Strona główna / Historia / Podziemne Miasto pełne tajemnic

Podziemne Miasto pełne tajemnic

Ma 8 metrów długości i waży kilkadziesiąt ton! Przez ostatnie miesiące przeszło pod nim tysiące osób … i nikt nie zdawał sobie sprawy z jego istnienia! W Podziemnym Mieście doszło do kolejnego, sensacyjnego okrycia! A pasjonaci zapowiadają, że to nie ostatnie tego typu okrycie tej jesieni!

Do tego sensacyjnego odkrycia doszło przez przypadek. Kilka dni temu, podczas prac porządkowych w dwukondygnacyjnym schronie jeden z pasjonatów historii postanowił odkurzyć z pajęczyn strop bunkra. A że zrobił to zbyt intensywnie na jego głowę w pewnym momencie zwalił się jego potężnych fragment! – Na szczęście było to tylko kilka spróchniałych desek, które obrzucono cienką warstwą zaprawy. – opowiada Dariusz Krzywda. – W suficie powstał w ten sposób otwór wielkości około 20cm na 20 cm nad którym odkryła się czarna .. czeluść!

Już po chwili, przy pomocy drabiny głowa jednego z odkrywców tkwiła w niewielkim otworze w stropie. I podziwiała wielki, długi na 8metrów, wysoki na prawie półtorej metra pancerz z system dwóch potężnych kopuł! Odkrywcy – mimo młodego wieku -zesztywnieli! Okazało się, że tuż po wojnie pancerz “zamaskowano” podwieszonym sufitem! A od zewnątrz zalano potężną betonowa plombą – by najprawdopodobniej wzmocnić odporność stropu.

Unikat!

Odkryty przed przypadek pancerz to prawdziwy unikat. Konstrukcja składa się z dwóch potężnych kopuł wykonanych z pancernej stali- całość waży kilkadziesiąt ton! Każda z kopuł wyposażona jest w szereg otworów obserwacyjnych zamykanych potężnymi zasuwami. W stropach kopuł pierwotnie zamocowane były peryskopy, przez które można było obserwować Zatokę Pomorską.

art-podz2W Europie zachował się tylko kilka takich konstrukcji. Świnoujskie kopuł są pierwszymi jakie zamontowano- warto przypomnieć, że schron w którym je wbetonowano jest pierwszym, eksperymentalnym tego typu obiektem wybudowanym przez Niemców przed II wojną światową.

– Gapy z nas!- mówi Darek Krzywda.- O tym, że w schronie były kiedyś pancerze wiedzieliśmy. Wykonaliśmy nawet od zewnątrz odkrywki, odkopując dach schronu w kilku miejscach, ale betonowe czapy nas zniechęciły i utwierdziły w przekonaniu , że pancerze zostały wycięte. Okazało się, że na szczęście to nie prawda. Pancerz od dwóch dni jest konserwowany- za kilka dni będzie można go zobaczyć w całej okazałości, a do przyszłego roku odtworzymy jego wyposażenie i specjalny dolny podest.

Wino, radiostacje i … tajemniczy tunel

Potężny pancerz to nie jedyna tajemnica jak została odkryta na terenie Podziemnego Miasta. W niedostępnych przez wiele lat podziemiach pasjonaci znaleźli stare wino, niemieckie radiostacje, a nawet mundury i dokumenty! Największe odkrycie jest jednak przed nami!

– W przyszłym tygodniu wznowimy próbę przebicia do kolejnego, niedostępnego od czasów II wojny światowej pomieszczenia. – mówi Dariusz Krzywda.- Za betonową plombą powinno znajdować się pomieszczenie o wielkości kilkudziesięciu metrów. Nie ukrywa, że liczymy na ciekawe znaleziska. Warto przypomnieć, że na terenie kompleksu sowieci w 1945 roku znaleźli część archiwum Bismarcka, a Świnoujście w ostatnich dniach wojny było wielkim portem ewakuacyjnym, przez który przewinęło się wiele bezcennych ładunków. Według Awenira Owsianowa, z królewieckiego komitetu poszukiwań Bursztynowej Komnaty Świnoujście znajduje się w jednym z najbardziej prawdopodobnych miejsc ukrycia tego cennego artefaktu- zaraz po Królewcu, Dzikowie i Sambi.

– Awenir nie zdążył sprawdzić “świnoujskiego” wątku. Warto go zweryfikować- tym bardziej, że posiadamy kilka fotokopii dokumentów o tajemniczych transportach w 1945 roku prowadzących przez nasze miasto.- dodaje Piotr Piwowarczyk.

Podziemne Miasto.. czyli Bateria Vineta

Podziemne Miasto to kompleks żelbetonowych schronów, które tuż przed II wojną światową wybudowali Niemcy- by przy pomocy potężnych armat zamocowanych na stropach żelbetonowych bunkrów bronić dostępu do bazy Kriegsmarine w Świnoujściu. Tuż po wojnie kompleks zagospodarowała na swoje cele polska armia, która w bunkrach umieściła jedno z najważniejszych stanowisk dowodzenia polskiej armii. W 2014 roku, dzięki wielu instytucjom i pasjonatom z Fortu Gerharda udało się ten ciekawy zabytek techniki przekształcić w filie muzeum, która prezentuje okres Zimnej Wojny.

Od 2014 roku Mecenasem obiektu jest Polskie LNG.

Zobacz również

Międzyzdroje mają swoje oceanarium. Jest tuż przy promenadzie

 Za kilka dni zostanie otwarte nowo wybudowane oceanarium w Międzyzdrojach. Oceanarium to 220 ton wody …

12 komentarzy

  1. od pana Kolmoff z ulicy Mazowiecka …kiedys słyszałem że komnata moze byc schowana w tych tunelach pod góra Golm…wejscie jest zasypane.

  2. kto tam wgl chodzi? Szkoda czasu

  3. Gratulację i pozdrawiam 😉

  4. byłam już tam dwa razy i chętnie pójdę po raz 3!!! 🙂
    polecam wszystkim, a szczególnie dzieciakom

  5. do podziemnego miasta powinno przyjeżdżać całe województwo… mało tego, wycieczki szkolne powinny się tutaj pchać jak do Kopernika w Warszawie. Większa reklama potrzebna !!!

  6. Znakomite odkrycie. Pozdrawiam wszystkich pracujących w podziemnym mieście 😉

  7. Podziemne miasto to bardzo fajna, elegancka, oryginalna i ciekawa atrakcja. Miasto powinno finansować tego typu obiekt. Pracowników, wszelkie środki potrzebne do odgrywania… Jak i samą reklamę !!! 😉

  8. Rewelacja! Jesteście największą atrakcją Pomorza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.