niedziela , 2 października 2022
Strona główna / Lokalne / Port kontenerowy w Świnoujściu. Co wiemy na temat inwestycji

Port kontenerowy w Świnoujściu. Co wiemy na temat inwestycji

Wszystkie informacje o planach budowy portu kontenerowego w Świnoujściu pochodzą ze źródeł nieoficjalnych, bo Zarząd Morskich Portów Szczecin – Świnoujście nie udziela żadnych konkretnych informacji na ten temat tej inwestycji.

1. Pracę nad planem budowy portu trwają w ZMPSiS od 2 lat.

2. Terminal ma powstać po wschodniej stronie nowego falochronu wschodniego- czyli na terenie, który służy obecnie jako plaża. Nie w basenie portu zewnętrznego. Planowane jest wyłączenie z funkcji turystycznych kolejnych dwóch kilometrów plaży. Teren objęty jest obszarem Natura 2000.

3. Inwestorem, który wybuduje port i będzie z niego czerpał największe korzyści jest azjatycki koncern (mowa o inwestorze z Chin lub z Korei) – szacowany koszt całej inwestycji to nawet 2 miliardy złotych.

4. Port ma docelowo przeładowywać ponad milion kontenerów rocznie. Większość z nich ma trafiać do portu transportem drogowym. W podobnej wielkości terminalu kontenerowym w Gdańsku oznacza to ruch o wielkości nawet 800 tirów dziennie.

5. By terminal mógł powstać potrzebna jest zgoda Rady Miasta Świnoujście i uchwalenie planu zagospodarowanie przestrzennego dla terenu na wschód od ulicy Ku Morzu.

Zobacz również

Grzegorz Walijewski z IMGW: złota polska jesień od środy

Nareszcie doczekamy się złotej polskiej jesieni. Po chłodnym i deszczowym weekendzie i pierwszych dniach przyszłego …

3 komentarze

  1. Warszów zostanie cały rozjechany przez tiry.
    —Won na Wały Chrobrego z tym portem!!!

  2. To po cholerę wybudowano ten port tzw. zewnętrzny. Jeśli nie spełnia wymagań odnośnie takiej inwestycji. A którędy będą te lory kontenerowe docierały do i z portu? Pieniądze z podatków to nie wszystko!

    • Mela urżedowa

      port zewnętrzny jest… za mały.. źle zlokalizowano nowy falochron i nic w środku się nie zmieści poza gazowcem… Polska gospodarność!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.