Strona główna / Lokalne / Nie będzie cięć połączeń kolejowych

Nie będzie cięć połączeń kolejowych

Kolejny Impuls już wkrótce pojawi się na naszych torach. Druga wiadomość to podpisana umowa z Przewozami Regionalnymi, dzięki której przewozy w przyszłym roku będą utrzymane na tym samym poziomie. Oznacza to, zę ze Świnoujscia wyjedzie tyle samo pociągów co w tym roku. Nie będzie cięć żadnych połączeń – poinformował wieczorem na Facebooku marszałek Olgierd Geblewicz.

Przewozy regionalne w województwie zachodniopomorskim na rok 2016 już zabezpieczone. Marszałek Olgierd Geblewicz podpisał w piątek 20 listopada wartą ponad 80 mln zł umowę ze spółką Przewozy Regionalne. Tego dnia podpisano również umowę na wykonanie i dostawę przez Newag S.A. dwóch elektrycznych zespołów trakcyjnych 31WE Impuls dla „Zachodniej Grupy Zakupowej”. Jeden z nich trafi na Pomorze Zachodnie.

a4_5Umowa ze spółką „Przewozy Regionalne” dotyczy zasad wykonywania przewozów kolejowych w województwie zachodniopomorskim w okresie od 13 grudnia 2015 roku do 10 grudnia 2016 roku.

– Nie czekaliśmy z podpisaniem umowy do ostatniej chwili i już dziś miło mi poinformować, że przewozy będą w przyszłym roku utrzymane na tym samym poziomie. Nie będzie żadnych cięć połączeń. Będziemy jedynie dążyć do optymalizacji, czyli dostosowywać połączenia do ruchu podróżnych –  zapowiedział marszałek Olgierd Geblewicz.

– Dzięki współpracy z Województwem Zachodniopomorskim i swojej pracy wciąż podnosimy jakość świadczonych usług i inwestujemy w modernizację taboru. Tak wczesne podpisanie umowy pozwala nam na tworzenie niezbędnej stabilizacji – mówił Tomasz Pasikowski, prezes Zarządu – dyrektor Generalny „Przewozy Regionalne” Sp. z o.o.

Wartość umowy to dokładnie 80 mln 759 tys. zł (w 2015 r. było to 79 mln zł). Przewozy będą realizowane na zbliżonych warunkach jak w roku 2015. Wysokość dopłaty do 1 pociągokilometra w będzie zróżnicowana. Stawka podstawowa na terenie województwa wyniesie: w ruchu regionalnym 14,92 złotych, w ruchu międzywojewódzkim na linii Poznań – Szczecin – Świnoujście 16,29 złotych, a w relacjach do granicy (kierunek Angermünde i Schwerin) 8,45 złotych. Połączenia uruchamiane przez Oddział Zachodniopomorski „Przewozów Regionalnych” na terenie województwa wykonają pracę w wysokości 5,4 mln  pociągokilometrów. Codziennie uruchamianych będzie około 200 pociągów.

Podróżni mogą spodziewać się poprawy jakości podróżowania. W przyszłym roku województwo wprowadzi do eksploatacji kolejny nowoczesny elektryczny zespół trakcyjny ED78 Impuls oraz siedem gruntownie zmodernizowanych elektrycznych zespołów trakcyjnych  EN57AL.

Marszałek Olgierd Geblewicz tego dnia złożył również podpis pod umową z  firmą NEWAG S.A, która dotyczy dostawy 2 sztuk czteroczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych typu 31WE Impuls dla „Zachodniej Grupy Zakupowej”. Jest to zamówienie uzupełniające,  które zwiększa zakres umowy z 2013 roku o ponad 40 mln zł i  jest kontynuacją zakupów pojazdów kolejowych zrealizowanych przez Województwo Zachodniopomorskie oraz Województwo Lubuskie.

– Kontynuujemy wymianę floty na zachodniopomorskich torach. Wkrótce podróżni będą mogli się cieszyć z kolejnych 7 nowoczesnych składów EZ, czyli tzw. Impulsów. Jeden z nich będzie zupełnie nowy. Jest to możliwe dzięki temu, że zastrzegliśmy sobie możliwość rozszerzenia umowy. Przewidywaliśmy, że mogą pojawić się wolne środki, które będziemy mogli wykorzystać – mówił Olgierd Geblewicz.

– Muszę Państwu pogratulować, bo jesteście jedynym województwem w kraju, które myśli tak odważnie i do przodu – chwalił takie działanie Zbigniew Konieczek –  Prezes Zarządu – Dyrektor Naczelny NEWAG S.A.

Dwa nowe Impulsy posłużą do obsługi ruchu międzywojewódzkiego (jeden z nich trafi do naszego województwa). Zakup jest współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość całego projektu (16 pojazdów: z tego 13 dla Województwa Zachodniopomorskiego i 3 dla Województwa Lubuskiego) to łącznie ponad 340 mln zł.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Zobacz również

Kino na Leżakach: „Dalida. Skazana na miłość”

Już w najbliższa sobotę 13 sierpnia o godz. 20.45 odbędzie się kolejny seans „Kina Letniego na Wyspie”. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.