środa , 5 października 2022
Strona główna / Lokalne / Betlejemskie Światło Pokoju w Świnoujściu

Betlejemskie Światło Pokoju w Świnoujściu

Wczoraj po raz dwudziesty czwarty do Świnoujścia dotarło Betlejemskie Światło Pokoju. O godzinie 17.00 w kościele pw. Gwiazdy Morza odbyła się uroczystość przyjęcia Światła przez zuchy, harcerzy i instruktorów Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP im. Marynarki Wojennej RP. Z rąk harcerzy Światło odebrał ksiądz dziekan, zebrani parafianie i oczywiście przedstawiciele wszystkich lokalnych drużyn. Około godz. 18.00 Światło wniósł na sesję Rady Miasta druh komendant Hufca pwd. Daniel Siwiec wraz z instruktorami i harcerzami reprezentującymi jednostki statutowe. Światło zostało przekazane na ręce Przewodniczącej Rady Miasta i Prezydenta Miasta z krótkim opisem idei BŚP oraz świątecznymi życzeniami dla wszystkich radnych oraz mieszkańców Świnoujścia. Na stołach harcerze ustawili tabliczki z logo i hasłem tegorocznej akcji „ZAUWAŻ CZŁOWIEKA”, co w widoczny sposób skutkowało obniżeniem temperatury prowadzonej debaty. Harcerze roznieśli również Światło do wszystkich kościołów a jutro zostanie ono przekazana do sąsiedniej niemieckiej parafii.

Jaka jest idea BŚP?

Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 28-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami. Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

Korzystając zaś z okazji w imieniu zuchów, harcerzy i instruktorów składam Redakcji i wszystkim Czytelnikom serdeczne życzenia radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku.

Marek Niewiarowski

Zobacz również

Policjanci ze Świnoujścia pilnowali bezpieczeństwa na niemieckiej autostradzie A20

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, komend miejskich w Szczecinie i Świnoujściu oraz Komendy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.