Strona główna / Lokalne / Święta w Niemczech: Parówki, sałatka ziemniaczana i sztrucel

Święta w Niemczech: Parówki, sałatka ziemniaczana i sztrucel

Święta Bożego Narodzenia u naszych zachodnich sąsiadów – w Niemczech- są jednym z najważniejszych i najbardziej lubianych świąt – tak jak u nas w Polsce. Mimo że korzystamy z wielu wspólnych obrzędów i zwyczajów, tak jak przejęta z Alzacjo tradycja ubierania choinki, czy śpiewania kolęd, jest kilka różnic pomiędzy Polakami, a Niemcami w sposobie świętowania tego radosnego wydarzenia.

Bez opłatka

Święta Bożego Narodzenia są obchodzone w Niemczech tradycyjnie w gronie rodziny i najbliższych przyjaciół. Mieszkańcy składając sobie życzenia świąteczne posługują się „Frohe Weihnachten” czyli Wesołych Świąt. Wieczór wigilijny odbywa się w zaciszu domowym i ma charakter uroczystej kolacji. Na niemieckich stołach króluje sałatka kartoflana, pieczona kiełbasa i potrawy z kapusty kiszonej.

Świętowanie od 25 grudnia, bez pasterki

Prawdziwe święta zaczynają się w Niemczech 25 grudnia, a nie jak w Polsce w Wigilię. Dla gospodyń niemieckich 24 grudnia jest dniem wypełnionym ostatnimi przygotowaniami do Świąt. Dlatego w Wigilię nie ma czasu na bardziej wyszukane potrawy. W niemieckich kościołach nie ma tradycyjnej pasterki, na nabożeństwo chodzi się po południu. Po przyjściu z kościoła zaczyna się wieczerza. Dzieci otrzymują pełen talerz słodyczy i owoców. Życzenia składa się bez dzielenia się opłatkiem. Nie ma miejsca tez przy stole dla niespodziewanego gościa, za to przy kolacji każdy pod talerzem znajduje jakiś pieniążek co zapewnić ma rodzinie dostatek przez cały rok.

Prezenty na stole, nie pod choinką

Niemieckie dzieci nie muszą czekać na pierwszą gwiazdkę, aby dobrać się do prezentów. tzw. Bescherung. Prezenty nie znajdują się pod choinką, tak jak my jesteśmy do tego przyzwyczajeni, lecz układane są na stole. Ulubioną potrawą w pierwszym dniu świąt jest pieczona gęś. Pojawia się ona na stole w co trzecim domu w Niemczech Wschodnich i w co piątym na Zachodzie, w tym dniu nie stronią też od pieczonej kaczki, indyka oraz dziczyzny. Karp, który króluje prawie na każdym polskim stole wigilijnym w Niemczech nie należy do ulubionych dań świątecznych. Najsłynniejszym ciastem bożonarodzeniowym jest strucla tzw.Weihnachtsstollen. Jest to ciasto drożdżowego z bakaliami – przede wszystkim i rodzynkami. Ważnym punktem Świąt Bożego Narodzenia jest rodzinne muzykowanie i śpiewanie kolęd, wśród których najbardziej ulubiona jest skomponowana w 1818 roku „Stille Nacht, Heilige Nacht!” ( Cicha noc …) . Do grona ulubionych przez Niemców kolęd należy także „O Tannenbaum”- upamiętniająca świąteczną choinkę.

Niestety, jak w Polsce tak i w Niemczech wśród społeczeństwie od lat systematycznie spada religijne znaczenie świąt. Wesołych Świąt! Frohe Weihnachten!

Zobacz również

W Świnoujściu wciąż istnieją bariery architektoniczne utrudniające poruszanie się osób niepełnosprawnych

Miasto cały czas rozbudowuje się i modernizuje, jednak na co dzień możemy nie zauważyć błahych …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.