Strona główna / Lokalne / Przytór-Łunowo. Będzie kładka i przekop przez tory

Przytór-Łunowo. Będzie kładka i przekop przez tory

To już pewne. Po wielu tygodniach perturbacji i rozmów z PKP, prezydent miasta zdecydował, ze miasto wybuduje pieszo-rowerową kładkę koło ronda w Łunowie, która zdecydowanie ułatwi mieszkańcom tej części miasta oraz turystom dostęp do plaży w Łunowie.Na ostatniej sesji poinformowała o tym zastępca prezydenta miasta Barbara Michalska. – Uff, wreszcie możemy odetchnąć z ulgą – mówi mieszkający w Przytorze radny Sławomir Nowicki.

Budowa kładki była jedną z dwóch projektów, które wygrały pierwszy w mieście Budżet Obywatelski 2015. Projekt Mieszkańców Przytoru-Łunowa zdobył prawie 900 głosów poparcia.

– Udowodniliśmy, że to dla nas naprawdę ważna sprawa – mówią członkowie Zarządu Osiedla Przytór-Łunowo. – To dla nas najkrótsza droga na plażę. Ludzie przechodzili przez tory, a to bardzo niebezpieczne. Inaczej jednak musieliby wsiadać w samochód i jechać samochodem z dobre osiem kilometrów albo jeszcze dalej do Międzyzdrojów.

Kolej zmieniła zdanie

Miasto ogłosiło przetarg na wykonawcę inwestycji w systemie zaprojektuj i zbuduj. I gdy wydawało się, że wszystko jest na jak najlepszej drodze do sprawnej realizacji, pojawiły się problemy z PKP. Okazało się, że przez jedne z nieużywanych torów nie można przeprowadzić kładki, bo kolej zmieniła zdanie i uznała, że te tory będą jej potrzebne.

– Wcześniej kolej zapewniała, że te nieużywane tory nie będą im potrzebne i miasto może poprowadzić przez nie kładkę – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta. – Niestety potem zmieniła zdanie.

W tej sytuacji jedyne rozwiązanie to przekop pod torami. To jednak podroży całą inwestycję. Tymczasem, zgodnie z regulaminem, w Budżecie Obywatelskim na jej realizację zapewniono 1,5 mln złotych. Pojawiły się głosy, że miasto nie dotrzyma słowa i wycofa się z budowy kładki. Prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz nie ukrywał, że sprawa jest trudna. Dodawał jednak, że zrobi wszystko, aby dotrzymać słowa i zrealizować inwestycję. I tak też się stało.

W dwóch etapach

Koniecznym jest podzielenie inwestycji na dwa etapy. W pierwszym, zgodnie z pierwotnymi założeniami, wykonana zostanie kładka nad torami używanymi przez kolej. Do tego dojazdy nie do niej. Wykonawca wystąpił już o pozwolenie na niezbędną do realizacji kładki wycinkę drzew. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na wykonanie przepustu pod nieużywanymi – przynajmniej póki co – torami, wybór wykonawcy i budowa.

– Mamy nadzieję, że wszystko pójdzie już sprawnie i całość będzie gotowa na przyszły sezon letni – mówi Robert Karelus.

– To dla nas bardzo dobra wiadomość – mówi radny Sławomir Nowicki, który wraz z Zarządem Osiedla Przytór-Łunowo był autorem wniosku do Budżetu Obywatelskiego 2015 r. w sprawie budowy kładki. – Nie ukrywam, że niektórzy mieszkańcy zaczęli już wątpić, że to przejście w ogóle powstanie. Cieszymy się, że prezydent stanął na wysokości zadania i za kilka miesięcy będziemy mogli my mieszkańcy oraz turyści, którzy coraz liczniej nas odwiedzają, bezpiecznie dotrzeć na plażę i korzystać z jej uroków.

Tekst i zdjecie BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Turniej o Puchar Błękitnej Flagi

W minioną sobotę – tj. 25.06.2022 r. na boisku zewnętrznym przy Centrum Edukacji Zawodowej i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.