Strona główna / Lokalne / Dziennikarze z Czech poznali port w Świnoujściu

Dziennikarze z Czech poznali port w Świnoujściu

Przedstawiciele czeskich mediów przebywali pod koniec października z wizytą studyjną w zespole portów Szczecin-Świnoujście. W ramach pobytu, dziennikarze poznali porty w Szczecinie i Świnoujściu. W tym ich optymalne położenie tranzytowe na szlaku wiodącym z południa na północ Europy, rodzaje towarów obsługiwanych w obu portach, a także zrealizowane i przyszłe inwestycje.

Program spotkania obejmował również wizytę na terenie szczecińskiego portu. Z kolei w Świnoujściu czescy goście zobaczyli tamtejszy terminal promowy oraz terminal LNG. Wizytę zorganizowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ambasada RP w Pradze – informuje Monika Woźniak-Lewandowska.

Warto dodać, że w 2014 roku tranzyt czeski obsłużony przez Szczecin i Świnoujście wyniósł blisko 1,3 mln ton, co stanowi 36 % całości obsługiwanego tranzytu. Prym wiódł import osiągając wartość 682,8 tys. ton. W ramach poszczególnych grup towarowych, wartości te wyglądają następująco: drobnica  190,3 tys. ton, ruda 259,9 tys. ton oraz  węgiel 233 tys. Z kolei eksport osiągnął wartość 580,4 tys. ton, w tym węgiel 18,8 tys. ton, drobnica 516,4 tys. ton oraz inne masowe 45,2 tys. ton.  Główne kierunku eksportu i importu towarów z i do Czech przez zespół portowy Szczecin-Świnoujście to Skandynawia, Anglia i USA.

Zobacz również

GAZ-SYSTEM zakończył budowę gazociągu Baltic Pipe

GAZ-SYSTEM zakończył budowę Baltic Pipe – najważniejszego projektu energetycznego realizowanego w ramach rządowej strategii dywersyfikacji …

Jeden komentarz

  1. powinno pisać: „poznali upadający port w Świnoujściu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.