobie, że naszym zmysłom nie można ufać, że one są zawodne, że próbujemy tę zawodność jakoś pokonać.

Animatorzy z Kopernika w przystępny sposób tłumaczą dzieciom, na jakiej podstawie nasz mózg buduje obraz otaczającego świata, jak z natłoku informacji selekcjonuje i wybiera najistotniejsze. Zgaduje, kombinuje, szuka związków, manipuluje pamięcią. Eksperymenty wywołują salwy śmiechu, zaskakują i wzbudzają ciekawość wśród osób w każdym wieku. Eksponaty są interaktywne. Oznacza to, że trzeba wszystkiego spróbować samodzielnie: dotknąć, sprawdzić, przetestować. Bo tak naprawdę głównym „eksponatem” wystawy jest jej odbiorca.

Niejeden wynik eksperymentu może wprawić w zdumienie… Kiedy już przekonamy się, że można słyszeć łokciem, czemu by nie powtórzyć tego doświadczenia z patykiem czy długopisem? Bezboleśnie siadamy na gwoździach, a jak będzie na żwirze? Jak to możliwe, że nie rozpoznajemy czy przedmiot jest ciepły czy zimny? „Umysł przyłapany” poddaje nas swoistej naukowej inicjacji. Dzięki wystawie możemy dotrzeć do jeszcze szerszego grona publiczności i przekonać ludzi w każdym wieku, że nauka to fascynująca przygoda.

Obecność w Świnoujściu wystaw przygotowywanych przez ekspertów z Centrum Nauki Kopernik to nie przypadek. Od września 2013 r. Polskie LNG jest wyłącznym partnerem Laboratorium Fizycznego CNK oraz opiekunem eksponatu „Woda, Elektryczność, Gaz” w galerii „Człowiek i Środowisko”. W trakcie wielu wspólnych działań, CNK i PLNG wspólnie prezentowały zjawiska fizyczne, które powstają w procesie przesyłu gazu oraz a także opracowały scenariusz zajęć edukacyjnych, które realizowane były w laboratorium fizycznym CNK.

Zobacz również

Nowe okręty dla polskich marynarzy. Podpisano umowę

Trzy kolejne okręty zostaną wybudowane i trafią do Marynarki Wojennej. W niedzielę w Porcie Wojennym …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.