sobota , 1 października 2022
Strona główna / Historia / Znasz Świętą Rodzinę? Kim była matka Marii i ojciec Józefa?

Znasz Świętą Rodzinę? Kim była matka Marii i ojciec Józefa?

Niemal każdy zna historię Jezusa, wie kim jest Maria oraz dlaczego znaleźli się w betlejemskiej stajence. Ale czy każdy wie kim byli rodzice Marii i Józefa? Przybliżamy postacie całej rodziny związanej z Jezusem Marią i Józefem.

JEZUSJezus  Jego matka, Maria, poczęła Go z Ducha Świętego. Przyszedł na świat między 4. a 8. rokiem n.e. w Betlejem, w czasie spisu ludności zarządzonego przez Oktawiana Augusta. Mesjasza rozpoznał w nim Jan Chrzciciel, który ochrzcił go w wodach Jordanu. W czasie ostatniej wieczerzy Jezus przepowiedział, że jeden z apostołów wyda Go na mękę. Aresztowany pod zarzutem bluźnierstwa, został skazany na śmierć na krzyżu. Zmartwychwstał po trzech dniach.

 

Maria pochodziła z rodu Dawida. Jej ojcem był św. Joachim, matką św. Anna. Siostra matki, św. Elżbieta, to matka Jana Chrzciciela. Według Łukasza, Maria mieszkała w Nazarecie w Galilei, gdzie została zaręczona z Józefem i gdzie doszło do Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Kiedy już brzemienna odwiedziła Elżbietę i jej męża, Zachariasza, jej ciotka wygłosiła proroctwo o Dziecku Maryi.

 

JOZEFJózef – mąż Marii, jak ona, wywodził się rodu Dawida. Kiedy okazało się, że jest brzemienna, postanowił ją oddalić. Wtedy przyśnił mu się anioł, który powiedział, by odrzucił strach i przyjął to, co daje mu Bóg. Józef zaufał Bogu – ożenił się z Marią. Krótko potem cesarz Oktawian August ogłosił spis ludności, więc Józef wraz z brzemienną żoną udał się do Betlejem, miasta, w którym przyszedł na świat. Tam, prawdopodobnie w jednej z okolicznych grot, urodził się Jezus

 

JOACHIM I ANNAAnna i Joachim – Anna według najstarszych podań urodziła się w Betlejem, w Judei. Anna miała wyjść za mąż za Joachima w wieku 24 lat. Mimo wielkiej wiary Bóg nie pobłogosławił ich związku dzieckiem. A kiedy któregoś dnia kapłan w jerozolimskiej świątyni nie przyjął ofiary od Joachima, bo nie spłodził potomka, ten udał się w góry, gdzie pościł przez 40 dni. Zrozpaczona Anna wypowiedziała modlitwę, w której ofiarowała Bogu potomstwo, jeśli obdarzy ją łaską macierzyństwa. Wtedy Annie ukazał się anioł. Zapowiedział powrót Joachima i narodziny ich dziecka. Anna powiła Marię w 45. roku życia. Po śmierci męża zamieszkała z Marią i Józefem.

Joachim – mąż św. Anny pochodził z zamożnej rodziny galilejskiej. Tak jak o Annie, podania o nim i legendy można znaleźć w tekstach apokryficznych. Według nich był człowiekiem wielkiej wiary, który bardzo bolał nad tym, że Bóg nie dał jemu i żonie potomstwa. Rozżalony po jednej z wizyt w świątyni, skąd kapłan odprawił go, wytykając brak dzieci, opuścił żonę i przez 40 dni pościł w górach i umartwiał się. Wtedy ukazał mu się anioł, który nakazał mu wrócić do Anny i czekać na znak łaski Ducha Świętego. Kiedy Joachim wrócił do domu, niedługo później okazało się, że jego żona Anna jest brzemienna.

ZACHARIASZ I ELBZIETAElżbieta i Zachariasz. Elżbieta – matka Jana Chrzciciela, siostra świętej Anny i szwagierka świętego Joachima, rodziców Marii Panny. Żona kapłana Zachariasza. Według tradycji miała przyjść na świat w Ain Karim, niewielkiej miejscowości niedaleko Jerozolimy. Tak jak jej siostra Anna, urodziła dziecko już w dojrzałym wieku, a to radosne wydarzenie anioł przepowiedział jej mężowi Zachariaszowi w świątyni w Jerozolimie. Tradycja przekazuje też, że kiedy brzemienna Maria odwiedziła dom swojej ciotki i wuja, to właśnie Elżbieta wygłosiła proroctwo o nadejściu na świat Mesjasza, który zbawi ludzi. Syn Elżbiety, Jan, ochrzcił Jezusa i ogłosił, że jest tym, na którego czekają Żydzi.

Zachariasz – żydowski kapłan. Mąż Elżbiety, ojciec Jana Chrzciciela, wuj Maryi. Jak przekazuje św. Łukasz, Zachariaszowi ukazał się w świątyni archanioł Gabriel i przepowiedział, że mimo podeszłego wieku jego i Elżbiety będą mieli potomka. Zachariasz jednak zwątpił w słowa Boga, za co ten ukarał go utratą mowy do czasu, aż Elżbieta powije dziecko. Tak też się stało. Ale kapłan zadziwił krewnych również wtedy, kiedy w dniu obrzezania syna sprzeciwił się im – nie pozwolił mu nadać imienia Zachariasz. Syn miał nosić imię Jan, tak jak nakazał mu anioł w świątyni. Wtedy też Zachariasz odzyskał mowę i wypowiedział hymn proroczy Benedictus.

JAN CHRZCICIEL P

Jan Chrzciciel – syn Elżbiety i Zachariasza, prorok, urodził się na pół roku przed Jezusem. Natchniony Duchem Świętym głosił konieczność duchowej odnowy ludzi i symbolicznie wprowadzał ich w nowe życie, chrzcząc w wodach Jordanu. Tak też ochrzcił Jezusa. Stracił życie z powodu spisku Herodiady, żony tetrarchy Galilei Heroda Antypasa. Tradycja chce, że Herodiada rozpaliła żądze króla i zażądała głowy proroka, który krytykował go za niemoralne życie.

 

Zobacz również

Grzegorz Walijewski z IMGW: złota polska jesień od środy

Nareszcie doczekamy się złotej polskiej jesieni. Po chłodnym i deszczowym weekendzie i pierwszych dniach przyszłego …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.