poniedziałek , 28 listopada 2022
Strona główna / Lokalne / Na razie na próbę. Pierwszy autobus o napędzie hybrydowym [film]

Na razie na próbę. Pierwszy autobus o napędzie hybrydowym [film]

Komunikacja Autobusowa rozpoczęła testowanie nowoczesnego, niskoemisyjnego autobusu o napędzie hybrydowym. Dziś w godzinach 14.00 – 20.00 autobus będzie woził pasażerów na linii nr 10 łączącej Świnoujście z Międzyzdrojami. Natomiast w piątek i sobotę będzie jeździł jako linia nr 2.

11Autobusy tego typu obsługujące pasażerski ruch miejski są zapisane w Wieloletnich Strategicznych Programach Operacyjnych Miasta Świnoujście na lata 2014 – 2020. Komunikacja będzie starała się o dofinansowanie ich kupna z nowego rozdania unijnych pieniędzy. Zanim jednak zostanie ogłoszony nabór wniosków, chce sprawdzić je w praktyce.

Rok trwały rozmowy z producentem firmą MAN na temat udostępnienia ich pojazdów testów – mówi Andrzej Sieczka, zastępca dyrektora spółki KA. – To oczywiście nie oznacza, że gdy zdecydujemy się na kupno, to w zamian za obecne użyczenie na testy będziemy zobowiązani do zakupu właśnie tej marki. O wyborze dostawcy zdecyduje przetarg.

Technologia hybrydowa do optymalne rozwiązanie dla komunikacji miejskiej wnoszące ogromny wkład w ochronę środowiska. Napęd hybrydowy doskonale spisuje się w pojazdach zmuszonych do nieustannego zatrzymywania się i ruszania. Dlatego stanowi idealne rozwiązanie dla autobusów miejskich poruszających się w intensywnym ruchu drogowym.

To wyjątkowo korzystne rozwiązanie dla środowiska miejskiego, które powoduje, że pasażerowie, przechodnie i inni użytkownicy drogi są w dużo mniejszym stopniu narażeni na hałas i emisję spalin – dodaje Andrzej Sieczka.

Ogromną zaletą technologii hybrydowej jest oszczędność zużycia paliwa o około 25 – 30 procent w porównaniu z autobusem z klasycznym napędem diesla, redukcja emisji spalin o 40 – 50 procent oraz dodatkowo wykorzystanie napędu elektrycznego w ruchu miejskim. Testowany autobus będzie kursował według rozkładu dzisiaj na linii nr 10, a przez dwa kolejne dni na linii nr 2. W piątek w godzinach od 5.00 do 12.00 i w sobotę od 8.00 do 16.00.

Zapraszamy mieszkańców do skorzystania z przejazdu nowoczesnym autobusem marki MAN i sprawdzenia od strony pasażera nie tylko jego walorów estetycznych, ale także możliwości trakcyjnych – dodaje Andrzej Sieczka.

Zobacz również

Jest sobota, jest parkrun

Kolejna sobota rozpoczęła weekendowy wypoczynek i choć poranek rozsnuł wokół wyspy mgłę białą i gęstą …

3 komentarze

  1. jechałam…
    Przyznam, że pełen odlot. Cicho, bezpiecznie… Super!!!

  2. a czemu do Międzyzdroii?
    My, mieszkańcy Świnoujścia chcemy te autobusy u siebie a nie dla turystów śmigających do Międzyzdroi…

  3. Gdy kupowano obecne autobusy powinni wtedy myślec o hybrydach. No ale u nas się myśli dopiero po fakcie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.