Strona główna / Lokalne / Oburzeni niepełnosprawni: Każą nam płacić za parkowanie przy przychodni

Oburzeni niepełnosprawni: Każą nam płacić za parkowanie przy przychodni

Do działanie skierowane przeciw schorowanym mieszkańcom! – mówią oburzeni świnoujścianie. Nowy parking przy przychodni zdrowia został wybudowany ze środków Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Przed wejściem powstały też cztery miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych. Parking ma już swojego administratora, który pobiera opłaty od parkujących kierowców, w tym także do niepełnosprawnych. – Czy powinien? – pyta Czytelniczka.

Zakład gospodaruje parkingiem w imieniu miasta. Czy specjalny budynek użyteczności publicznej jakim jest przychodnia zdrowia nie powinien mieć bezpłatnych miejsc postojowych dla ludzi, których los w życiu nie oszczędzał?

– Podwiozłam męża pod przychodnię. Mamy kartę parkingową. Sądziłam, że nie muszę płacić. Starszy pan powiedział, że niepełnosprawni płacić muszą jak wszyscy, a jak chcę zaparkować za darmo, to za przychodnią jest inny parking. Pojechałam na wskazany plac za przychodnią. Miejsce dla niepełnosprawnych było zajęte. Obok duża kałuża. No trudno pomyślałam – parkujemy – opowiada czytelniczka. Nim doszliśmy powoli do drzwi przychodni minęło z 15 minut. Czy tak dba się o niepełnosprawnych w naszym mieście? – pyta Czytelniczka.

Sprawdziliśmy dokładnie przepisy. Według rozporządzenia Ministra Infrastruktury przychodnia musi mieć zapewnione miejsca dla niepełnosprawnych. Przepis nic nie mówi o parkingu wolnym od opłaty. Tak więc parkingi prywatne, spółdzielcze itp. mogą ustalać własne zasady i ulgi korzystania z miejsc postojowych. Mogą zatem wprowadzić odpłatność za parkowanie także od niepełnosprawnych. Zmienić to może zarządca parkingu zapisując w regulaminie możliwość zwolnienia z opłat osób posiadających kartę parkingową.

Zobacz również

Znowu wbiegną na szczyt latarni morskiej

W sobotę 20. sierpnia, w ramach imprez Dnia Latarń Morskich, przeprowadzona zostanie XI edycja Międzynarodowego …

3 komentarze

 1. a dlaczego maja nie płacic?emeryt z głodową emeryturą płaci ,więc niepełnosprawny jest lepszy? NIE.juz samo wydzielenie miejsc jest przywilejem i to wystarczy….MAJA TAKŻE PŁACIC..

 2. Trzeba fasoli zrobić majdan.

 3. Do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju (pod warunkiem oznaczenia pojazdu kartą parkingową i zachowania szczególnej ostrożności) mogą nie stosować się:

  osoby niepełnosprawne o obniżonej sprawności ruchowej, kierujące pojazdem samochodowym oznaczonym kartą parkingową,
  kierujący pojazdem, którym podróżuje osoba o obniżonej sprawności ruchowej,
  pracownicy placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych pozostających pod opieką tych placówek.
  Karta parkingowa powinna być umieszczona za przednią szybą pojazdu samochodowego w sposób umożliwiający jej odczytanie.

  Znaki drogowe, do których wymienione wyżej osoby nie muszą się stosować
  B-1 – „zakaz ruchu w obu kierunkach”
  B-3 – „zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych”
  B-3a – „zakaz wjazdu autobusów”
  B-4 – „zakaz wjazdu motocykli”
  B-10 – „zakaz wjazdu motorowerów”
  B-35 – „zakaz postoju”
  B-37 – „zakaz postoju w dni nieparzyste”
  B-38 – „zakaz postoju w dni parzyste”
  B-39 – „strefa ograniczonego postoju”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.