Strona główna / Lokalne / Przyjdź we wtorek zobaczyć „jedynkę”
1948 - Klasa 5 ul. Piastowska SP 1 w rogatywce dh. Tadeusz Goliński - widoczni harcerze (Zbiory Tadeusz Goliński)

Przyjdź we wtorek zobaczyć „jedynkę”

Jak to jest przejść się korytarzem szkolnym po którym biegało się mając 7 lat, albo wejść do klasy w której uczyła pierwsza wychowawczyni? Teraz będzie można to sprawdzić na własnej skórze. Szkoła Podstawowa nr 1 zabierze swoich uczniów w emocjonalną podróż do przeszłości.

– Zapraszamy wszystkich nauczycieli, absolwentów, byłych uczniów, rodziców, przyjaciół na akademię 70-lecia szkoły, która odbędzie się 17 listopada o godzinie 17:00 w Szkole Podstawowej nr 1 im. Marynarki Wojennej RP – informuje Jarosław Lipiński, dyrektor.

Od momentu przejęcia władzy w Świnoujściu przez Polaków, tj. od 6. października 1945 roku, otwarcie Szkoły Podstawowej nr 1 było jednym z ważniejszych wydarzeń. Przygotowywano się do tej chwili długo i starannie. Nastąpiła ona 9. listopada. W tym dniu miasto przybrało odświętny wygląd dzięki staraniom, nielicznej jeszcze wówczas, grupy polskich jego mieszkańców (było ich 184, przy 8-10 tys. Niemców). Kierownictwo placówki powierzono jedynej polskiej nauczycielce na tym terenie – Pani Marcie ŚLIWIŃSKIEJ. Zadania, które przed nią stanęły, nie były łatwe z wielu powodów. Wśród nich jednym z najistotniejszych był … brak dzieci w wieku szkolnym. W pierwszym dniu naukę podjęło tylko czterech uczniów. Byli to: 1. Lidia ŁABA 2. Kazimierz ŁABA 3. Kazimierz MATULA 4. Józef BERET. Siedziba Szkoły mieściła się przy ulicy Piastowskiej 56.

Zobacz również

Prezydent Świnoujścia przeprosił mieszkańców za śliskie chodniki

Po piątkowych opadach śniegu, wiele ulic w Świnoujściu zamieniło się w ślizgawki. Firma wybrana w …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.