Połącz się z nami

Lokalne

Wywiad z Piotrem Piwowarczykiem: Świnoujście żyje z turystyki

Za kilka tygodni miną 3 lata odkąd jest pan prezesem Świnoujskiej Organizacji Turystycznej. Czas chyba na małe podsumowanie. Zacznijmy od rzeczy najmniej przyjemnych, czyli porażek.

Było ich wiele. Największą jest to, że przez minione lata nie udało się skutecznie skonsolidować branży. Aktywność branży turystycznej w życiu miasta wciąż jest zdecydowanie za mała. Szczególnie, by móc coś wspólnie stworzyć. W mieście żyjącym z turystyki nie mamy silnego lobby, które dbałoby o turystyczny interes miasta.

Drugi cel, którego nie udało się zrealizować, to rozpoczęcie procesu przekształcania stowarzyszenia w sprawnie działający podmiot gospodarczy, zajmujący się promocją miasta.

ŚOT miał być firmą?

Dziś stowarzyszenia działa dzięki składce jaka w niemal 80 proc. pochodzi z samorządu. Mimo że w ostatnim roku udało się nam pozyskać na naszą działalność dodatkowe fundusze, budżet ŚOT-u jest zdecydowanie za mały jak na zadania, które przed nim postawiono. Dlatego od wielu lat trwają dyskusje o tym, by nasze stowarzyszenie zrestrukturyzować np. na kształt niemieckich organizacji na Uznamie czy np. Szczecinieckiej Organizacji Turystycznej. To znaczy – rozpocząć działalność gospodarczą, aby środki uzyskane tą drogą reinwestować w promocję turystyki.

W Szczecinku lokalna organizacja turystyczna to potężna firma, która zarządza miejskim majątkiem.

Właśnie o takim rozwiązaniu myśleliśmy. Nie na taką skalę, bo nie aspirujemy do roli zarządcy np. basenu miejskiego, czy kąpieliska jak to jest w Szczecinku, ale przekazanie w zarząd ŚOT-u np. Centrum Informacji Turystycznej dałoby organizacji możliwości, z których z powodu przepisów prawa, nie może skorzystać samorząd, a może stowarzyszenie takie jak ŚOT.

A sukcesy?

Zarząd w aktywny sposób włączył się w prace przy strategii rozwoju miasta. Rozwijamy od kilku lat nasze imprezy, w tym sztandarową – Dni Twierdzy na Wyspach. Minione trzy lata to kilkanaście konferencji, imprezy targowe, różnorakie działania lobbystyczne, promocja miasta. Budowanie marki i relacji z samorządem, w którym cały czas, według naszej oceny, mamy sojusznika. Jednym z celów tych działań jest między innymi przedłużanie sezonu.

Od lat mówi się o przedłużaniu sezonu, ale czy czasem nie jest tak, że turystyka w naszych warunkach klimatycznych zawsze będzie sezonowa?

Wiele lat temu miasto było pełne turystów przez dosłownie kilka tygodni, a sezon uroczyście kończono już na początku września. Dziś na ulicach naszego miasta turystów można spotkać niemal o każdej porze roku. Wydłużający się sezon turystyczny to po prostu fakt, a nasze miasto ma wiele możliwości, aby przyciągać coraz większą liczbę gości także poza letnimi miesiącami.

Pewnych uwarunkowań, np. klimatycznych oczywiście nie przeskoczymy, a więc zawsze w Świnoujściu będziemy mówili o dwóch sezonach: niskim i wysokim. Jest wiele narzędzi, które można wykorzystać, by z roku na rok tych turystów było więcej nawet w listopadzie.

Co Świnoujście może zaoferować turystom np. w zimnym, mokrym i wietrznym listopadzie?

Dziś pewnie niewiele. Np. turystykę uzdrowiskową, która się w ostatnim czasie nieźle się w naszym mieście rozwija. Mowa tu oczywiście o obiektach Uzdrowiska Świnoujście.

Zdecydowanie brakuje infrastruktury i dobrych produktów turystycznych i ludzi z pomysłem! Słyszał pan by np. ktoś wykorzystał listopadowe sztormy jako atrakcję? O tym, że to właśnie w listopadzie morze najpiękniej pachnie i uwalnia największe ilości jodu? Że to właśnie teraz najlepiej j zwiedzać nasze fortyfikacje, pozbawione zielonego całunu w końcu są czytelne i zrozumiałe dla turysty. Nie mamy bazy dla zgrupowań sportowych, nawet bogactw związanego z przyrodą nie potrafimy umiejętnie wykorzystać. Trudno oczywiście będzie osiągnąć poziom sezonu wysokiego, ale na pewno mądre inwestycje i inicjatywy są w stanie zwiększyć atrakcyjność naszego miasta we wspomnianym niskim sezonie.

To rola ŚOT-u i samorządu?

Budową takich nowych produktów oczywiście powinni zajmować się przedsiębiorcy, bo to oni będą czerpać z nich najwięcej korzyści. Powinny pomagać takie instytucje jak ŚOT. Rola i zaangażowanie samorządu jest jednak, w obecnych realiach, rozstrzygająca. Potrzebne są przemyślane inwestycje w infrastrukturę, aktywna promocja. Pieniądze!

Samorząd obecnie tej misji nie realizuje?

Realizuje. Nasze miasto się zmienia. Kładka na wydmach, promenada, ścieżki rowerowe. Jesteśmy naprawdę wyjątkowym i bogatym samorządem. Nie ukrywam jednak, że mam wrażenie, że cały czas nie traktuje się turystyki jako przemysłu, gałęzi gospodarki. Z drugiej strony wrażliwość i zaangażowanie samorządu we wzmacnianie np. gospodarki morskiej jest, według mojej subiektywnej oceny, nieproporcjonalne w stosunku do tego wsparcia jakie otrzymuje turystyka. Żeby było jasne – miasto jeszcze bardziej powinno wspierać rozwój portu, dbać o przemysł stoczniowy. Dywersyfikacja źródeł dochodu miasta jest potrzebna, lecz nieuciążliwy przemysł, gospodarka morska, rozwinięty sektor usług. Zacznijmy dbać, stwarzać warunki, by turystyka mogła się też rozwijać.

Przykłady?

W mieście które życie z turystyki nie mamy w radzie miasto komisji turystyki. Od lat nie możemy rozwiązać problemu z odpowiednim zapleczem socjalnym przy przeprawach promowych. A okolice największej naszej atrakcji, czyli latarni morskiej i droga która do niej prowadzi jest poza wszelkimi możliwymi standardami. Basen przy ul. Gdyńskiej, czy dostępny także dla turystów, z szansą na rozwój – przy ulicy Bałtyckiej?

Skoro mówimy już o rozwoju portu. Ostatnio coraz głośnie mówi się w Świnoujściu o budowie portu kontenerowego. Środowisko turystyczne miasta jest tej inwestycji przeciwne?

Nie można być przeciw czemuś o czym tak naprawdę na dzień dzisiejszy niewiele wiemy. Na dodatek informacje, które do nas docierają są nieoficjalne. Nasze obawy, które artykułowałem między innymi podczas ostatnich spotkań branży, dotyczą jak na razie sposobu „wprowadzania” tej inwestycji do miasta. Braku informacji, konsultacji i traktowaniu naszego miasta przez Zarząd Portu w Szczecinie przedmiotowo. To decyzja, które może nieść za sobą duże zmiany i powinniśmy mieć maksymalnie dużo informacji, aby ocenić w jaki sposób będzie wpływać na turystykę. Trudna współpraca z portem w Szczecinie ma już swoją długą historię. Oby wkrótce to się zmieniło.

Czytaj dalej
Kliknij, aby skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

« z 2 »

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama treetops

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524