Strona główna / Lokalne / Dziewiętnasta książka świnoujskiego pisarza

Dziewiętnasta książka świnoujskiego pisarza

W księgarniach pojawiła się najnowsza, trzecia już w tym roku, a dziewiętnasta w dorobku książka Jarosława Molendy zatytułowana „Zakazana historia odkrycia Ameryki”. Świnoujścianin tym razem zajął się kontrowersyjną tematyką dotyczącą prawdziwej daty, kiedy pierwsi Europejczycy dotarli do Nowego Świata.

W swoim opracowaniu autor dowodzi, że plan przepłynięcia Atlantyku przez Kolumba ani nie był nowa­torski, ani szaleńczy. Myśl o realności takiego rejsu wyrażali już antyczni historycy i geografowie, jak Pliniusz Starszy czy Plutarch. Są dowody, że znaleźli się śmiałkowie, których nie przera­żały ogromne przestrzenie oceanów. Ale informacje o ich doko­naniach zatajano. Po prostu wiedza o odkryciach geograficznych była w dawnych czasach bardzo ceniona i skrzętnie ukrywana. Nie chciano, aby wiedzę tę poznała konkurencja polityczna i han­dlowa. Znajomość nowego szlaku mogła być tak skuteczna jak najlepsza broń, jak wynalazek wojenny, ważny tak ze względów ekonomicznych, jak i militarnych.

Książki Jarosława Molendy cieszą się uznaniem w całej Polsce, by przytoczyć tylko kilka wcześniejszych opinii o świnoujskim autorze. Agata Kosmalska, redaktor naczelna magazynu „Dookoła Świata” napisała: „Jarosław Molenda jest jedną z najwybitniejszych postaci literatury łączącej historię z przygodę. To poszukiwacz prawdy w zamierzchłej historii i człowiek uwalniający dzieje ludzkości z gorsetu tajemnic”. Z kolei Damian Gajda na łamach miesięcznika „Bluszcz” stwierdzał: „Molenda skrupulatnie odtwarza realia epoki, nie przestając być przy tym interesującym opowiadaczem historii”. Książkę opublikowało wydawnictwo BELLONA, Warszawa 2015, stron 255, cena 34,90 zł.

Zobacz również

Trzy złota podczas Pucharu Polski dla Centrum EKG

W dniach 24-25/09/22 w Luboniu  odbył się XII Puchar Polski No Gi Jiu Jitsu 2022. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.