Strona główna / Lokalne / Odpowiedzialne adopcje i możliwość wsparcia

Odpowiedzialne adopcje i możliwość wsparcia

Mówi się, że adopcja to dla schroniskowego psa czy kota szansa na nowe życie. Nie sposób się z tym nie zgodzić, bowiem nawet najlepsze schronisko i zespół wolontariuszy nie zapewni tym zwierzętom tyle opieki, uwagi i ciepła, co nowy właściciel. Jednak by to nowe życie, było dla zwierząt lepszym życiem, potrzeba, aby decyzja o adopcji była decyzją świadomą. Co to oznacza? Do adopcji podchodźmy odpowiedzialnie.

Każdy kot i każdy pies, tak jak każdy człowiek, posiada swój charakter, pewne nawyki i co ważne- potrzeby. Decydując się na adopcję nie można więc zapomnieć, że zwierze wymaga regularnych wizyt i opieki weterynarza, zapewnienia regularnego trybu życia, czyli karmienia i spacerów, a także odpowiedniej tresury.  Stąd tak ważne jest, by przed podjęciem decyzji, o de facto przyjęciu nowego członka rodziny, upewnić się, że zwyczajnie nas na to stać. Przykładowo, mieszkając na niewielkim metrażu wybór labradora nie jest najlepszym pomysłem- duży pies potrzebuje przestrzeni, a i dla mieszkańców przebywanie w małym pomieszczeniu z tak dużym psem stanie się niekomfortowe. Należy więc mieć na uwadze, by obie strony czerpały z nowej sytuacji korzyści. Mając na uwadze ideę odpowiedzialnej adopcji  nasze schronisko  wychodzi nowym właścicielom z pomocą przy podejmowaniu decyzji.

Przykładem takiej pomocy jest dom tymczasowy. Jest to sytuacja przejściowa, podczas której potencjalny nowy właściciel zabiera psa czy kota do swojego domu, gdzie obie strony mają szansę na poznanie siebie i podjęcie decyzyji o adopcji. Jeżeli sytuacja czy to mieszkaniowa czy finansowa nie pozwala na przyjęcie do swojego domu psa lub kota ze schroniska, a nie pozostaje się obojętnym na los zwierząt czekających na nowy dom, można skorzystać z opcji adopcji wirtualnej.W tym celu można osobiście wybrać zwierzę, którym ktoś pragnie się zaopiekować. Taka opieka w ramach adopcji wirtualnej polega na comiesięcznej wpłacie na konto określonej sumy pieniędzy, które są przeznaczane na opiekę nad wybranym podopiecznym, którego można odwiedzać w godzinach pracy schroniska. Jednak by pomóc podopiecznym schroniska można je wspierać także doraźnie, dostarczając suchą i mokrą karmę czy żwirek dla kotów lub pomagać w schronisku jako wolontariusz/ wolontariuszka. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, że zwierzę to ogromna odpowiedzialność, nie może być jedynie kaprysem. Należy to stale podkreślać, przypominać i głośno o tym mówić, zawłaszcza teraz w okresie przedświątecznym, gdy postanawiamy  kupić lub zaadoptować zwierzaka, który w wigilijny wieczór stanowi swojego rodzaju „prezent” dla rodziny. Zanim do tego dojdzie sprawdźmy, czy przyszły obdarowany ma warunki do przyjęcia zwierzaka do siebie, czy nie jest uczulony, czy będzie dobrym właścicielem. Niestety, po Świętach schroniska często stają się zatłoczone.  Zachęcamy do przesyłania darowizn z dopiskiem DAROWIZNA NA SCHRONISKO, nasze numery kont w złotówkach i euro dostępne są na naszej stronie http://www.schronisko44.pl/index.php/kontakt.

Alicja Cegielska – Sekretarz Stowarzyszenia „Your Choice”

 

Życzymy Wesołych Świąt!

aut. Alicja Cegielska – Sekretarz Stowarzyszenia „Your Choice

Zobacz również

Ostrzeżenie przed silnymi opadami deszczu

Dziś 1 lipca od godziny 13.00 do 22.00 prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.