Strona główna / Lokalne / 69. Święto Szczepu „Słowianie” ZHR

69. Święto Szczepu „Słowianie” ZHR

12 grudnia spotkaliśmy się by, jak co roku, wspólnie obchodzić Święto Szczepu. Tym razem postanowiliśmy, że tegoroczne Święto będzie związane ze sportem.
Święto Szczepu to wydarzenie, które pozwala nam wrócić do historii Szczepu i działających w nim drużyn. Pierwsze wzmianki o działalności harcerzy w szkole datuje się na 1946 rok. Zauważalne jest, że w początkach naszego środowiska założyciel dh. Jerzy Kobylański, który zebrał chłopców w drużynę i Maria Siwczyńska, która zorganizowała drużynę harcerek nawiązali mocno do tradycyjnego modelu harcerstwa.

Drużyna harcerek jak i harcerzy uznawane były za środowiska niechętne nowej komunistycznej władzy. Pomimo likwidacji harcerstwa w 1950 roku przez władze komunistyczne i utworzeniu Organizacji Harcerskiej Związku Młodzieży Polskiej (później Organizacji Harcerskiej Polski Ludowej) w Szkole Podstawowej nr 1 harcerstwo nie traci swojej tradycyjnej formy na ile to możliwe dzięki kierowniczce szkoły, a zarazem instruktorce harcerskiej Wilhelminie Ginter. Po odrodzeniu harcerstwa 1956 roku instruktorom harcerskim udaje się bardzo szybko przywrócić jego tradycyjną formę.
70 rocznica powstania Szkoły Podstawowej nr 1 pozwoliła na dotarcie do dokumentów potwierdzających powstanie szczepu z inicjatywy szkoły w 1960r. We wrześniu 1964 Hufiec ZHP powołał III Szczep Harcerski „Słowianie”.
W latach 80-tych “Słowianie” włączają się w odnowę skomunizowanego ZHP, harcerze zdobywają tradycyjne stopnie, składają przyrzeczenie “Mam szczerą wolę…, nie zaś na „wierność w sprawie socjalizmu”. W drużynach wędrownicy mieli dostęp do wydawnictw drugiego obiegu, biorą udział w wydarzeniach niezależnego harcerstwa na terenie Polski. Szczep organizuje samodzielne obozy i zimowiska. W roku 1989 13 ŚDH “Ptaki” im Zawiszy Czarnego buduje ZHR.
Po latach chudych, gdzie pomiędzy rokiem 1996 a 2006, pozostaje ze szczepu kilku instruktorów oraz działający zastęp „Czarne Jastrzębie” następuje odrodzenie harcerstwa w Szkole Podstawowej nr 1. Środowisko odszukuje i odświeża kontakty z harcerzami od 1946r. Nasze święto szczepu nie jest tylko dniem wspomnień, podczas którego pielęgnuje się wyłącznie przeszłość. Każdego roku jest to okres podsumowania pracy i planów na przyszłość. Jest czas na podziękowanie wszystkim zaangażowanym w pracę naszego środowiska. Takim osobom wręczane są dyplomy uznania, goście zaś mają okazję do poznania środowiska i powiedzenia kilku słów.

W tym roku przypomniał swoją działalność w szczepie wiceprezydent Paweł Sujka – który wspomniał swoje czasy, kiedy sam był harcerzem-wodniakiem w naszym szczepie. Gościliśmy również Dyrektora Szkoły nr 1 Jarosława Lipińskiego, druhnę z Głównej Kwatery Harcerek ZHR phm. Martę Pudłowską, ks. kanonika Piotra Superlaka. Na kominku udało nam się zebrać wszystkie nasze pokolenia harcerskie.

Na harcerskim kominku harcerki i harcerze słuchali opowieści z danych lat, zaś na wystawie harcerskich zdjęć podziwiali dawne i współczesne czasy. Z okazji 70-lecia szkoły cały rok do grudnia 2016 szkoła z harcerstwem będzie obchodzić swój jubileusz.

Bardzo liczymy na państwa relacje słowne, notatki, pamiętniki, zdjęcia, które mogą znajdować się w domach, jako pamiątki własne lub po babciach, dziadkach, ciociach, wujkach, a dotyczą harcerstwa. Na jesień planowane jest wydanie książki w 2 tomach o historii “Jedynki” i harcerstwa w Jedynce.
Za wszelką życzliwość, zdjęcia, relacje i pamiątki będziemy bardzo wdzięczni i serdecznie dziękujemy. Tel. Kontaktowy: sekretariat szkoły: 91 321 40 19, 698 038 881, E-mail: sp1.swinoujscie@gmail.com Zapraszamy również do naszej szkoły osobiście na ul. Narutowicza 10.

Zdjęcia: Przemysław Kiełczewski – Koło Przyjaciół Harcerstwa

Zobacz również

Ranne ptaki i ssaki są leczone w Warnowie

Podobnie, jak w poprzednich latach, miasto ma umowę na leczenie, rehabilitację, żywienie oraz okresową opiekę …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.